حربه جدید ایرانستیزان: هخامنشیان را رها کنید، اشکانیان را بچسبید!!!

حربه جدید ایرانستیزان: هخامنشیان را رها کنید، اشکانیان را بچسبید!!!

پس از ناکامی بزرگ ایران‌ستیزان در تخریب ایران باستان و استقبال گسترده جوانان از هویت باستانی ایرانیان، گویا اخیرا همان ایران‌ستیزان سابق به دنبال تغییر سیاست‌های خود هستند و می‌خواهند اشکانیان را در برابر هخامنشیان علم کنند!!

آنها مانند همیشه تبلیغ می‌کنند که هخامنشیان دوست‌دار یهود بودند و یهودیان هخامنشیان را بزرگ کردند. این در حالی است که یهودیان در آثار هخامنشیان بسیار کمرنگ هستند به طوری که حتی یک نقش برجسته از یهودیان در پارسه (تخت جمشید) وجود ندارد. در هیچ کدام از کتیبه‌های هخامنشی اشاره‌ای به یهودیان نمی‌شود، حتی در استوانه کوروش بزرگ اشاره مستقیم به یهودیان نشده است. این نشان می‌دهد که هخامتشیان چندان نگاه ویژه‌ای به یهودیان نداشتند‌ و این قوم مانند دیگر اقوام از آزادی مذهبی در روزگار آباد هخامنشیان برخوردار بودند.

اما ایران‌ستیزان سابق با تکرار همان ادعاها درباره هخامنشیان اخیرا اظهار می‌کنند که اشکانیان با شکوه‌تر از هخامنشیان بودند و از انجایی که اشکانیان در برابر روم ایستادگی کردند، غربی‌ها تاریخ آنها را تحریف کردند و چیزی درباره آنها نمی‌گویند!!!

این در حالی است که اشکانیان خود را از نوادگان هخامنشیان می‌دانستند و به دنبال احیای شاهنشاهی هخامنشی بودند. اتفاقا هنوز هم بهترین کتاب‌ها درباره تاریخ اشکانی، کار پژوهشگران غربی است!!!

بدون تردید اشکانیان تمدن بزرگی را به وجود آوردند و اساسا با توجه به تحولات تاریخی نمی‌توان برتری برای یکی از سلسله‌های ایرانی قائل شد چرا که هر کدام ویژگی‌های خود را داشتند.

بحث تاریخی درباره اشکانیان و منابع آن عصر یک بحث دانشگاهی است و به راستی تاریخ اشکانیان جای کار زیادی دارد. به ویژه اگر باستان‌شناسی درباره اشکانیان به صورت جدی مورد توجه قرار گیرد داده‌ها و اسناد قابل قبول تری درباره آنها بدست می‌آید و ما را به شناخت بیشتر اشکانیان نزدیک می‌کند.

تردیدی نیست که هم در میان هخامنشیان و هم در میان اشکانیان بزرگمردان و بزرگ زنانی بودند که در راه میهن گام برداشتند و هویت باستانی ما را تقویت کردند.

همه سلسله‌های ایران باستان در برابر زیاده خواهی‌های غربی‌ها ایستادگی کردند. این زیاده خواهی‌ها هم از دوران هخامنشیان وجود داشت.

در منابع یونانی آمده است که برخی از یونیان از جمله اسپارتی‌ها در دوران کوروش بزرگ با دشمنان ایرانیان از جمله لودیه متحد شدند و جنگ علیه ایرانیان را آغاز کردند!! اما کوروش بزرگ به آنها واکنش نشان داد و پیروزی بزرگی را برای ایرانیان رقم زد. بعد ها در زمان داریوش بزرگ و خشایارشای بزرگ باز هم شروع کننده جنگ یونانیان بودند و حتی فرستادگان شاهنشاهان ایرانی را که برای گفتگو به دیار آنها می‌رفتند را به قتل رساندند!! ولی هخامنشیان از مرزها دفاع کردند و حتی خشایارشا برای تنبیه مهاجمین، آتن را فتح کرد. سرنوشت جنگ هم در زمان شاهنشاهانی مانند اردشیر یکم و داریوش دوم به نفع ایرانیان رقم خورد. اما ایرانیان همیشه پیروز نبودند و در نهایت الکساندر مقدونی توانست هخامنشیان را شکست دهد.

پس از مدتی جنبش ایرانیان برای بازیابی هویت و شکوه گذشته شکل گرفت و اشکانیان بازماندگان الکساندر را از جهان ایرانی بیرون کردند و بار دیگر یک شاهنشاهی ایرانی بزرگ را شکل دادند.

