نگاه تحلیلی به داستان فریدون در اسطوره‌های ایرانی

| نویسنده: فرهاد کاظملو | برگرفته از: سرزمین آزادگان، مهر و آبان ١۳۹۴* |

نگاه تحلیلی به داستان فریدون در اسطوره‌های ایرانی.

نگاه تحلیلی به داستان فریدون در اسطوره‌های ایرانی

موضوع تولد فریدون در شاهنامه با خواب آغاز می‌شود به طوری كه ضحاك خواب می‌بیند كه سه نفر قصد تاج و تخت او را كرده اند كه یكی از ایشان صاحب فره ایزدی است و با گرز گاو سر به حمله می‌كند ضحاك خواب را با دانایان و اهل خرد در میان می‌گذارد و آنها پیش بینی تولد شخصی را می‌كنند كه بوسیله گاو برمایه شیر داده می شود و در سن بالندگی به خونخواهی پدر و كسانی كه ضحاك كشته است بر می‌آید. از طرف دیگر مادر فریدون بعد از تولد، كودك را پیش پرستنده گاو كه گاو برمایه را داشت می برد و به وی می‌سپارد و سه سال بعد به دلیل با خبر شدن ضحاك از محل كودك مادر او را به كوهستان پیش مرد دینی می برد و گاو برمایه بدست ضحاك كشته می‌شود و فریدون تا سن ١٦ سالگی در كوهستان نشو و نما می‌كند و بعد پیش مادر آمده و داستان زندگی خود را از مادر می‌شنود وتصمیم به قیام می گیرد. در این داستان چند مورد بسیار قابل تامل است:

– خواب دیدن ضحاك بیانگر آن است كه وقتی ظلم و ستم و انسان كشی توسط یك اندیشه ویرانگر به حد اعلا می‌رسد تاثیر این اندیشه به چشمه جوشان این تفكر با باز تولید ضد آن ظاهر شده و با انگیزش ناخودآگاه شخص بر وی غلبه كرده و به صورت خواب و رویا در او نمود می‌یابد و شخص را در جهت نابودی خودش سوق می‌دهد چون كه اصل بقای نوع انسانی و انسانیت از اصول مسلم و فنا ناپذیر حیات و خلقت است و هر نیروی كه در جهت تخریب بحرانی آن بر آید از خود آن نیرو ضد آن باز تولید می‌شود و در جهت جدال با تخریب و ویرانگری بر می‌آید.

– همانی داستان موسی و فرعون هم نشان تایید مطلب فوق‌الذكر است…

– گاو برمایه: گاو نشان باز تولید و تجدید حیات و یكی از صور فلكی است و نوید احیای بهار است. در آیین میترایی گاو مظهر پیروزی به طبیعت حیوانی است. در اسطوره‌های باستانی ایران ما به اولین انسان و اولین گاو بر می‌خوریم و اهریمن دشمن گاو است و آن را میكشد و بعد از كشته شدن گاو ٥٥ نوع غله و ١٢ نوع گیاه دارویی بوجود می‌آید كه این موارد خود قابل باز گشایی و تحلیل عمیق است با توجه به موارد فوق از اینكه فریدون توسط گاو برمایه تغذیه می‌شود اشاره به این دارد كه انسان در صورتی می‌تواند به تیرگی درون و جهل جامعه پیروز و فیروز شود كه با فطرت و صداقت اصیل و ذاتی خود كه با طبیعت پیود دیرین دارد پیوستگی بی واسطه بر قرار كند و تحت تربیت طبیعت بكر قرار گیرد و در این داستان گاو بر مایه نهاد و سرشت پاك انسان و طبیعت است.

– مرحله دوم بالندگی فریدون در خدمت فرزانه‌ای در بلندای اندیشه تعالی یافته بر اساس خرد گرایی و آزاد اندیشی شكل می‌گیرد كه با نماد كوه و قله رفیع آن بیان شده است

– ماردوش ضحاك مار در داستان‌های اساطیری از نمادهای اهریمنی است و در ایجاد غفلت و گمراهی نقش دارد مثل آن در داستان آدم و حوا و نقش مار در آن غذای مار در این داستان مغزجوانان بیان شده است این موارد اشاره دارد به اینكه جهل و سیاهی برای بقای خود همیشه با به انحراف كشیدن خرد انسانی به خرافات و مشغول كردن تفكر به افكار واهی انسان را از انسانیت دور كرده و به سمت توحشی ویرانگر می‌كشاند و آسایش و آرامش را از جامعه می‌گیرد.

s.a6

بن‌مایه‌:

* کاظملو، فرهاد (مهر و آبان ١۳۹۴). «نگاه تحلیلی به داستان فریدون در اسطوره‌های ایرانی». سرزمین آزادگان. ش ۶، ص ۳١.

قابل درستیابی در: https://kheradgan.ir/?p=12308

www.kheradgan.ir

پايگاه پژوهش و گسترش فرهنگ و تاريخ ايران زمين

 
خردگان - www.kheradgan.ir خردگان - www.kheradgan.ir خردگان - www.kheradgan.ir خردگان - www.kheradgan.ir خردگان - www.kheradgan.ir خردگان - www.kheradgan.ir

شرایط استفاده از نوشتار:

از آنجایی که هرگونه استفاده يا رونوشت از نوشتارها بر اساس پيمان نامه کاربري امکان پذير است، اگر قصد رونوشت از اين نوشتار را داريد، بن‌مايه آن را ياد کنيد. طبیعی است که ذکر مواردی مانند نام پدیدآور (نویسنده، گردآورنده و…)، تاریخ واپسین به روز رسانی، عنوان کامل نوشته به همراه پیوند (لینک) و همچنین ذکر تارنمای خردگان (www.kheradgan.ir) ضروری است.

پرسش ها تنها از بخش پرسش و پاسخ

خواهشمندیم پرسش‌ها را تنها در بخش «پرسش و پاسخ» در میان بگذارید. پرسش‌ها در بخش دیدگاه‌ها پاسخ داده نمی‌شوند. با سپاس فراوان


راهیابی به بخش «پرسش و پاسخ»:

KHERADGAN.ir/ASKبرگه‌های همیار و همکار خِرَدگان در اینستاگرام:

=خرد و تاریخ در اینستاگرام armtin136
خردگان در اینستاگرام


کانال‌های همیار و همکار خِرَدگان در تلگرام:

کانال «ایران در قفقاز و آسیای مرکزی و آناتولی» در تلگرام کانال «داستان‌های شاهنامه فردوسی» در تلگرام
کانال خردگان در تلگرام

نوشتارهای پیشنهادی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود.علامت دارها لازمند. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

برچسب ها:
پست قبلی
پست بعدی
رفتن به بالا