واکنش‌ها به مهران مدیری

| نویسنده: احمدرضا حسینی* | واپسین به روز رسانی: ۱۱ آذر ۱۳۹۴ |


نگاهی به واکنش‌ها به مهران مدیری درباره گذاشتن نام کوروش بر روی یک سگ.

نگاهی به واکنش‌ها به مهران مدیری درباره گذاشتن نام کوروش بر روی یک سگ.

مهران مدیری از جمله هنرمندانی است که به علت سریال‌های طنزش محبوب ملت ایران و قشر فرهنگی است و شاید بتوان علت آن را قدرت انتقادی و تابو شکنی وی دانست. وی عامل شادی دل ملیون‌ها ایرانی و آگاهی آنان است اما در چند مورد کارهایش واکنش‌هایی را در پی داشته است؛ برای نمونه همین چند وقت پیش به علت نارضایتی پزشکان سریال در حاشیه قطع شد.

اخیرا هم در سریال عطسه که در تابستان ساخته شد اتفاقی افتاد که باعث واکنش‌هایی شد. کلیپی از این سریال در فضای مجازی پیچید که در این کلیپ پیرامون سگی بحث می‌شود که از نژاد دوبرمن است و کوروش نام دارد!

البته این بار واکنش‌ها به شدت دفعات پیش نبود، کار به قطع سریال نکشید و حتی همانند برخی از موارد مثل فیتیله‌ای‌ها تظاهرات نشد و نمایندگان مجلس واکنش نشان ندادند بیشتر در فضای مجازی واکنش‌های گوناگونی بوجود آمد.

باتوجه به اینکه در عرف جامعه ایرانی به فتوای علمای اسلام، سگ حیوانی نجس شمرده می‌شود، درباره این حیوان حساسیت‌هایی وجود دارد. حتی نگاه تحقیر آمیز به این حیوان در جهان وجود دارد و حتی در بسیاری از زبان‌های گوناگون نوعی ناسزا محسوب می‌شود.

پیش از آنکه به تحلیل‌های گوناگون بپردازیم باید خاطر نشان کنیم که متأسفانه برخی از افراد که چه بر روی قومیت خود و چه بر روی مذهب و چه تابوها تعصب دارند، گردنکشی می‌کنند و توهین‌هایی روا می دارند. این بار هم متأسفانه توهین‌های شدید و رکیکی نسبت به مهران مدیری روا داشتند که البته صرفا در فضای مجازی بود.

این توهین‌ها به هیچ روی مورد قبول نیست و از سویی ملت بزرگ ایران شریف تر از آن است که از ایشان خواهان پوزش شود. اما این ماجرا بودار تر از آن است که بتوان به سادگی از آن گذشت. این موضوع نیاز به تحلیل دارد و بررسی تحلیل‌های گوناگون از آن می تواند زمینه سازی برای رفتارهای خردمندانه در کارهای آتی را فراهم آورد.

اگر ازتعداد اندک افراد ناسزاگو که متأسفانه همیشه مانند کف روی آب جلوه گری می‌کنند صرف نظر کنیم، باید به برخی از واکنش‌های قابل تأمل دیگر اشاره کنیم. برای مثال یکی از واکنش‌هایی که به این حرکت داده شد این بود که سر مهران مدیری را روی یک سگ گذاشتند.

برخی واکنش‌ها، این موضوع را یک شوخی با مهران مدیری دانستند همانطور که مهران مدیری هم با کوروش شوخی کرده است. اما از سوی دیگر برخی که حامی مهران مدیری بودند و اتفاقا از نام گذاری کوروش بر روی یک سگ حمایت می‌کردند، با چنین حرکاتی مخالفت کردند. معمولا آنها معتقد بودند که این عکس سر مدیری بر روی یک سگ توهین به شخص مدیری است اما گذاشتن نام کوروش روی یک سگ به هیچ روی توهینی نیست. دستاویز و ادله ایشان اینچنین بود که کوروش در اینجا صرفا یک نام بوده و این چیزی از شخصیت والای کوروش بزرگ کم نمی‌کند، اما در آن تصویر که سر مدیری روی یک سگ گذاشته شده بود به شخصیت مدیری توهین شد.

نگاهی به واکنش‌ها به مهران مدیری درباره گذاشتن نام کوروش بر روی یک سگ.

اما از واکنش‌های قابل تأمل به این موضوع اشاره به نابرابری‌ها در فضای فرهنگی کشور به ویژه حوزه طنز بود.

