کوروش در شاهنامه فردوسی

هنگام بررسی موضوع کوروش در شاهنامه نباید فراموش کنیم که فردوسی پس از گذشت هزاران سال از دودمان‌های ایران باستان، پس از تهاجمات بزرگ به ایران و سلطه آنها بر ایرانیان، شاهنامه را سرود، آن هم در زمانی که بسیاری از آثار باستانی در دسترس نبودند و کتیبه‌ها رمز گشایی نشده بودند با این حال روایت‌های مربوط به کوروش بزرگ در جای جای شاهنامه به چشم می‌خورد و می‌توان گفت کیخسرو در شاهنامه بیشترین آمیختگی را با کوروش بزرگ دارد. گرچه موافقان و مخالفان زیادی درباره موضوع هخامنشیان در شاهنامه نظر داده‌اند و ما با آگاهی از انتقادات، در این نوشتار سعی می‌کنیم درباره کوروش بزرگ در شاهنامه گفتگو کنیم. در ادامه خواهیم دید که روایت‌های مربوط به کوروش در جای جای شاهنامه به چشم می‌خورد. تعجب آور است که برخی اسکندر پسر داراب در شاهنامه را بدون چون و چرا همان الکساندر مقدونی می‌دانند اما کوروش را کیخسرو نمی‌دانند!

نويسنده: مجید خالقیان* | واپسين به روزرسانی: ۵ آبان ۱۳۹۸** |


کوروش بزرگ در شاهنامه فردوسی

کوروش بزرگ در شاهنامه فردوسی

از کتاب آثارالباقیه نوشته ابوریحان بیرونی:

کورش که کیخسرو است (بیرونی، ١٣٨۶: ص ۱۵۲).

.

دکتر جلال خالقی مطلق (از برترین شاهنامه پژوهان جهان):

تشکیلات فرامانروایی در شاهنامه همان تشکیلات هخامنشی است…. کیخسرو درواقع همان کوروش و چهره افسانه‌ای کوروش بزرگ است… (ن.ک: هخامنشیان در شاهنامه)

کوروش بزرگ در شاهنامه فردوسی

نويسنده: مجید خالقیان (دانش آموخته کارشناسی ارشد تاریخ، دانشگاه تهران)

با وجود پژوهش‌های ارزشمند، درباره شاهنامه و تاریخ ایران، هنوز عده‌ای بیان می‌کنند که از کوروش و هخامنشیان در شاهنامه یاد نشده است! حتی برخی از این گفته‌ها بهره می‌برند و به کوروش ستیزی می‌پردازند. کوروش در شاهنامه

مشخص نیست از چه رو این حساسیت تا این حد برای کوروش وجود دارد، در حالی که نام بسیاری از پادشاهان ایران که وجود آن‌ها در تاریخ ایران به اثبات رسیده، به صورت مستقیم و دست نخورده در شاهنامه نیامده است.

در ادامه خواهیم دید که روایت‌های مربوط به کوروش در جای جای شاهنامه به چشم می‌خورد. تعجب آور است که برخی اسکندر پسر داراب در شاهنامه را بدون چون و چرا همان الکساندر مقدونی می‌دانند اما کوروش را کیخسرو نمی‌دانند! آشکار است که کیخسرو در شاهنامه بیشترین آمیختگی را با کوروش بزرگ دارد. کوروش در شاهنامه

گرچه موافقان و مخالفان زیادی درباره موضوع هخامنشیان در شاهنامه نظر داده‌اند و ما با آگاهی از انتقادات، در این نوشتار سعی می‌کنیم درباره کوروش بزرگ در شاهنامه گفتگو کنیم. در این بحث چند نکته وجود دارد. اول آنکه نباید اسطوره‌ها را با دید صرفا تاریخی نگاه کنیم بلکه اسطوره‌ها آمیختگی‌هایی با تاریخ داشته‌اند نه آنکه تاریخ را عینا نقل کنند. هر کدام از داستان‌های اسطوره‌ای ویژگی‌هایی دارند که باید این ویژگی‌ها را مورد توجه قرار دهیم و بعد جنبه‌های تاریخی را استخراج کنیم. همچنین نباید فراموش کنیم که حکیم ابوالقاسم فردوسی بعد از گذشت هزاران سال از دودمان‌های ایران باستان، پس از تهاجمات بزرگ به ایران و سلطه آنها بر ایرانیان، شاهنامه را سرود، آن هم در زمانی که بسیاری از آثار باستانی در دسترس نبودند و کتیبه‌ها رمز گشایی نشده بودند. کوروش در شاهنامه

این بحث را در بخش‌های زیر بررسی می‌کنیم:

– آثاری که از زیر خاک یافت شدند و دانش ما را افزایش دادند

– اسطوره‌ها چگونه شکل می‌گیرند؟!

– تهاجم و سلطه بیگانگان، نابودی داده‌ها، آمیختگی روایت‌ها در شاهنامه

– پیشدادیان و پیش از تاریخ، کیانیان و هخامنشیان

– نام‌های شاهنامه و نام پادشاهان

– بررسی نام کوروش

– کوروش و فریدون

کوروش و کیخسرو

– پاسخ به منتقدان موضوع کوروش و کیخسرو

– کوروش، فریدون یا کیخسرو؟!

آثاری که از زیر خاک یافت شدند و دانش ما را افزایش دادند

این روزها همه می‌دانیم که به کمک پیشرفت فناوری و یافته‌های باستان‌سناسان، اطلاعات ما درباره دوران باستان تاریخ بشر خیلی بیشتر از مردمان کهن از جمله مردمان ایران در سده‌های پس از اسلام شده است.

برای مثال این روزها آثار فراوانی از تمدن سومر در دسترس است که پژوهشگران روزگار کهن اصلا با آنها آشنا نبودند و به طور کلی با تمدن سومر آشنا نبودند.

رمزگشایی خطوط میخی که در چند قرن اخیر حاصل شده است، دانایی ما درباره تمدن‌های باستانی را بسیار بسیار افزایش داده است.

با آنکه منابع تاریخی و اسطوره‌ای درباره هخامنشیان سخن گفته‌اند و این بسیار ارزشمند است، اما یافته‌های نوین، تحول بزرگی در آگاهی ما از هخامنشیان به وجود آورد و مشخص شد خیلی از نوشته‌های سنتی (چه نوشته‌های ایرانیان و چه نوشته‌های غیر ایرانیان) دقیق نیستند و حتی گاهی نادرست هستند. برای مثال یافت شدن استوانه کوروش در سال ۱۸۷۹ میلادی اتفاق بسیار شگفت آوری بود و به تاریخ پژوهی درباره کوروش کمک شایانی کرد. کوروش در شاهنامه

تا همین چند وقت پیش ما اصلا از تمدن بزرگ جیرفت اطلاع نداشتیم و اتفاقات عجیب و غریبی باعث شد که آثار فراوانی از جیرفت به دست بیاید و فرضیات پژوهشگران درباره نخستین تمدن‌های بشری را با چالش روبرو کرد. کوروش در شاهنامه

سطحی نگری است که بگوییم چون شخص یا اشخاصی در دوران کهن زندگی می‌کردند پس باید اطلاعاتشان از تمدن سومر، جیرفت، کوروش و هخامنشیان بیشتر از ما باشد. در صورتی که با کمک یافته‌های نوین، اطلاعات ما بسیار بیشتر از مردمان روزگار کهن است. کوروش در شاهنامه

.

اسطوره‌ها چگونه شکل می‌گیرند؟!

می‌دانیم که شاهنامه علاوه بر آنکه ارزش ویژه‌ای در ادبیات و زبان فارسی دارد، از نظر اسطوره‌ای هم بسیار مهم است. نباید فراموش کنیم که در شاهنامه، ما با اسطوره‌ها سر و کار داریم.

پژوهشگران زیادی به موضوع اسطوره پرداخته‌اند که میرچا الیاده یکی از سرشناس ترین آنها است. این اسطوره شناس سرشناس، در نوشته‌های خود به مفهومی به نام «حافظه جمعی» اشاره می‌کند و درباره چگونگی شکل گیری اسطوره‌ها می‌نویسد:

یاد یک واقعه تاریخی و یا یک شخص «حقیقی»، حداکثر بیش از دو یا سه قرن در حافظه جمعی مردمان باقی نمی‌ماند. چون برای حافظه جمعی دشوار است که حوادث فردی و سرگذشت اشخاص «حقیقی» را به یاد بسپارد. شاید بتوان گفت که حافظه عامه به شخصیت‌های تاریخی دوران‌های جدید، معنی و اعتباری می‌بخشد که بایسته آنهاست (الیاده، ۱۳۹۳: ص ۵۸-۵۹).

باید توجه داشت که این حافظه جمعی و دستاوردهای آن، گاهی بسیار ارزشمند هستند و به قول الیاده ممکن است خاطره یک دوران را حقیقی تر به ما بنمایاند. در بسیاری از اوقات آن حسی که در یک رویداد تاریخی در میان مردم وجود دارد با یک واقعیت عینی قابل درک نیست. همانطور که مایکل استنفورد در کتاب «درآمدی بر فلسفه تاریخ» اشاره می‌کند، تاریخ درباره انسان‌ها، کنش‌ها و درد و رنج‌های آنها است، درک کامل اعمال و گرفتاری‌های آنها مستلزم این است که تا اندازه ممکن به دنیای برداشت‌ها، واکنش‌ها، محاسبات و احساسات آنها راه یابیم (استنفورد، ۱۳۸۷: ص ۱۰۱). اینجاست که اسطوره یکی از مهم ترین دستاوردها است که ما را در یافتن چنین مواردی یاری می‌کند.

از این رو وقتی ما حافظه جمعی را مورد بررسی قرار می‌دهیم، نباید توقع داشته باشیم که جنبه‌های زندگی یک شخصیت تاریخی بدون کم و کاست در آن وجود داشته باشد، بلکه کلیتی که داستان‌ها به ما القا می‌کنند، دارای حقایق ارزشمندی است. این موضوع در شاهنامه فردوسی به خوبی دیده می‌شود و در این نوشتار، با در نظر گرفتن این موارد به بررسی شاهنامه می‌پردازیم. کوروش در شاهنامه

.

تهاجم و سلطه بیگانگان، نابودی داده‌ها، آمیختگی روایت‌ها در شاهنامه

نکته‌ای که در تاریخ ایران وجود دارد این است که ایرانیان خاطرات گذشته خود را به صورت داستان‌های اسطوره‌ای نگاه داشتند که با تجربیات تاریخی و اجتماعی آنها آمیخته شده بود. حتی شخصیت‌های تاریخی با شخصیت‌های اسطوره‌ای آمیخته شدند و کلیتی از گذشته خود را نگاه داشتند.

این آمیختگی‌ها معمولا در حافظه جمعی رخ می‌دهد و با توجه به زمان سروده شدن شاهنامه بسیار طبیعی است. می‌دانیم که حکیم ابوالقاسم فردوسی بعد از گذشت هزاران سال از دودمان‌های ایران باستان، آن هم پس از تهاجمات بزرگ به ایران و سلطه آنها بر ایرانیان، شاهنامه را سرود. خیلی سخت است که با این شرایط، تاریخ واقعی آن هم با نام‌های دست نخورده، در شاهنامه وجود داشته باشد. کوروش در شاهنامه

نابودی آثار مربوط به هخامنشیان از زمان الکساندر مقدونی آغاز شد. او کاخ‌های پارسه را به آتش کشید و نابودی و کشتار فراوانی را انجام داد. پروفسور علیرضا شاپور شهبازی درباره علت این کار الکساندر تحلیل جالب و ارزنده‌ای ارائه داده است:

علت حقیقی آتش زدن پارسه این بود که [الکساندر] می‌دید ایرانیان پایتختی باشکوه و مذهبی در اینجا ساخته‌اند که تا باقی است امید آنان به زنده ماندن دولت هخامنشی و نگاه داری آیین‌های ملی ایرانی به جای خواهد ماند و هرگز آن مقدونی را جانشین پادشاه خویش نخواهند دانست، این بود که از عمد و از روی شوق آن را آتش زد تا به همه بفهماند که دولت هخامنشی و مرکز و زادگاه آنان نابود شده و از آن پس تنها او را باید آقای آسیا دانست (شهبازی، ۱۳۸۹: ص ۲۰۱؛ همچنین ن.ک: شهرکی، ۱۳۹۵).

اما بدون تردید اقداماتی که پس از الکساندر توسط حکومت‌های بزرگ انجام شد به مراتب تأثیر گذارتر بود چرا که در طول یک مدت نسبتا طولانی سعی کردند چهره هخامنشیان را تخریب کنند. برای مثال داده‌ها و منابعی که از زمان فرمانروایی سلوکیان و عصر هلن گرایی سخن می‌گویند، آشکار می‌سازند که در این دوره رویکرد مثبتی به پادشاهان هخامنشی وجود نداشته است و بعید نیست کوشش‌هایی در جهت تخریب و از میان برداشتن داده‌های مرتبط با آنها صورت گرفته باشد. شواهد گوناگون نشان می‌دهند که مدتی پس از تهاجم الکساندر، بسیاری از آثار گذشته، در دسترس ایرانیان نبودند و شاید بر اثر اقدامات هلن گرایانه، ایرانیان از محتوای کتیبه‌های باقی مانده آگاهی نداشتند. هنگامی که داده‌ها نابود شوند و بسیاری از نخبگان کشور منزوی شوند، دانایی بی کم و کاست از تاریخ دشوار می‌شود اما حافظه جمعی است که یادگاری از آن دوران را در دل خود نگه داشته است. حال که با پیشرفت مطالعات تاریخی و یافته‌های باستان‌شناختی، واقعیت‌هایی درباره تاریخ ایران بدست آمده است، هماهنگی‌هایی در تاریخ و شاهنامه می‌بینیم که بسیار شگفت آور می‌باشد. مشخص می‌شود که شخصیت‌های تاریخی با شخصیت‌های داستانی آمیخته شده‌اند.

وقتی روایت‌های تاریخی را با داستان‌های شاهنامه تطبیق می‌دهیم، تا قبل از ساسانیان، این آمیختگی کاملا ملموس است. به نظر می‌رسد که روایت‌های مربوط به یک شخص ویژه در داستان‌های چند شخص گوناگون جای گرفته است و یا روایت‌های مربوط به چند شخص در قالب یک فرد در شاهنامه دیده می‌شود. این موضوع درباره اسکندر بسیار مشهود است. روایت‌های نزدیک به الکساندر مقدونی در کنار روایت‌های مربوط به حضرت ذوالقرنین (ع) که در قرآن و منابع دیگر آمده است، در کنار یکدیگر و در قالب اسکندر نمایان می‌شود. این آمیختگی فقط با ذوالقرنین نیست بلکه به نظر می‌رسد بسیاری از افسانه‌های ایرانی در قالب داستان اسکندر نمایان شده‌اند. در شاهنامه، پدر اسکندر، داراب پادشاه کیانی خوانده می‌شود حال آنکه در هیچ کدام از روایت‌های مربوط به الکساندر مقدونی چنین موضوعی یافت نمی‌شود. این در حالی است که شاهنامه پس از فراز و نشیب‌های هزار ساله و شاید آمیختگی‌های فراوان شخصیت‌های داستانی با اشخاص تاریخی در دوران اشکانیان و ساسانیان -حتی در قرون اول پس از اسلام- به دست ما رسیده است. هرچند شاهنامه هرچه جلوتر می‌آید، آمیختگی هم کمتر می‌شود تا جایی که آمیختگی‌ها در دوران ساسانیان کمتر از دوره‌های دیگر است.

باید توجه داشت که این آمیختگی فقط در شاهنامه وجود ندارد. آمیختگی روایات در گفته‌های مورخین بیگانه از جمله یونانی‌ها به چشم می‌خورد. به نظر می‌رسد بعضی از روایاتی که از تاریخ ایران می‌گویند با افسانه‌های یونانی آمیخته شده‌اند و روایت‌های مربوط به چند شخص در قالب یک شخص بوجود آمده‌اند. به همین سبب گفته‌های آن‌ها درباره تاریخ ایران یکسان نیست و برای مثال هر کدام از مورخان یونانی، داستان‌های متفاوتی از یک رویداد نقل کرده اند. از طرفی برخی از این آثار از بین رفته‌اند و فقط خلاصه‌هایی از آنها باقی مانده است (مانند تاریخ کتزیاس) همچنین ممکن است برخی از آن‌ها در طول تاریخ دگرگون شده باشند. از این رو نمی‌توان همه گفته‌های مورخان یونانی را بدون کم و کاست، به عنوان مبنا و اساس قرار داد و نباید توقع داشت روایت‌های آمیخته شده با کوروش در منابع ایرانی دقیقاً همانند گفته‌های بیگانگان باشد.

