تاریخ و فرهنگ ایران زمین

آیا کانون ایران‌شناسی دانشگاه تهران اخیرا افتتاح شده است؟

برخی از خبرگزاری‌ها برای پوشش گزارش یکی از همایش‌های کانون ایران شناسی دانشگاه تهران در سال ۱۴۰۱، از تیتر گمراه کننده کانون ایران‌شناسی دانشگاه تهران افتتاح شد استفاده کردند.

این موضوع باعث به وجود آمدن برداشت‌های اشتباه شد تا جایی که برخی تصور کردند که کانون ایران‌شناسی دانشگاه تهران منحل شده است و کانونی دیگر در سال ۱۴۰۱ به وجود آمده است. 

کانون ایران‌شناسی دانشگاه تهران ریشه در دهه هشتاد دارد و از آن زمان تا کنون با فراز و نشیب و با شوراهای مرکزی گوناگون به فعالیت پرداخته است. سالانه انتخابات شورای مرکزی کانون‌ها برگزار می‌شود و گاهی دانشجویان فعال بیشتر از دوره‌های دیگر فعالیت می‌کنند.

ولی کانون ایران شناسی با این نشان و لوگو ریشه در دهه ۹۰ دارد‌ و آغاز فعالیت‌های کانون ایران‌شناسی در سال ۱۳۹۳ باعث تداوم فعالیت این کانون در سالیان بعد شد.

لازم به ذکر است که فعالیت کانون ایران شناسی دانشگاه تهران در سالهای ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۴ باعث شد که فعالین فضای مجازی، از دبیر آن زمان کانون برای ایجاد پایگاهی رایاتاری دعوت کنند. نهایتا با همکاری دبیر آن زمان کانون یعنی مجید خالقیان و همچنین برخی از میهن پرستان فعال در فضای مجازی مانند پوریا پارسا پایگاه خردگان تاسیس شد (۱).

همایش‌ها و نشریات مشترکی توسط کانون ایران‌شناسی دانشگاه تهران و پایگاه خردگان در آن سالها ارائه شد. از آنجایی که مسئولین فرهنگی دانشگاه تهران در آن سال‌ها حمایت قابل توجهی از کانون نمی‌کردند، تصمیم گرفته شد به جای استفاده از هزینه‌های اندک دانشگاه برای چاپ نشریات یا پوسترهای برنامه‌های کانون، از ظرفیت‌های پایگاه خردگان در فضای مجازی استفاده شود.

کانون ایران‌شناسی دانشگاه تهران در طول این سال‌ها با محدودیت‌های فراوانی مواجه بود و حتی بدخواهان و ایرانستیزان علیه این کانون فعالیت‌هایی کرده‌اند و شایعاتی به وجود آوردند. با این حال کانون ایران شناسی دانشگاه تهران به فعالیت‌های خود ادامه داده است.

خوشحالیم که توانستیم نقشی در یکی از کانون‌های ایران گرای کشور داشته باشیم و امیدواریم این کانون توسط دانشجویان نسل‌های جدید فعال و فعال تر شود.

پانویس:

۱- همانطور که در بخش درباره خردگان آمده است: پایگاه فرهنگی خردگان در روزهای نخستین سال ۱۳۹۴، با همکاری و هم‌اندیشی کانون دانشجویی ایران‌شناسی دانشگاه تهران و با گردهمایی چند تارنگار و تارنمای با سابقه، همچون هفت کشور و پردیس اهورا آغاز به کار نمود.

دیدگاه‌ها


دیدگاه خود را در اینستاگرام در میان بگذارید:

خِرَدگان در تلگرام و اینستاگرام

کانال تلگرام خردگانبرگه اینستاگرام خردگان

خط میخی

خط میخی پارسی باستان - سامانه بومیش

درباره بزرگان

درباره زرتشتدرباره کوروش بزرگ
درباره فردوسیدرباره دکتر مصدق
به کار گیری یا روگرفت از نوشته‌های این پایگاه تنها پس از پذیرش قوانین پایگاه امکان پذیر است: قوانین پایگاه خِرَدگان
توسعه نرم افزاری: مجید خالقیان
آیا کانون ایران‌شناسی دانشگاه تهران اخیرا افتتاح شده است؟