در همان زمان بود که با روی کار آمدن امپراتوری روم که به راستی یکی از قوی‌ترین امپراتوری‌های تاریخ بودند، جنگ‌های ایرانیان و رومیان در تاریخ مشهور شد. اشکانیان ایستادگی جانانه‌ای در برابر رومیان کردند و در جنگ حران پیروزی بزرگ و به یادماندنی را برای ایرانیان رقم زدند. اما ایرانیان همیشه پیروز نبودند و شکست هایی هم از رومیان خوردند به ویژه در اواخر دوران اشکانی.

باز هم در دوران ساسانیان، ایرانیان در برابر افزونه خواهی رومیان ایستادگی کردند. نقش برجسته‌های ساسانی، پیروزی ایرانیان بر رومیان در زمان ساسانی را آشکارا نشان می‌دهند.

پس اینطور نیست که فقط اشکانیان در برابر حکومت‌های غربی ایستادگی کرده باشند بلکه ایستادگی در برابر تهاحم بیگانگان چه تهاجمات از شرق و چه تهاجمات از غرب همواره مورد توجه ایرانیان قرار داشته است.

میهن‌پرستان باید هوشیار باشند و بدانند با سیاست جدیدی از طرف ایران‌ستیزان سابق روبرو هستیم تا شاید در میان دوستداران تاریخ ایران باستان چندگانگی و جدل‌های بی ثمر به وجود آورند.

بدون تردید همه دوره‌های تاریخی، ویژگی هایی دارند که باعث سربلندی ما می شوند. پس اصلا درست نیست یک دوره را در برابر دوره دیگر قرار دهیم.

«حربه جدید ایرانستیزان: هخامنشیان را رها کنید، اشکانیان را بچسبید!!!». پایگاه خِرَدگان. ۵ آذر ۱۳۹۷٫

نشانی رایاتاری: https://kheradgan.ir/?p=19057

پرسش ها تنها از بخش پرسش و پاسخ

خواهشمندیم پرسش‌ها را تنها در بخش «پرسش و پاسخ» در میان بگذارید. پرسش‌ها در بخش دیدگاه‌ها پاسخ داده نمی‌شوند. با سپاس فراوان


راهیابی به بخش «پرسش و پاسخ»:

KHERADGAN.ir/ASKبرگه‌های همیار و همکار خِرَدگان در اینستاگرام:

=خرد و تاریخ در اینستاگرام armtin136
خردگان در اینستاگرام


کانال‌های همیار و همکار خِرَدگان در تلگرام:

کانال «ایران در قفقاز و آسیای مرکزی و آناتولی» در تلگرام کانال «داستان‌های شاهنامه فردوسی» در تلگرام
کانال خردگان در تلگرام

نوشتارهای پیشنهادی

2 دیدگاه

 1. Avatar

  دوستان عزیز!
  ما نیازی به آموختن تاریخ ایران باستان نداریم بلکه نیاز شدید داریم به آموختن و پژوهش درباره ایران معاصر. ایران معاصر برای امروز ایران از همه چیز بهتر است و ما باید با آموختن این تاریخ، ایران را بسازیم و ایجاد گردانیم. تاریخ معاصر تاریخی پر از درد و رنج و ننگ است و کاملا برعکس ایران باستان. ما باید مشکلات امروز را در این زمان را در ان موقع ریشه یابی کنیم و با ریشه یابی تن مشکلات را حل کنیم. ما باید به ترتیب مهم بودن تواریخ معاصر و پس از اسلام و پیش از اسلام را مطالعه کنیم.
  اساسا تاریخ ایران باستان سراسر پر از تحریف می‌باشد و ایرانیان بیشتر این را وسیله پز دادن قرار می‌دهند.

  • اشکان دهقان

   خیر دوست گرامی، بایدها و نبایدهای اینچنینی نداریم. همه دوره‌های تاریخی ارزشمند هستند و باید مورد مطالعه قرار گیرند تا به شناخت دست یابیم. ممکن است تاریخ معاصر از نظر سیاسی با شرایط کنونی همخوانی بیشتری داشته باشد ولی بدون تردید از نظر فرهنگی و هویتی تاریخ کهن ایران هم باید مورد توجه قرار گیرد.

   همچنین قضاوت شما درباره تاریخ ایران باستان که آن را پر از تحریف می‌دانید نشان دهنده دانش اندک شما درباره اسناد است. ما اسنادی مانند الواح از زندگی روزمره و همچنین آثار باستانی به جا مانده از دوران باستان در دست داریم که چنین اسنادی را مرتبط با دوران معاصر نداریم.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود.علامت دارها لازمند. *

*

برچسب ها:
پست قبلی
پست بعدی
رفتن به بالا