نام خرمشهر را محمره نکنید!!

این نوشتار، از نوشتارهای ارسالی کاربران است

نوشتارهای ارسالی کاربران بر اساس پیمان‌نامه کاربری منتشر می‌شوند. نگاه کنید به:

پیمان‌نامه کاربری

| نویسنده: یک شهروند ایرانی خوزستانی | واپسین به روزرسانی: ۲۴ خرداد ۱۳۹۵ |


نام خرمشهر را محمره نکنید!!

آیا نام‌های مورد نظر صدام را بر روی شهرستان‌های خوزستان می‌گذارند؟!!

نام خرمشهر را محمره نکنید!!

چند روز پیش خبری در رسانه‌های خوزستان دست به دست شد که در کنار باقی اتفاقاتی که در حال رخ دادن است سوالات و نگرانی های زیادی را ایجاد کرد.

متاسفانه در نشست خبری دو تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در گیت بوستان سازمان آب و برق خوزستان خبرنگار روزنامه‌ی همشری، رسول عودزاده که ید طولایی در فعالیت‌های قوم گرایانه دارد از آقای ناصری نژاد، نماینده‌ی مردم شادگان (یکی از شهرستان‌های استان خوزستان) سوالی پرسید و پاسخ سراسر تحریف نماینده‌ی شادگان را در پی داشت. پرسش آقای عود زاده در زمینه‌ی تغییر نام شهرستان‌های استان به عنوان یکی از مطالبات اصلی مردم خوزستان بود، حال آنکه مطالبات مردمی در استان خوزستان همواره حول محور آلودگی هوا، بحران آب، بیکاری و مشکلات اجتماعی بوده است.

آقای ناصری نژاد ضمن تایید محتوای پرسش در پاسخ ایشان اذعان داشت نام شهرستان‌هایی چون خرمشهر، آبادان، شادگان و سوسنگرد باید به نام‌های محمره، عبادان، فلاحیه و خفاجیه تغییر نام پیدا کنند!!!! نام‌های مطرح شده همان نام‌هایی هستند که صدام حسین قصد داشت پس از اشغال خوزستان بر روی شهرستان‌های استان بگذارد. این گستاخی را چگونه باید تحمل کرد؟!!!! وقتی هنوز پیکر شهیدهای گمنام وارد خاک ایران می‌شود که جان خویش را برای بیرون راندن دشمن از خاک میهن، حفظ تمامیت ارضی کشور و شکست این چنین اندیشه‌هایی در جای جای خطه‌ی خوزستان از دست دادند. آیا نتیجه‌ی آن همه فداکاری‌ها و از جان گذشتن‌ها این باید باشد که امروز، نماینده‌ی مردم به صورتی گستاخانه اذعان کند که نام شهرستان‌های استان خوزستان باید نام‌های مورد پسند صدام حسین باشد؟!

به طور کلی چند سالی است این دست از اتفاقات به کرات در خوزستان اتفاق می‌افتد و با یک جستجوی ساده در اخبار و رصد سیاست بازی بین المللی متوجه می‌شویم این اقدامات مورد حمایت کشورهای عربی حوزه خلیج فارس به ویژه عربستان سعودی می‌باشد. به همان گونه که در رسانه‌های دولتی چون بی بی سی فارسی و صدای آمریکا این روند پی گرفته شده است. فراموش نکنیم اسناد ویکی لیکس فاش کردند که رسانه‌ی صدای آمریکا در زمینه‌ی برجسته کردن مطالبات قوم گرایانه و ایران‌ستیز به همکاری با دولت اسرائیل پرداخته است. برآیند همه‌ی جریانات و اتفاقاتی که در حال رخ دادن است نشان از یک برنامه‌ی سازمان دهی شده ضد ایرانی (در وسعت مسائل فرهنگی، هویتی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی) دارد که چندین سال است به تدریج در حال به ثمر نشستن می‌باشد.

شاید یکی از شگفتی‌های تمدن و فرهنگ ایران همبستگی و اتحاد اقوام متنوع آن باشد که تا این قرن حاضر هم توانسته این زنجیره را حفظ کند. یعنی آن چیزی که در برهه‌های سیاه تاریخ توانسته بود ایران را به روشنایی بازگرداند. پس خیلی واضح است که دشمن ایران و ایرانی به طور مسلم و با قاطعیت و همراه با ابزارهای مختلف محسوس و نامحسوس در حال خدشه وارد کردن به این اتحاد است تا شاید در آینده ایران را بتواند به سوریه‌ای دیگر تبدیل کند.

