خانه » اسطوره » نوروز، یادگار جمشید

نوروز، یادگار جمشید

بسیار مشهور است که نوروز با دوره جمشید ارتباط دارد از جمله می‌توان به داستان پیروزی جمشید بر اهریمن اشاره کرد. ممکن است جمشید نماد یکی از دوره‌های پیش از تاریخ فلات ایران باشد که بشر آن روزگار دستاوردهای تمدنی قابل توجهی داشت. همانطور که آثار شگفت انگیزی در هزاره‌های پیش از میلاد به دست آمده است…

| نویسنده: مجید خالقیان | واپسین به روزرسانی: ۱ فروردین ۱۳۹۹ |


نوروز، یادگار جمشید

نوروز، یادگار جمشید

چنین جشن فرخ از آن روزگار

به ما ماند از آن خسروان یادگار

با توجه به کهن بودن جشن نوروز و دگرگونی‌ها در آیین برگزاری آن، درباره پیدایش این جشن باستانی گفته‌ها و داستان‌های گوناگون بیان شده است. پایان آفرینش، بازگشت فَروهر گذشتگان به زمین و … از مواردی است که درباره انگیزه ایرانیان باستان از برگزاری این جشن بیان می‌شود.

اما بسیار مشهور است که این جشن با دوره جمشید ارتباط دارد. البته باید به زمینه اسطوره‌ای و نمادین داستان‌ها توجه داشته باشیم. ممکن است جمشید نماد یکی از دوره‌های پیش از تاریخ فلات ایران باشد که بشر آن روزگار دستاوردهای تمدنی قابل توجهی داشت. همانطور که آثار شگفت انگیزی در هزاره‌های پیش از میلاد به دست آمده است. شاید برای همین است که در داستان‌ها از دوره ۷۰۰ ساله پادشاهی جمشید سخن به میان آمده است. با فرض درست بودن این موضوع می‌توان نتیجه گرفت که این جشن از دوره نوآوری و شکوفایی تمدنی به یادگار مانده است.

به هر حال جمشید در بسیاری از منابع تاریخی و ادبی ما به شکل یک پادشاه ترسیم و داستان‌های دلکشی هم درباره نوروز گفته شده است. در آثارالباقیه ابوریحان بیرونی و شاهنامه فردوسی و کتاب‌های دیگر، نوروز را به جمشید -یکی از پادشاهان سلسله پیشدادی- نسبت داده‌اند.

داستان مشهور درباره جمشید که در شاهنامه فردوسی آمده بدین شرح است: پس از آنکه جمشید آبادانی‌های فراوان کرد و به هنرهای بسیار درست یافت یا به قول فردوسی «همه کردنی‌ها چو آمد بجای»، تختی ارزنده ساخت و بر آن نشست. دیوان آن را برداشته و برافراشتند و جمشید همانند خورشید تابان میان هوا درآمد. جهانیان شگفت زده شدند و بر او آفرین گفتند و گوهر افشاندند و این روز همان روز نوروز بود.

همه کردنی‌ها چو آمد بجای

ز جای مهی برتر آورد پای

.

به فر کیانی یک تخت ساخت

چه مایه بدو گوهر اندرنِشاخت

.

که چون خواستی دیو برداشتی

ز هامون به گردون برافراشتی

.

چو خورشید تابان میان هوا

نشسته برو شاه فرمانروا

.

جهان انجمن شد بران تخت اوی

شگفتی فرومانده از بخت اوی

.

به جمشید بر گوهر افشاندند

مرآن روز را روز نو خواندند

.

