خانه » ایران باستان » هفتم آبان، روز کوروش – چهارم شهریور، زادروز کوروش [؟]

هفتم آبان، روز کوروش – چهارم شهریور، زادروز کوروش [؟]

| نويسنده: اشکان دهقان | واپسين به روزرسانی: ۱۰ شهریور ۱۴۰۰ |


آیا چهارم شهریور زادروز کوروش بزرگ است؟

cyrus-babylon2

برخی از هم میهنان گرامی می‌پندارند که روز بزرگداشت کوروش بزرگ، یعنی هفتم آبان، زادروز این پادشاه خوشنام است؛ در صورتی که هفتم آبان در واقع روز ورود کوروش به بابل می‌باشد. بر اساس یک کتیبه باستانی معتبر که «رویدادنامه نبونئید» نام گرفته است، روز سوم ماه Arahsamna بابلی، کوروش بزرگ پس از ورود به شهر، با استقبال با شکوه مردم روبرو شد (رویدادنامه نبونئید، ستون ۳، بند ۱۸ و ۱۹). این روز مصادف با ۲۹ اکتبر سال ۵۳۹ پیش از میلاد می‌باشد و ۲۹ اکتبر برابر هفتم آبان (در برخی از سالها هشتم آبان) است.

بنابراین، هفتم آبان ماه، به عنوان روز بزرگداشت کوروش مطرح شد و با استقبال ایران دوستان و دوستداران کوروش بزرگ همراه بود. به طوری که هر سال، هفتم آبان به یاد کوروش گرامی داشته می‌شود.

رویدادنامه نبونئید

رویدادنامه نبونئید از آثار با اهمیت به جا مانده از دوران کوروش بزرگ؛ تاریخ روز کوروش بر اساس نوشته های این رویدادنامه به دست آمده است

تردیدی نیست که شهر بابل بدون جنگ به دست سپاهیان کوروش بزرگ افتاد و ورود شکوهمند کوروش بزرگ به بابل که با استقبال مردم شهر از کوروش همراه بود را می‌توان نقطه عطفی در تاریخ بشر دانست چرا که از آن دوران به بعد تحولات مثبت فراوانی در سطح جهان به وجود آمد (نگاه کنید به: فتح آرام بابل توسط کوروش، نقطه عطفی در تاریخ بشر).

اما برخی چهارم شهریور را که زادروز داراب (یکی از پادشاهان داستان‌های ایرانی) می‌دانند، زادروز کوروش بزرگ در نظر می‌گیرند. البته ما در پژوهش های خود منبع زادروز داراب را پیدا نکردیم.

در اسطوره‌های ایرانی، روایات و شخصیت کیخسرو نزدیک به کوروش هخامنشی است (نگاه کنید به: کوروش بزرگ در شاهنامه). روایت‌های فریدون هم بی پیوند با کوروش نیست. اما به عقیده برخی از پژوهشگران شرایط زمانی داراب در داستان‌های ایرانی نزدیک به کوروش هخامنشی می‌باشد و با توجه به این موضوع، امکان دارد حقایقی درباره کوروش بزرگ یافت شود. از همین رو می‌گویند «چهارم شهریور» زادروز کوروش بزرگ است. اما نباید فراموش کنیم که شرایط داراب بیشتر به داریوش هخامنشی می‌خورد.

این در حالی است که در گاهشماری ایرانی روز چهارم هر ماه «شهریور» نام دارد و شهریور به معنای «پادشاهی آرزو شده» می‌باشد. حیف است در شهریور روز از شهریور ماه، از پادشاهی که در طول تاریخ، آرزوی بشر بوده است، یادی نکنیم.

همچنین نگاه کنید به:

زمان درگذشت کوروش بزرگ: بین روزهای ١۲ تا ۳١ آگوست (۲۲ امرداد تا ١۰ شهریور) سال ۵۳۰ پیش از میلاد

چند نکته درباره روز کوروش

برخی از هم میهنان به دلیل آنکه این روز در سراسر جهان توسط ایرانیان و دوستداران کوروش گرامی داشته می‌شود، دوست دارند که به این روز، «روز جهانی کوروش بزرگ» بگویند. اما این روز در واقع یک روز مردمی می‌باشد و از دل مردم برآمده است؛ این روز «روز مردمی کوروش بزرگ» است.

همچنین گاهی گفته می‌شود که در این روز منشور حقوق بشر کوروش صادر شده است که جای بررسی دارد. البته استوانه کوروش درباره چگونگی فتح بابل و رفتار انسان دوستانه این پادشاه بزرگ سخن می‌گوید. اما اینکه در این روز منشور صادر شده باشد بیشتر شبیه به یک حدس است. می‌دانیم فتح بدون جنگ بابل در دوران باستان نقطه عطفی در تاریخ بوده است و همانطور که اشاره شد بر اساس اسناد معتبر باستانی، کوروش بزرگ در این روز وارد بابل شد و با استقبال با شکوهی مواجه شد؛ همین موضوع می‌تواند دلیل خوبی برای گرامیداشت روز مردمی کوروش باشد.

یک خواهش دوستانه

اگر قصد رونوشت از اين نوشتار را داريد، بن‌مايه (www.kheradgan.ir) و نويسنده آن را ياد کنيد

برچسب ها:
پست قبلی
پست بعدی

12 دیدگاه

 1. استوره دارا به داریوش بزرگ و فرزندانش میخورد و داراب به کوروش بزرگ و فرزندانش.