خوشبختانه امروز با به دست آمدن آثار باستانی، کتیبه‌ها، سکه‌ها و… می‌توانیم پژوهش‌های دقیق‌تری در حوزه تاریخ ایران باستان به ویژه هخامنشیان داشته باشیم که مردمان کهن چنین شرایطی را نداشتند. کوروش در شاهنامه

.

پیشدادیان و پیش از تاریخ؛ کیانیان و هخامنشیان

هنگامی که شاهنامه را مورد بررسی قرار می‌دهیم، به نظر می‌رسد که کلیت آن با تاریخ ایرانیان هماهنگ است. شاهنامه ابتدا با پادشاهان پیشدادی شروع می‌شود؛ پادشاهانی مانند کیومرث، هوشنگ، جمشید و فریدون. کوروش در شاهنامه

چنین می‌نماید که زمان پیشدادیان با دوره‌های پیش از تاریخ فلات ایران هماهنگی دارد، به طوری که آنها صرفا یادگاری از یک شخص ویژه نیستند بلکه نماد یک دوره تاریخی می‌باشند به طوری که مدت فرمانروایی برخی از آنها بسیار زیاد (نزدیک به هزار سال) است. اگر هم شخصیت‌هایی مانند هوشنگ و جمشید وجود داشتند، رفته رفته ذهنیت جمعی، با نمادسازی، یک دوران را در قالب نام آنها جای داد. به عبارتی دیگر، رفته رفته این دوره‌ها تبدیل به اسطوره شدند و خاطرات دوره‌های پیش از تاریخ با خاطرات دوران شاهنشاهی‌های بزرگ آمیخته شد و داستان‌های اسطوره‌ای بوجود آمدند.

کوروش بزرگ در شاهنامه فردوسی

تصویر فشرده از مرتبه شاهان ایرانی از کیومرث تا ساسانیان. نقش شده بر یک قالی بافته کرمان سده ۱۹.م (آلن، ۱۳۸۴)

همچنین با پژوهش‌های انجام گرفته به نظر می‌آید کیانیان شاهنامه، بیشترین آمیختگی را با مادها و هخامنشیان دارند. نمی‌توان به طور کامل ماد‌ها و هخامنشیان را از هم جدا دانست چرا که کوروش -که او را بنیان‌گذار سلسله هخامنشی می‌دانند- مادرش یک مادی بوده است و در ادامه پادشاهان ماد بر روی کار می‌آید، از این رو بسیار طبیعی است که هر دو با نام کیانیان در شاهنامه دیده شوند.

در اینجا به این نکته اشاره می‌کنیم که حتی برخی از ایران‌شناسان مانند هرتل و هرتسفلد از موضوع یکی بودن برخی از پادشاهان کیانی و هخامنشی سخن گفته اند. اما آرتور کریستن‌سن، فرض‌هایی را درباره وجود یک حکومت در نواحی شرق ایران، مطرح کرده که پیشوند «کَوی» در نام بسیاری از پادشاهان این حکومت به چشم می‌خورده است. کریستن‌سن با مدنظر قرار دادن بخش‌هایی از اوستا از جمله یشت‌ها و دیگر شواهد، دوره سلطنتی مشرق ایران را مقدم بر هخامنشیان می‌داند (ن.ک: کریستن‌سن، ۱۳۸۱: صص ۴۹-۵۳). اما درباره وجود تاریخی چنین سلسله‌ای هنوز شواهد باستان شناختی یافت نشده است و آثار کنونی وجود چنین پادشاهی قبل از هخامنشیان را تأیید نمی‌کند. به نظر نمی‌رسد که یک کشور سازمان یافته بزرگ در مناطق شرقی و آسیای مرکزی بوجود آمده باشد (ن.ک: داندامایف، ۱۳۷۵: ۲۷-۲۹). ممکن است با یافته‌های بیشتر اطلاعاتی از این فرمانروایان به دست آید و شاید آنها رؤسای قبایل بودند. اما به هر حال هیچ بعید نیست که این کَوی‌ها بن‌مایه داستانی داشته باشند همانطور که بعد‌ها هم با سنت داستان سرایی در ایران به صورت آشکار مواجه می‌شویم. کوروش در شاهنامه

در هر صورت چه این کَوی‌ها بن‌مایه داستانی داشته باشند و چه جنبه‌های تاریخی، آمیختگی‌های فراوانی با مادها و هخامنشیان داشته‌اند. همانطور که اشاره شد در اسطوره‌های ایرانی با آمیختگی روایات روبرو هستیم. بعید نیست که کیانیان شاهنامه حاصل آمیختگی شخصیت‌های داستان‌های شرقی ایران، با مادها و هخامنشیان باشند. نام و یاد شخصیت‌های داستان‌های شرقی رفته رفته با خاطرات مادها و هخامنشیان آمیخته شده است به طوری که خاطرات مادها و هخامنشیان، داستان‌های شرقی را تحت شعاع قرار داد و کیانیان شاهنامه بیشتر شبیه به مادها و هخامنشیان شدند. کیانیان شاهنامه یک قلمروی بزرگ را در اختیار دارند و رفتار آنها شباهت‌های ویژه ای به هخامنشیان دارد و تشکیلات فرامانروایی کیانیان در شاهنامه یادآور تشکیلات هخامنشی است.

دلایل گوناگونی برای بوجود آمدن این آمیختگی می‌تواند وجود داشته باشد، از جمله شباهت‌های نام و رفتار این فرمانروایان داستانی و تاریخی با یکدیگر. اما یک نکته مهم وجود دارد و آنکه در زمان سلوکیان و عصر هلن گرایی رویکرد مثبتی از جانب فرمانروایان به هخامنشیان نبوده است و این رویکرد شاید باعث سخت گیری‌هایی درباره سخن گفتن از هخامنشیان و افتخار به آنها شده است، از این رو حافظه جمعی که یاد و خاطره شکوه هخامنشیان را در دل خود جای داده بود و احتمالا مردمان نواحی گوناگون ایران خواستار ماندگاری یاد شکوه گذشته بودند، خاطرات مادها و هخامنشیان را با داستان‌های شرقی آمیخت و رفته رفته داستان‌ها و روایات اسطوره‌ای-تاریخی بوجود آمدند. در واقع شروع این آمیختگی ها را باید در عصر هلن گرایی و به دلیل تحولات آن عصر جستجو کرد اما به مرور آمیختگی‌ها بیشتر شد. کوروش در شاهنامه

.

نام‌های شاهنامه و نام پادشاهان

زبان پارسی نوین که در شاهنامه فردوسی به کار رفته است؛ تفاوت‌هایی با زبان‌های میانه و باستان دارد و نام پادشاهان زیادی با تغییر و دگرگونی در شاهنامه آمده است. در حقیقت زبان میهنی ایرانیان را به سه بخش می‌توان تقسیم کرد:

– باستان

– میانه

– نوین

گرچه شباهت‌هایی بین این زبان‌ها وجود دارد اما تفاوت‌های فراوانی در آنها دیده می‌شود. ممکن است یک نام در زبان باستان به یک شکل باشد و در زبان میانه به شکلی دیگر و همان نام در پارسی نوین به صورت متفاوت با آن دو دیده شود.

برای مثال نام جمشید در اصل به این شکل بوده است: ییم خش ئت (Yima Khashaeta)

یا نام اردشیر به این شکل بوده است: اَرتَخشَتر

.

بررسی نام کوروش

نام کوروش در کتیبه‌های باستانی به این شکل نوشته شده است: 𐎤𐎢𐎽𐎢𐏁، یونانیان نام او را کوروس (Kuros) نگاشته‌اند که بعدها در لاتین به صورت کیروس خوانده شد و امروز در تلفظ فرانسوی سیروس و در تلفظ انگلیسی سایروس (Cyrus) خوانده می‌شود (ن.ک: خلیلی، ١٣٨٠: ص ۲۲).

پس کوروش نامی است که از کتیبه‌های باستانی -که به زبان باستان نگاشته شده‌اند- به دست آمده و نام‌هایی مانند آن در منابع یونانی و یهودی و… دیده می‌شود. آنچه باعث شده است امروز این شخص را کوروش بنامیم، رمز گشایی کتیبه‌هاست. کوروش در شاهنامه

با این دگرگونی‌های زبانی نباید توقع داشت که نام این شخص به صورت «کوروش» در شاهنامه آمده باشد، همانطور که نام اَرتَخشَتر بدون دگرگونی نیامده است. اما در شاهنامه فردوسی، پادشاهانی وجود دارند که علاوه بر شباهت نام آنها با کوروش، روایت‌های مربوط به آنها هم با روایت‌های مربوط به کوروش همخوانی دارد. اینجا جایی است که «حافظه جمعی» یاد و خاطره کوروش را در دل خود جای داده است. کوروش در شاهنامه

.

کوروش و فریدون

همانطور که فریدون در اسطوره‌های ایرانی جایگاه ویژه و غیر قابل انکار دارد، کوروش هم در تاریخ ایران جایگاه ویژه و غیر قابل انکاری دارد. کوروش در شاهنامه

آشکارترین شباهتی که می‌توان بین کوروش و فریدون پیدا کرد مقابله آنها با شخص‌های تقریباً هم نام است. فریدون با آژی دهاک (معرب: ضحاک) و کوروش با آستیاک، مقابله می‌کند. همانطور که می‌بینید آژی دهاک و آستیاک شباهت زیادی با هم دارند و حتی عده‌ای آژی‌دهاک را آژدهاک خوانده اند که شباهتش با آستیاک بیشتر می‌شود. اما شباهت به اینجا ختم نمی‌شود. شباهت‌های دیگری هم بین این دو از جمله در داستان‌ها دیده می‌شود. کوروش در شاهنامه

.

شباهت داستان کودکی فریدون با کوروش

کوروش بزرگ در شاهنامه فردوسی

نوزادی کوروش

داستان کودکی فریدون در شاهنامه شباهت عجیبی با داستانی دارد که هرودوت از زمان کودکی کوروش می‌گوید.

در شاهنامه فردوسی اینچنین گفته می‌شود که ضحاک در خواب دید که مردی بر او می‌شورد و به بندش می‌کشد و آن مرد همان فریدون بود. به همین جهت خورد و خواب بر وی حرام شد و در صدد یافتن فریدون برآمد.

بنا به گفته هرودوت داستان کودکی کوروش اینچنین است:

آستیاک دختری به نام ماندانا داشت و شبی در خواب دید که از زهدان دخترش تاکی روییده و به سراسر آسیا سایه افکنده است. آستیاک قبل از این هم خواب دیده بود که پیشاب دخترش به سیلی تبدیل شده که پایتخت او و سپس سراسر آسیا را فرا گرفته است. پس از آنکه تعبیر خواب را از خواب گزاران پرسید قصد داشت نوزاد ماندانا که همان کوروش بود را از بین ببرد (هرودوت، کتاب ١، بندهای ١٠٧ و ١٠٨).

همان طور که مشاهده می‌شود، پادشاه قبل از فریدون و کوروش تحت تأثیر خوابی که می‌بینند به فکر نابودی فریدون و کوروش می‌افتند. اما شباهت‌ها در اینجا به پایان نمی‌رسد هم فریدون و هم کوروش از نابود شدن نجات می‌یابند. کوروش در شاهنامه

.

شباهت سپاکو و فرانک

بر اساس گفته هرودوت، بانویی به نام سپاکو (اسپاکو) کوروش را پرورش می‌دهد، این در حالی است که هرودوت سپاکو به معنای سگ دانسته است (ن.ک: هرودوت، کتاب ١، بند ١١٠). جالب آنکه نام مادر فریدون یعنی فرانک، به معنای سیاه گوش است (لغت نامه دهخدا، ذیل فرانک). معنای هر دو نام، با حیوان در ارتباط است و حتی بعید نیست که هرودوت با توجه به عدم آگاهی‌های لازم معنی سپاکو را درست درک نکرده باشد و در حقیقت سپاکو و فرانک، کاملا به یک معنا داشته باشند.

.

قیام فریدون و قیام کوروش

شباهت بعدی که می‌توان به شمار آورد، قیام هر دوی این اشخاص علیه پادشاه پیشین است. فریدون با همراهی کاوه یک قیام به یادماندنی را علیه ضحاک (آژدهاک) در اسطوره‌های ایرانی رقم می‌زند. از طرفی بر اساس گفته مورخان یونانی مانند هرودوت کوروش علیه آستیاگ به پا می‌خیزد.

این دو مقابله به نتیجه می‌رسد و باعث بهبود اوضاع می‌شود. کوروش در شاهنامه

.

هماهنگی‌هایی در خارج از شاهنامه

می‌دانیم فتح بابل از مهم ترین اقدامات کوروش بوده است و جالب آنکه اگر دیگر منابع ایرانی را بررسی کنیم، ارتباط ضحاک (آژدهاک) را با شهر بابِل می‌بینیم. فریدون بر ضحاک پیروز شد و او را اسیر کرد و در کوه دماوند حبس نمود. هرچند ویژگی‌هایی که از مکان نخستین ضحاک در شاهنامه گفته می‌شود هم به وضعیت جغرافیایی بابل نزدیک است. اما در منابع دیگر واژه بابل مستقیماً اشاره می‌شود.

برای مثال صاحب مجمل التواریخ و القصص درباره ضحاک می‌گوید:

ضحاک، یعنی خندناک. و اژدهاک گفتند سبب آن علت که بر کتف بود، … و «تاج» جد او بود که عرب از نسل اواَند و بزمین بابل نشست … (مجمل التواریخ و القصص، ص ۲۶).

در فارسنامه ابن بلخی هم گفته می‌شود:

از بهر آن او را اژدهاق گفتندی که او جادو بود و به بابل پرورش یافته بود و جادویی بآموخته و روزی خویشتن را بر صورت اژدهایی بنمود (ابن بلخی، ١٣٧۴: ص ١٠٧).

با توجه به آثار باستانی یافته شده، فتح بابل به دست کوروش، از مهم ترین وقایع آن دوران است. استوانه کوروش که یکی از بی مانند ترین آثار باستانی از لحاظ محتوا در آن روزگار است، به فتح این شهر توسط کوروش و چگونگی رفتار آن با مردمان اشاره می‌کند. این درحالی است که بر اساس گفته گزنفون در کوروش‌نامه، فتح کوروش در ادامه اقدام پدافندی کوروش در برابر دشمنانی است که در ابتدا قصد حمله داشتند (ن.ک: گزنفون، دفتر ٣، بخش ٣ و دفتر ٧، بخش ۵).

می‌توان گفت وقتی خاطرات دوران کوروش در حافظه جمعی باقی مانده و آمیختگی‌ها رخ داده است، بخشی از خاطرات کوروش در قالب فریدون جای گرفته است، بسیاری از دشمنان او در قالب ضحاک ترسیم شده‌اند و مهم ترین فتح کوروش که بابل بوده هم با عنوان مکان ضحاک، در یادها باقی مانده است. کوروش در شاهنامه

.

کوروش و کیخسرو

درباره همانندی‌های کیخسروی شاهنامه با شخصیت‌های تاریخی و اسطوره‌ای همواره میان پژوهشگران بحث و گفتگو بوده است. در این بین معمولا از سه گزینه مهم نام برده می‌شود: کَوی‌هَئوسروه  (یادشده در اوستا)، هووخشتره (پادشاه ماد)، کوروش (پادشاه هخامنشی)

برخی از پژوهشگران با کمک علم زبان‌شناسی و ریشه یابی نام‌ها به دنبال این هستند که کیخسرو را معادل یکی از این پادشاهان بدانند. این در حالی است که ذهن مردمان کهن چندان با زبان‌شناسی آشنا نبوده است و صرفا شباهت نام‌ها باعث آمیختگی روایات آنها با یکدیگر می‌شده‌است. بنابراین تعجبی ندارد که کیخسروی شاهنامه با همه این گزینه‌ها آمیخته شده باشد.

اما آنچه در اینجا مورد توجه قرار می‌گیرد شباهت بسیار زیاد کیخسرو با کوروش است و به عبارتی می‌توان گفت کیخسرو بیشترین آمیختگی را با کوروش بزرگ دارد. کیخسرو یکی از مهم‌ترین پادشاهان شاهنامه است همانطور که کوروش یکی از مهم ترین پادشاهان تاریخ بوده است. خردمندی کیخسرو یادآور خردمندی کوروش می‌باشد. این درحالی است که اگر کیخسرو با هووخشتره هم مرتبط باشد، بی پیوند با کوروش نیست. زیرا بر اساس کوروش نامه گزنفون، هووخشتره (سیاکسار) دایی کوروش است و در طول کتاب، کوروش، یکی از سرداران سیاکسار می‌باشد و در برابر دشمنان ایستادگی می‌کند.

