پس از سال ها انتظار «آغاز ساخت فیلم کوروش بزرگ»

| فرستنده: کوروش شهرکی | واپسین به روزرسانی: ۳ خرداد ۱۳۹۶ |


مراسم رونمایی از کتاب کوروش بزرگ و اعلام رسمی آغاز ساخت فیلم کوروش بزرگ

مراسم آغاز ساخت رسمی فیلم کوروش

در دنیایی زندگی میکنیم که موج ایران ستیزی همواره بر پیکر هویت ایرانی زخم میزند، هنوز ساخته شدن فیلم های مغرضانه ای همچون «اسکندر» به کارگردانی الیور استون و «۳۰۰» به کارگردانی فرانک میلر را از یاد نبرده ایم جهان صنعتی مدرن در حال نابودی فرهنگ و ریشه دیگر ملل و برتر نشان دادن ریشه های خود است در این راه از هرگونه تحریف و دروغ گویی در زمینه تاریخ هراسی ندارد.

در راستای تحریف و تخریب تاریخ و هویت ایرانی ایران ستیزان، این روزها در خارج از کشور به ساخت فیلم ها و بازی های ضد ایرانی مشغول هستند و برخی از عوامل این جریان های ضد ایرانی هم در داخل کشور با بهانه های واهی با تاریخ و هویت ایرانی ستیز می کنند و خواهان نابودی هویت ملی و جایگزینی هویت های غیر ایرانی به جای هویت ملی ما ایرانیان هستند.

کوتاهی ما ایرانیان در حفظ و پاسداری هویت خود حتی از تبلیغات ایرانستیزان در داخل و خارج از کشور برای ایران زیان بار تر بوده است. به طوری که صنعت سینمای ایران تا کنون توجه اندکی به تاریخ و هویت ایرانی داشته است.

اما اینبار چشم امید به کارگردان بزرگ سینمای ایران جناب آقای مسعود جعفری جوزانی بسته ایم تا گامی مهم در زمینه پاسداری از هویت ملی برداشته شود و پروژه فیلم سینمایی «کوروش بزرگ» که ایشان به دنبال ساخت آن هستند به نتیجه برسد. جناب جعفری جوزانی به تازگی در همایشی آغاز ساخت فیلم کوروش بزرگ را اعلام کردند.

در ادامه گزارشی (ایرنا، یک خـرداد ۱۳۹۶) از مراسم رونمایی از کتاب فیلم نامه کوروش بزرگ را میخوانیم.

.

علی نصیریان:

علی نصیریان بازیگر پیشکسوت تئاتر و سینما گفت:‌ ساخت فیلم سینمایی کوروش بزرگ یک پروژه ملی است و به نظرمن نیاز به بازیگر خارجی ندارد.

مراسم آغاز ساخت رسمی فیلم کوروش

برنده سیمرغ بلورین نقش اول فیلم شیرسنگی افزود: اگر خودمان باشیم توان و امکانات بازیگری آن را داریم ، البته به لحاظ ابزار و امکانات باید از کمک های خارجی استفاده شود.

نصیریان با اشاره به اینکه مسعود جعفری جوزانی مرد میدان و کارهای سخت است و او توان ساخت این پروژه را دارد ، خاطرنشان کرد: فیلم کوروش کبیر باید یک اثر جهانی شود.

وی اظهار داشت: ساخت این پروژه بسیار خطیر است چون تا به حال درباره شاهنامه و تاریخ ایران باستان، تئاترها و آثاری تولید شده که خوب و تاثیر گذار ساخته نشده است.

بازیگر سریال شهرزاد افزود: همه دلایل این بی کیفیتی آثار به نبود تکنولوژی مناسب بر نمی گردد بلکه ما آنقدر از زمان این بزرگان تاریخ دور شده ایم که پرداختن به آن کمی برایمان سخت شده است.

نصیریان تاکید کرد: بضاعت سینمای ایران ساخت چنین پروژه هایی نیست مگر اینکه یک عزم ملی در این باره بوجود بیاید.

داریوش ارجمند:

دیگر بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون، داریوش ارجمند گفت: ما ایرانیان در حالی که می توانیم نصف جهان را پشت میز مذاکره بنشانیم در فرهنگ هم توان انجام کارهای بزرگ را داریم.

مراسم آغاز ساخت رسمی فیلم کوروش/داریوش ارجمند

وی ادامه داد: برای شناخت یک شخصیت باید به عقب بازگردیم برای شناخت جوامع و تاریخ نیز به همین شکل است ، در واقع برای شناخت تاریخ ما نیاز داریم که به گذشته مان رجوع کنیم.

بازیگر فیلم امام علی(ع) افزود: تاریخ ایران باستان بسیار با شکوه و مومن است تاریخ پنج هزار ساله ایران سرشار از یکتاپرستی و یزدان شناسی است.

او با اشاره به اینکه هیچگاه ایرانیان بت پرست نبوده اند ادامه داد: در تمام شاهنامه و دیگر آثار بزرگ گذشته ایرانیان سخن از ستایش خداوند و یزدان بوده است.

برنده سیمرغ بلورین بازیگر نقش اول فیلم ناخدا خورشید ادامه داد: با مطالعه تاریخ به کشتارهای فراوان از طرف شاهان مختلف می رسیم ، اما کوروش هیچگاه کشتار نکرد و یگانه و دردانه تاریخ باستان است.

ارجمند خاطرنشان کرد: امروز وقتی پسرم از جعفری جوزانی پرسید آیا فیلم کوروش ساخته می شود ، او پاسخ داد بله ، مگر من بمیرم.

