تمدن ایلام

0 امتیاز
69 بازدید
سوال شده خرداد 4, 1395 در ایران باستان توسط بی نام
درود و سپاس,میشه لطف کنید درباره تبار مردم تمدن ایلام توضیح بدین و اینکه بازماندگان کنونی تمدن ایلام چه کسانی هستند,و آیا تندیس مردی که دل حال نواختن عود هست و آلت تناسلیش هم معلومه,بازمانده از تمدن ایلام میانه است؟خدا نگهدارتون باشه,شاد و سربلند باشید ,

1 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده خرداد 11, 1395 توسط majid-khaleghian مدیر سایت (10,190 امتیاز)
درود

پرسش شما از دو دیدگاه قابل بررسی است. یکی بحث های نژادی و ژنتیکی و دیگر بحث های زبانی

در نظریه های قدیمی ایلامیان را ساکنین فلات ایران پیش از آریاها می دانستند و اعتقاد داشتند که ایلامی ها همانطور که از نظر زبانی با آریاها تفاوت داشتند از نظر نژادی هم تفاوت داشتند.

به هر حال می دانیم که آشوریان حمله وحشتناک و خونینی به ایلام کردند و ضربات مهلکی به ایلام زدند. از آن پس گروه های جمعیتی دیگر همانند پارس ها با ایلامی ها مراوده داشتند و باید پذیرفت که ایلامی ها نقش قابل توجهی در فرهنگ و تمدن هخامنشیان داشتند. به طور کلی ما در دوره هخامنشی شاهد رونق بخش های ایلام کهن هستیم

در اینکه زبان ایلامی ها با زبان آریاها تفاوت داشته، تردیدی نیست. اما با پیشرفت مطالعات ژنتیکی و بررسی های گوناگون به نظر نمی رسد که تغییر و تحولات بزرگی در نژاد مردمان نواحی مختلف فلات ایران و اطراف آن رخ داده باشد و مهاجرت بزرگ آریاها که در نظریه های کهنه مورد توجه قرار می گرفت در بررسی های ژنتیکی قابل مشاهده نیست. به نظر می رسد ایلامی ها از نظر نژادی تفاوت چندانی با دیگر مردم فلات ایران حتی با مردمان کنونی ایران نداشتند. هرچند مطالعات در این باره ادامه دارد.

بین اقوام کنونی و حتی تاریخی ایران نمی توان مرز بندی نژادی مشخصی داشت و اختلافات گویشی و زبانی و برخی آداب و رسوم دلیلی بر تفاوت ژنتیکی نیست. امروز اقوام گوناگون ساکن ایران فواصل ژنتیکی کمی دارند و به نوعی خویشاوندان یکدیگر محسوب میشوند. البته برخی از اقوام که به عنوان مهاجر شناخته می شوند تفاوت هایی دارند و البته همه یار و همراه یکدیگر هستیم.

از نظر تاریخی هم مراودات و آمیختگی ها همواره وجود داشته است و چه بسی این آمیختگی ها از دوران پیش از شکل گیری تمدن ایلام وجود داشته  و رفته رفته به یک نزدیکی نژادی در فلات ایران و اطراف آن رسیده باشد.

پس از نظر نژادی و تباری نمی توان قوم خاصی را بازمانده ایلامی ها دانست چرا که در طول هزاران سال اقوام گوناگون ایرانی با یکدیگر آمیخته شده اند. به نظر می رسد شکل گیری هویت بسیاری از اقوام کنونی ایران هم بسیار متأخر تر از ایلامی هاست.

از نظر زبانی هم هیچ کدام از اقوام بازمانده ایلامی ها نیستند و زبان ایلامی دیگر امروز وجود ندارد.

در واقع می توان گفت که همه ایرانیان تحت تأثیر فرهنگ و تمدن کهن ایلامی هستند. نمی توان یک مرز بندی داشت که بگوییم یک قوم خاص فقط بازمانده ایلامی ها هستند.

همچنین نگاه کنید به:
http://goo.gl/dCknlQ

338 سوال

365 پاسخ

11 کاربر

کانال رسمی خردگان donate-small

...