در اینجا به صورت تیتروار اشاره‌ای به برخی از شباهت‌ها می‌کنیم و سپس توضیحات بیشتری درباره برخی از این شباهت‌ها می‌آوریم. هرچند شاید به دلیل در هم آمیختگی روایات، در جزئیات تفاوت‌هایی دیده شود اما کلیات، شباهت عجیبی به هم دارند.

– نام‌های کوروش و کیخسرو، شبیه یکدیگر هستند و این باعث می‌شده است در حافظه جمعی آمیختگی هایی بوجود آید. این شباهت نه از نظر زبان شناسی بلکه صرفا از نظر آوایی مورد توجه قرار دارد و در حافظه جمعی باعث به وجود آمدن آمیختگی‌ها به مرور می‌شود. این شرایط با توجه به خوانش اوستایی و پهلوی نام کیخسرو (کَوی‌هئوسروه و کئی‌هوسروه) و شباهت آنها به خوانش غربی (کوروس و کیروس) از نام کوروش بیشتر قابل درک است.

– خرد و دادگری کیخسرو با تدبیر و عدل کوروش (به ویژه در گفته گزنفون) قابل مقایسه است. آوازه کوروش هم به دلیل همین دانایی و دادگستریش است.

– داستان کودکی کیخسرو در شاهنامه شبیه داستان کودکی کوروش در گفته هرودوت است.

– مادر کوروش و کیخسرو از اقوام دیگر هستند، بر اساس شاهنامه فردوسی، مادر کیخسرو، فرنگیس دختر افراسیاب تورانی بوده و بر اساس کوروش نامه گزنفون و تاریخ هرودوت، مادر کوروش فرزند پادشاه ماد، یعنی ماندانا بوده است.

– هر دو پادشاه دور از سرزمین پدری، پیشرفت می‌کنند: کیخسرو در توران و کوروش (بر اساس گفته گزنفون) در دیار ماد.

– هم کیخسرو و هم کوروش در برابر پدربزرگ مادریشان قرار می‌گیرند. آستیاک پدر بزرگ مادری کوروش، به نوه‌اش حمله می‌برد (نگاه کنید به تاریخ هرودوت که در این بخش هماهنگی‌هایی با رویدادنامه نبونید-کوروش دارد) اما کیخسرو برای کین ستانی سیاوش که ناجوانمردانه توسط افراسیاب به قتل رسیده بود در مقابل افراسیاب، پدر بزرگ مادری اش قرار می‌گیرد.

– کیخسرو پس از جنگ‌های پی در پی، تورانیان را از ایران می‌راند و دست آنها را از ایران کوتاه می‌سازد. بر اساس کوروش نامه گزنفون، کوروش دشمنانی که قصد حمله داشتند را عقب می‌راند و دست آنان را کوتاه می‌سازد.

– مرگ کوروش شباهت به مرگ کیخسرو دارد و حتی اندرزهای قبل از مرگ کوروش در کوروش نامه گزنفون شباهت عجیبی به اندرز‌های کیخسرو در شاهنامه دارد. کوروش در شاهنامه

شباهت داستان کودکی کیخسرو با کوروش

کوروش بزرگ در شاهنامه فردوسی

کوروش و مادرش ماندانا

باز هم کوروش و کیخسرو در روایت‌های مربوط به کودکی با هم شباهت دارند و حتی این شباهت بیشتر از فریدون است. داستان از آن قرار است که افراسیاب به سبب پیشگویی‌هایی که درباره کیخسرو کرده اند، از او بیمناک می‌شود، همانگونه که آستیاگ به سبب پیش گویی‌ها به کوروش بیمناک می‌شود.

در شاهنامه درباره کیخسرو اینچنین گفته می‌شود:

چند ماه پس از کشته شدن سیاوش در توران به فرمان افراسیاب، فرنگیس، زن سیاوش و دختر افراسیاب، فرزندی می‌زاید به نام کیخسرو. افراسیاب به علت پیشگویی‌هایی که درباره کیخسرو کرده اند، از او بیمناک است، ولی سرانجام از کشتن کودک چشم می‌پوشد، بدین شرط که پیران او را به شبانان سپارد تا در میان آنان بزرگ شود تا مگر از نژاد خود چیزی نداند (لازم به ذکر است که افراسیاب پیش از این خوابی دیده بود که باعث هراسش از آینده شده بود). چون کودک به هفت سالگی می‌رسد، پیران او را به نزد افراسیاب می‌آورد و کیخسرو به سفارش پیران خود را در حضور افراسیاب به دیوانگی می‌زند و بدین ترتیب از مرگ می‌رهد (خالقی مطلق، ۱۳۷۴: ص ۱۵۸).

پیش از این هم به قسمتی از داستان هرودوت اشاره کردیم و در اینجا تکرار می‌کنیم اما ادامه داستان را که شباهت نسبی با کیخسرو دارد هم بیان می‌کنیم:

آستیاک دختری به نام ماندانا داشت و شبی در خواب دید که از زهدان دخترش تاکی روییده و به سراسر آسیا سایه افکنده است. آستیاک قبل از این هم خواب دیده بود که پیشاب دخترش به سیلی تبدیل شده که پایتخت او و سپس سراسر آسیا را فرا گرفته است. پس از آنکه تعبیر خواب را از خواب گزاران پرسید قصد داشت نوزاد ماندانا که همان کوروش بود را از بین ببرد. آستیاگ به یکی از نزدیکان خود به نام هارپاگ که در کشور ماد مردی صاحب قدرت است، فرمان می‌دهد که کودک را با خود بُرده و سر به نیست کند. هارپاگ خود بدین کار دست نمی‌زند و این وظیفه را به یکی از سر شبانان پادشاه به نام میتراداد واگذار می‌کند. اما چون میتراداد کودک را به چراگاه خود می‌برد، زن سرشبان او را از کشتن کودک باز می‌دارد و کودک را به جای کودک خود که تازگی مرده به جهان آمده بود می‌پذیرد. سپس‌تر چون کوروش به ده سالگی می‌رسد، روزی هنگام بازی با کودکان کوی، در اثر رفتار کوروش بر راز نژاد او پی می‌برند. ولی کوروش را بدین بهانه که چون هنگام بازی در کوچه خود را پادشاه نامیده بود و با این کار به نظر مغان خواب آستیاگ تعبیر شده و دیگر خطری از سوی کوروش پادشاهی او را تهدید نمی‌کند، به پیش پدر و مادرش به پارس می‌فرستد (همان: ص ۱۵۸-۱۵۹؛ ن.ک: هرودوت، کتاب ١، بندهای ١٠٧ و ١٢٠).

پخش کردن ولایت‌ها قبل از مرگ

گفته کتزیاس و گزنفون درباره چگونگی پخش کردن ولایات بین جانشینان با گفته شاهنامه فردوسی درباره کیخسرو هماهنگی نسبی دارد.

بر اساس کوروش نامه گزنفون، کوروش، فرمانروایی را به فرزند بزرگش کمبوجیه (کامبوزیا) می‌دهد اما به دیگر فرزندش شهربانی ماد، ارمنیه و کادوسته را می‌دهد (گزنفون، دفتر ٨، بخش ٧، بند ١١). کتزیاس می‌گوید، کوروش، پسر بزرگ خود یعنی کمبوجیه را به عنوان جانشین خود برگزید و پسر کوچک را ساتراپ (حاکم) باکتریان(بلخ) و خوارزم و پارت و کرمانیان کرد. بخش‌هایی را هم به اشخاص دیگر سپرد (کتزیاس، کتاب ٨، بندهای ١ و ٢).

بر اساس شاهنامه نیز کیخسرو تنها به گزینش لهراسپ به جانشینی خود بسنده نمی‌کند، بلکه فرمانروایی بخش‌هایی از کشورش را نیز به پهلوانان واگذار می‌نماید (خالقی مطلق، ۱۳۷۴: ص ۱۶۵-۱۶۶). کوروش در شاهنامه

.

هماهنگی گفته‌های کوروش با کیخسرو

اندرزهایی که کیخسرو پیش از مرگش می‌دهد و در شاهنامه فردوسی وجود دارد، شباهت زیادی به اندرز‌های کوروش در گفتار گزنفون دارد و به طور کلی شرایط پایان زندگی کوروش در گفته گزنفون شبیه به شرایط پایان زندگی کیخسرو در شاهنامه است.

روایت شاهنامه درباره پایان زندگی کیخسرو اینچنین است:

کیخسرو پس از شصت سال پادشاهی دل از جهان بر می‌کند و از خداوند می‌خواهد که او را به سوی خود باز خواند. بعد از مدتی، سروش در خواب بدو نمایان می‌گردد و به او مژده می‌دهد که آرزوی او پذیرفته گشت. کیخسرو چون از خواب بر می‌خیزد، پس از اندرز کردن بزرگان و گذشت حوادثی به سوی جهان دیگر رهسپار می‌گردد و یا به عبارتی عروج می کند (ن.ک: خالقی مطلق، ۱۳۷۴: ص ۱۶۳-۱۶۴).

گزنفون هم از خواب دیدن کوروش قبل از مرگش خبر می‌دهد:

یک شب که در کاخ شاهی آرمیده بود، خوابی دید و در آن خواب چنان نمودش که کسی بزرگ‌تر و بلندپایه‌تر از مردان به دیدارش آمده او را گفت: «ای کوروش، کارهایت آراسته کن که تو را زمان فرا رسیده است به نزد ایزدان شوی.» (گزنفون، دفتر ٨، بخش ٧، بند ٢).

گرچه در سخنان دیگر مورخان هم از خواب دیدن کوروش قبل از مرگش سخن آمده است اما اندرزهای کوروش قبل از مرگ در گفته گزنفون شباهت‌های عجیبی با اندرزهای کیخسرو در شاهنامه دارد.

بر اساس کوروش نامه گزنفون، کوروش نخست زبان به شرح پیروزی‌های خود گشوده و می‌گوید:

پسرانم و دوستان من، پایان زندگی من فراز می‌آید،… و به هنگامی که مرگ در ربود مرا شما باید با گفتار و کردار آشکار کنید که من نیک بخت و دل شاد بوده ام. به زمان کودکی همه شادی‌ها و پیروزی‌های کودکانه خویش را داشتم، و چون بالیدم و بالا گرفتم، گنجینه‌های جوانی را از آن خویش کردم؛ و همه گردن فرازی‌های مردانه را فراچنگ آوردم، … و سال‌ها همچنان که به دنبال یک دگر گذشتند، می‌نگریستم که قدرت من نیز با گذر سالیان فزونی می‌گیرد، به گونه ای که خویش را در کهن سالی سست تر از جوانی نیافتم؛ و به یاد نمی‌آورم که در رسیدن به چیزی که از بهرش کوشیده بودم، یا آرزویش را داشتم ناکام مانده باشم. فزون تر این که دوستان را با گنج و خواسته که بخشیده ام شاد کرده، دشمنان را فکنده و کوفته ام. این سرزمین نیاکانی که زمانی در آسیا به هیچ نمی‌آمد، اکنون در چکاد نیرومندی از بهر شما باز می‌نهم، و اگر در نگر (نظر) آوریم چه پیروزی‌های کلان بر من آغوش گشوده اند، خواهیم دانست که مرا شکستی نبوده است (گزنفون، دفتر ٨، بخش ٧، بندهای ۶ و ٧ و ٨).

کوروش سپس از هراس خود سخن می‌گوید:

در سراسر زندگانی روزهایم آن گونه گذشت که آرزویش می‌داشتم، هراسی که مرا همواره همراه می‌آمد این بود که مبادا روزی پای به راه کژی و اهریمنی گذارم، و این هراس بار نمی‌داد که خویش را سخت بزرگ بیانگارم، یا شادی کنم آن چنان که بی خردان کنند. …مرا آرزو این است که رستگار بپندارندم مردمان، و به نیکی یاد کنند از من … (همان).

بر اساس شاهنامه فردوسی، کیخسرو در اواخر عمرش، با خود چنین می‌اندیشد:

بر این گونه تا سالیان گشت شست / جهان شد همه شاه را زیر دست

پر اندیشه شد مایه ور جان شاه / از آن رفتن کار و آن دستگاه

همی گفت: هرجا از آباد بوم / ز هند و ز چین اندرون تا به روم

هم از خاوران تا در باختر / ز کوه و بیابان و از خشک و تر

سراسر ز بدخواه کردم تهی / مرا گشت فرمان و گاه مهی

جهان از بداندیش بی بیم گشت / فراوان مرا روز بر سر گذشت

ز یزدان همه آرزو یافتم / وگر دل همی سوی کین تافتم

و سپس از هراس خود سخن می‌گوید:

روانم نباید که آرد منی / بداندیشی و کیش آهرمنی

شوم بدکنش همچو ضحاک و جم / که با تور و سلم اندر آمد به زَم…

به یزدان شوم یک زمان ناسپاس / به روشن روان اندر آرم هراس

ز من بگسلد فرّه ایزدی / گرایم به کژی و راه بدی

از آن پس بر آن تیرگی بگذرم / به خاک اندر آید سر و افسرم

به گیتی بماند زمن نامِ بد / همان پیش یزدان سرانجامِ بد

تبه گردد این گوشت و رنگ رخان / بریزد به خاک اندرون استخوان

هنر کم شود، ناسپاسی به جای / روان تیره ماند به دیگر سرای

گرفته کسی تاج و تخت مرا / به پای اندر آورده بخت مرا

ز من مانده نام بدی یادگار / گل رنج های کهن گشته خار

من اکنون چو کین پدر خواستم / جهانی به خوبی بیاراستم

بکشتم کسی را که بایست کشت / که بُد کژ و با راه یزدان درشت

به آباد و ویران درختی نماند / که منشور بخت مرا برنخواند

چنان که می‌بینیم در هر دو گزارش، نخست سخن از گسترش قدرت و پیروزی بر دشمنان و رسیدن به همه آرزوها و خواسته‌هاست، و سپس در پایان، سخن از هراس است. هراسی که کیخسرو و کوروش در دم مرگ از آن سخن می‌گویند، هراس از گرفتاری در چنگال غرور و منیِ ناشی از کسب قدرت زیاد است که مبادا آنها را به ناسپاسی کشاند و اهریمنی بودن این کردار در هر دو گزارش نقل شده است (خالقی مطلق، ۱۳۷۴: ص ۱۶۶-۱۶۸). کوروش در شاهنامه

.

هماهنگی‌هایی در خارج از شاهنامه

ابوریحان بیرونی در اثر بسیار ارزشمندش یعنی آثار الباقیه عن القرون خالیه به صورت مستقیم از یکی بودن کوروش و کیخسرو نام می‌برد.

بیرونی گفته‌های ملل و اقوام گوناگون را درباره پادشاهان می‌آورد که بخش مربوط به پادشاهان ایران، هماهنگی نسبی با شاهنامه دارد. او به اختلافات درباره گفته مربوط به پادشاهان ایران اشاره می‌کند و در آخر به قول دیگری هم اشاره می‌کند و می‌گوید:

در کتاب‌های سیر و اخبار که از روی کتب اهل مغرب [شمال افریقا] نقل شده، ملوک ایران و بابل را نام برده‌اند و از فریدون که نزد آنان «یافول» نام دارد شروع کرده اند تا دارا… (بیرونی، ١٣٨۶: ص ۱۵۱).

بیرونی در ادامه می‌گوید:

ولی با آنچه ما می‌دانیم از حیث عدد ملوک و نام‌های ایشان و مدت پادشاهی و اخبار دیگر احوال ایشان اختلاف دارد (همان).

اما در آخر به دلیل احترام به خوانندگان این روایت هم نقل می‌کند و قبل آن می‌گوید:

اگر ما این اقوال مذکور را در اینجا برای خوانندگان نقل نکنیم اولا متاع خود را به سنگ تمام نفروخته‌ایم و ثانیاً در دل‌های خوانندگان تولید نگرانی کرده‌ایم و ما این اقوال را در جدولی جداگانه قرار می‌دهیم تا آنکه آراء و اقاویل بهم مخلوط نشود (همان).

جالب آنکه همین جدولی که بیرونی چنین مواردی را درباره آن گفته است و در نهایت آن را آورده است تا متاع خود را به سنگ تمام بفروشد، با توجه به آثار باستانی، کتیبه‌های هخامنشی، سکه‌های باقی مانده و هماهنگی آنها با دیگر منابع تاریخی که امروز در دسترس ما قرار دارد، متوجه می‌شویم که یکی از دقیق‌ترین جدول‌های آن کتاب درباره ترتیب پادشاهان است.

یکی از جالب ترین جدول ها از نظر ترتیب پادشاهان هخامنشی در آثارالباقیه بیرونی

نکته مهم آنجاست که در جدول مورد نظر این چنین نوشته است:

کورش که کیخسرو است (همان: ص ۱۵۲).

