تبار تمدن عیلام

0 امتیاز
481 بازدید
سوال شده اردیبهشت 26, 1395 در ایران باستان توسط بی نام
درود بر خردگانیهای گرامی .می‌خواستم بدونم آیا عرب‌های خوزستان، بازمانده تمدن ایلامی هستن؟ اگر نیستن، اینها از چه هنگامی وارد میهن ما شدن؟

سربلند و شاد باشید، خدا نگهدارتون باشه، خیلی دوستتون داریم.

1 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده اردیبهشت 26, 1395 توسط majid-khaleghian مدیر سایت (10,190 امتیاز)
درود بر شما دوست و همراه گرامی

عرب ها هیچ ارتباطی با ایلامی ها ندارند. چنین مواردی ساخته تجزیه طلب‌هاست و نظیر همان خزعبلاتی است که درباره تُرک ها و سومری ها می‌گویند.

ایلامی ها هیچ ارتباطی با سامی‌ها نداشتند. خانواده زبانی آنها هم نا شناخته است و مشخص است در خانواده زبانی سامی قرار نمی گیرد. بگذریم از آنکه اگر هم سامی بود چیزی درباره عرب بودن ایلامی‌ها را اثبات نمی کند.

به هر حال تمدن ایلام پس از حمله بزرگ آشوری‌ها آسیب بزرگ و غیر قابل جبرانی دید و تلاش‌ها برای تجدید آن بی ثمر ماند. تا آنکه هخامنشیان به منطقه ایلام بها دادند و بار دیگر شاهد رونق در مناطق ایلام کهن در دوراه هخامنشیان هستیم. البته به نظر می‌رسد ایلام شاهد تازه واردان زیادی بود از جمله پارسی‌ها که توانستند در آن منطقه نفوذ قابل توجهی پیدا کنند. چنین می‌نماید زبان خوزی که تا دوران پس از اسلام از آن یاد شده است، بازمانده ای از زبان ایلامی باستان باشد. یعنی مشخص است که حتی با آمدن عرب‌ها زبانی جدا از زبان عربی و پارسی و... به نام خوزی در منطقه خوزستان وجود داشته است و آشکار می شود ادعاهای تجزیه‌طلب‌ها نادرست است.

نگاه کنید به:
http://kheradgan.ir/?p=11911

اما درباره مهاجرت‌های عرب‌ها باید اشاره کنیم که معمولا ما شاهد دو نوع مهاجرت هستیم. مهاجرت هایی که جنگجویان انجام می‌دادند و وارد یک کشور دیگر می‌شدند که تعداد افراد مهاجر به این صورت آنقدر زیاد نبود چرا که بیشتر سپاهیان بودند. اما نوع دیگر مهاجرت‌ها، مهاجرت‌های آرام بوده است که پس از گذشت مدتی از جنگ های اولیه، چنین مهاجرت‌های آرامی برای مقاصد اقتصادی، معیشتی و...حتی شاید به دلیل در تنگنا بودن مهاجران از نظر عقاید دینی در سرزمین مادری خود، صورت می‌گرفته است.

بسیاری از جنگجویان مهاجر پس از گذشت مدت زیاد آن هم نزدیک به هزار سال و تحولات زیاد تاریخی، نمی‌توانند آن هویت سابق خود را حفظ کنند و حتی به دلیل آمیختگی‌های نژادی و فرهنگی از نظر نژادی و فرهنگی تغییر پیدا می‌کنند و یادی از آنها در میان نوادگان آنها باقی نمی‌ماند

به نظر می رسد هم میهنان عرب ساکن خوزستان از نوع مهاجرت های آرام بودند که پس از اسلام و پس از گذشت مدتی از جنگ‌های جنگجویان وارد ایران شدند.
دارای دیدگاه تیر 2, 1396 توسط قادرلخسرجی هندیجان مشراگه
همه جای ایران سرای من است بافتخارعرب باافتخارایرانی باافتخارخلیج فارس (قادربدوی خسرجی )

338 سوال

365 پاسخ

11 کاربر

کانال رسمی خردگان donate-small

...