چرا کوروش بزرگ خاص است؟

به راستی در میان شخصیت‌های تاریخی و جهانی چرا کوروش بزرگ خاص است؟ بیایید بررسی کنیم که آثار باستانی و منابع تاریخی درباره کدام یک از شخصیت‌هایی که در کتاب مقدس ستایش شدند، شرایطی مانند کوروش بزرگ دارند؟! به طوری که هم یونانیان، هم یهودیان و هم بابلی‌ها او را ستایش کرده باشند و از زمان او نوشته‌هایی به دست آمده باشد که در آن رسیدگی به مردمان مورد توجه ویژه قرار گرفته است؟!

نویسنده: اشکان دهقان | واپسین به روزرسانی: ۲۹ مهر ۱۳۹۵ |


بررسی مستند دلایل تمایز و اهمیت کوروش در تاریخ ایران

چرا کوروش خاص است؟

نویسنده: اشکان دهقان.

بسیاری از فرمانروایان و بزرگان جهان که امروز ستایش می‌شوند، صرفا در منابعی از طرف ملت یا قوم خود ستایش شده‌اند و به آنها پرداخته شده است. حتی گاه هیچ منبعی از زمان زندگی آنها به دست نیامده است و منابع متأخرتر درباره آنها سخن گفته‌اند.

درباره کوروش بزرگ که به عنوان یکی از محبوب‌ترین پادشاهان تاریخ جهان شناخته می‌شود، موضوع بسیار شگفت آور می‌باشد، به طوری که اقوام و ملل گوناگون از کوروش به نیکی یاد کرده‌اند. منابع تاریخی درباره کمتر پادشاهی چنین شرایطی دارند؛ آن هم منابعی که نویسنده‌های آنها ارزش‌ها و نگرش‌های گوناگون داشته‌اند. همین موضوع کمک می کند که متوجه شویم چرا کوروش بزرگ خاص است.

برای دانش بیشتر نگاه کنید به:

نگاهی به نوشته‌های منابع اقوام و ملل گوناگون در بزرگداشت کـوروش بزرگ

آن چیزی که کوروش را خاص‌تر می‌کند، یافت شدن آثار باستانی بسیار ارزشمند از زمان کوروش است؛ از جمله استوانه کوروش که یادآور جوانمردی و نیک سیرتی این پادشاه می‌باشد. هر کس که با تاریخ‌پژوهی آشنایی دارد، می‌داند که وقتی آثار باستانی از یک شخصیت باستانی به دست بیاید، اتفاق بسیار ارزشمند و جالبی است.

بیایید بررسی کنیم که برای مثال آثار باستانی و منابع تاریخی درباره کدام یک از شخصیت‌هایی که در کتاب مقدس ستایش شدند، شرایطی مانند کوروش بزرگ دارند؟! به طوری که هم یونانیان، هم یهودیان و هم بابلی‌ها او را ستایش کرده باشند و از زمان او نوشته‌هایی به دست آمده باشد که در آن رسیدگی به مردمان مورد توجه ویژه قرار گرفته است؟!

چنین موضوعی برای همه شخصیت‌های برجسته جهان و مقایسه منابعی که درباره آنها سخن گفته‌اند با منابع مرتبط با کوروش بزرگ قابل بررسی است.

جالب آنکه کوروش هم در نوشته‌هایی که برای برخی از ادیان مقدس هستند، ستایش شده است و هم آثار باستانی بسیار ارزشمندی از زمان او به دست آمده است. این موضوعی نیست که بتوان به آن توجه نکرد چرا که از موارد نادر در تاریخ جهان است.

به جز این منابع که گاه به صورت کلی درباره کوروش سخن گفته‌اند، اسناد و مدارکی از زندگی روزمره مردم آن دوران به جا مانده است که محتویات آثاری مانند استوانه کوروش و رویدادنامه نبونئید را به اثبات می رسانند.

نگاه کنید به:

اسناد شگفت انگیزی که محتوای استوانه کوروش را تأیید می‌کنند

با توجه به وجود این همه اسناد و مدارک و منابع درباره کوروش، به ویژه پس از فتح بابل، کوروش از پادشاهان پیش از خود متمایز می‌شود چراکه هم اطلاعات بیشتری از او در دست داریم و هم اینکه هیچ کدام تا این حد توسط اقوام و ملل گوناگون ستایش نشده‌اند.