سال‌هاست که در فیلم‌ها و سریال‌های ایرانی، قاچاقچیان، دزدها، قاتلان و کلا شخصیتهای بد، نام‌هایی همچون کوروش، کامبیز، شاهرخ، فرزاد، داریوش، آرش، ساسان و… دارند اما خوبان همیشه علی، رضا، حسین، فاطمه، زینب و…دارند که عموما حاجی و کربلایی هستند. این موضوع به ویژه در صدا و سیما دیده می شود. حال فقط یک درصد هم فکر کنیم که مهران مدیری برای سگش از یک نام عربی یا حتی ترکی استفاده می‌کرد!!!! چه می‌شد؟ آیا مملکت در غوغا فرو نمی‌رفت؟! واکنش نمایندگان مجلس در آن موقع چطور بود؟!

هنوز قضیه فیتیله‌ای‌ها در یادها هست و هنوز فراموش نکرده‌ایم که اکبر عبدی به خاطر تمسخر یک عرب سعودی ممنوع التصویر شد…اما جریان سگ و کوروش مدیری حتی مورد توجه مسئولین هم قرار نگرفت… این موضوع بی تردید باعث خرسندی برخی نیز شده است.

برخی از واکنش‌ها با توجه به جایگاه والای کوروش بزرگ در تاریخ جهان و نقش او در هویت ایرانی، کار آقای مدیری را خالی از اشکال ندانستند. حتی در فرانسه که مهد آزادی و آزادی خواهی است هم گذاشتن نام ناپلئون روی خوک ممنوع است.

مگر ما در ایران چند کوروش معروف داریم؟ بی تردید هرکس اولین بار نام کوروش را بشنود یاد کوروش بزرگ می‌افتد. کافیست یک سعودی این قسمت را ببیند. با خود چه خواهد گفت؟ آری با خود خواهد گفت این ایرانیان حتی قهرمان ملی خود را اندازه یک سگ پایین می‌کشند و یا اگر یک تجزیه طلب این بخش را ببیند چه خواهد گفت؟ خواهد گفت اینها خودشان به سگ بودن کوروش اذعان کرده‌اند! به ویژه آنکه سگ خواندن کوروش در میان تجزیه طلبان رواج زیادی دارد. به طور کلی بدترین چیز این است که بهترین فرصت برای ایران ستیزان فراهم می‌‌شود.

بهتر بود مهران مدیری حساسیت‌ها را در نظر می‌گرفت و تجربه‌های پیشین سریال‌های دیگر و نابرابری‌ها را مد نظر قرار می‌داد.

در انتها باید اشاره کنیم که متأسفانه در این فضای آلوده برخی روشنفکرنماها هم که طی موج جدید روشنفکری روشنفکر بودن را در کوبیدن ملیت و مذهب و اشخاص بزرگ می‌بینند در این جریان پشت مدیری پنهان شده و با بهانه حمایت از مدیری دست به هوچی‌گری می‌زنند و هم هنر را تخریب می‌کنند و هم ملیت را. یعنی در صدد هستند هنرمند خوش ذوقی همچون مدیری را با اشرار آنارشیست بلاتکلیفی همچون برخی از خواننده‌های معلوم الحال یکی کنند.

پانویس:

* دانشجوی باستان‌شناسی، دانشگاه تهران.

.

بن‌مایه:

– حسینی، احمدرضا (۱۱ آذر ۱۳۹۴). «واکنش‌ها به مهران مدیری». پایگاه خردگان.

نشانی رایاتاری: https://kheradgan.ir/?p=12151

شرایط استفاده از نوشتار:

از آنجایی که هرگونه استفاده یا رونوشت از نوشتارها بر اساس پیمان نامه کاربری امکان پذیر است، اگر قصد رونوشت از این نوشتار را دارید، بن‌مایه آن را یاد کنید. طبیعی است که ذکر مواردی مانند نام پدیدآور (نویسنده، گردآورنده و…)، تاریخ واپسین به روز رسانی، عنوان کامل نوشته به همراه پیوند (لینک) و همچنین ذکر تارنمای خردگان (www.kheradgan.ir) ضروری است.