اما دردآورتر از همه‌ی این اتفاقات انفعال و غفلت ما است. روزی آجرلو فوتبالیستی ارمنستانی را همسو با سیاست‌های نوعثمانی‌گری ترکیه و دولت باکو اخراج می‌کند و در یک اقدام تعجب آور دم از اتحاد آذری ها می‌زند!!!!!! روز دیگر نماینده‌ی مردم شادگان به طرفداری از اندیشه‌های بعثی و جدایی طلبانه می‌پردازد. مولانا و آثار گرانقدرش را به عنوان میراث فرهنگی مشترک با کشور ترکیه در نظر می‌آورند و…

به راستی چه چیزی در حال رخ دادن است؟

خرمشهر را با ریخته شدن خون فرزندان این میهن به دست صدامیان آزاد نساختیم که بخواهیم امروز آن را محمره کنیم.

از یک شهروند ایرانی خوزستانی

کتاب نامه:

– یک شهروند ایرانی خوزستانی (۲۴ خرداد ۱۳۹۵). «نام خرمشهر را محمره نکنید!!». پایگاه خردگان.

نشانی رایاتاری: https://kheradgan.ir/?p=13723

شرایط استفاده از نوشتار:

از آنجایی که هرگونه استفاده یا رونوشت از نوشتارها بر اساس پیمان نامه کاربری امکان پذیر است، اگر قصد رونوشت از این نوشتار را دارید، بن‌مایه آن را یاد کنید. طبیعی است که ذکر مواردی مانند نام پدیدآور (نویسنده، گردآورنده و…)، تاریخ واپسین به روز رسانی، عنوان کامل نوشته به همراه پیوند (لینک) و همچنین ذکر تارنمای خردگان (www.kheradgan.ir) ضروری است.

پرسش ها تنها از بخش پرسش و پاسخ

خواهشمندیم پرسش‌ها را تنها در بخش «پرسش و پاسخ» در میان بگذارید. پرسش‌ها در بخش دیدگاه‌ها پاسخ داده نمی‌شوند. با سپاس فراوان


راهیابی به بخش «پرسش و پاسخ»:

KHERADGAN.ir/ASKبرگه‌های همیار و همکار خِرَدگان در اینستاگرام:

=خرد و تاریخ در اینستاگرام armtin136
خردگان در اینستاگرام


کانال‌های همیار و همکار خِرَدگان در تلگرام:

کانال «ایران در قفقاز و آسیای مرکزی و آناتولی» در تلگرام کانال «داستان‌های شاهنامه فردوسی» در تلگرام
کانال خردگان در تلگرام

نوشتارهای پیشنهادی

1 دیدگاه

 1. Avatar

  در این باب می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  ۱- در دوره رضاشاه براساس سیاست های شاهنشاهی وقت، اسامی برخی شهرهای ایران تغییر کرد که بعد از انقلاب اسلامی ۵۷، تعداد زیادی از این اسامی به حالت قبلی بازگشت. در این دوره اسامی برخی شهرهای خوزستان از جمله شهرهای محمره به خرمشهر، خفاجیه به سوسنگرد، معشور به ماهشهر، عبادان به آبادان، راس المینا به بندر شاهپور ، فلاحیه به شادگان و … تغییر داده شد. نام بندر شاهپور بعد از انقلاب اسلامی به بندر امام خمینی تغییر یافت.

  این موضوع محدود به خوزستان نبود و شامل بسیاری از شهرهای دیگر در استان های مختلف ایران نیز شد.
  ارومیه به رضاییه و بندر انزلی به بندر پهلوی از این جمله هستند که همگی بعد از پیروزی انقلاب، دوباره به شکل اولیه بازگشتند. اسم شهر کرمانشاه نیز بعد از انقلاب به دلیل داشتن بخش “شاه” به باختران تغییر یافت که با تلاش های فعالان اجتماعی سیاسی این شهر، دوباره اسم این شهر به شکل قبلی بازگشت.