سر سال نو هرمز فوردین

برآسوده از رنج تن، دل ز کین (۱)

در این داستان تسلط انسان به دیوها دیده می‌شود و البته داستان‌های قابل توجه دیگری هم در این باره گفته شده است که صراحتا از نبرد انسان با دیوها سخن به میان می‌آید و پیروزی جمشید بر اهریمن در آنها گفته شده است که می‌توان به بخشی از آثارالباقیه اشاره کرد. پیوند نوروز با جمشید در آثارالباقیه بیرونی به چشم می‌خورد و حتی اشاره آشکاری به ریشه‌های «هفت سین» در آثارالباقیه ابوریحان بیرونی وجود دارد که از زادویه نقل شده است:

زادویه در کتاب خود گفته که سبب این است که آفتاب از ناحیه جنوبی که افاهتر است طلوع می‌کند.

بیان مطلب آن است که ابلیس لعین برکت از مردم زایل کرده بود به قسمی که هر اندازه خوردنی و آشامیدنی تناول می کردند از طعام و شراب سیر نمی‌شدند و نیز باد را نمی‌گذاشت بوزد که سبب روییدن اشجار شود و نزدیک شد که دنیا نابود گردد پس جم به امر خداوند و راهنمایی او به قصد منزل ابلیس و پیروان او به سوی جنوب شد و دیر گاهی در آنجا بماند تا اینکه این غائله را بر طرف نمود آنگاه مردم از نو به حالت اعتدال و برکت و فراوانی رسیدند و از بلا رهایی یافتند و جم در این هنگام به دنیا بازگشت و در چنین روزی مانند آفتاب طالع شد و نور از او می‌تافت و مردم از طلوع دو آفتاب در یک روز شگفت نمودند و در این روز هر چوبی که خشک شده بود سبز شد و مردم گفتند (روز نو) یعنی روزی نوین و هر شخص از راه تبرک به این روز در طشتی جو کاشت سپس، این رسم در ایرانیان پایدار ماند که روز نوروز در کنار خانه هفت صنف از غلات در هفت اسطوانه بکارند و از روییدن این غلات به خوبی و بدی زراعت و حاصل سالیانه حدس بزنند (۲).

این گفتار یاد آور داستانی است که در وندیداد (یکی از بخش‌های اوستا) درباره مقابله جم با اهریمن گفته می‌شود و با توجه به اینکه بیرونی از زادویه نقل کرده است دیگر شکی باقی نمی‌ماند که سفره هفت سین ریشه در دوران باستان دارد (برای دانش بیشتر نگاه کنید به: ریشه اساطیری هفت سین).

اما آن چیزی که باعث می‌شود نوروز زنده بماند، همزمانی آن با آمدن بهار می‌باشد. گاهشماری خورشیدی که حاصل تلاش دانشمندان ایرانی است یکی از دقیق‌ترین گاهشماری‌ها در طول تاریخ بوده است، زندگانی با صلح و باورهای آشتی جویانه ایرانیان، موضوع احترام به پدیده‌های طبیعت را در میان آنان بوجود آورد، این موضوع در آثار ادبی و هنری ما به چشم می‌خورد و همه جشن‌های ایرانی پیوند تنگاتنگی با طبیعت دارند.

– خالقیان، مجید ( ۱ فروردین ۱۳۹۹). «نوروز، یادگار جمشید». پایگاه خردگان.

نشانی رایاتاری: https://kheradgan.ir/?p=1048

پانویس:

۱- فردوسی، ابوالقاسم (۱۳۶۶). شاهنامه. تصحیح جلال خالقی مطلق. دفتر یکم، نیویورک: Bibliotheca Persica. ص ۴۴

۲- بیرونی، ابوریحان محمد بن احمد. (١۳۸۹)  آثارالباقیه. ترجمه اکبر داناسرشت. تهران: امیر کبیر.: ص ۳۳۰

يک خواهش دوستانه

خواهشمند است اگر قصد رونوشت از اين نوشتار را داريد، بن‌مايه ( www.kheradgan.ir ) و نويسنده آن را ياد کنيد

برچسب ها:
پست قبلی
پست بعدی

3 دیدگاه

 1. پيشاپيش نوروزتان پيروز و فرخنده باد و براي همه شما فرهيختگان و اساتيد خردگان سال 1400 خورشيدي را سرشار از سلامتي و روزي پر بار و شادي فراوان آرزومندم. زنده و سلامت و كلامتان جاويد باد. هر ايراني به همه شما نويسندگان خردگان و محققان تاريخ بخاطر زنده نگه داشتن و تكريم ايرانيان و آداب و رسومشان بدهكارست و بدهكاريم فقط با دعاي خير ميتوانيم اندكي جبران كنيم. سربلند باشيد و هميشه چيره بر دشمنان ايران.