به همین جهت است که اکثر تاریخ پژوهان دیدگاه بسیار مثبتی به کوروش دارند و از او به نیکی یاد کرده‌اند. هنوز هم همان روندی که در منابع اقوام و ملل کهن درباره کوروش وجود دارد دیده می‌شود به طوری که پژوهشگران با گرایش‌های فکری گوناگون جوانمردی و نیک سیرتی کوروش را ستایش می‌کنند چرا که هر انسانی، انسانیت را می‌پسندد.

نگاه کنید به:

سخنان پژوهشگران و بزرگان درباره کوروش بزرگ

بدون تردید چنین شخصیتی تا به امروز هم قابل ستایش می‌باشد و شایسته است همانند بسیاری از بزرگان جهان که روز بزرگداشت برای آنها در نظر می‌‌گیرند، برای کوروش هم روز بزرگداشت تعیین شود.

خوشبختانه چند سالی است که یکی از روزهای معتبر و مستند تاریخی یعنی سالروز ورود شکوهمند کوروش بزرگ به بابل، به صورت مردمی به عنوان «روز کوروش» مطرح شده است. این روز بر اساس نوشته‌های رویدادنامه نبونئید یعنی یکی از آثار با اهمیت به جا مانده از دوران کوروش بزرگ به دست آمده است.

نگاه کنید به:

هفتم آبان، روز کوروش

از این روی این روز را باید یکی از روزهای ارزشمند تاریخی ایران و جهان دانست چراکه مختص یکی از اشخاص تأثیر گذار در تاریخ جهان است.

همچنین نگاه کنید به:

آرامگاه کوروش بزرگ یا مقبره مادر سلیمان؟

پاسخ به کوروش ستیزان

پیامبر آیین جوانمردی

دو پادشاه بزرگ، دو آرامگاه

فتح آرام بابل توسط کوروش، نقطه عطفی در تاریخ بشر (برداشتی از نوشته‌های دکتر شاهرخ رزمجو)

شاهنشاهی کورش و جانشینان وی (برداشتی از نوشته های دکتر جواد طباطبایی)

 

بن‌مایه‌ها و یاری‌نامه‌ها:

دهقان، اشکان (۲۹ مهر ۱۳۹۵). «چرا کوروش بزرگ خاص است؟». پایگاه خردگان.

نشانی رایاتاری: kheradgan.ir/?p=14884

شرایط استفاده از نوشتار:

از آنجایی که هرگونه استفاده یا رونوشت از نوشتارها بر اساس پیمان نامه کاربری امکان پذیر است، اگر قصد رونوشت از این نوشتار را دارید، بن‌مایه  آن را یاد کنید. طبیعی است که ذکر مواردی مانند نام پدیدآور (نویسنده، گردآورنده و…)، تاریخ واپسین به روز رسانی، عنوان کامل نوشته به همراه پیوند (لینک) و همچنین ذکر تارنمای خردگان (www.kheradgan.ir) ضروری است.


برگه‌های همیار و همکار خِرَدگان در اینستاگرام:

=خرد و تاریخ در اینستاگرام armtin136
خردگان در اینستاگرام


کانال‌های همیار و همکار خِرَدگان در تلگرام:

کانال «ایران در قفقاز و آسیای مرکزی و آناتولی» در تلگرام کانال «داستان‌های شاهنامه فردوسی» در تلگرام
کانال خردگان در تلگرام

نوشتارهای پیشنهادی

3 دیدگاه

 1. Avatar

  درود و خسته نباشید این وب سایت حرف اخر تازگی ها به جعل تاریخ و تحریف تاریخ ایران میپردازه لطفا به این شایعات هم پاسخ بدید
  در پناه خدا

 2. Avatar

  کوروش جاودان میماند به کوری چشم تمام کسانی که سعی در تخریب این شخصیت بزرگ دارن از جمله سایت های مثل مشرق نیوز و تمامی کوروش ستیزان

 3. Avatar

  ۳پاس از شما

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود.علامت دارها لازمند. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

برچسب ها:
پست قبلی
پست بعدی
رفتن به بالا