hack forum hacklink paykasa paykasa şark köşesi seo hizmeti kıl çadır cami halısı cami halısı cami süpürgesi cami halısı cami halısı istanbul evden eve nakliyat evden eve nakliyat evden eve nakliyat mng evden eve nakliyat evden eve nakliyat evden eve nakliyat ofis taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat Bel fıtığı nedir
گفتگو با دکتر ملاصالحی - خِرَدگان

گفتگو با دکتر ملاصالحی

| مصاحبه‌کننده: احمدرضا حسینی | برگرفته از: سرزمین آزادگان، مهر و آبان ١۳۹۴*|


ضربات مهلکی به اعتبار معرفتی باستان‌شناسی وارد شده است!

گفتگوی ویژه با دکتر حکمت الله ملاصالحی (استاد دانشگاه تهران)

گفتگوی ویژه با دکتر حکمت الله ملاصالحی (استاد دانشگاه تهران)

یکی از مواردی که مورد بحث ما دانشجویان حوزه علوم انسانی به ویژه دانشجویان باستان‌شناسی قرار می‌گیرد، بحث تشخیص کاربرد داده‌ها است. در بسیاری از اوقات داده‌های ملموس تشریح می‌شوند اما تفسیر نمی‌شوند چراکه مردمان سازنده داده‌ها دیگر زنده نیستند و اندیشه‌های آنان بر ما پیدا نیست و اگر هم باشد مورد توجه قرار نمی‌گیرد.

برای بررسی این موضوع با یکی از استادان برجسته باستان‌شناسی کشور یعنی دکتر حکمت الله ملاصالحی، گفتگوی کوتاهی کردیم تا ایشان راهگشای ما در تلفیق این داده‌های ملموس و حقایق مفقود باشند.

به نظر شما اهمیت کدام یک از داده‌های باستان‌شناسی بیشتر است و کدامیک می‌تواند ما را با حقایق نا ملموس آشنا کند؟

هر داده باستان‌شناختی بر بافت یا کانتکت یا بستر یا زمینه خود، دارای اهمیت خاص خود است. لذا ما نمی‌توانیم بگوییم اهمیت کدام داده بیشتر است. هر داده می‌تواند داده دیگر را معنی کند به همین خاطر می‌گوییم شواهد گاه اطلاعات یک یافته و یا یک یافته به مفهوم یک داده اطلاعاتی، می‌تواند رهنمون گردد. برای مثال یک داس کنار دانه می‌تواند ما را بسوی درو هدایت کند و درو به دروگر همانگونه که یک کوزه به کوزه گر.

.

آیا روندی که در باستان‌شناسی صرفا بر پایه آثار بدست آمده شکل می‌گیرد درست است؟

باستان‌شناسی یک دانش کثیر الوجوه و فوق‌العاده تو در تو، پیچیده و پر لایه است، شواهد و قرائن مورد مطالعه باستان‌شناسان متعلق و منتسب به هر دوره‌ای که باشد، آنها نیز کثیرالابعادند. لذا باستان‌شناسی را به مثابه یک دانش کثیرالاضلاع یا به مفهوم دقیق‌تر پیکره‌ای از علوم باستان‌شناسی نمی‌توان و نمی‌باید در حصارهای تنگ این یا آن رویکرد مثل تاریخ هنرها یا تاریخ معماری یا تاریخ موسیقی یا حتی باستان‌شناسی هنر و معماری و مجسمه سازی و نقاشی و…زندانی کرد.

.

در این بین رابطه هنر و باستان‌شناسی و باستان‌شناسی هنر چگونه ارزیابی می شود؟

شواهد مورد مطالعه باستان‌شناسان بسیار تو در تو و کثیر الوجوه تر از آن اند که بتوان آنها را از منظری یکسو نگر تبیین و تفسیرشان کرد. رویکردهای باستان‌شناسی هنر و باستانشناسانه به هنر و ذوق و زیبایی تنها بخشی از چهره هزارتوی باستانشناسی است.

.

آیا چنین آسیب‌ها و چنین اشکالاتی فقط مختص باستان‌شناسی است یا دانش‌های دیگر را در بر می‌گیرد؟

همه علوم و همه سپهرهای شناختی ما اعم از باستان‌شناسی، تاریخ، هنر، فلسفه، جامعه شناسی و روانشناسی در معرض شبه شناخت‌ها قرار دارند.

.

اگر بخواهیم باستان‌شناسی را به صورت ویژه مورد ارزیابی قرار دهیم چطور؟

به نظر من باستان‌شناسی از همه رشته‌های دیگر آسیب پذیرتر است. کذب باستان‌شناسی‌های دوره جدید، مهمترین چالش پیش روی دانش باستان‌شناسی است که تاکنون نیز ضرباتی مهلک به اعتبار معرفتی باستان‌شناسی وارد آورده اند.

گفتگوی ویژه با دکتر حکمت الله ملاصالحی (استاد دانشگاه تهران)

s.a6

بن‌مایه‌:

* (مهر و آبان ١۳۹۴). «ضربات مهلکی به اعتبار معرفتی باستان‌شناسی وارد شده است!؛ گفتگوی ویژه با دکتر حکمت الله ملاصالحی (استاد دانشگاه تهران)». سرزمین آزادگان. ش ۶، ص ١۵.

قابل درستیابی در: https://kheradgan.ir/?p=12346

شرایط استفاده از نوشتار:

از آنجایی که هرگونه استفاده یا رونوشت از نوشتارها بر اساس پیمان نامه کاربری امکان پذیر است، اگر قصد رونوشت از این نوشتار را دارید، بن‌مایه آن را یاد کنید. طبیعی است که ذکر مواردی مانند نام پدیدآور (نویسنده، گردآورنده و…)، تاریخ واپسین به روز رسانی، عنوان کامل نوشته به همراه پیوند (لینک) و همچنین ذکر تارنمای خردگان (www.kheradgan.ir) ضروری است.


برگه‌های همیار و همکار خِرَدگان در اینستاگرام:

=خرد و تاریخ در اینستاگرام armtin136
خردگان در اینستاگرام


کانال‌های همیار و همکار خِرَدگان در تلگرام:

کانال «ایران در قفقاز و آسیای مرکزی و آناتولی» در تلگرام کانال «داستان‌های شاهنامه فردوسی» در تلگرام
کانال خردگان در تلگرام

نوشتارهای پیشنهادی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود.علامت دارها لازمند. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

برچسب ها:
پست قبلی
پست بعدی
رفتن به بالا