نتایج مثبت تسامح مذهبی کوروش و هخامنشیان

تسامح مذهبی کوروش | نویسنده: کوروش شهرکی | واپسین به روزرسانی: ۲۲ مهر ۱۳۹۵ |


نتایج مثبت تسامح مذهبی کوروش و هخامنشیان.

نتایج مثبت تسامح مذهبی کوروش و هخامنشیان

همه جا خانه عشق است چه مسجد چه کنشت (حافظ شیرازی)

نویسنده: کـوروش شهرکی

همواره در بررسی سخنان و رفتار اشخاص تاریخی باید ظاهر نگری را کنار بگذاریم و همت خود را در شناخت مفهومی حوادث به کار گیریم. یکی از مواردی که گاهی ظاهر نگری‌هایی درباره آن صورت می‌گیرد بحث تسامح مذهبی کوروش و هخامنشیان است به طوری که برخی انتظار دارند کوروش همانند دیگر پادشاهان آن عصر، پرستشگاه‌ها را ویران می‌کرد و با خون ریزی کشور ها را فتح می کرد!!! اما به راستی اقدام کوروش در احترام گذاری به ادیان بابل چه پیامدی داشته است؟

در همین زمینه شاید بد نباشد تا به سیاست پادشاهان پیشین در فتح مناطق نگاهی اندازیم.

کشور گشایان پیش از هخامنشیان یعنی بسیاری از سلاطین بابلی، ایلامی، آشوری و … یکی از افتخاراتشان این بود که معابد کشورهای مغلوب را ویران کنند و تندیس‌ها را ضمن سایر غنایم به اسارت برند. ایلامی‌ها مجسمه رب النوع (ارخ) را در حدود ١۶۳۵سال در شوش نگاه داشتند و پادشاه بابل تندیس‌های شهرهای مفتوحه را به بابل آورده بود که کوروش به طوری که در استوانه کوروش بیان شده است، همه آنها را به جایگاه‌ها و شهرهای خود برگردانده است (سامی، ١۳۹۲: ص ۲١۲).

از نمونه‌های دیگر این ویران کردن پرستشگاه‌ها و غارت معابد را می‌توان در اعمال پادشاهان آشور دید. که در کتیبه‌های خود به ویرانی معابد دشمنان و غارت مردم و شهرها چنین افتخار می‌کنند:

«… یوغ خود را برگردن آنها خواهم نهاد و در برابر ایشان (مغلوبان) به ستایش خدای آشور، سرور خویش خواهم پرداخت…»

«… شهر و معابد را از پی تا بام در هم کوبیدم، ویران کردم و به آتش سوزاندم، دیوار، بارو و حصار نماز خانه‌های خدایان، هرم‌های آجری و گلی را در هم کوبیدم…»

«… من،شوش- شهر مقدس بزرگ –مسکن خدایان ایشان،ماوای اسرار ایشان را بنا به خواست «آشور» و «ایشتار» فتح کردم…»

«… من، زیگورات شوش را که از آجرهایی با سنگ لاجورد لعاب شده بود و گونه‌ای از تزئینات بنا را که از مس صیقل یافته، ساخته شده بود، شکستم. «شوشیناک» – خدای اسرار آمیز که در مکان های اسرار آمیز اقامت دارد و احدی ندیده که او چگونه خدایی می‌کند، «سومودو» و «لاگامار»… این خدایان و خدا بانو ها،با زینت آلاتشان،اثاثه شان و روحانیانشان (همه را) به عنوان غنیمت به کشور آشور آوردم…» (کرمی پور، ١۳۹١: ص ۲۲۳).

این بی حرمتی‌ها به ادیان ملل باعث شد تا قرن‌ها جنگ‌هایی بر سر باز پس گیری تندیس‌ها صورت گیرد و هزاران انسان در این جنگ‌های خونین کشته شوند.

اما کوروش با خردمندی و با انجام اقدامات پدافندی مرزها را امن ساخت. از طرفی با رفتار مناسب با مغلوبین به جنگ‌ها پایان داد و در منطقه صلح حکم فرما شد.

نگاه کنید به:

بررسی دلایل آغاز کشورگشایی‌های کوروش بزرگ

از طرفی این سوال مطرح می‌شود که آیا محیطی در صلح و به دور از تنفر پراکنی‌های مذهبی برای گسترش آیین‌های یکتا پرستان بهتر نبود؟

باید توجه داشته باشیم که کوروش در همان حال که به ادیان بابلی احترام می‌گذاشت پیروان یکتاپرست دین موسی (ع) را نیز از بند بابل آزاد کرد تا بتوانند آزادانه در کشورهای گوناگون زندگی کنند. گسترش دیگر آیین‌های یکتاپرستی همانند آیین زرتشتی در دوران هخامنشیان هم بر کسی پوشیده نیست.

بن‌مایه‌ها و یاری‌نامه‌ها:

– شهرکی، کوروش (۲۲ مهر ۱۳۹۵). «نتایج مثبت تسامح مذهبی کوروش و هخامنشیان». پایگاه خردگان.

نشانی رایاتاری: https://kheradgan.ir/?p=14493

– کرمی پور، کوروش (۱۳۹۱). راز کوروش بزرگ. انتشارات علمی.

– سامی، علی (۱۳۹۲) تمدن هخامنشی. جلد ١. انتشارات سمت.


شرایط استفاده از نوشتار:

از آنجایی که هرگونه استفاده یا رونوشت از نوشتارها بر اساس پیمان نامه کاربری امکان پذیر است، اگر قصد رونوشت از این نوشتار را دارید، بن‌مایه آن را یاد کنید. طبیعی است که ذکر مواردی مانند نام پدیدآور (نویسنده، گردآورنده و…)، تاریخ واپسین به روز رسانی، عنوان کامل نوشته به همراه پیوند (لینک) و همچنین ذکر تارنمای خردگان (www.kheradgan.ir) ضروری است.


برگه‌های همیار و همکار خِرَدگان در اینستاگرام:

=خرد و تاریخ در اینستاگرام armtin136
خردگان در اینستاگرام


کانال‌های همیار و همکار خِرَدگان در تلگرام:

کانال «ایران در قفقاز و آسیای مرکزی و آناتولی» در تلگرام کانال «داستان‌های شاهنامه فردوسی» در تلگرام
کانال خردگان در تلگرام

نوشتارهای پیشنهادی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود.علامت دارها لازمند. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

برچسب ها:
پست قبلی
پست بعدی
رفتن به بالا