برگه‌های همیار و همکار خِرَدگان در اینستاگرام:

=خرد و تاریخ در اینستاگرام armtin136
خردگان در اینستاگرام


کانال‌های همیار و همکار خِرَدگان در تلگرام:

کانال «ایران در قفقاز و آسیای مرکزی و آناتولی» در تلگرام کانال «داستان‌های شاهنامه فردوسی» در تلگرام
کانال خردگان در تلگرام

نوشتارهای پیشنهادی

20 دیدگاه

 1. Avatar

  نام خدای یگانه خدایی که ایرانیان آن را باور کردند وبس
  مسلمانی در سلطه اعراب بودن نیست مسلمانی پندارنیک گفتارنیک وکردارنیک است این رابدان برادر عزیزم قبل ازاینکه اعراب مسلمان شوندوخدای یگانه ما ازمیان قوم اعراب فردی را آموزش دهد وراه نشان اودهدبرای هدایت او واقوامش تا بفهمندکه راه درجهان یکی است وآن راه راستی است (که هنوزم نفهمیده اند ودر گمراهی بسر میبرند) نیاکان تو شعارشان اعتقادشان باورشان وآیین زندگی اشان اینگونه بوده است .مسلمانی پذیرفتن راستی است !
  پس نگو ایران قبل از اسلام چرا که این تناقض داردایران از ابتدا وتا ابد الاباد یکی است شما وامثال شما ایران را قبل وبعد میخوانیددرموردپیشرفت های علمی ایران در دوران مختلف باید این را خدمت این شخص گفت که این پیشرفتها ادامه زنجیره علم وآگاهی بوده که ریشه در باستان ما داشته واساس والفبای آن بوجود اومده بود فقط در اون دوران توسط مردم خرد پرور ما دنبال شدمثل کتاب بزرگ طب ابواعلی سینا که تالیف وگرد آوری علوم وطب پزشکی ایران باستان از شهرهای ایران بوده یعنی ایشان دانش اجداد مارا گرد آوری کرد بعدها رومی ها ویونانی ها این کتاب را ترجمه کرده ونگه داشتند اون اعرابی که توتمجید میکنی آن کتاب را نابود کردند!شنیده اید که تا دیواری نتنبدگودالی پر نمیشود بدانید تا علمی والفبای علمی وجود نداشت دانشمندان بزرگ ادعایی شما منسوب به جهان اسلام !!!!؟؟؟نه ایران!!!بوجود نمی آمدند.تا حالا به این دقت کردید که تمام دانشمندان بزرگ ما نزدیک به دوران ایران باستان بودند وهرچه از آن دوران فاصله میگیریم یا به قول شما وارد حکومتهای اسلامی میشویم اینها کمتر وکمتر وکمتر شده و بی پروبال ترشدنددرصورتی طبق نظریه شما باید بیشتر وبیشترو بیشتر وبالنده ترمیشدند !!!!!!!!!!!!!!!!درمورد خدای کوروش این را میگویم اصلا کوروش مردوک پرست بوده اول شما بروید تاریخ را اندکی مطالعه کنیدبعد چنین حرفی بگوئید دوم فرض بر این که کوروش کافربوده یا به قول دوستان شما سگ ونجس !مگرخدایی که شما میپرستی در کتاب آسمانی قرآن در سوره بقره با این مضمون نفرموده است که اگر شخصی حتی کافر باشد اما در دنیا رستگار باشدورستگاری پیشه کرده باشد پاداشش نیکو است چرا میخواهی انگ بی عدالتی به پدرانت وبه تاریخ کشورت وبه موجودیت خودت بزنی !شما اگر منشور کوروش را بخوانی میبینی کوروش کبیر هیجگونه ظلم, برده داری تبعیض حتی به گفته شما تضاد طبقاتی !را قبول نداشته ودستور وهدیه آزادی را به مردمش داده. برادرم این رابدان کوروش تاریخ توست هرکشوری بزرگانی دارد شما تاریخ تمام جهان را بخوان ببین هیچ کشوری چنین ارزشهایی داره؟ تازه میفمی ودرک میکنی که هرآنچه انسانیت تا به امروزدارد از تمدن باستانی توست وریشه نیاکان توست این ارزش است وباید ارزش باشدوهست تا ابد وایرانیان آزاد اندیش( آزاد اندیش) به آن افتخار میکنند منظورم رافهمیدی یعنی اینکه با ارزش جلوه دادن با با ارزش بودن فرق دارد جلوه دادن یعنی آراستن یعنی فریب دادن واین با ذات ما ایرانی ها همخوانی ندارد (کافر همه را به کیش خود پندارد) بی شک با ارزش است خداهم اورا ستوده بنام والای ذوالقرنین هم وطنم با ارزش جلوه نمی دهیم( بولد نمیکنیم )با ارزش هست که با ارزش میدانیم.
  این موضع گیری شما بی احترامی به مردم ایران است ما به همه ادیان به خصوص ادیان الهی احترام میگذاریم . معنای اینکه شما دین اسلام را در مقابل تاریخ وهویت ایرانی قرارداده وسعی در تخریب وترور شخصیتها وکلا تاریخ ایران را کردید این رابدان اسلام درتاریخ عرب افتخاری برای آنها نیست بلکه ننگ است یعنی خدا به مردمی که پست ترین وکود ترین ونادان ترین در جهان بودن مطابق بافرهنگ خودشان قرآن داداما پدران تو بدون پیام الهی وبا بینش وذات خدایی خود خدارا درک وباورکرده وپذیرفتند ومورد ستایش قرار دادند این افتخار است نه آن من نمیدانم نمیدانم چه سودی برای شما دارد نمیدانم چه کینه ای از ایرانیان داریدکه اینگونه به اونها حمله ور شدید اینگونه که من فهمیدم شما با کوروش مشکل نداری با من ایرانی مشکل دارید کوروش را میکوبید تاریخ کشورم را زیر سوال میبریدتا شاید شخصیت من را فکر من را متزلزل وحتی تحت سلطه افکار نقاق آلود قرار دهید پسرنمیدانم کجا؟!: این را بدان تنها راه در جهان یکی است وآن راه راستی است.