  حال آیا می توان همه این تلاش ها و کمپین ها را به ضدانقلاب نسبت داد و آنها را اماج اتهام و توهین قرار داد.

  ۲- بخشی از مردم مذهبی، مومن، انقلابی و وطن دوست خوزستان نیز خواستار بازگشت اسامی برخی از شهرهای استان به دوره قبل از تغییر در پهلوی اول هستند. آنها بعد از انقلاب تاکنون تلاش های بسیاری برای بازگشت این نام ها انجام داده اند و به تلاش های خود ادامه می دهند.

  در همین چارچوب، مردم عرب خوزستان در مکالمات خود به زبان عربی، همچنان از اسامی سابق این شهرها استفاده می کنند. همانگونه که هم اکنون در بسیاری از شهرها، از نام های قدیمی میدان ها و خیابان ها استفاده می کنند و کسی انواع و اقسام اتهامات و توهین ها را متوجه آنها نمی کند.

  بخشی از مردم خوزستان بازگشت نام های قدیمی بعضی شهرها که در دوره رضاخان تغییر داده شده بود را پیگیری می کنند. فارغ از درستی یا نادرستی این مطالبه، انگ زدن و برچسب زنی به مردم مطالبه نگر، اقدامی نادرست است.

  در حال حاضر نیز کمپین هاو درخواست هایی برای تغییر نام شهرها در برخی شهرهای ایران فعال هستند که از جمله می توان به کمپین بازگشت نام سخت سر به رامسر، تغییر نام استان گلستان و … اشاره کرد. آیا همه اینها ضدانقلاب و وابسته به خارج از کشور هستند؟

  ۳- مردم خوزستان در دوره انقلاب و جنگ تحمیلی شهدای بسیاری را تقدیم انقلاب و کشور کردند و رشادت ها و ایثارگری های بسیاری را به نمایش گذاشتند. همانگونه که قبل از این نیز به هنگام حمله متجاوزان انگلیسی در جنگ جهانی اول، در مقابل آنها ایستادند و شهادی بسیاری را تقدیم ایران و اسلام کردند که قبرستان جهاد امروز سند آن افتخار بزرگ است.

  مردم خوزستان در جنگ تحمیلی و دوره دفاع مقدس، علاوه بر جان، خانه و کاشانه و زندگی خود را نیز برای حفظ کشور و انقلاب اسلامی و وحدت سرزمینی ایران تقدیم کردند. شهرها و روستاها و کارخانه ها و صنایع استان تخریب شد. جنگ برای ایران تمام شد اما تاثیرات مخرب جنگ از جمله میدان میدان ها، تخریب زمین های کشاروزی و زیرساخت های اقتصادی استان، همچنان گریبانگیر مردم خوزستان است. انتظار نمی رود مردم خوزستان در کنار تحمل همه سختی های دوره جنگ، این بار نیز برای پیگیری مطالبات اجتماعی زخم زبان بشنوند.

  ۴- یکی از انگاره های نادرست که پس از آغاز جنگ به کرات در برخی رسانه های ایران و از زبان بعضی چهره های سیاسی شنیده می شود این است که صدام برای خرمشهر و دیگر شهرهای خوزستان اسامی قبلی را گذاشت. این موضوع نادرست و اشتباه است.
  اولا صدام از مطالبات مردم خوزستان سوء استفاده می کرد همانگونه که امروزه نیز بسیاری از گروه های ضدانقلاب از مطالبات به حق مردم سوء استفاده می کنند.

  ثانیا دیروز و امروز همه مردم عرب خوزستان ( همه و همه و بدون استثنا) به هنگام صحبت کردن به زبان عربی، از اسامی قبلی استفاده می کنند. آنها همزمان نیز وقتی به زبان فارسی سخن می گویند اسامی فعلی شهرها را به کار می گیرند. این موضوع یک رخداد تجربی و قابل راستی آزمایی از سوی هر فرد است.

  این موضوع حتی درباره دریابان علی شمخانی برادر دو شهید، رزمنده و فرمانده دوران جنگ و دبیر فعلی شورای عالی امنیت نیز صادق است و ایشان نیز وقتی به زبان عربی سخن می گویند از اسامی سابق استفاده می کنند.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود.علامت دارها لازمند. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

برچسب ها:
پست قبلی
پست بعدی
رفتن به بالا