پاسخ به دروغ پردازی سایت فرق و ادیان و مذاهب درباره کوروش و کیخسرو

| نویسنده: اشکان دهقان | واپسین به روزرسانی: ۱۱ آذر ۱۳۹۶ |


پاسخ به دروغ پردازی سایت فرق و ادیان و مذاهب درباره کوروش و کیخسرو.

پاسخ به دروغ پردازی سایت فرق و ادیان و مذاهب درباره کوروش و کیخسرو

سایت دروغ پرداز فرق و ادیان و مذاهب اخیرا در اقدامی زننده، به تحریف آثارالباقیه ابوریحان بیرونی و تهمت زدن به مترجم ارزنده این کتاب یعنی اکبر داناسرشت پرداخته است!!!

البته پس از واکنش پایگاه خِرَدگان مجبور به حذف تحریف ها و دروغ های آشکار خود شد و حتی واکنش کاملا احساسی را به پایگاه خردگان نشان داد!!!

اینکه سایتی مطلبی را منتشر می کند و پس از واکنش ما مجبور می‌شود بسیاری از بخش‌های متن را حذف کند نشان می‌دهد که تا چه میزان پژوهش های آنها سست است.

در این سایت دروغ پرداز اینچنین آمده بود:

جالب اینکه در نسخه فارسی (ترجمه آقای داناسرشت)، ناگهان عبارت «کورش همان کیخسرو است» مانند چغندر از زمین می‌روید. به هر حال، این ادعا که کورش همان کیخسرو باشد، در کتاب اصلی «آثار الباقیه» وجود ندارد.

کاش قبل از منتشر کردن این دروغ‌ها متوجه بودند که دیگر دوران سانسور و سرکوب به پایان رسیده است. متن اصلی آثارالباقیه این روزها در اختیار عموم پژوهشگران قرار دارد و می‌توانند مطالعه بفرمایند. در متن اصلی عربی آثارالباقیه موضوع یکسانی کوروش و کیخسرو آمده است.

در متن اصلی و عربی آثار الباقیه می‌خوانیم:

کورش و هو کیخسرو (الآثار الباقیه عن القرون الخالیه، ص ۱۲۶).

از آنجایی که گردانندگان سایت فرق و ادیان علاقه دارند، تصویر کتاب‌ها را از کتابخانه دیجیتال نور قرار دهند. ما هم عینا تصویر بخش مذکور را قرار می دهیم.

پاسخ به دروغ پردازی سایت فرق و ادیان و مذاهب درباره کوروش و کیخسرو

در پیوند زیر و در صفحه ۱۲۶ متن اصلی (النص) می توانید این صفحه کتاب آثارالباقیه را مشاهده بفرمایید.

کتابخانه دیجیتال نور: تصویر کتاب الآثار الباقیه عن القرون الخالیه – ابو ریحان بیرونی، محمد بن احمد

به راستی در کدام یک از ادیان دروغ گویی و تهمت زدن به بزرگانی مانند اکبر داناسرشت که خدمات ارزنده‌ای به فرهنگ این مرز و بوم کردند، جایز شمرده شده است که گردانندگان سایت دروغ پرداز فرق و ادیان و مذاهب، این اجازه را به خود داده اند.

جالب آنکه تا چند روز پیش گردانندگان این سایت می‌گفتند، ابوریحان بیرونی اصلا نگفته است کورش همان کیخسرو است، اما حال که دروغ پردازی آنها آشکار شده شروع به جوسازی علیه پایگاه خردگان کردند. مواردی را مطرح می‌کنند که مدت‌ها پیش پایگاه خِرَدگان به صورت کامل به آنها پاسخ داده است:

بیرونی به شباهت کوروش و کیخسرو تردید نداشته است

آیا کیخسرو پیش از کوروش بوده است؟

 

بن‌مایه‌ها و یاری‌نامه‌ها:

– دهقان، اشکان(۱۱ آذر ۱۳۹۶). «پاسخ به دروغ پردازی سایت فرق و ادیان و مذاهب درباره کوروش و کیخسرو». پایگاه خردگان.