ابوریحان بیرونی به شباهت‌هایی که آورده است، اعتماد بیشتری داشته است به طوری که در جایی می‌نویسد: «اخشویوش بن دارا که خسرو اول باشد» که بدون تردید منظور همان خشایارشای بزرگ است اما جالب آنکه برای خشایارشای دوم از نام اخشویوش استفاده نمی‌کند بلکه از نام خسرو دوم بهره می‌برد. بیرونی از پژوهشگرانی است که منابع و متون اقوام و ملل گوناگون را بررسی کرده است. جالب است که در آن زمان به شباهت کوروش و کیخسرو پی برده است و خوشبختانه اثر او به دست ما رسیده است و از گزند حوادث در امان مانده است.

.

احتمال وجود رویکرد ابوریحان بیرونی در دیگر پژوهشگران

چه بسی چنین رویکردی در دیگر پژوهشگران و دانایان ایرانی چه در دوران باستان و چه پس از اسلام هم وجود داشت. هنگامی که به کوروش در منابع گوناگون (مثلا کوروس در منابع یونانی یا کیروس در لاتین) برخورد کرده باشند و به دلیل شباهت‌های او با کیخسرو در داستان‌ها اینچنین برداشت می‌کردند که کوروش همان کیخسرو است.

می‌دانیم که بسیاری از این بزرگان با محتوای کتیبه‌های هخامنشی و آثار باستانی آشنا نبودند و به بسیاری از آثار باقی مانده از آن دوران که در دسترس پژوهشگر امروز است، دسترسی نداشتند (به دلیل تهاجم‌ها و نابودی‌هایی که از زمان حمله الکساندر به بعد رخ داده بود)؛ بنابراین چنین برداشتی از جانب پژوهشگران ایرانی (به ویژه در دوران پس از اسلام) بسیار طبیعی بوده است. کوروش در شاهنامه

 

پاسخ به منتقدان موضوع کوروش و کیخسرو

با وجود شواهد تاریخی و اسطوره‌ای فراوان که ذکر شد، انتقادهایی به موضوع کوروش و کیخسرو مطرح می‌شود. اساسا همواره بحث و گفتگو در میان پژوهشگران در این باره وجود داشته است. به مطالبی که درباره کوروش و کیخسرو در این نوشتار هم ذکر شد انتقاداتی مطرح می شود که صد البته برخی از آنها قابل تامل می‌باشند و برخی از آنها هم صرفا تخریب گرایانه هستند. در اینجا به صورت مختصر مواردی را درباره این انتقادات ذکر می کنیم و در نوشتاری جداگانه به صورت مفصل آنها را بررسی کرده ایم.

از نقدهای قابل تامل درباره موضوع کوروش و کیخسرو این بود که برخی از منتقدان می‌گویند که کیخسرو پیش از کوروش بزرگ بوده است و ربطی به کوروش و هخامنشیان ندارد. با احترام به گفته این عزیزان، اشکال گفته آنها عدم توجه به ماهیت اسطوره‌ها می‌باشد.

پیش از هر چیز باید توجه داشته باشیم که کیخسرو یک شخصیت اسطوره‌ای است که آمیختگی‌هایی با اشخاص تاریخی و در رأس آنها کوروش بزرگ داشته است (بیشترین آمیختگی را با کوروش بزرگ داشته است). اگر بخواهیم برای یک شخصیت اسطوره‌ای زمان دقیق تعیین کنیم کار بیهوده‌ای انجام داده‌ایم. اساسا این اشتباه است که بخواهیم شاهنامه را با دید صرفا تاریخی نگاه کنیم بلکه شاهنامه دارای داستان‌های اسطوره‌ای است که به مرور آمیختگی‌هایی با تاریخ داشته‌اند.

همچنین توجه داشته باشیم که در بررسی «کَوی‌هَئوسروه» در اوستا و «کیخسرو» در شاهنامه باید به تفاوت‌ها توجه داشته باشیم. آنچه مورد توجه ما در موضوع «کوروش و کیخسرو» می‌باشد، «کیخسروی شاهنامه» است و نه «کَوی‌هَئوسروه در اوستا». ریشه تاریخی کَوی‌هَئوسروه به طور کامل نه تایید شده و نه رد شده است ولی کیخسرو در شاهنامه به مرور با آمیختگی‌های فراوان، چهره‌ای اسطوره‌ای پیدا کرده است. بنابراین یکی در اوستا ذکر شده و چه بسی ریشه تاریخی داشته است (هرچند قطعی نیست) و دیگری در شاهنامه ذکر شده که به دلیل نابودی آثار فراوان و آمیختگی، حالت اسطوره ای بیشتری نسبت به کَوی‌هَئوسروه پیدا کرده است. آشکارا می‌توان گفت شخصیتی با شرایط کیخسروی شاهنامه در تاریخ وجود نداشته است که قلمرو، کردوکارهایی نظیر او داشته باشد.

انتقادات دیگر هم در این باره مطرح می شود مانند آنکه برخی سوسروس در متون هندی را می‌خواهند به کیخسرو ربط دهند که هیچ ربطی به هم ندارند. صرفا شباهت نام چیزی را نشان نمی‌دهد. سوسروس نه آمیختگی با کوی‌هَئوسروه و نه ریشه یکسان با او دارد.

برخی هم می‌گویند هیچ کجا ذکر نشده است که پدر کوروش، سیاوش است، و سپس نتیجه می‌گیرند که کیخسرو ربطی به کوروش نداشته است!!! سوالی از گویندگان چنین مواردی مطرح است که آیا در منابع دست اول درباره الکساندر مقدونی جایی ذکر شده است که پدر او داراب پادشاه ایرانی بوده است؟! آیا به این دلیل که در منابع دست اول این موضوع ذکر نشده است، می‌توانیم نتیجه بگیریم که اسکندر شاهنامه هیچ ربطی به الکساندر ندارد؟! در صورتی که کاملا مشخص است که اسکندر شاهنامه که البته جنبه‌های اسطوره‌ای فراوان دارد، آمیختگی‌های فراوانی با الکساندر مقدونی هم دارد.

با توجه به همین موارد است که بارها تأکید کردیم در تاریخ‌پژوهی و شاهنامه‌پژوهی نباید نگاه پوزیتیویستی داشته باشم. اسطوره را درک کنیم، آمیختگی زمان در اسطوره را درک کنیم و سپس نتیجه گیری کنیم.

انتقاداتی درباره ابوریحان بیرونی و جدولی که به آن اشاره شد هم مطرح می‌شود که در نوشتاری مفصل به انتقادات پرداخته ایم.

نگاه کنید به:

پاسخ به منتقدان موضوع کوروش و کیخسرو

کوروش، فریدون یا کیخسرو؟!

ممکن است این ابهام پیش آید که بالاخره کوروش، فریدون است و یا کیخسرو؟! به طور خلاصه می‌توان گفت کیخسرو بیشترین آمیختگی را با کوروش بزرگ دارد و بخشی از روایات مربوط به فریدون هم آمیختگی‌هایی با کوروش بزرگ پیدا کرده است.

همانطور که پیش از این گفته شد، اسطوره‌ها یادآور «حافظه جمعی» مردمان هستند و طبیعی است که در حافظه جمعی «آمیختگی» رویدادها رخ می‌دهد. آمیختگی روایات در شاهنامه به چشم می‌خورد و این آمیختگی با توجه به زمان سروده شدن شاهنامه بسیار طبیعی است؛ به هر حال شاهنامه پس از تهاجمات بزرگ به ایران و پس از گذر سالیان سال از دوران مادها و هخامنشیان سروده شده است. این موارد فقط درباره کوروش بوجود نیامده و به نظر می‌رسد درباره بسیاری از پادشاهان دیده می‌شود.

شاهنامه ابتدا با پادشاهان پیشدادی شروع می‌شود. پادشاهانی مانند کیومرث، هوشنگ، جمشید و فریدون. چنین می‌نماید که زمان پیشدادیان با دوره‌های پیش از تاریخ فلات ایران هماهنگی دارد، به طوری که آنها صرفا یادگاری از یک شخص ویژه نیستند بلکه نماد یک دوره تاریخی می‌باشند. به عبارتی دیگر، رفته رفته آن دوره‌ها تبدیل به اسطوره شدند و خاطرات دوره‌های پیش از تاریخ با خاطرات دوران شاهنشاهی‌های بزرگ آمیخته شد و داستان‌های اسطوره‌ای بوجود آمدند. از این رو ممکن است برخی از خاطرات کوروش در قالب فریدون نمایان شده باشد. کوروش در شاهنامه

اما از طرفی کیانیان شاهنامه، بیشترین آمیختگی را با مادها و هخامنشیان دارند. تغییر و تحولاتی که در پی آمدن کوروش رخ داد را می‌توان با تحولاتی که با آمدن کیخسرو در دوره کیانیان شاهنامه بوجود آمد مقایسه کرد. علاوه بر شباهت داستان‌های کیسخرو به داستان‌هایی که درباره کوروش گفتند، منش و رفتار کیخسرو شباهت به کوروش دارد و حتی گفتار کیخسرو یادآور گفتار کوروش در منابع است. همانطور که گفته شد، به نظر می‌رسد کیخسرو در شاهنامه بیشترین آمیختگی را با کوروش بزرگ دارد. کوروش در شاهنامه

اگر شاهنامه را با روایات تاریخی بسنجیم، ممکن است چنین هماهنگی‌هایی در دوره‌های دیگر هم یافت شود. همانطور که به نظر می‌رسد، داریوش با داراب آمیختگی‌هایی دارد. کوروش در شاهنامه

دلایل گوناگونی برای بوجود آمدن این آمیختگی می‌تواند وجود داشته باشد، از جمله شباهت‌های نام و رفتار این فرمانروایان داستانی و تاریخی با یکدیگر. اما یک نکته مهم وجود دارد و آنکه در زمان سلوکیان و عصر هلن گرایی رویکرد مثبتی از جانب فرمانروایان به هخامنشیان نبوده است و این رویکرد شاید باعث سخت گیری‌هایی درباره سخن گفتن از هخامنشیان و افتخار به آنها شده است، از این رو حافظه جمعی که یاد و خاطره شکوه هخامنشیان را در دل خود جای داده بود و احتمالا مردمان نواحی گوناگون ایران خواستار ماندگاری یاد شکوه گذشته بودند، خاطرات مادها و هخامنشیان را با داستان‌های شرقی آمیخت و رفته رفته داستان‌ها و روایات اسطوره‌ای-تاریخی بوجود آمدند.

این موارد نشان می‌دهد که حافظه جمعی ایرانیان، با گذشت این همه سال و با وجود آن حملات بزرگ، یاد و خاطره شکوه پیشین سرزمینشان را در یادها به صورت اسطوره‌ای نگاه داشتند و فردوسی با شاهکار به یادماندنی خود یعنی شاهنامه، این یادگارها را ماندگار کرده است. کارکرد مهمی که این اسطوره‌ها ایفا کردند، حفظ بسیاری از دستاوردهای فرهنگی و تمدن ایرانیان بوده است. کوروش در شاهنامه

کوروش بزرگ در شاهنامه فردوسی

تندیس حکیم ابوالقاسم فردوسی در میدان فردوسی تهران

همچنین نگاه کنید به:

استاد خالقی مطلق: «کیخسرو» شاهنامه همان «کورش بزرگ» است

کیخسرو و کوروش (مقاله دکتر خالقی مطلق)

نوشتارهای تکمیلی را بخوانید:

بیرونی به شباهت کوروش و کیخسرو تردید نداشته است

آیا کیخسرو پیش از کوروش بوده است؟

نگاه کنید به:

پاسخ به منتقدان موضوع کوروش و کیخسرو

پانویس:

* مجید خالقیان، دانش آموخته کارشناسی ارشد تاریخ، دانشگاه تهران.

** نوشتار «کوروش در شاهنامه فردوسی» نخستین بار به تاریخ ١٧ فروردین ١٣٩١، در تارنمای پردیس اهورا انتشار یافت. در اینجا واپسین به روز رسانی از آن نوشتار قرار داده شده است و به طور کلی این نوشتار پس از رفع کاستی‌هایی که داشت به پایگاه خِرَدگان انتقال یافت و در این تارنما به روز رسانی می شود.

.

بن‌مایه‌ها و یاری‌نامه‌ها:

– خالقیان، مجید (۵ آبان ۱۳۹۸). «کوروش بزرگ در شاهنامه فردوسی». پایگاه خردگان.

نشانی رایاتاری: https://kheradgan.ir/?p=1975

– آلن، تونی؛ فیلیپس، چارلز؛ کریگان، مایکل (۱۳۸۴). سرور دانای آسمان. مشاور: دکتر وستا سرخوش کریتس. مترجمان: زهره هدایتی، رامین کریمیان. تهران: نی.

– ابن‌بلخی (١٣٧۴). فارسنامه. به کوشش منصور رستگار فسایی. شیراز: بنیاد فارس‌شناسی.

– استنفورد، مایکل (۱۳۸۷). درآمدی بر فلسفه تاریخ. ترجمه احمد گل‌محمدی. تهران: نی.

– الیاده، میرچا (۱۳۹۳). اسطوره بازگشت جاودانه. ترجمه بهمن سرکاراتی. تهران: طهوری.

– بیرونی، ابوریحان محمد بن احمد (١٣٨۶). آثارالباقیه عن القرون الخالیه. ترجمه اکبر داناسرشت. تهران: امیر کبیر.

– بی‌نا (بی‌تا). مجمل التواریخ و القصص. تصحیح محمد تقی بهار. به کوشش محمد رمضانی. تهران: کلاله خاور. قابل دستیابی در: کتابخانه دیجیتال نور – تصویر کتاب مجمل التواریخ و القصص (ایران).

– خالقی مطلق، جلال (۱۳۷۴). «کیخسرو و کوروش». ایران‌شناسی. س ۷، ش ۱. صص ۱۵۷-۱۷۰.

– داندامایف، محمد عبدالقدیرویچ (۱۳۷۵). «ایران عصر ماد و هخامنشی». ترجمه صادق ملک شهمیرزادی. در تاریخ تمدن‌های آسیای مرکزی پژوهش یونسکو. ج ۲، ب ۱. تهران: وزارت امور خارجه. صص ۱۷-۴۸.

– شهبازی، علیرضا شاپور (١۳۸۹). راهنمای مستند تخت جمشید. تهران: بنیاد پژوهشی پارسه-پاسارگاد.

– شهرکی، کوروش (۲۶ آبان ١۳۹۵). «آیا تخت جمشید در آتش سوخته است؟». پایگاه خِرَدگان.

– فردوسی، ابوالقاسم (۱۳۸۶). شاهنامه. تصحیح جلال خالقی مطلق. تهران: مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی.

– کتزیاس (١٣٨٠). خلاصه تاریخ کتزیاس از کوروش تا اردشیر (معروف به خلاصه فوتیوس). ترجمه کامیاب خلیلی. تهران: کارنگ.

– کریستن‌سن، آرتور (۱۳۸۱). کیانیان. ترجمه ذبیح الله صفا. تهران: علمی و فرهنگی.

– گزنفون (١٣٨٩). زندگی کوروش (تربیت کوروش). ترجمه ابوالحسن تهامی. تهران: نگاه.

– هرودوت (١٣٨٩). تاریخ هرودوت. ترجمه مرتضی ثاقب فر. تهران: اساطیر.

بن‌مایه‌ نگاره‌ها:

– آثار هنری استاد حجت الله شکیبا

– مستند کوروش بزرگ در بخش بزرگان ایران زمین تلویزیون بی بی سی فارسی

 


شرایط استفاده از نوشتار:

از آنجایی که هرگونه استفاده يا رونوشت از نوشتارها بر اساس پيمان نامه کاربري امکان پذير است، اگر قصد رونوشت از اين نوشتار را داريد، بن‌مايه آن را ياد کنيد. طبیعی است که ذکر مواردی مانند نام پدیدآور (نویسنده، گردآورنده و…)، تاریخ واپسین به روز رسانی، عنوان کامل نوشته به همراه پیوند (لینک) و همچنین ذکر تارنمای خردگان (www.kheradgan.ir) ضروری است.

