نشان های ماندگار در ایران

نشان های ماندگار در ایران

| نویسنده : مجید خالقیان | واپسین به روزرسانی : ۱۰ تیر ۱۳۹۴ |


نشان های ماندگار در ایران

نشان های ماندگار در ایران

[divider] [/divider]

نشان های ماندگار در ایران

گردونه مهر، یکی از قدیمی‌ترین و زیباترین نشان‌های موجود در جوامع بشری که ماندگاری عجیبی در تمدن ایران داشته است؛ این نشان از هزاران سال پیش در میان مردم گوناگون جهان ایرانی جای داشته و تا سده های بعد از اسلام هم محبویت خود را حفظ کرده است. شوربختانه خیلی از ما این نشان زیبا را با نام‌هایی مانند نماد نازی‌ها و یا صلیب شکسته می‌شناسیم که نام‌های نادرستی هستند. اینچنین می‌نماید که این نشان، نماد عناصر چهار گانه بوده است اما فرضیات گوناگونی درباره آن مطرح شده است. ( نشان های ایرانی  )

[divider] [/divider]

نشان های ماندگار در ایران

نشانی زیبا که از دوران باستان به جا مانده و این روزها به فَروَهَر مشهور شده است. درباره این نشان، گفته‌ها و پژوهش‌های زیادی انجام گرفته است. برخی این نشان را نمادی از «اندیشه نیک»، «گفتار نیک» و «کردار نیک» معرفی می‌کنند و برخی دیگر آن را نشان رسمی هخامنشیان می‌دانند. فرضیه‌ای هم وجود دارد که این نشان را نمادی از اهورامزدا در نظر می‌گیرد. این نشان از نظر هنری بسیار قابل توجه است چرا که هنرهای اقوام گوناگون در شکل گیری آن نقش داشته اند و در تخت جمشید به کمال خود رسیده، به طوری که تبدیل به یکی از زیباترین نشان‌ها از نظر هنری در جهان باستان شده است. این نشان در میان ایرانی فرهنگان امروز هم جایگاه ویژه‌ای دارد و آن را نمادی از هویت فرهنگی خود می‌دانند.( نشان های ایرانی  )

[divider] [/divider]

نشان های ماندگار در ایران

سرو، یکی از نمادهای محبوب ایرانیان که پایداری خاصی در هنر ایرانی داشته است. سرو، نماد آزادگی است و واژه ایران هم پیوند آشکاری با آزادگی دارد؛ همانطور که در شاهنامه می‌خوانیم: «از ایرانم از شهر آزادگان». نماد سرو در دوران باستان از جمله در تخت جمشید راست قامت ترسیم شده اما رفته رفته حالت خمیده گرفته و در آثار هنری از جمله نقش برجسته‌ها، نقاشی‌ها، فرش‌ها و حتی اشعار جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده است.( نشان های ایرانی  )

[divider] [/divider]

نشان های ماندگار در ایران

یکی از مشهورترین نشان‌های ایران که به شیر و خورشید معروف است. این نشان زمان تقریبا زیادی نماد ایران بوده است و به نظر می‌رسد از دوران صفویه در درفش رسمی ایران جای گرفت. هم شیر و هم خورشید به صورت جداگانه و گاهی به همراه یکدیگر از دوران باستان در آثار هنری ایران مورد توجه بوده‌اند اما تعبیرهای گوناگونی از آنها در طول تاریخ شده است. در دوران بعد از اسلام تعبیرهایی از شیر شد که مرتبط با «شیرخدا» یعنی امام علی (ع) بود.( نشان های ایرانی  )

[notification type=”notification_mark” ]

www.kheradgan.ir

پایگاه پژوهش و گسترش فرهنگ و تاریخ ایران زمین

[social_link type=”rss” url=”https://kheradgan.ir/feed/” target=”on” ][/social_link][social_link type=”facebook” url=”http://facebook.com/kheradgan” target=”on” ][/social_link] [social_link type=”instagram” url=”http://instagram.com/koroshe_bozorg” target=”on” ][/social_link] [social_link type=”google” url=”https://plus.google.com/u/0/106343878468224588634/posts” target=”on” ][/social_link] [social_link type=”android” url=”https://kheradgan.ir/%D9%86%D8%AE%D8%B3%D8%AA%DB%8C%D9%86-%D9%86%D8%B3%D8%AE%D9%87-%D8%A7%D8%B2-%D9%86%D8%B1%D9%85-%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%B1%D9%88%DB%8C%D8%AF-%D8%AE%D8%B1%D8%AF%DA%AF%D8%A7/” target=”on” ][/social_link] [social_link type=”chrome” url=”https://kheradgan.ir/%d9%87%d9%88%d8%a7%d8%af%d8%a7%d8%b1-%d8%ae%d8%b1%d8%af%da%af%d8%a7%d9%86-%d8%b4%d9%88%db%8c%d8%af/” target=”on” ][/social_link]