نشانی رایاتاری: https://kheradgan.ir/?p=17103

– بیرونی، ابوریحان محمد بن احمد (١٣٨٠). الآثار الباقیه عن القرون الخالیه. تحقیق پرویز اذکایی. تهران: مرکز پژوهشی میراث مکتوب.

 


شرایط استفاده از نوشتار:

از آنجایی که هرگونه استفاده یا رونوشت از نوشتارها بر اساس پیمان نامه کاربری امکان پذیر است، اگر قصد رونوشت از این نوشتار را دارید، بن‌مایه آن را یاد کنید. طبیعی است که ذکر مواردی مانند نام پدیدآور (نویسنده، گردآورنده و…)، تاریخ واپسین به روز رسانی، عنوان کامل نوشته به همراه پیوند (لینک) و همچنین ذکر تارنمای خردگان (www.kheradgan.ir) ضروری است.


برگه‌های همیار و همکار خِرَدگان در اینستاگرام:

=خرد و تاریخ در اینستاگرام armtin136
خردگان در اینستاگرام


کانال‌های همیار و همکار خِرَدگان در تلگرام:

کانال «ایران در قفقاز و آسیای مرکزی و آناتولی» در تلگرام کانال «داستان‌های شاهنامه فردوسی» در تلگرام
کانال خردگان در تلگرام

نوشتارهای پیشنهادی

11 دیدگاه

 1. Avatar
  مبین فرزند کوروش

  سپاس بیکران از شما برای رسوا کردن این سایت های ایران ستیز
  زنده باد ایران و ایرانی
  کوروش آسوده بخواب که ما بیداریم و همواره بیدار خواهیم ماند

 2. Avatar

  سلام.مطالب سایت عالیه.ممنون از شما.به امید توفیق روزافزون.

 3. Avatar

  امان از این سایت های افراطی که چهره بدی از اسلام ارایه کردند

 4. Avatar
  سعید اکبرپور

  سلام. نخست سپاسگزارم که سایت فرق و ادیان و مذاهب را معرفی کردید و ای نشان از شجاعت شما دارد. آن سایت را دیدم و به نظرم میتوان درباره نوشته های آن اندیشه کرد. اما به راستی متوجه نشدم که آن سایت دقیقاً کدام مطلب را اصلاح کرد. شاید ایراد از من باشد که دقت نکردم. در هر حال، اگر آن سایت مطلبش را اصلاح کرده باشد. به نظر من چیز بدی نیست. اینکه کسی اشتباه کند و بعد اصلاح کند شاید چیز خوبی هم باشد. پس نباید مغرضانه و با کینه نگاه کنیم. بلکه لازمه نگاه انسانی این هست که وقتی کسی اشتباهش را اصلاح میکند به او به چشم مثبت نگاه کنیم. اما من نظرات در این مقاله و هم مقالات سایت ادیان و فرق را دیدم متأسفانه برخی کاربران و مراجعین در هر دو سایت رعایت ادب انسانی را نمیکنند. جای تأسف دارد. از هم تشکر میکنم که سایت را معرفی کردید.

  • اشکان دهقان

   با درود و سپاس

   آدرس مطلب پیشین سایت ادیان و فرق به نوشتار اضافه شد

   بله این خیلی خوب است که اگر کسی اشتباه کرد، اشتباهش را اصلاح کند. به شرط آنکه واقعا اشتباه سهوی باشد. نکته آنجاست که این سایت ابتدا دیگران را به دروغ گویی متهم می کند و پس از آنکه اشتباه آنها گوشزد شد به جای ابراز ندامت شروع به دروغ گویی های جدید و تهمت زدن و توهین کردن به پایگاه خِرَدگان کردند!!

   در ضمن هیچ اشاره ای به اصلاح و ویرایش مطلب هم نکردند و طوری القا کردند که از ابتدا مطلب اینچنین بوده است!!!