51 دیدگاه

 1. یاشار جان به همان سان که اروپاییان از اروپا تا قاره آمریکا و حتی استرالیا و آفریقا جنوبی وجود دارند. آن هم در یک زمان کمتر از 500 سال . این در حالیست که کوچ ترکها از آسیای میانه از قرن دوم هجری آغاز شد یعنی یک بازه زمانی 1200 ساله

 2. حسینعلی رودینی

  بیانیه نماینده مردمی اقوام وقبایل درموردکوروش روح الله
  با توجه به مشاهده برخی مطالب مغرضانه درفضای مجازی درمورد کورش کبیر که درواقع همان کوروش روح الله می باشدلازم دانستیم تاجواب برخی افرادراکه درمسیرتخریب کوروش فعالندراطبق اسنادتاریخی بدهیم برخی ها گفته اندکه کوروش کبیر ساختگی است وتاریخش به 200سال نمی رسد وکوروش بت پرست بوده است درجواب این دوگروه باید بگویم که 1اگربه کتب انبیاه الهی اعتقادداریددرکتاب مقدس مسیحیان درصفحه 828کتاب اشعیاه پیامبراینگونه امده است:خداوندب مسیح خویش یعنی به کوروش که دست راست اوراگرفتم تابه حضوروی امتها رامغلوب سازم وکمرهای پادشاهان بگشایم تادرها رابه حضوروی مفتوح نمایم ودروازه ها دیگربسته نشود نشود(بقیه رادرکتاب مقدس بخوانید)این ایه درکتاب مقدس که درادیان ابراهیمی بت پرستی یشدت منع شده است امده است وخدایی که بت پرستی رامنع می نماید کوروش رابه عنوان روح خودمعرفی کرده است پس نسبت بت پرستی دادن به کوروش روح الله چیزی جزبیسوادی دینی برای گویندگان نیست ودیگراثبات اینکه کوروش دارای سابقه 200ساله نیست باید ببینیم که حضرت اشعیا نبی ازحضرت عیسی مسیح چندهزارسال فاصله زمانی داشته است وقتی بررسی میکنم مبینیم که حضرت اشعیا نبی از حضرت عیسی قرنها قبل بوده است ونسخ مکتوب هم موجوداست که هیچ باستان شناسی نمی تواند ان راردکند هم ثابت میشود قضیه تاریخی حضرت کوروش روح الله وهم قضیه یکتا پرستی این بزرگمرد ودیگرجای هیچ شبه ایی نمی ماند واین بحث دیگر تمام شده است ومادیگرنبایدازنام کوروش کبیر بلکه ازنام کوروش روح الله که نام واقعی کوروش است باید استفاده کنیم وا زطرفی مشاهده شده است برخی به قبایل عرب توهین میکنند که این یک حرکت بسیاربد ونادرست است وکسی که به سایر ملتها توهین میکندنمی تواندازپیروان این مردبزرگ باشدعربهادرتاریخ تحت حمایت اقوام ایران بوده اندودرکنارهم وباهم زندگانی میکرد ه ایم وکسی حق توهین به انها رانداردوازطرفی اقوام وقبایل منطقه با3وزارت خانه یک امپراطوری رااداره میکرده اند1وزارت نسل رستم 2وزارت نسل کاوه3وزارت تیره های قبایل وابسته که توسط قوم بنی اسراییل وشخص دانیال نبی رهبری میشود وقوم بنی اسراییل ازدیربازمتحداجدااقوام ایرانی بوده اند وکسانی که سای درایجادتفرقه بین اقوام ایران وتیره های قبایل وابسته دارند درواقع نمی خواهند که ایران بزرگ احیا شودواقوام که امروزه درتجزیه وبردگی هویتی قراردارند به ازادی برسند مامیدانیم زمانی که قوم بنی اسراییل دربردگی فرعون قرارداشت وخداوند حضرت موسی رابرای آزادی قوم بنی اسراییل فرستاد اما امروزه که همه اقوام دربردگی هویتی قرارگرفته وتجزیه شده اند وحق صله رحیم وخویشاوندی ازانها گرفته شده است ومیدانیم که خداامام زمان رابرای ازادی اقوام وقبایل می فرستندوهرشخص ودلتی که برای ازادی اقوام واتحادانها گام برداردپیروامام زمان است وهرشخص وگروه ونظامی که درمسیر به بردگی گرفتن اقوام تلاش نماید فرعون ودجال است ومآقوام وقبایل ازدجال وحامیان دجال حمایت نمی کنیم ودرعوض متحدکسانی هستیم که درمسیر ازادی اقوام وقبایل تب تلاش کنندومابازوی کسانی هستیم که بازوی ماباشند ماباکوروش روح الله ایم وکوروش روح الله باخداست پس خداباماست
  باتقدیم احترام :نماینده مردمی اقوام وقبایل
  حسینعلی رودینی

 3. کیخسرو، کورش نیست
  ــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
  سلسلۀ نیمه داستانی کیانی را نباید با سلسلۀ واقعی هخامنشی یکی گرفت. آنچه در شاهنامه از جنگهای کیانیان و شیوۀ حکمرانی ایشان نقل شده و نیز حوادث زمانی و…، شباهتی به وقایع و شخصیت‌های عهد هخامنشی ندارد. دوستی فرموده‌اند ابوریحان بیرونی در آثارالباقیه اشاره نموده که کورش همان کیخسرو در شاهنامه است.
  کاش چنین بود. اینگونه نیست.
  در باب چهارم آثارالباقیه جدولی درج شده که باید قبل و بعد آن را هم دید. ابوریحان بیرونی پیش از ارائۀ این جدول، به بی اعتباربودن و ناهماهنگ‌بودن نقل قول‌ها با تاریخ ایران، تصریح کرده و نمونه‌هایی از اقوال دیگران را(که خودش قبول ندارد) نقل کرده‌است.
  «و ذُکِرَ فى کتب السِّیَر و الأخبار، المنقوله من کتب أهل المغرب، ملوکُ الفرس و بابـِلَ مِن لدن افریدون، و هو یُسمّىٰ عندهم – کما یقال – یافول، الى لدن دارا آخِرِ ملوکِهم. فوجدناها تختلف فى عدد الملوک، و فى أسامیهم، و مقادیر مُلکِهم، و فى اخبارهم و احوالِهم… و اذا أعرضنا عن ذکر ذلک أصلاً، بَخـَسنا الکتابَ حَظّـَّه، و شغلنا قلبَ الناظر فیه عنه، و نحن نودِعُها جدولاً مفرداً، کـَیلا تختلط الآراءُ و الاَقاویلُ…»
  ــــــــــــــــــــــــــــــــ
  «در کتاب‌هاى سِیَر و اخبار که از روى کتب اهل مغرب نقل شده ملوک ایران و بابِل را نام برده‌اند و از فریدون که نزد آنان یافول نام دارد شروع کرده‌اند تا دارا که آخرین پادشاه ایران است. ولى با آنچه ما می‌دانیم از حیث عدد ملوک و نام‌هاى ایشان و مدت پادشاهى و اخبار دیگر – در احوال ایشان – اختلاف دارد… و اگر ما اقوال مذکور را در اینجا براى خوانندگان نقل نکنیم اوّلاً متاع خود را به سنگ تمام نفروخته‌ایم(کم گذاشته‌ایم)، ثانیاً، دلهاى خوانندگان را سرگردان کرده‌ایم، و ما این اقوال را در جدولى جداگانه قرار می‌دهیم تا آنکه آراء و اقاویل بهم مخلوط نشود…»‌
  آثارالباقیه، ابوریحان بیرونی، ترجمه اکبر داناسرشت، صفحه ۱۵۲
  ــــــــــــــــــــــــــــــــ
  دوستی می‌گفت در شاهنامه گاه روایت‌های مربوط به یک شخص ویژه، در داستآن‌های چند شخص گوناگون جای گرفته‌است و یا روایت‌های مربوط به چند شخص در قالب یک فرد در شاهنامه دیده می‌شود. گرچه نام بسیاری از پادشاهان ایران، به صورت مستقیم در شاهنامه نیامده‌، امّا این دلیل نمی‌شود که از سکوت فردوسی در مورد کورش، تفسیر به رأی کنیم و مثلاً کیخسرو و داراب و فریدون را پادشاه هخامنشی معرفی نمائیم.
  حتی اگر به قول امثال «هرتزفلد» و «گیریشمن» و «ماری‍ژان موله» استناد بشود و شباهتی که افسانهِ زادِ کیخسرو و کورش دارند، عنوان گردد، سکوت شاهنامه در مورد کورش همچنان به عنوان یک سؤال باقی می‌ماند.
  ــــــــــــــــــــــــــــــــ
  می‌توانیم خودمان را قانع کنیم و بگوئیم زبان پارسی که در شاهنامه به کار رفته تفاوت‌هایی با زبآن‌های میانه و باستان دارد و از همین رو نام پادشاهان تغییر کرده و با دگرگونی‌های زبانی نباید توقّع داشت که فردوسی نام کورش را ببرد. می‌توانیم بگوئیم در شاهنامه فردوسی، کسانی وجود دارند که علاوه بر شباهت نام آن‌ها با کورش، روایت‌های مربوط به آن‌ها هم با روایت‌های مربوط به پادشاه هخامنشی همخوانی دارد. می‌توانیم بگوئیم جایگاه فریدون و شخصیت و منش کیخسرو، مثل کورش است. زمان کیخسرو هم با کورش هماهنگی نسبی دارد و خلاصه کورش با نام کیخسرو تصویر شده و روایت‌های او در قالب فریدون هم آمده‌است. اما، کیخسرو، کورش نیست. طبری در تاریخ الامم والملوک، ج ۱، ص ۳۶۶. هنگامی که از جنگ‌های «کی‌به ارش»(کورش) با ساکنین شرقی ترک‌نژاد ایرانی صحبت می‌کند از کمک کیخسرو به کورش یاد می‌کند. یعنی کیخسرو، کورش نیست. سلام بر کورش کبیر
  با کمال احترام: همنشین بهار

  • با سلام. من فقط می‌توانم پیشنهاد کنم که مطلب را به صورت کامل مطالعه کنید و همچنین به مطلب زیر که پاسخی به انتقادات است توجه بفرمایید. بسیاری از مواردی که گفتید از جمله ابهامی که درباره ابوریحان بیرونی دارید به صورت کامل توضیح داده شده است:

   پاسخ به منتقدان موضوع کوروش و کیخسرو: https://kheradgan.ir/?p=15281

   نکته مهم آنجاست که ابوریحان بیرونی به شباهت کوروش و کیخسرو تردید نداشته، بلکه به تعداد پادشاهان، ترتیب، نام‌ها و از این دست موارد تردید داشته است. همانطور که بیرونی نوشته است: «ولی با آنچه ما می‌دانیم از حیث عدد ملوک و نام‌های ایشان و مدت پادشاهی و اخبار در دیگر احوال ایشان اختلاف دارد». می‌بینیم که بیرونی هیچ کجا ننوشته است که به شباهت کوروش و کیخسرو تردید دارد و هر کس آن بخش را بخواند و با تاریخ پژوهی دوره پس از اسلام آشنا باشد می‌داند که اتفاقا بیرونی به شباهت‌هایی که در این جدول آورده، اعتمـاد بیشتری داشته و همین شباهت مورد توجه ما قرار گرفته است.

   همچنین توجه داشته باشید که نام کوروش صراحتا در تاریخ طبری آمده است: «بخت نصر … شهر و هیکل را به ویرانى داد و بنى اسرائیل را اسیر کرد و با شاه اسیر به بابل برد و آنجا ببودند تا کورش… به بیت المقدس بازشان برد (تاریخ طبری. ترجمه ابوالقاسم پاینده. تهران: اساطیر.، ۱۳۷۵: ج‏ ۲، ص: ۴۵۲).

   پس اینکه بر اساس طبری بگوییم کی آرش، همان کوروش بزرگ است چندان دقیق نیست و شاید نیاز به مطالعه عمیق تر و گسترده تر طبری باشد.

 4. سلام و درود.
  آقای جواد مفرد کهلان که اسطوره شناس هم میباشد، دیدگاهی خلاف این را دارد.
  کیخسرو یا همان کی آخسارو یا همان کیاکسار پادشاه ماد است و اسم دیگر وی هوخشثره است و توران زمین را ویران می کند. حکومت آشور نیز به دست او سرنگون می شود. پدر هوخشثره نیز در مازندران محاصره میشود که با محاصره شدن پدر کیخسرو هم‌داستان است.

  فریدون هم شباهت های زیادی به کوروش هخامنشی دارد🤔

  • درود بر شما

   باید توجه داشته باشیم که «کواخارس» خوانش یونانی نام «هوخشتره» ایرانی است و کیاکسار هم تلفط جدید تر این نام بر اساس همان کواخارس در برخی از زبان‌های اروپایی کنونی است. اگر صرفا این خوانش‌ها مورد توجه قرار گیرند، طبیعتا چندان قابل اتکا نیستند. مگر آنکه اطلاعات دیگری باشد که شوربختانه داده‌های ما درباره هووخشتره بسیار محدود است. چه زیباست که اگر ادعایی درباره هووخشتره می‌کنیم منابع آن را هم ذکر کنیم. البته نمی‌گویم که امکان هیچ آمیختگی با هووخشتره وجود ندارد و در متن هم ذکر شد که آمیختگی روایات در شاهنامه با چند شخصیت تاریخی به چشم می‌خورد. بعید نیست کیخسروی شاهنامه آمیختگی‌هایی با هووخشتره مادی هم داشته باشد اما بحث ما درباره بیشترین آمیختگی است. حتی شاید بررسی کوی‌هَئوسروه در اوستا و مقایسه و تطبیق آن با هووخشتره مادی بتواند موضوع یک مطالعه جالب باشد. چه بسی در آينده داده‌های بیشتری به دست بیاید و ما بتوانیم آمیختگی‌ها را بهتر تحلیل کنیم.

   موضوع دیگر پیوند هووخشتره با کوروش بزرگ است. در کوروپدیای گزنفون، کوروش از فرزند آستیاگ که کواخارس نام دارد فرمان می‌گیرد و در نهایت کواخارس شاهنشاهی را به کوروش بزرگ می‌دهد. جدا از تاریخی یا غیر تاریخی بودن این مطالب، چنین داستان‌هایی احتمال وجود آمیختگی روایات این شخصیت‌ها حتی در جهان باستان را افزایش می‌دهد.

   • یک زمانی، من هم همچون شما گمان می‌کردم با توجه به نوشته های کریستن سن، خالقی مطلق، ژاله آموزگار، کیخسرو همان کوروش هخامنشی باشد.
    تا اینکه دیدگاه های جواد مفرد کهلان که استوره شناس هم هستن را خواندم، و نیز، کتاب تاریخ ماد نوشته دیاکونوف.
    کوروش هخامنشی همان فریدون یا شکل اوستاییش ثراِتئونه است. دست‌کم رخدادهای زندگی‌شان بیشتر همانندی دارد تا کی‌خسرو.
    گرشاسپ نامه، برخلاف شاهنامه که زرتشت (ع) را هم زمان با گشتاسپ می داند، هم زمانی زرتشت (ع) و فریدون را یادآور می شود. برپایه دیدگاه هرتسفیلد، اگر چنین باشد زرتشت سپیتمان همان سپیتاک سپیتمه، برادرخوانده و به سخنی، پسر خوانده کورش می‌شود.
    اژی‌دهاک یعنی مرد ماردوش که از دید نام‌واژه با آستیاگ پدر مادری کوروش شباهت دارد. در اوستا نیز گرشاسپ، ویشتاسپ آمده که پدر داریوش هخامنشی است. اینها سیر دگرگونی ضحاک است:
    اژی‌دهاکه-> اژی دهاک -> دهاک -> دَهّاک -> زهاک.
    وانگهی، فردوسی آن را ضحاک آورده. مشکل که اینجا آشکار میشه، اینه که فردوسی فکر کرده ضحاک عرب‌نژاد بوده.
    آستیاگ (آژی‌دهاک) زمانی که متوجه خیانت هارپاگ میشه، پسرش رو میکشه و به خورد اون میده. هارپاک از بهر همین کار آستیاگ، با کورش یکی میشه و او را برمی‌دارند.
    مشابه همین اتفاق برای کاوه میفته. پسر کاوه خوراک مارهای آژی‌دهاک میشه. کاوه هم با فریدون دست به یکی می‌کند و آژی‌دهاک را برمی‌دارند.

    شباهت های زیادی دارند که آوردن‌شان سخن را به درازا می‌کشند. در پایان این را بگم که همزمانی زرتشت و کیخسرو در شاهنامه و گرشاسپ‌نامه در تضاد می آید.