[/notification]


[notification type=”notification_warning” ]

یک خواهش دوستانه

خواهشمند است اگر قصد رونوشت از این نوشتار را دارید، بن‌مایه ( www.kheradgan.ir ) و نویسنده آن را یاد کنید

[/notification]


برگه‌های همیار و همکار خِرَدگان در اینستاگرام:

=خرد و تاریخ در اینستاگرام armtin136
خردگان در اینستاگرام


کانال‌های همیار و همکار خِرَدگان در تلگرام:

کانال «ایران در قفقاز و آسیای مرکزی و آناتولی» در تلگرام کانال «داستان‌های شاهنامه فردوسی» در تلگرام
کانال خردگان در تلگرام

[notification type="notification_info"] نوشتارهای پیشنهادی [/notification]

8 نظر در “نشان های ماندگار در ایران”

 1. Avatar

  سلام و درود
  بسیار از این مطالب خوبتان تشکر و قدردانی می نمایم .
  به امید بازگشت نماد شیروخورشید به روی پرچم سه رنگ و زیبای ایران و حذف این نماد هندی ( انشاالله)

 2. Avatar

  چرا و تا کی باید در این کشور به داشتهای خود پشت کنیم و مخالف و موافق انرژی خودشون را صرف تکذیب کردن طرف مقابل و تأیید کردن خود کنند. این از هم گسیختگی و اتلاف منابع تا کجا؟؟؟؟؟ به کشورهای دیگر نگاه کنیم و ببینیم چگونه با افسانه های تاریخی خود به دنیا خوشون با تمدن و بزرگ جلوه میدهند و ما علیرغم تمام داشتهای حقیقی خود که مایه مباهات و تصدیق جهانیان است اینگونه سرناسازگاری باهم داریم و در راستای تخریب مفاخر و گذشتگان فرهیخته خود گوی سبقت از هم می رباییم. درود بر کوروش بزرگ که مایه سربلندی ایرانیان تا ابد خواهد بود. دوستتد دارم و به رفتار و منشت درفتح بابل افتخار میکنم حال اگر هر کدام ازهفتمین روزهای ماههای دوازده گانه به بابل وارد شده باشی.

 3. Avatar

  سلام.نوشته شده است گردونه مهر ولی من تابحال شنیده بودم که ان نشان را صلیب شکسته مینامند و حتی در شاهنامه ابیاتی وجود دارد که بزرگان به یکدیگر صلیب میفرستند.همین طور چگونه میتوان گفت این نشان با مهر پیوستگی دارد؟در حالی که اگاهی امروز ما از ان ائین بسیار ناچیز است.اصولا نشانی که در جاهای گوناگون دیده شده است را ما چگونه میتوانیم به مهر پیوند دهیم . در پایان از کوشش های میهن پرستانه شما بسیار سپاس گذارم که میهن پرستان را با تاریخ راستین اشنا میکنید که توهم به اندازه نه دانستن بد است خواه ایران ستیزان به بافند خواه در راه میهن بافته شده باشد

  1. اشکان دهقان

   سلام. تردیدی نیست که این نشان هیچ ارتباطی با صلیب ندارد. به قول دکتر نصرت الله بختورتاش «این نشانه که صلیب شکسته نامیده شده است، در حقیقت صلیب شکسته نیست و در کیش مسیحی به آن به دیده احترام نگریسته نشده است، ابعاد [صلیب] نیز به یک اندازه نیست و تنها دو خط آن با هم برابر است و بیشتر به اندام انسانی می ماند که دست ها را گشوده باشد.».

   اما پیوستگی این نشان با آیین میترا یکی از فرضیات قابل تأمل می باشد. ممکن است ریشه این نشان پیش از آیین میترا باشد اما احتمالا در آیین میترایی مورد توجه قرار گرفته است چرا که گسترش آن پیش از آیین زرتشت بوده که احتمال می رود آیین میترایی فراگیر بوده باشد.

   در هر حال برای دانش بیشتر نگاه کنید به:
   آرم هیتلر یا گردونه ی مهر؟!: https://kheradgan.ir/?p=2860

 4. Avatar

  بابت همه چیز ممنون به خصوص اینکه از مطالبتون متوجه میشم به دیدگاه های ما ارج می نهید . مانند مطلبی که در مورد پور سینا (ابوعلی سینا) گذاشتید. فهمیدم که تلاش خودتون رو دارید می کنید تا از زبان پارسی پاس داری کنید.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.