ارجمند در بخشی دیگر از این برنامه توضیح داد: طراحی شهرک سینمایی مورد نظر این پروژه به پایان رسیده است و احتمالا این شهرک در شیراز ساخته شود. طراحی لباس ها و زیورآلات نیز انجام شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه:

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه در مراسم رونمایی از کتاب کوروش بزرگ و اعلام جزئیات ساخت این پروژه سینمایی سخنرانی کرد و گفت که قرار بود محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه نیز اینجا حضور داشته باشد. او گفت: چون سینما و هنر در حوزه کاری ما است و ما از آن غافل هستیم.

مراسم آغاز ساخت رسمی فیلم کوروش
قاسمی گفت: امیدوارم در دولت جدید کار هنر و فرهنگ را دنبال کنیم. پروژه کورش بزرگ نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است که ما از آن حمایت می کنیم چون متاسفانه ایران هراسی در دنیا زیاد شده است.

اکبر عالمی:

اکبر عالمی استاد رشته سینمای دانشگاه تربیت مدرس نیز در بخشی از صحبت های خود تاکید گرد: کورش بزرگ برای تمام بشر شادی آرزو کرد نه خشونت.

مجری برنامه های سینمایی تلویزیون افزود: جوزانی هم سینما هم سلیقه خارجی ها و دراماتیزه کردن تاریخ را به خوبی می داند. قرار نیست که کورش را آنچنان بزرگ نشان دهد که تمام دنیا را تحقیر کند.

مسعود جعفری جوزانی:

مسعود جعفری جوزانی کارگردان برجسته سینما نیز با اشاره به اینکه سال های زیادی با مرحوم علی معلم دوست بوده است گفت: آدم ها نمی میرند آدم ها شکل عوض می کنند. آدمها هر فکری کنند می توان آن را اجرایی کرد.پ

مراسم آغاز ساخت رسمی فیلم کوروش

جوزانی که به عنوان کارگردان این اثر شناخته شده است افزود: هر ذهنیتی در ذهن بشر شکل بگیرد قابل اجرایی شدن است. آقای نامجو پسر ژاله علو (بازیگر سینما و شاعر) از انگلستان متونی را ترجمه کرد و در اختیار ما گذاشت. بر اساس این فیلم شهری بنا می شود که در آینده دیگر سینماگران هم بتوانند در آن فیلم های مربوط به دوران باستان را بسازند.

همسر مرحوم علی معلم:

آذرمعماریان همسر مرحوم علی معلم با اشاره به اینکه معلم اصرار داشته بازیگر بین المللی در این فیلم ایفای نقش کند توضیح داد: نه بخاطر فروش فیلم و بازگشت سرمایه بلکه او می خواست به واسطه حضور بازیگر مطرح جهانی این فیلم در سراسر دنیا به نمایش درآید تا تمدن ایران به همه جوامع معرفی شود.

مراسم آغاز ساخت رسمی فیلم کوروش

معماریان افزود: جسارت و صداقت در گفتار و رفتار علی معلم در تاریخ سه دهه سینمای ایران بر کسی پوشیده نیست. او معمولا همکارانش را از جنس خودش انتخاب می کرد ، برای همین با جعفری جوزانی برای ساخت فیلم کوروش بزرگ همراه شد.

وی افزود: یادم هست وقتی علی معلم سریال «در چشم باد» را دید گفت: یقین دارم تنها کسی که می تواند پروژه کوروش را بسازد جوزانی است.

معماریان خاطرنشان کرد: پروژه کوروش طوری طراحی شده که اگر هر کدام از عوامل نباشند این اثر تا انتها ادامه خواهد یافت.

اردشیر خورشیدیان رییس انجمن موبدان زرتشتی تهران نیز در مراسم حضور داشت و سخنانی را بیان کرد.

همچنین کتایون ریاحی بازیگر نقش زلیخا در سریال یوسف پیامبر بر ساخت فیلم کوروش تاکید کرد.

مراسم رونمایی از کتاب فیلمنامه کوروش بزرگ و اعلام رسمی آغاز ساخت این فیلم به همراه توضیح جزئیات امروز در موزه سینما برگزار شد.

مراسم آغاز ساخت رسمی فیلم کوروش

بن‌مایه‌ها و یاری‌نامه‌ها:

– شهرکی، کوروش (۳ خرداد ۱۳۹۶) « پس از سال ها انتظار « آغاز ساخت فیلم کوروش بزرگ» ، خردگان

نشانی رایاتاری:  https://kheradgan.ir/?p=15997

– ایرنا (۱ خرداد ۱۳۹۶) «نصیریان: کوروش بزرگ بازیگرخارجی نمی‌خواهد/ ارجمند: نصف جهان را به مذاکره کشاندیم درفرهنگ هم می‌توانیم» علیرضا مرادی ، طاهره نبی اللهی ، کد خبر: ۸۲۵۴۱۲۷۳ (۵۹۹۹۲۲۲)


برگه‌های همیار و همکار خِرَدگان در اینستاگرام:

=خرد و تاریخ در اینستاگرام armtin136
خردگان در اینستاگرام


کانال‌های همیار و همکار خِرَدگان در تلگرام:

کانال «ایران در قفقاز و آسیای مرکزی و آناتولی» در تلگرام کانال «داستان‌های شاهنامه فردوسی» در تلگرام
کانال خردگان در تلگرام

نوشتارهای پیشنهادی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود.علامت دارها لازمند. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

برچسب ها:
پست قبلی
پست بعدی
رفتن به بالا