 5. دوران فتوحات کوروش در نقش رستم ظاهر شده. بع از فریدون

 6. با سلام
  واقعا جای تشکر داره بخاطر اینکه شما تلاش میکنید تا حرف های عده ای افراطی و احمق روبر ضد تاریخ و هویت خودمون رد کنید .بخاطر دین مبارک اسلام نیست که به بعضی ها میگویند عرب پرست بخاطر همبن نظرات بی معنیشونه که ادم تحمل سکوت نداره

 7. برادر ارجمند درود

  صرف از نظر از آميختگي زندگي افسانه وار كوروش با كيخسرو ( نه بر عكس يعني زندگي كورش متاثر از كيخسرو پرداخته شده) و موافقت يا مخالف با نظر كساني مثل غياث ابادي، پور پيرار و … ( كه من مخالف نظر ايشان هستم) به هيچ وجه كورش و كيخسرو يكي نيستند اگر با دقت به ابيات شاهنامه در جلد چهارم تصحيح دكتر خالقي مطلق نگاه كنيد متوجه مي شويد كه رويدادهاي مربوط به جنگ ايرانيان و تورانيان به عصري پيش از مهاجرت هنديان به سرزمين هند فعلي ( هند شاهنامه همان هند امروزين نيست) تعلق دارد يعني چيزي در حدود 4000 قبل از ميلاد تعلق دارد ( اين عدد بستگي نظر دانشمندان هندي را مبني بر قدمت وداها دارد) . بنابر اين بين زمان تاريخي كوروش و كيخسرو يك دوره زماني حدود دو هزار ساله وجود دارد. با اين توصيف چگونه مي توانيم كيخسرو را با كورش يكي بدانيم جاي شگفتي است. از طرفي ديگر حوادث و رويدادهاي شاهنامه بيشتر در مرز ايران و توران مي گذرد و سهم عمده در اين حوادث نيز مربوط به خراسان و سيستان است در حاليكه رويدادهاي زندگي كورش در غرب ايران اتفاق افتاده است. اگر فرض كنيمدشت لوت و كوير مركزي ايران را به دو ناحيه ايران شرقي و ايران غربي تقسيم مي كند آنگاه نتيجه مي گسريم كيخسرو شخصيتي متعلق به ايران شرقي و كورش شخصيتي متعلق به ايران غربي است.

  در مورد نقد شما به اين هماني اسكندر مقدوني و اسكندر شاهنامه هم با نظر جنابعالي موافقم اين دو شخصيت يكي نيستند اين هماني اين دو نتيجه دخل و تصرفات كشيشان رومي است.

  ارادتمند شما خالقي.

  • درود بر شما و سپاس از نقد شما

   البته پیش از این در چند نوشتار تقریبا پاسخ به این نقد آمده است. پیوند نوشتار ها هم در متن وجود دارد.

   ببینید دوست گرامی ما پیش از آنکه به کیخسرو و زمان زندگی او بپردازیم باید ببینیم اساسا چنین شخصی وجود داشته است یا خیر. بررسی کنیم آیا وجود تاریخی کیانیان به شکلی که در شاهنامه آمده اند، اصلا قابل اثبات است یا خیر.

   در واقع به نظر من گفته های شما بیشتر بر مبنای حدس برخی از پژوهشگران است که آثار باستانی و تاریخی هنوز آنها را اثبات نکرده اند. به نظر نمی‌رسد که یک کشور سازمان یافته بزرگ در مناطق شرقی و آسیای مرکزی بوجود آمده باشد.

   البته از شما سپاس گزارم که به تصحیح معتبر دکتر خالقی مطلق اشاره کردید. خیلی از منتقدان گرامی، از آنجایی که دکتر خالقی مطلق از یکسانی کوروش و کیخسرو سخن گفته اند، تصحیح ایشان و کارهای ارزنده ایشان را به کلی نادیده می گیرند و می گویند معتبر نیست!!

   به هر حال از نظر من کیخسروی شاهنامه یک شخصیت اسطوره‌ای است که بیشترین آمیختگی را با کوروش بزرگ داشته است. اگر بخواهیم برای یک شخصیت اسطوره‌ای مانند کیخسرو زمان دقیق تعیین کنیم کار بیهوده‌ای انجام داده‌ایم. نباید کیخسرو را عینا کَوی‌هَئوسروه در اوستا دانست چراکه زمان سروده شدن شاهنامه بسیار با زمان گردآوری اوستا فاصله داشته است و آن کیخسرویی که در شاهنامه بوجود آمد را نمی‌توان عیناً یکی از شخصیت‌های اوستا دانست بلکه حاصل حافظه جمعی مردمان می‌باشد که با روایت‌های چند شخص تاریخی و داستانی آمیخته شده است. بخش زیادی از داستان‌های کیخسروی شاهنامه، درباره کَوی‌هَئوسروه در اوستا نیامده است. همانطور که رفته رفته زبان تغییر می‌کند، شخصیت‌های داستانی هم با خاطرات تاریخی و اجتماعی آمیخته می‌شوند و در نهایت کیخسرو در شاهنامه بوجود می‌آید.

   درباره ایران شرقی و کیخسرو باید توجه داشته باشیم که کوروش بزرگ در نواحی سغد فتوحاتی داشته است و حتی شهری با نام او وجود داشته است. بنابراین آمیختگی روایات مربوط به نواحی شرقی هم چندان دور از ذهن نیست.

   بنده پیشنهاد میکنم حتما این نوشتار را به صورت کامل و دقیق مطالعه بفرمایید:

   آیا کیخسرو پیش از کوروش بوده است؟: https://kheradgan.ir/?p=12792

   با سپاس فراوان

 8. درود فراوان بر کوروش بزرگ

 9. مرتضی طاهرخانی

  با سلام و خسته نباشید
  [پرسش]

 10. ممنون از مقاله هاتون بسیار عالی بودن من علاقه زیادی به تاریخ سرزمینم دارم البته بیشتر سعی میکنم در قالب داستانی بخونمش متن ها شما و چند مقاله دیگه از اینترنت بهم در فهماندن زندگی کوروش کبیر خیلی کمک کرد کتابی از هارولدلمپ درمورد کوروش گرفته بودم که منو سردرگم کرده بود یک جا نام اسیاتگ آورده بود جا دیگه آژی دهاک واقعا کلافه ام کرده بود ولی با توضیحات شما متوجه شدم که به علت تشابهات هست اما سبک نوشتاری هاروالدلمپ واقعا سردرگم کننده بود یا اینکه مترجم درست ترجمه نکرده بود از ادامه خواندن کتاب منصرف شدم و در سایت شما و ویکی پدیا و منابع موجود دیگر اینترنتی خوندم درمورد مرگ کوروش نوشته شده که دو نظریه وجود داره هاروالدلمپ میگه کوروش در جنگ پسر یک ملکه از اذربایجان رو اسیر میکنه و پسر رو ازاد نمیکنه و میکشه و ملکه در صدد انتقام برمیاد و سر کوروش در جنگ جدا میکنه….در نظریه دوم از گزنفون که به نظر شخص من واقعی تر به نظر میاد کوروش در پیری به مرگ طبیعی فوت میکنه اول اینکه اینجا هارولدلمپ ضد و نقیض بحث میکنه ابتدا میگه کوروش فروانروا عادلی بود اما وقتی درباره مرگ کوروش حرف میزنه از کشتن اسیر میگه که با شخصیت عدالت خواه کوروش جور نیست در ثانی در منابع قومی که هاروالدلمپ گفته اذربایجان نوشته شده از گرکان تا سیحون و این ملکه اگر وجود داره اصلا ربطی به اذربایجان و تبریز نمبتونه داشته باشه مورد بعدی هم که اشاره شده آرامگاه کوروش در پاسارگاد هست و اگر سپاه ایران شکست خورده و کوروش کشته شده چطور سپاه اندک ایرانی جسد شاه رو پس گرفتن و به پاسارگاد اوردن و مورد دیگر که سوال خودمه اگر این ملکه تونسته بر کوروش پیروز بشه چطور گذاشته کمبوجیه شاه ایران بشه ؟! برای همین من کلا فکر میکنم چنین موردی نبوده و اینکه کوروش وصیت نامه و پند اندرزهایی داره که انسان در حال جنگ اینجوری به دقت وصیت نمیکنه و نظر من روی مورد دوم یعنی نظریه گزنفون و مرگ طبیعی کوروش در سنین بالا هست میخوام بدونم مقاله ایی هم تو این زمینه دارین یا نه ممنونم

  • با سلام.

   بله نوشتار مرگ کوروش بزرگ در مورد بررسی روایت های مختلف در این مورد تهیه شده است در پیوند زیر مطالعه نمایید:

   https://kheradgan.ir/?p=3222

   فایل PDF همین نوشتار هم در انتهای پیوند بالا میتوانید دریافت کنید. پیروز و سربلند باشید

  • طبق منابع بابلی (غیر از نظر گزنفون درباره مرگ طبیعی کوروش) کوروش به مرگ طبیعی در پاسارگاد از دنیا رفته، هرودت بیشتر از اینکه پدر تاریخ باشه پدر دروغهاست، نه اینکه همه حرفهاش دروغ باشه ولی کم توی حرفهاش دروغ هم نیست که نمونه هاش رو روی سایتهای انگلیسی زبان میتونید ببینید و اینکه اگر هرودت راجع به چیزهایی که قبل از به دنیا آمدن خودش به وقوع پیوستن حرفی زده چیزیه که اصلا نمیشه بهش اعتماد کرد و خیلی چیزها هم درباره جاها و موجوداتی نوشته که خودش ندیده بوده بلکه تعریفشون رو شنیده بوده راست یا دروغ!

   کینه بین ملتهای رقیب از دیرباز وجود داشته مثل ازدواج با محارم و عادتهای زشت دیگری که بین خود یونانیها (و همینطور رومیها) رواج داشته و اصلا اون رو نکوهیده هم نمیدونستن و اگر شما به خدایان یونانی و افسانه هایی که خود یونانیها درباره خدایانشون ساختن دقت کنید میبینید که ازدواج با محارم و خیلی کارهای دیگه رو یونانیها در افسانه هاشون به خدایان خودشون نسبت میدن!، اتروسکانها که بومی آناتولی بودن و قبل از اینکه یونانیها ساکن یونان فعلی رو قتل عام کنن به شمال ایتالیا کوچ کردن مردمانی با فرهنگ بودن که به زنان خودشون بسیار احترام میگذاشتن و حتی فرمانروای زن داشتن ولی می بینیم یونانیها و رومیها که خودشون به زن احترام کافی نمیگذاشتن از روی حسادت و به دروغ میگن که اتروسکانها فلان رفتار رو با زنان داشتن که دروغه، اینها افسانه و دروغ هستن که از روی نادانی و اشتباه و یا دشمنی و حسادت نقل شدن و اگر بنا رو بر حرف یونانیها بگذاریم اونها طبق افسانه هاشون معتقد هستن که فارسها از نسل پرسئوس که یکی از خدایانشون هست هستن!

   اون موقع که سکاهای ایرانی الاصل در آسیای مرکزی تا شرق و مرکز اروپا زندگی میکردن ترکان زردپوست چشم بادامی مشغول حمله و ایلغار به چین بودن!

   چینیها دیوار چین رو به خاطر ایلغار ترکان و عموزاده های مغولشون ساختن و حالا ما از کسانی که دیوار چین به خاطر جلوگیری از ورود اونها برای دزدی و غارت درست شد که از روی ماه هم میشه دیدش! (مایه خجالته!) و هر جا در شعر فارسی حرفی از ترکان زده شده دنبالش غارت هم آمده و جوری شده که در اشعار شاعرانی مثل خواجه عبدالله انصاری و حافظ به جای غارتگر از کلمه ترک استفاده شده
   عشق آمد و عقل کرد غارت… ای دل تو بجان بر این بشارت
   ترکی عجب است عشق, دانی… کز ترک عجب نیست غارت

   یا وقتی حافظ میگه

   اگر آن ترک شیرازی به دست آرد دل ما را

   منظورش کسی هست که دلش رو غارت کرده!

   ماساژتها سکایی بودن یعنی ملتی ایرانی و هیچ ربطی به ترکان زردپوست چشم بادامی که هنوز یه عده شون به رهبری ربیعه قدیر (گوگل سرچش کنین تا ببینین ترکان واقعی چه شکلی هستن!) در ترکستان شرقی زیر چکمه چینیها زندگی میکنن ندارن، ترکان از نژاد زرد یا اصطلاحا منگولوئید
   (Mongoloid)
   هستن و این در منابع تاریخی و نقاشیها و تندیسها به جای مانده از اونها تا شعر شاعرانی مثل مولوی

   ترک خندیدن گرفت از داستان
   چشم تنگش گشت بسته آن زمان
   (داره به داشتن چشمان تنگ که مختص مغول ریختان هست به درستی اشاره میکنه)

   و این هم بیتی از مولوی در مذمت ترکان:
   آن غزان ترک خونریز آمدند…بهر یغما بر دهی ناگه زدند

   به اون موضوع اشاره میکنن غیر از علم ژنتیک که به تازگی به کمک انسانها آمده تا غیر از خدمت به بشریت و سلامت اونها افراد متوهم رو هم سر جای خودشون بنشونه مشخص و ثابت شده است، “اکثریت” بله اکثریت و نه همه مردم آدربایجان “ایران” بله ایران و نه جمهوری آذربایجان چون تشابه اسمی باعث یکی بودن ژنتیکی و اجدادی نمیشه طبق تحقیقات یک استاد ژنتیک که اهل شهر بناب آذربایجانه (خدا رو شکر اهل جایی جز آذربایجان نبوده تا یافته هاش رو زیر سوال ببرن!) و الان در انگلیس استاد ژنتیک دانشگاه ثابت میکنه که اکثریت مردم آذربایجان “ایران” فقط فارس ترکزبان هستن که چون تمام نمونه هاش ژنتیکیشون با فارسها مشابه هستن

   “A recent study of the genetic landscape of Iran was completed by a team of Cambridge geneticists led by Dr. Maziar Ashrafian Bonab (an Iranian Azarbaijani). Bonab remarked that his group had done extensive DNA testing on different language groups, including Indo-European and non Indo-European speakers, in Iran. The study found that the Azerbaijanis of Iran do not have a similar FSt and other genetic markers found in Anatolian and European Turks. However,
   the genetic Fst and other genetic traits like MRca and mtDNA of Iranian Azeris were identical to Persians in Iran”

   هرچند این موضوع حداقل بر من و دیگر آگاهان پوشیده نبود که اکثر آذریهای ایران (نه کسانی که مغول ریخت هستن و اون رو از چهره شون میشه تشحیص داد مثل اون فردی که اوایل انقلاب دادستان بود و مشابه اون) فارس هستن به خاطر زبان اون منطقه و شاعرانی که همگی اشعار ضد ترکی دارن و در زمان حمله ترکان که از اون منطقه برای حمله به روم شرقی (بیزانس) استفاده میکردن زندگی میکردن مثل قطران تبریزی، نظامی و خاقانی

   قطران تبریزی

   گر نبودی آفت ترکان به گیتی در پدید…بستدی گیتی همه چون خسروان باستان

   و

   هرچند داد ایران را بلای ترک ویرانی…شود از عدلش آبادان چو یزدانش کند یاری

   بله آقایون و خانمها این شاعر تبریزی هستن و قبل از تغییر زبان در آذربایجان زندگی میکردن
   و این هم نظامی

   غارتی از ترک نبرده ست کس…رخت به هندو نسپرده است کس

   و

   به نفرين تركان زبان برگشاد…كه بي فتنه تركي ز مادر نزاد
   ز چيني به جز چين ابرو مخواه…ندارند پيمان مردم نگاه
   سخن راست گفتند پيشينيان…كه عهد و وفا نيست در چينيان

   و
   ترکی صفت وفای مـا نيست…ترکانه سخـن سزای ما نيست

   و

   خبر نی که مهر شما کين بود…دل ترک چين پر خم و چين بود

   اگر ترک چينی وفــا داشتی…جهـــان زير چيـــــن قبـــا داشتی

   و این هم خاقانی شروانی

   نان ترکان مخور و بر سر خوان…به ادب نان خور و ترکانه مخور

   باز هم از قطران و خاقانی و نظامی شعر هست اما نمیذارم و همینها کافی هستن

   دلیل یاوه ها و ذوق زده شدن عده ای برای پیشرفتهای ترکیه که نام قبلیش روم شرقی بود به همین خاطر به مولوی لقب رومی هم دادن چون او به سرزمین رومیها رفت و نه به ترکستان ترکان که در شمال غرب چین، غرب مغولستان، شمال و شمال شرق سیبری که ترکان یاکوت اونجا زندگی میکنن و آسیای میانه است اینه که یه آلبانیایی-یهودی به نام آتاتورک که هیچ چیزش ترک نبود با توطئه انگلیس که حامیان پان ترکیسم بودن به خاطر منافع خودشون در خاورمیانه و اتحاد جماهیر شوروی روی کار آمد و شروع به مغزشویی کرد که البته این مال قبل از به وجود آمدن علم ژنتیک پیشرفته و رو شدن دست یاوه گویان است

   مردم آناتولی (ترکیه کنونی) طبق تحقیقات ژنتیکی چیزی نیستن جز آناتولیاییهای مغلوب ترکزبان نه ترک نژاد و لشکر کوچک سلجوقیها هرچند تونست روم شرقی رو شکست بده و مردمش رو مغلوب و ترکزبان کنه ولی تأثیر ژنتیکی ناچیزی روی مردم آناتولی داشته تا الان!