  نام خدای یگانه خدایی که ایرانیان آن را باور کردند وبس
  مسلمانی در سلطه اعراب بودن نیست مسلمانی پندارنیک گفتارنیک وکردارنیک است این رابدان برادر عزیزم قبل ازاینکه اعراب مسلمان شوندوخدای یگانه ما ازمیان قوم اعراب فردی را آموزش دهد وراه نشان اودهدبرای هدایت او واقوامش تا بفهمندکه راه درجهان یکی است وآن راه راستی است (که هنوزم نفهمیده اند ودر گمراهی بسر میبرند) نیاکان تو شعارشان اعتقادشان باورشان وآیین زندگی اشان اینگونه بوده است .مسلمانی پذیرفتن راستی است !
  پس نگو ایران قبل از اسلام چرا که این تناقض داردایران از ابتدا وتا ابد الاباد یکی است شما وامثال شما ایران را قبل وبعد میخوانیددرموردپیشرفت های علمی ایران در دوران مختلف باید این را خدمت این شخص گفت که این پیشرفتها ادامه زنجیره علم وآگاهی بوده که ریشه در باستان ما داشته واساس والفبای آن بوجود اومده بود فقط در اون دوران توسط مردم خرد پرور ما دنبال شدمثل کتاب بزرگ طب ابواعلی سینا که تالیف وگرد آوری علوم وطب پزشکی ایران باستان از شهرهای ایران بوده یعنی ایشان دانش اجداد مارا گرد آوری کرد بعدها رومی ها ویونانی ها این کتاب را ترجمه کرده ونگه داشتند اون اعرابی که توتمجید میکنی آن کتاب را نابود کردند!شنیده اید که تا دیواری نتنبدگودالی پر نمیشود بدانید تا علمی والفبای علمی وجود نداشت دانشمندان بزرگ ادعایی شما منسوب به جهان اسلام !!!!؟؟؟نه ایران!!!بوجود نمی آمدند.تا حالا به این دقت کردید که تمام دانشمندان بزرگ ما نزدیک به دوران ایران باستان بودند وهرچه از آن دوران فاصله میگیریم یا به قول شما وارد حکومتهای اسلامی میشویم اینها کمتر وکمتر وکمتر شدهو بی پروبال ترشدنددرصورتی طبق نظریه شما بای بیشتر وبیشترو بیشتر وبالنده ترمیشدند !!!!!!!!!!!!!!!!درمورد خدای کوروش این را میگویم اصلا کوروش مردوک پرست بوده اول شما بروید تاریخ را اندکی مطالعه کنیدبعد چنین حرفی بگوئید دوم فرض بر این که کوروش کافربوده یا به قول دوستان شما سگ ونجس !مگرخدایی که شما میپرستی در کتاب آسمانی قرآن در سوره بقره با این مضمون نفرموده است که اگر شخصی حتی کافر باشد اما در دنیا رستگار باشدورستگاری پیشه کرده باشد پاداشش نیکو است چرا میخواهی انگ بی عدالتی به پدرانت وبه تاریخ کشورت وبه موجودیت خودت بزنی !شما اگر منشور کوروش را بخوانی میبینی کوروش کبیر هیجگونه ظلم, برده داری تبعیض حتی به گفته شما تضاد طبقاتی !را قبول نداشته ودستور وهدیه آزادی را به مردمش داده. برادرم این رابدان کوروش تاریخ توست هرکشوری بزرگانی دارد شما تاریخ تمام جهان را بخوان ببین هیچ کشوری چنین ارزشهایی داره؟ تازه میفمی ودرک میکنی که هرآنچه انسانیت تا به امروزدارد از تمدن باستانی توست وریشه نیاکان توست این ارزش است وباید ارزش باشدوهست تا ابد وایرانیان آزاد اندیش( آزاد اندیش) به آن افتخار میکنند منظورم رافهمیدی یعنی اینکه با ارزش جلوه دادن با با ارزش بودن فرق دارد جلوه دادن یعنی آراستن یعنی فریب دادن واین با ذات ما ایرانی ها همخوانی ندارد (کافر همه را به کیش خود پندارد) بی شک با ارزش است خداهم اورا ستوده بنام والای ذوالقرنین هم وطنم با ارزش جلوه نمی دهیم( بولد نمیکنیم )با ارزش هست که با ارزش میدانیم.
  این موضع گیری شما بی احترامی به مردم ایران است ما به همه ادیان به خصوص ادیان الهی احترام میگذاریم . معنای اینکه شما دین اسلام را در مقابل تاریخ وهویت ایرانی قرارداده وسعی در تخریب وترور شخصیتها وکلا تاریخ ایران را کردید این رابدان اسلام درتاریخ عرب افتخاری برای آنها نیست بلکه ننگ است یعنی خدا به مردمی که پست ترین وکود ترین ونادان ترین در جهان بودن مطابق بافرهنگ خودشان قرآن داداما پدران تو بدون پیام الهی وبا بینش وذات خدایی خود خدارا درک وباورکرده وپذیرفتند ومورد ستایش قرار دادند این افتخار است نه آن من نمیدانم نمیدانم چه سودی برای شما دارد نمیدانم چه کینه ای از ایرانیان داریدکه اینگونه به اونها حمله ور شدید اینگونه که من فهمیدم شما با کوروش مشکل نداری با من ایرانی مشکل دارید کوروش را میکوبید تاریخ کشورم را زیر سوال میبریدتا شاید شخصیت من را فکر من را متزلزل وحتی تحت سلطه افکار نقاق آلود قرار دهید پسرنمیدانم کجا؟!: این را بدان تنها راه در جهان یکی است وآن راه راستی است.
  نام خدای یگانه خدایی که ایرانیان آن را باور کردند وبس