  • بسیار سپاس گزارم از مهر سرشار شما هم میهن مهربان

   من هم آرزوی بهترین‌ها رو برای شما در سال نو دارم.

   همواره این مهر سرشار بازدیدکنندگان و همراهان گرامی است که به ما انگیزه می دهد تا در این دوران سخت پایگاه خردگان را زنده نگه داریم. ما مانند برخی نیستیم که بودجه ثابت داشته باشیم. با هزینه شخصی پایگاه را اداره می کنیم آن هم در شرایطی که هر لحظه خطر فیلتر شدن یا حتی احضار و دستگیری ما وجود دارد ولی به عشق شما هم میهنان بزرگوار و به عشق فرهنگ بالنده و زیبا و شگفت انگیز ایرانی است که این راه را ادامه می دهیم. نماد این فرهنگ بزرگ هم نوروز است

   به راستی که چه نیکو گفت: نوروز همان پاسخ دندان شکن ماست

   نوروزتان پیروز 🌹

   • درود ايزد يكتا بر شما بزرگان اين خاك باد، سلامت و زنده و عاقبت به خير دو عالم باشيد.
    به خوبي بر هر عاقل ميهن دوستي و ايراني اصل، مشهود هست كه كساني همچون شما بزرگان كه با مقاله‌هايتان كه بر مدار علم و منطق است فقط هدف زنده نگه داشتن آداب و رسوم ايرانيان و تكريم مشاهير، تمدن و تاريخ ايرانيان و ايجاد صلح ملي و همبستگي بين اقوام و اديان ايراني و ايجاد روحيه ملي در بين جوانان و همه اقشار براي جلوگيري از تهاجم فرهنگي و جلوگيري از رواج شايعات و دروغ پردازي‌ها را داريد و بس.
    چرا كه كاهش شوق و روحيه ملي گرايي در مردمان ايجاد شود سبب كاهش همبستگي و مستعد شدن در برابر تهاجم فرهنگي و پذيرش شايعات و دروغها و علاقه به خروج از ايران در بين مردمان بسيار خواهد شد اين را كره جنوبي و اعراب و تركيه و همه كشورها فهميدند كه با ساخت و بازسازي دروغين تاريخ خودشان و دزدي مشاهير و يافته‌هاي ايرانيان به نفع خودشان سعي در افزايش روحيه و ملي گرايي براي مردمان كشورشان هستند ولي افسوس در ايران اين موضوع درك نشده كه هنوز تاريخمان را با ساخت فيلم و افزايش آن در كتب درسي در همه شاخه‌هاي تحصيلي فراهم نشده! و نياز به گرفتن جواز از قدرت نشينان ايران است! در حاليكه فيلمهاي دروغين كره جنوبي و قزاقستان و ساير كشورها به نيكي دوبله و بارها پخش ميشود! بماند وبهاي ضد اقليتي ضد همبستگي ضد اديان ايران مورد حمايت مالي هستند و فيلتر نميشوند!!! كارهايتان بسيار قابل تقدير و سپاس فراوان هست ان شاء الله روزي برسد كه همه افرادي كه صاحب قدرت والايي در اين مملكت هستند ارزش كار شما را به نيكي درك كنند و به جاي سنگ اندازي بيايند مسير راهتان را هموار كنند. پاينده و پيروز و در پناه ايزد مهربان باشيد.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود.علامت دارها لازمند. *

*

رفتن به بالا