   تنها 20 درصد مردم ترکیه دارای اجداد ترک هستن و بقیه فقط ترکزبان هستن، تا جایی که میدونم آخرین سلطان عثمانی شرکسی بود دارای اجداد از قفقاز، اردوغان گرجستانی و آتاتورک آلبانیانی-یهودی (اجداد از یهودیهای فراری از اسپانیا در دوران تفتیش عقاید) هستن
   اون عبارتهای زشت رو هم که نا آگاهان فکر میکنن اختراع فارسهاست رو اولین بار عثمانیها ضد ترکان استفاده کردن، طبق نوشته های این لینک که منابعش هم مشخصه بدترین توهین به یه عثمانی این بوده که کسی ترک بنامدش و اون عبارات زشت هم ضد ترکان ساخته عثمانیهاست

   بعضیها به جای افتخار کردن به ترکان واقعی که یه عده شون در ترکستان چین به رهبری ربیعه قدیر زیر چکمه چینیها زندگی میکنن به دستاورد مردم آناتولی که دارای تاریخ غنی (هیتیها، لیدیها، ارمنیها، یونانیها، رومیها، آشوریها) هستن و 80 درصدشون هیچ رابطه خونی و نژادی با ترکان واقعی که از نژاد زرد هستن ندارن افتخار میکنن و براشون غش و ضعف میکنن که نشانه نا آگاهی عجیب آنهاست، باز خوبه آفریقایی های فرانسوی زبان و بومی های آمریکای مرکزی و جنوبی اسپانیولی زبان اینقدر شستشوی مغزی و بی هویت نشدن که ادعاء کنن از جنس شاهان فرانسه و اسپانیا هستن و از شنیدن خبر پیشرفت فرانسه و اسپانیا ذوق زده بشن

   این هم ژنتیک مردم ترکزبان آناتولی که ترک نیستن بلکه ترکزبان مغلوب هستن و نا آگاهان براشون غش و ضعف میکنن و دستاوردهاشون رو که بعد از اشغال سرزمینشون به دست ترکان بسیار ناچیز شده (دچار عقبگرد علمی-فرهنگی هنری شدن و اگر اون اتفاق براشون نمی افتاد امثال سارکوزی به جای اینکه بگن اینها رو نباید به اروپا راه داد چون نه از نظر اقتصادی اروپایی هستن و نه از نظر فرهنگی برای ورودشون به اتحادیه اروپا روزشماری میکردن!) به حساب ترکان واقعی میذارن!!

   دوست عزیز اگر میخواهی یکبار برای همیشه جواب پان ترکان و متوهمین رو داده باشیم این نظر رو که علمی و بر پایه منابع تاریخی و به خصوص ژنتیکه که دروغگویان و متوهمین رو رسوا میکنه تأیید کن

   زنده باد ایران ایرانی

   • با توجه به اینکه گذاشتن لینک در بخش دیدگاه های خلاف قوانین سایت است، دیدگاه شما به همراه لینک ها به بخش پرسش و پاسخ انتقال پیدا کرد.

    آدرس مطلب شما در بخش پرسش و پاسخ پایگاه خِرَدگان: https://goo.gl/k5BBxd

   • سکاهایی ایرانی الاصل ؟؟!!
    این واژه ها رو از کجا میارید؟

   • کوروش شهرکی

    با سلام و آرزوی به روزی برای شما

    منابع فراوانی ایرانی زبان بودن سکاها سخن گفتند برای مثال بنگرید به کتاب :

    سایه های صحرا ایران باستان در جنگ، نوشته دکتر کاوه فرخ، صفحات 36 تا 38
    ترجمه شهربانو صارمی، انتشارات ققنوس ، سال 1390

   • درود و سپاس بیکران

   • نظرات شما رو خوندم . خیلی متعصبانه نوشته شده است. از شما انتظار می رود که در بحث تاریخ تعصب را کنار بزارید و واقعیت را تحویل جامعه دهید.
    یکی بودن ژنتیک نشانه ان است که سرزمین من برای خودم است و شما نیز با من برادر هستید ولی به خاطر عوام فریبی رژیم پهلوی و یک عده عوام فریب خود را جدا از من میدانید. سرزمین من و شما ندارد.
    ثانیا سوال من این است که چگونه می شود ترکها از اسیای میانه تا بخشی از اروپا وجود دارند؟

 11. درود ایزد منان بر شاهکار فردوسی و نویسنده وپژوهشگر بزرگ شاهنامه استاد خالقیان..خسته نباشی استاد….همیشه پایدار در اثبات هویت تاریخ سرزمین ایران

 12. سلام درود برشما حافظان اصالت این مرزوبوم خداقوت ،
  سلام درودبرکوروش بزرگ آفتخارجهان بشریت ،

  I love Iran and Cyrus the Great

 13. مقایسه وجه اشتراک کیانیان با پادشاهان ماد به زبان ساده
  ١- کیقباد (شاه) که زو و ویتیریسا از وی حمایت کردند: دیاکو (شاه) که ایرانزو پادشاه ماننا و رؤسا پادشاه اورارتو حامیانش بودند.
  ٢- اپیوه دارای چهار پسر که از پیش ویتیریسا به سرزمین خویش باز گشت: اوپیته/اوپیس پسر دیاکو که در نزد رؤسا بود با چهار پسرش به منطقه شاپاردا در ناحیه حکومتی دیوک بر گشت و چون منطقه نا امن شد از آنجا به ناحیه پارتوکا/کار کاشی (کاشان) رفت.
  ٣- کیکاوس که در منطقه کوه ارزیفیه (کرکس کاشان) قیام کرد و از آنجا با عقابانش (همراهانش) به شهر آمل فرود آمد: خشتریتی که در ناحیه کارکاشی (کاشان) علیه آشوریان قیام کرد ولی بعد از، جدا شدن متحدان سکایی اش از مقابل آشوریان به شهر آمول عقب نشست و سپاهیان آشوری برای مذاکره و تسلیم وی به سمت حصار شهر آمول فرستاده شدند.
  ٤- فرود/سیاوش که در شهر گنج دژ سیاوش به دست افراسیاب تورانی به قتل رسید: فرائورت پادشاه ماد که به دست مادیای اسکیتی در سمت شهر گنجه اران به قتل رسید.
  ۵- کیخسرو کشنده افراسیاب تورانی کنار دریاچه ارومیه و ویرانگر خانه دیوان دژ بهمن در سرزمین فرمانروایی به نام ائوروَ سارَ است: کیاخسار (هوخشتره) کشنده مادیای اسکیتی در آذربایجان و ویرانگر نینوا در عهد فرمانروایی ساراک است که خود را به درون شعله های کاخ خویش انداخت.
  ۶- اژی دهاک که توسط فریدون به بند کشیده شد: آستیاگ (اژدهاک خبر موسی خورنی) که توسط کوروش از سلطنت خلع شد (در روایات ملی از شمار سلسله پادشاه وجیه المله کیانی خارج شده است).
  ۷- لهراسپ (اوروت اسپَ) جانشین خاندان کیانی که پدر ویشتاسپ و زریر (زریادر) است: سپیتمه یرواند داماد و ولیعهد آستیاگ، پدر مگابرن ویشتاسپ (تیگران) و سپیتاک زریادر (سپنتداته) است و هم زمان با آستیاگ در آذربایجان و اران و ارمنستان حکومت میکرد.

 14. زنده باشی برادار
  متاسفانه برخی میخوان تاریخ سرزمین مارو زیر سوال ببرن
  ولی حقایق روشنه
  دورود بر کوروش و داریوش بزرگ

 15. سلام. من خیلی در این مورد دوست دارم بدونم و اگر این مطالب .واقعیت داشته باشند که گویا دارند کیخسرو یا همون کوروش بزرگ سوشیانت است و منجی و طبق اعتقاد شیعیان با مهدی موعود ظهور خواهد کرد

 16. بسیار شیوا نوشته اید. خدا شما را برای ایران حفظ کند

 17. متاسفانه چند وقتی بعضی ها دارند ریشه به تیشه تاریخ ده هزارساله ایران میزنند وپادشاهان شاهنامه میخوان تطبیق بدن با پادشاهان ماد وپارس شناخته شده چند نفر از پادشاهان سانسور شده ایرانی توسط غربی ها مثل دودمان دوم ماد(آرباکس مائوداکس.سوسارموس و آرتوکاس) ودودمان اسووا (نینوس یا همان انو بانینی وجانشینانش خبر دارند یا دودمان یکم ماد زرتشت زروانی که به قلمرو پادشاه آشور نرام سین حمله کرده واسناد اون هارو ثابت کرده چند نفر میدونند که گودرز کشوادگان شاهنامه همان قوم گوتیه که بازمانده قوم آریایی نابود شده کشوا هستش بهمن همان نینوس(انوبانینی) هما همان سمیرامیس و داراب همان داریوش کبیر است چون کارهای نینوس (انوبانینی) تکرار کرده شده جانشین وپسر او وکوروش کبیر در شاهنامه نیامده که هیچ اشکالی هم نداره چون لزوم شخصیت ها در شاهنامه ارتباط با یکدیگر فارغ از زمان است مثل بهمن(انوبانینی یا نینوس)با داراب( داریوش ) که داریوش تکمیل کننده کارهای انوبانینی است برا اطلاع بیشتر از این پژوهش گرانقدر به مقالات آقای سورنا فیروزی یا برنامه مادکهن سایت صدای امید مراجعه کنید

  • تصور میکنم خود شما آقای سورنا فیروزی باشید چرا که سبک نگارش شما به ایشان بسیار شبیه است. شاید هم به دلیل مطالعه نوشته‌های ایشان چنین سبکی را تقلید کرده‌اید.
   به هر حال دوست گرامی بهتر است نگاه پوزیتیویستی را کنار بگذاریم. اینکه انقد ساده معادل سازی کنیم چندان نمی‌تواند درست باشد. آن هم معادل سازی‌ها از دورانی که داده‌های کافی در اختیار ما نیست. صرفا شباهت آوایی نام چیزی را ثابت نمی‌کند.
   بدون تردید پس از حمله الکساندر، نابودی‌های فراوانی رخ داده است، بسیاری از اسناد و مدارک از بین رفته اند، ایرانیان رفته رفته نتوانستند کتیبه‌ها را بخوانند و یک آمیختگی رخ داد. در چنین شرایطی تاریخ با اسطوره آمیخته شد. حافظه جمعی مردم ایران یاد و خاطره گذشته با شکوه را نگه داشت و رفته رفته شخصیت های اسطوره‌ای-تاریخی نظیر کیخسرو شکل گرفتند که آمخیتگی های فراوانی با کوروش دارد.
   آیا می خواهید تهاجم خونین الکساندر و دوران هلن گرایی را کتمان کنید؟
   ما باید نگاه درست تری به اسطوره داشته باشیم. آمیختگی زمان در اسطوره‌ها را مورد توجه قرار دهیم. تحولات تاریخی و نابودی داده ها را مورد توجه قرار دهیم و پس از آن نتیجه گیری کنیم.
   بنده هیچ مشکلی ندارم که بگوییم پادشاهان گوناگون با شخصیت‌های گوناگون شاهنامه آمیخته شده باشند. اما برای این موضوع هم باید شباهت های آشکاری در داستان ها روایات آنها دیده شود نه فقط شباهت آوایی. شاید نوشته های آقای فیروزی هم به درک این آمیختگی بیشتر کمک کند اما این بدان معنا نیست که بیاییم معادل سازی های بدون پشتوانه بپذیریم! نمی توانیم اشخاصی مانند پادشاهانی که شما نام می برید که درباره آنها منابع دست اول بسیار اندکی داریم، مواردی را بگوییم و بپذیریم! آنها را به شخصیت‌های شاهنامه ربط دهیم و نتیجه گیری کنیم! بلکه باید داده های کافی درباره اشخاص وجود داشته باشد.

 18. درود بر كوروش بزرگ درود بر شما خسته نباشيد

 19. درود بر استاد جلال خالقی مطلق که با تحقیقات شگفت انگیز خود واقعیت ها را آشکار کردند. همچنین از جناب آقای مجید خالقیان تشکر می کنم که انقدر زیبا و خوب مطالب را نوشتند. همواره موفق باشید

 20. کیخسرو کوروش کبیر نیست مطالعه کن کیخسرو پادشاه سلسله ی کیانیان است و کوروش شاه هخامنشی کیخسرو در شرق و کوروش در غرب ایران بوده فقط زندگی ان ها شبیه هم است

  • کاش حداقل یک بار متن را مطالعه می کردید دوست گرامی و بعد نقد خود را مطرح میکردید. پاسخ به این ابهامات شما به صورت کامل داده شده است.

   به طور خلاصه عرض میکنم نکته آنجاست که کیخسرو یک شخصیت اسطوره‌ای است که آمیختگی‌هایی با اشخاص تاریخی و در رأس آنها کوروش بزرگ داشته است (بیشترین آمیختگی را با کوروش بزرگ داشته است). اگر بخواهیم برای یک شخصیت اسطوره‌ای زمان دقیق تعیین کنیم کار بیهوده‌ای انجام داده‌ایم.

   صمیمانه خواهش میکنم که این نوشتار را حتما مطالعه بفرمایید:

   آیا کیخسرو پیش از کوروش بوده است؟: https://kheradgan.ir/?p=12792

  • باسلام کوروش درجنوب بوده(شیراز)ازکی شده شرق وغرب

 21. درود بر شما دوست من، درست است کی خسرو همان کوروش بزرگ در شاهنامه است وهیچ بدگمانی در این جستار نیست.اگر از دوره ی پیشدادیان این داستان را دنبال کنیم به آشکارا روشن است که فردوسی از کوروش بزرگ و شاهنشاهی او در شاهنامه سحن آورده است

 22. درود. توی متن چندین جا به مقاله استاد خالقی مطلق بزرگترین شاهنامه پژوه جهان استناد کردید که کار بسیار درست و خوبی است. استاد خالقی مطلق چندین بار به موضوع یکی بودن کوروش و کیخسرو اشاره کرده اند. مثلا بنگرید به: http://amordadnews.net/neveshtehNamyesh.aspx?NId=16343

 23. سلام. دوست عزیز من با استدلال های شما راجع به شباهت ها کاری ندارم و تحقیق و قضاوت رو به خوانندگان واگذار میکنم. اون قسمتی که گفتید در عصر هلن گرایی سخن گفتن از هخامنشیان و افتخار به آنها منع میشده؛ مگه اعتقاد و ذهن افراد پرچم جنگه که همه اونو ببینند و هرکس نسبت به کوروش افتخار کرد سر از تنش جدا کنند؟ چه در ایران و چه در کشورهای دیگه چقدر تاریخ ها و حوادث و افراد بزرگی بودند که برخی از سلسله های بعدی خواستند اونهارو از تاریخ و دل مردم پاک کنند ولی نتونستند و اسم و کارهای اونها سینه به سینه به نسلهای بعد منتقل شده تا به الان. مگه میشه فردی به بزرگی کوروش این همه سال در دید و تاریخ دنیا کمرنگ باشه و ناگهانی توی ۱۰۰-۲۰۰ سال اخیر از فرش به عرش برسه؟ نمیشه که گلوی مردم رو چسبید که تو داری به کورپش فکر میکنی پس باید بمیری؟؟! و…
  ضمن اینکه آخرین ترجمه کتیبه کوروش توی سایت موزه بریتانیا هست، شما اون رو هم مطالعه کن.
  موفق باشی

  • با سلام

   اتفاقا صحبت مهم آن است که عصر هلن گرایی با همه سختی‌ها و ستم‌هایش برای تاریخ ایران، نتوانست یاد و خاطره شکوه گذشته ایرانیان و هخامنشیان را از یاد مردم دور کند و یاد و خاطره کوروش و هخامنشیان سینه به سینه و نسل به نسل انتقال یافت و داستان‌های کیخسرو شکل گرفت. یاد و خاطره شکوه گذشته ایرانیان هرگز فراموش نشد.

   اما طبیعی است که به دلیل نابودی آثار و منزوی شدن نخبگان، ایرانیان نتوانستند به صورت دقیق تاریخ را حفظ کنند. و خواسته یا ناخواسته اسطوره را با تاریخ در هم آمیختند. موضوعی که در حافظه جمعی مردمان عادی رخ می‌دهد. مردم عادی همه تاریخ نگار و کاتب و دبیر نبودند که به صورت دقیق تاریخ و رویدادهای زمان هخامنشیان را منتقل کنند. به ویژه آنکه عصر هلن گرایی هم زمان با تحولات زبانی ایرانیان شد.

   تصور بفرمایید امروز داعش بمب اتم در اختیار داشته باشد و خیلی از اسناد و مدارک و حتی اینترنت را نابود کند! پس از آن تحولاتی در زبان ایرانیان هم به وجود بیاید . در آن زمان یاد و خاطره دکتر مصدق چگونه منتقل می‌شود؟!