 2. Avatar

  دشمن دیرینه ایران تویی
  با دد بیگانه هم پیمان تویی
  بس کن و یاوه نگو ای بی خرد
  دلقک بی دین و بی ایمان تویی
  نطفه ی جهل و جهالت و دروغ
  زاده ی گهواره ی شیطان تویی
  صد شرف به تیغ چنگیز مغول
  کمتر از آن دیو سرگردان تویی
  در دل تاریخ این قوم غریب
  شک ندارم تلخک نادان تویی
  بد سرشت و شوم وبد اندیشه ای
  پایه داره حذب قوادان تویی
  پرده بردار از رخ ای تازی صفت
  تا ببینن هرزه ی تهران تویی
  در فراسوی سقوط صحنه ها
  برده ی بدکاره ی یونان تویی
  ای مدیری ای شب بی انتها
  تا ابد اهریمن دوران تویی
  حک شد این چامه به قلب عاشقان
  زاده ی پتیارگان، مهران تویی
  سورنا نوباوه ی کوروش منم
  خود فروش کوی دلالان تویی
  س

  • Avatar

   هر چی گفتی خودتی ‌
   خجالت هم خوب چیزیه
   دیگه هم لطفا احترام بگذار . یا بذار با زبون خودت بگم:
   خجالت بکش عمو جون ، عیبه ، گناه داره ، خدا
   می برت تو جهنم هااااااااااااا.آفرین عزیزم.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود.علامت دارها لازمند. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

برچسب ها:
پست قبلی
پست بعدی
رفتن به بالا