  دو تیره در زمان هخامنشیان داشتیم که از دو پسر چیش پئیس شروع میشود. این دو برادر دو تیره هخامنشی را درست میکنند یکی میشود کوروش و کمبوجیه و… دیگری میشود اریارمنه و… و داریوش بزرگ و…

  این دو تیره دو پادشاه بزرگ داشتند که یکیش کوروش دوم(کوروش بزرگ) بود و دیگری داریوش اول(داریوش بزرگ) بود. در خاطره ایرانیان پس از نابودی منابع ایرانی به دست اسکندر گجسته، تنها نام این دو بزرگوار (داراب و دارا) باقی ماند. یعنی رخدادهای زمان داریوش اول تا داریوش سوم به اسم دارا در خاطره ها میماند و به شاهنامه هم میرسد. یعنی از خشن بودن و سخت گیری دارا(در آغاز پادشاهی که میشود داریوش اول) بر استانهای مختلف(نشانه هایش در دستگیریها در کتیبه بیستون هست) تا زمانی که با اسکندر میجنگد(یعنی داریوش سوم) را در شاهنامه میبینیم. همچنین اخلاق خوب داراب(کوروش بزرگ) و حتی طفولیت داراب و حرکتش بر روی رودخانه از شمال به جنوب(که میشود کوچ پارسها از آذربایجان به ایلام در کنار رود گاماسیاب) را هم در شاهنامه داریم!! چیزی که در تاریخهای دیگر هم دیده نمیشود!

 2. سلام پیشنهادمیکنم چهارم شهریورروزپدر(روزپدرایرانی)برای ایرانیان نامگذاری شود

 3. با درود‌
  هر جا خواندم داراب را داریوش دوم معرفی کردند اما شما میگید شرایط زمانیش با کوروش بزرگ مرتبته
  چرا؟

  • اشکان دهقان

   درود

   دوست گرامی لطفا نوشتار را با دقت مطالعه کنید. ما نوشته ایم: «نباید فراموش کنیم که شرایط داراب بیشتر به داریوش هخامنشی می‌خورد». یعنی ما چیزی را تایید نکردیم و در نهایت هم نوشته ایم: «حیف است در شهریور روز از شهریور ماه، از پادشاهی که در طول تاریخ، آرزوی بشر بوده است، یادی نکنیم».

   هدف ما این بود که صرفا بگوییم چنین فرضیه ای هم وجود دارد

   موضوعی را فریدون جنیدی مطرح کرده است که هخامنشیان را در دو شاخه کوروشیان و داریوشیان می داند و داراب را مرتبط با کوروشیان می داند و دارا را مرتبط با داریوشیان. البته نمی دانم ایشان معتقد به زادروز کوروش در ۴ شهریور هست یا خیر ولی احتمال دارد برخی دیگر با در نظر گرفتن این فرضیه از فریدون جنیدی موضوع داراب و کوروش را مطرح کرده باشند.

   • نقدی به دیدگاه فریدون جنیدی وارد است و ان اینست که از خاندان کوروشیان تنها دوشاه (کوروش بزرگ و کمبوجیه)به شاهنشاهی رسیدند و بقیه از داریوشیان بودند
    داراب و دارا هم در برخی منابع مانند اثارالباقیه و …از انها با عنوان داریوش یاد شده و به نظر می رسد این نامها دگرگون شده نام داریوش در زبان پارسی نو باشند
    روایات داراب را هم که در شاهنامه مطالعه کردم دیدم کلیات همان روایات داریوش دوم است اما امیختگی هایی هم با داریوش بزرگ داشته و این طبیعیست و حتی در منابع یونانی هم امیختگی دو شخصیت همنام مشاهده می شود (مانند امیختگی کوروش بزرگ و کوروش یکم)
    اما روایاتی مرطبت با کوروش بزرگ نیافتم به هرحال اگر شما یافتید معرفی کنید
    از بهمن به بعد شکی در میان پژوهشگران وجود ندارد که اشاره به هخامنشیان دارد و حتی در این زمان نام انها هم با هخامنشیان یکسان می شود
    در این زمان که علاوه بر روایات نام انها هم یکسان می شود دلیلی ندارد که با ابهام داراب را (نام او با داریوش یکسان است)با کوروش بزرگ یکسان بدانیم!
    این مانند این می ماند که کسی بگوید داریوش دوم در منابع یونانی همان کوروش دوم پسر کمبوجیه در منابع ایرانی و بابلی باستان است!!
    ایا با دیدگاه من موافقید ؟
    ایا ممکن است ۴شهریور زادروز داریوش یکم یا دوم باشد؟

   • اشکان دهقان

    همانطور که در متن هم آمده است نباید فراموش کنیم که شرایط داراب بیشتر به داریوش هخامنشی می‌خورد. اما موضوع زادروز کوروش بزرگ و داریوش بزرگ را نه می توانیم تایید کنیم و نه می توانیم رد کنیم

   • نقد من بیشتر به به فریدون جنیدی بود نه شما
    با تشکر

 4. سپاس، بسیار مفید بود!

 5. فقط كوروش بزرگ

 6. درود به شما
  درود به کوروش بزرگ ایران زمین. ممنون از مطاب آموزنده ای که نشر می دهید.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود.علامت دارها لازمند. *

*

رفتن به بالا