   البته این یک مثال بود و به این معنا نیست که رفتار غربی‌ها در عصر هلن گرایی دقیقا شبیه به داعش بود.

   البته یونانیان و غربی‌ها هم نتوانستند و یا نخواستند که به صورت دقیق تاریخ را منتقل کنند و گاه غرض ورزی‌هایی داشتند. بسیاری از آنها تاریخ را با افسانه آمیختند و این موضوع توسط مردمان عادی و حافظه جمعی رخ نداد بلکه اتفاقا توسط برخی از نخبگان و کاتبان آنها رخ داد. با این حال برخی از منابع مهم همانند کوروش نامه گزنفون باقی مانده است که با وجود همه کاستی‌هایش مارا با رویکرد ایرانیان به کوروش بیشتر آشنا می‌کند. اتفاقا شباهت آشکاری بین کیخسرو با کوروش در گفته گزنفون دیده می‌شود.

   برداشت شما از این نوشته هم درست نیست. به هیچ عنوان بیان نشد که «هرکس نسبت به کوروش افتخار کرد سر از تنش جدا کنند» بلکه فضا و جوی که در عصر هلن گرایی ساخته شد مانع بزرگی برای حفظ دقیق تاریخ گذشته ایرانیان بوده است. نابودی منابع و منزوی شدن نخبگان مزید بر علت می‌شد.

   کما اینکه یاد و خاطره اشکانیان هم به صورت دقیق باقی نماند و در تاریخ نگاری ایرانی کمتر از اشکانیان یاد می‌شود. حتی تا به امروز هم پژوهش درباره اشکانیان دشوار است

   هنوز یادمان نرفته است که تا همین چند دهه پیش چقدر سخن گفتن از کوروش و هخامنشیان دشوار بود و شاید اگر پیشرفت‌های تکنولوژی نبود هنوز هم آن شرایط وجود داشت. کوروش و هخامنشیان که هیچ، سخن گفتن درباره دکتر مصدق و مهندس بازرگان هم دشوار بود. حتی نسل‌هایی به وجود آمدند که تا سالها اطلاعات خاصی درباره کوروش، هخامنشیان، مصدق، بازرگان و… نداشتند.

   مشکل اصلی آنجاست که شما کاری به شباهت‌ها و استدلال‌ها ندارید!!! همین شباهت و استدلال‌ها است که خیلی چیزها را آشکار می‌کند. در واقع به دلیل سختی‌ها وستم‌ها و نابودی‌های عصر هلن گرایی، تاریخ هخامنشیان چه توسط غربی‌ها و چه توسط ایرانی‌ها چندان دقیق منتقل نشد.

   نه کوروس و کیروس غربی‌ها دقیق بود و نه کیخسرو ایرانیان و نه حتی کورش یهودیان. اما وقتی به دنبال اشتراک منابع گوناگون باشیم متوجه می‌شویم که همه آنها کلیتی از کوروش بزرگ را معرفی می‌کردند و به نیکی از این پادشاه یاد کرده اند

   این را فراموش نکنیم که در قرون اخیر با پیدا شدن آثار فراوان از هخامنشیان اطلاعات ما دقیق تر و بهتر شده است و کوروشی که ما می‌شناسیم دقیق تر و واقعی تر است.

   تعجب می‌کنم که می‌فرمایید «مگه میشه فردی به بزرگی کوروش این همه سال در دید و تاریخ دنیا کمرنگ باشه»!!! ببخشید ولی فکر می‌کنم این از عدم مطالعه و اطلاعات کم شما باشد

   نگاه کنید به:

   مرد خوشنام تاریخ: https://kheradgan.ir/?p=632

   سخنان بزرگان درباره کوروش: https://kheradgan.ir/?p=11602

   کوروش در هنر و ادبیات جهان: https://kheradgan.ir/?p=419

   بیان بزرگی کوروش از زبان هنرمندان غربی: https://kheradgan.ir/?p=411

   درباره کیخسرو و نام و یاد او در ادبیات ایران هم که نیاز به گفتن نیست و در متن توضیحاتی ارائه شد.

   اما واقعیتی وجود دارد که در قرون اخیر (که شما ۱۰۰-۲۰۰ سال اخیر می‌خوانید) با یافت شدن آثار ارزشمند و شگفت انگیزی همانند استوانه کوروش، پژوهشگران و مردم بیشتر به هخامشنیان پرداختند که طبیعی هم هست. وقتی در قرون اخیر به کمک پیشرفت فناوری و مطالعات دانشی، اطلاعات ما دقیق تر شد و متوجه شدیم که چه تمدن بزرگی در دوران هخامنشیان وجود داشته است طبیعی است که بیشتر به آن پرداختیم.

   همانطور که درباره دیگر تمدن‌ها همانند سومر با یافت شدن آثار فراوان و بیشتر شدن آگاهی پژوهشگران بیشتر مورد توجه قرار گرفت؟! همانطور که در گذشته نه چندان دور آثار تمدن جیرفت یافت شد و متوجه شدیم چه تمدن بزرگی بوده است.

   پس با استدلال شما توی ۱۰۰-۲۰۰ سال اخیر تمدن سومر و جیرفت از فرش به عرش رسید!!!
   .
   .
   .

   فکر می‌کنم منظور شما از آخرین ترجمه، ترجمه دکتر شاهرخ رزمجو باشه که به راستی ترجمه خوبی است. نمی‌دانم شما چه زمانی با این ترجمه آشنا شده‌اید ولی به هر حال پیش از این به این ترجمه اشاره کرده‌ایم:
   ترجمه استوانه کوروش (رزمجو): https://kheradgan.ir/?p=11328

   پیشنهاد می‌کنم کتاب دکتر رزمجو رو مطالعه کنید تا با رویکرد ایشان به کوروش بزرگ آشنا شوید که تا چه میزان برای این شخص احترام قائل هستند:

   رزمجو، شاهرخ (١۳۸۹). استوانه کورش بزرگ. تهران: فرزان روز.

 24. با درود به شما، از پژوهش شما بسیار سپاسگذارم، مدتی دنبال این موضوع بودم و حالا این سوال برای من روشن شد تا با نگاه روشن تر شاهنامه را بخوانم.

 25. انصافا عجب مطلب خوبی بود. مستند، جذاب و قانع کننده

  بسیار ازتون سپاس گزارم

 26. با تشکر از جناب دکتر
  من از متن شما اصلا قانع نشدم زیرا اغلب صحبتهای شما بر اساس حدسیات است؛
  و یک مدرک مستدل اراییه نداده اید و کسانی که به عنوان مرجع استفاده کرده اید هم فقط طبق نوشتار خودتان فقط بر اساس شواهد و حدسیات صحبت کردهاند؛در مورد منشور کورش هم من(ترجمه) های متفاوت دیده ام کدام ترجمه معتبر هست ؟علت اعتبار آن چیست؟ سپاسگذارم از پاسخ شما

  • من فکر می‌کنم ما باید نگاه جدی‌تر به بحث‌های نظری داشته باشیم. با اسطوره و اسطوره‌شناسی آشنا باشیم؛ با فلسفه تاریخ آشنا باشیم. این نوشتار بیشتر از آنکه تاریخی باشد، داستان‌های اسطوره‌ای را مورد بحث و بررسی قرار می‌دهد، اسطوره‌ها ویژگی‌های خاصی دارند و شاید به دلیل عدم دقت لازم به این موارد است که شما برای مراجع مستندی که استادان و پژوهشگران بزرگی همچون استاد جلال خالقی مطلق و… نوشته‌اند از واژه هایی مانند حدسیات استفاده می‌کنید.

   نمی‌دانم منظور شما از مدرک مستدل چیست؟! ولی آیا منابع گوناگون از منابع یونانی گرفته تا ابوریحان بیرونی و اشتراکات آنها نمی‌تواند راهگشا باشد؟! امیدوارم نوشتار را به صورت کامل مطالعه کرده باشید و اگر مطالعه نکردید صمیمانه خواهش می‌کنم که به صورت کامل به ویژه بخش‌های نخستین را مطالعه بفرمایید.

   درباره ترجمه استوانه کوروش هم نگاه کنید به:
   https://kheradgan.ir/?p=11319
   https://kheradgan.ir/?p=11328

 27. درود و عرض ادب خدمت جناب خالقیان .
  سپاسمندم از زحمات و وقتی که برای نگارش مطالب میزارید …

 28. دورد خدایی بزرگ برشما
  درب بزرگ و نورانی در جلو پایی شما اندیشمندان باز است. سند آسمانی آخر یزدان پاک اشاره دارد بر پادشاهانی بزرگ و مقدس چون حضرت سلیمان و حضرت داود و حضرت ذوالقرنین …
  *آیا سرزمین زندگی آنان غیر از فلات ایران باستان بوده؟
  *در کجایی دنیا اثری از تمدن پادشاهان بزرگ و درست کردار و پاک اندیش و سرکوب کننده ستمکاران دوران خویش بوده باشند؟
  * یکتا پرستی ایرانیان باستان نشانه بر پیامبر بودن فرمانروایانشان نیست؟
  *حضرت دانیال پیامبر در شوش چگونه وزیر اول پادشاه ایرانیان می شود؟
  *درکتیبه های پادشاهان باستان ایران چگونه جملات خود را با خداوند بزرگ و یکتا و خالق شروع میکنند؟
  *سه پادشاهی که پیامبر بوده اند و در آخرین کتاب آسمانی آمده در تاریخ باستان ایران چه نامی داشته اند؟
  اهمیت گفتگو بر سر پیامبر بودن شاهان بزرگ ایران باستان بسیار بیشتر است.

 29. سپاس گزارم استاد خالقیان. مطلب علمی و راهگشایی بود

 30. برای مطلب زحمت زیادی کشیدید…ممنون و دستتون درد نکنه….ولی اصلا متقاعد کننده نیست….یعنی هر چی میخونم به این نتیجه نمیرسم که فریدون همون کوروش بوده…صغری کبری خوبی چیدین…ولی نتیجه گیری درست نیست….
  با اجازه میخوام یه مقایسه کنم…دوستانی که این متنها رو میخونن و باور میکنن و متقاعد میشن که کوروش قدمت دیرینه در فرهنگ و تاریخ ما داره همون آدمهایی هستن که با وجود هزاران سند متقن و قطعی در مورد قرآن , اهل ببت , پیامبران و خیلی چیزهای مذهبی دیگه اصلا یک درصد هم قبول نمیکنن که یه همچین چیزهایی وجود اشته….تو صداقت دوستان باید شک کرد….من خودم به شخصه هر جا گشتم اثری از کوروش تو 200 سال گذشته هم ندیدم…چه رسد به 2500 سال پیش….به نظرم فرضیه ای که میگه یهودی ها کوروش رو برای نزدیک شده به ما ساختن درست تره….

  • احساس می کنم شما مطلب را دقیق مطالعه نکردید چرا که می فرمایید: «یعنی هر چی میخونم به این نتیجه نمیرسم که فریدون همون کوروش بوده»

   تأکید اصلی متن روی این است که کیخسرو در شاهنامه بیشترین آمیختگی را با کوروش داشته است و نه فریدون!

   صحبت شما هم درباره قرآن و اهل بیت را متوجه نمی شوم که چه ربطی به این بحث دارد! بیشتر شبیه به فرافکنی می ماند.

   اینکه شما اثری از کوروش در 200 سال گذشته ندیدید نشان دهنده مطالعه ناکامل شماست. کافی است به نوشته های دوران قاجار مراجعه بفرمایید تا صراحتا یاد و نام کوروش که به بزرگی هم یاد شده است را مشاهده کنید.
   نک. شرح بزرگی کوروش در زمان قاجار:
   https://kheradgan.ir/%D8%B4%D8%B1%D8%AD-%D8%A8%D8%B2%D8%B1%DA%AF%DB%8C-%DA%A9%D9%88%D8%B1%D9%88%D8%B4-%D8%AF%D8%B1-%D8%B2%D9%85%D8%A7%D9%86-%D9%82%D8%A7%D8%AC%D8%A7%D8%B1/

   همچنین همانطور که در متن هم اشاره شد، در نوشته های پژوهشگرانی مانند بیرونی در چندین جا صراحتا نام کوروش آمده است و در یک جا گویا بیرونی هم به شباهت کوروش به کیخسرو پی برده است: «کوروش که کیخسرو است» (بیرونی، ابوریحان محمد بن احمد. آثارالباقیه عن القرون الخالیه. ترجمه اکبر داناسرشت. تهران: امیر کبیر. ١٣٨۶. ص ۱۵۲).

   لطفا نگاه جدی تری به بخش های نخستین نوشتار داشته باشید. بخش هایی مانند «اسطوره‌ها چگونه شکل می‌گیرند؟!»، «آمیختگی روایت‌ها در شاهنامه»، «نام‌های شاهنامه و نام پادشاهان».

   برای ما که در عصر ارتباطات قرار داریم و پس از سالیان سال تلاش و پژوهش دانشمندان، رمزگشایی خطوط باستانی، چندین و چند ترجمه از کتیبه ها و متون باستان، کار خیلی ساده تر از دوران کهن است. ما با داشتن ترجمه های گوناگون از استوانه کوروش، رویدادنامه نبونئید، کتیبه بیستون و… نام کوروش را با صورت باستانی اش شناخته ایم و از رویدادهای زندگی کوروش با کمک تاریخ، باستان شناسی، زبان شناسی، جامعه شناسی و… آشنا شده ایم.

   آیا مردمان کهن نیز چنین شرایطی داشتند؟! از این رو در ارزیابی خود باید بسیاری از جوانب را در نظر بگیریم. تهاجم های بزرگ همانند تهاجم اسکندر و دوره سلطه سلوکیان و تحولات تاریخی را باید در نظر داشته باشیم. نباید توقع داشته باشیم که کوروش با نام کوروش و بدون هیچ کم و کاستی در متنی همانند شاهنامه آمده باشد. کما اینکه بسیاری از پادشاهان دیگر به صورت دقیق نیامده است.

   نکته بعدی اینکه بزرگ شناخته شدن کوروش هم ربطی به یهودیان ندارد. علاوه بر اینکه آثار باستانی مانند استوانه کوروش، رویدادنامه نبونئید و… بزرگی او را آشکار می سازد، این شخصیت در میان اقوام و ملل گوناگون بزرگ شناخته شده بود.
   نک.
   مرد خوشنام تاریخ:
   https://kheradgan.ir/%D9%85%D8%B1%D8%AF-%D8%AE%D9%88%D8%B4%D9%86%D8%A7%D9%85-%D8%AA%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D8%AE-%DA%A9%D9%88%D8%B1%D9%88%D8%B4-%D8%A8%D8%B2%D8%B1%DA%AF/

   بیان بزرگی کوروش از زبان هنرمندان غربی:
   https://kheradgan.ir/%DA%A9%D9%88%D8%B1%D9%88%D8%B4-%D8%A7%D8%B2-%D8%B2%D8%A8%D8%A7%D9%86-%D9%87%D9%86%D8%B1%D9%85%D9%86%D8%AF%D8%A7%D9%86-%D8%BA%D8%B1%D8%A8%DB%8C/

   کوروش در هنر و ادبیات جهان:
   https://kheradgan.ir/%DA%A9%D9%88%D8%B1%D9%88%D8%B4-%D8%AF%D8%B1-%D9%87%D9%86%D8%B1-%D9%88-%D8%A7%D8%AF%D8%A8%DB%8C%D8%A7%D8%AA-%D8%AC%D9%87%D8%A7%D9%86/

   ما که سعی کردیم در نوشتارها اسناد و مدارک و منابع را ذکر کنیم و شواهد را مورد بررسی قرار دهیم. ولی شما هیچ سند و مدرکی برای این صحبت که می فرمایید «یهودی ها کوروش رو برای نزدیک شده به ما ساختن» ارائه ندادید. این صحبت ساده لوحانه است و البته تصور می کنم ناشی از عدم آشنایی شما با منابع تاریخی و آثار باستانی است.

 31. با عرض سلام
  گفتار بسیار خوب و متقنی بود، آرزوی بهترینها برای شما و نویسنده محترم.

 32. درود بر شما چرا امکان پرینت صفحات وجود ندارد؟ با سپاس.

  • درود … به علت رعایت نکردن حق نویسنده این مطالب توسط برخی افراد امکان کپی برداری برای صفحات وجود ندارد ولی امکان پرینت از قسمت اشتراک گزاری وجود دارد

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود.علامت دارها لازمند. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

برچسب ها:
پست قبلی
پست بعدی
amatör porno erotik hikaye porno Hikaye bahis siteleri Sohbet Hattı
malatya escort bayan bursa escort bayan antalya escort bayan konya escort bayan mersin escort
رفتن به بالا