   اینها نشان میدهد که به هیچ وجه اشتباهات این سایت سهوی نبوده و نیست بلکه از روی غرض ورزی مطالبی گفته شده است و متاسفانه اگر خیرخواهانه اشتباه آنها گوشزد شود با بدترین شکل ممکن به استقبال نقد می روند و شروع به توهین و زدن انگ می کنند. به همین دلیل است که نمی توان نگاه مثبتی داشت و طبیعتا ناشران اکاذیب نمی توانند مورد احترام باشند

   لازم به ذکر است که تحریف منابع و همچنین عدم مطالعه کافی در اکثر نوشته های این سایت دیده می شود.

   علاوه بر موضوع کوروش و کیخسرو، دروغ های آشکار این سایت درباره خلیج فارس هم جالب بود.

   نگاه کنید به: دروغ آشکار: موبدان زرتشتی و به کارگیری نام جعلی برای خلیج فارس: https://kheradgan.ir/?p=16103

   درباره دیدگاه کاربران باید بگویم که ما دیدگاه هایی که دارای الفاظ رکیک هستند را تایید نمی کنیم. متاسفانه روزانه چنین دیدگاه هایی ثبت می شوند و ما حذف می کنیم

 5. Avatar

  من واسه این سایت ادیان نت هم نوشتم که سایشتون بیشتر شبیه جک میمونه! طرف حتی یه بار آثارالباقیه رو نخونده میره تو نور لیب چهار تا صفحه اسکن شده رو می بینه و یه مطلب می نویسه. بعدش که خردگان پاسخشو می ده میفهمه عجب افتضاحی به بار آورده و مجبور میشه کلا مطلبشو تغییر بده!!! به خدا خنده داره

  آبرو ریزی بزرگی شد براشون. از شما خردگانی های عزیز تشکر میکنم که کاری می کنید اینا بشینن سر جاشون

 6. Avatar

  درود فراوان
  متاسفانه سایت پایگاه جامع و فرق و ادیان، امروز پاسخی در مقابل پاسخ شما در سایت خودش قرار داده، با عنوان: کورش کیخسرو نیست (پاسخ به دروغ‌‌‌پردازی‌های سایت بی‌خردگان درباره دیدگاه ابوریحان)

  لطفا جواب بدین ، ما منتظریم

  • اشکان دهقان

   درود

   لازم به ذکر است که سایت فرق و ادیان مجبور شد مطلب قبلی خود را تغییر دهد به طوری که بخش های زیادی ار مطلب را حذف کرد!!! ما هم مطلب را ویرایش کردیم و به تغییر مطلب این سایت اشاره کردیم. خوشبختانه هنوز مطلب دروغین آنها در webcache گوگل قابل مشاهده است. اینکه سایتی مطلبی را منتشر می کند و پس از واکنش ما مجبور می‌شود بسیاری از بخش‌های متن را حذف کند نشان می‌دهد که تا چه میزان پژوهش های آنها سست است.

   ما پیش از این درباره دیدگاه ابوریحان بیرونی به شباهت کورش و کیخسرو مفصل توضیح داده ایم. آقایان سایت فرق و ادیان حتی نمی دانند آن جدول مربوط به شمال افریقا (مغرب) است و نه یونان و روم که یکسان دانستن کوروش و کیخسرو را ربط می دهند به یونانیان و رومیان!!! اگر نیاز باشد همان مطالب را به روز رسانی می کنیم.

   نگاه کنید به:

   بیرونی به شباهت کوروش و کیخسرو تردید نداشته است: https://kheradgan.ir/?p=15281

   آیا کیخسرو پیش از کوروش بوده است؟: https://kheradgan.ir/?p=12792

 7. Avatar

  درود بر شما. ممکنه آدرس اون سایت و مقاله رو بفرستید؟

  • کوروش شهرکی

   با سلام.
   متاسفانه طبق قوانین سایت امکان درج لینک وجود ندارد.
   اما اگر شما در فضای وب جستجو مختصری بکنید مقاله مورد اشاره را خواهید دید.
   با سپاس

  • Avatar

   شما پایگاه جامع فرق و ادیان را در گوگل بزنین، میاره واستون

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود.علامت دارها لازمند. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

برچسب ها:
پست قبلی
پست بعدی
رفتن به بالا