فضای مجازی آلوده و راه برون رفت

| نویسنده:  پوریا پارسا | واپسین به روزرسانی: ۱۸ شهریور ۱۳۹۴ |


راه مقابله با ترویج نوشتار ها و پیام های غیر مستند چیست؟!

شاید شما هم با مطالب غیر مستند در فضای مجازی روبرو شده باشید به ویژه در زمانی که پیام ها در شبکه های مجازی دست به دست می شوند. به نظر می رسد درباره این موضوع باید هوشیار بود چراکه گاه مواردی می بینیم که برعکس ظاهرشان، قصد تخریب اساسی را دارند.

این روزها عده ای خود را ایران دوست متعصب نشان می دهند و مواردی را مطرح می کنند که در عمل به نفع بیگانگان است. برای مثال برای ما پیام می آید که آااای هم میهن به پا خیز و در نظر سنجی پیرامون نام خلیج فارس یا نام جعلی شرکت کن! اگر شرکت نکنی گوگل نام جعلی را ثبت می کند. حتی در این پیام ها نام جعلی هم ذکر می شود!! در نهایت یک سایت کم ارزش معرفی می کنند که بها دادن به آن سایت در حقیقت یعنی بها دادن به نام جعلی. بعد ها مشخص می شود که گرداننده آن سایت یک عرب هست!!

یا در موارد دیگر برخی پیام ها را می بینیم که گویی می خواهند ایران دوستان را به جان مذهبی ها بیاندازند. این پیام ها اغلب چهره ای ضد دین و ضد اسلام برای میهن پرستان ترسیم می کنند و متاسفانه برخی افراد مذهبی هم متوجه این حیله و مکر دشمنان نبوده و آب به آسیاب آنها ریخته و در اصل بازیچه دست دشمنان شده و با توهین به بزرگان تاریخ کشور، به خیال خود سعی در حفظ و صیانت از دین اسلام را دارند! که به روشنی انجام چنین کارهایی غلط است و در این باره باید هوشیارانه تر عمل کرد.

در واقع می توان هم میهن پرست بود و هم مسلمان و برای مثال کسی که کوروش را ستایش کند دلیل بر کفر یا بی دینی او نیست. البته اگر از افراط و تفریط دوری کنیم هیچ کدام از مشکلات بیان شده پیش نخواهد آمد.

البته در بوجود آمدن چنین شرایطی ضعف دانشگاه های ما هم بی تأثیر نبوده است. ما در حوزه علوم انسانی و به ویژه تاریخ بسیار ضعیف عمل کردیم و در نهایت هم این شرایط نامطلوب رقم خورده است.

یکی از فعالیت های مهم پایگاه خردگان مقابله با این شرایط بوده است. به این منظور در مرحله اول باید استنادهای کامل و دقیق را رعایت می کردیم تا این موضوع ترویج شود. در تارنمای خردگان اولویت بر مستند بودن نوشتارها است و حساسیت خاصی برای این موضوع قائل هستیم. بسیاری از نوشته ها حاصل کار نویسندگان خردگان است و اگر مطلبی از نویسنده دیگر را قرار دهیم، با اطلاعات دقیق نویسنده، کتاب، مقاله، مجله، لینک مطلب و… قرار می دهیم. برای برخی مطالب شاید ساعت ها و روزها زمان و انرژی مصرف شده باشد و کلیه فعالیت های ما به صورت شخصی و با هزینه شخصی صورت می گیرد.

در واقع برای بیرون آمدن از این فضای آلوده و غیر مستند فضای مجازی یکی از راه های اساسی مقابله با این شرایط، ذکر دقیق اطلاعات منابع و مآخذ است. برای مثال حتما و حتما باید نام نویسنده ذکر شود، نام کامل کتاب ذکر شود، سال انتشار بیان شود و نام انتشارات هم بیان شود. اگر از یک تارنما رونوشت شده است حتما باید نام و نام خانوادگی نویسنده، نام تارنما و از همه مهم تر لینک مطلب ذکر شود. برای ما می بایست تولید محتوای مستند و سالم با رعایت حقوق شرعی و عرفی نویسنده و خالقین اصلی نوشته در اولیت قرار گیرد.

متأسفانه این رویکرد در بسیاری از تارنماها وجود ندارد و مطالب بدون ذکر منبع و مأخذ رونوشت می شوند! کار وقتی بدتر می شود که برخی تارنماها از قصد چنین کاری می کنند تا اسم و رسمی برای خود فراهم کنند. از نحوه پاسخ آنها به نظرات موجود در سایت هایشان می توان به سطح سواد و آگاهی آنها پی برد که غالبا باعث گمراهی و گیج شدن مخاطب می شوند. در زبان فارسی ضرب المثلی وجود دارد که می گویند «اومد ابرو رو درست کنه، زد چشم رو کور کرد» اما گویا برخی از تارنماها و پدیدآورندگان پیام ها در فضای مجازی از ابتدا می خواسته اند چشم را کور کنند و ابرو را بهانه کرده اند.

در این فضای آلوده، صمیمانه از همه دوستان و ایران دوستان خواهش می کنیم که استناد را به صورت کامل انجام دهند. می‌دانیم که نحوه ذکر منبع باید به صورت کامل باشد، نام و نام خانوادگی نویسنده، تاریخ انتشار، عنوان کامل نوشتار به همراه لینک اینترنتی مطلب، عنوان تارنما به همراه آدرس اینترنتی و… با این روش علاوه بر اینکه به پدیدآورندگان احترام گذاشته ایم، یک مقابله اصولی و تأثیر گذار با بدخواهان و کسانی که پیام های غیر مستند را رواج می دهند خواهیم داشت.

البته ما مخالف نشر و گسترش مطالب نیستیم و در اصل هدف ما هم همین است که مردم بتوانند به سادگی مطالب مستند را بخوانند، اما برخی برای معروف شدن و یا رونق بخشیدن به سایت و جذب مخاطب بیشتر و از آن بدتر، تحریب و ایجاد تفرقه، بدون در نظر گرفتن مسائل عرفی و شرعی و قانونی اقدام به نشر بدون مجوز و گاها بدون ذکر منبع نوشته می کنند.

پیش از این برخی از گردانندگان تارنماها از جناب مجید خالقیان که از مدیران تارنمای خردگان هم است برای نشر نوشته های ایشان که در تارنمای شخصی ایشان با نام پردیس اهورا منتشر می شد اجازه گرفته بودند که نوشتارهای تارنمای پردیس اهورا را رونوشت کنند و ایشان هم با توجه به درخواستی که در پایین صفحه آمده از آنها خواسته بودند بن‌مایه را یاد کنند. به هر حال ذکر بن‌مایه از طرف این دوستان به صورت کامل انجام نمی‌گرفت و در آن موقع ایشان چندان واکنشی نشان نمی دادند.

اما با گذشت زمان مشاهده شد که در برخی از سایت‌هایی که مطالب جناب خالقیان را رونوشت کرده اند، تعداد زیادی مطالب بی سند و مدرک و با سطح نامطلوب قرار داده می‌شوند. هنگامی که چندین مطلب با سند و مدرک در یک تارنما وجود دارد، خیلی از مخاطبان عادی وقتی در همان تارنما مطالب دیگر را می‌بینند، ممکن است تصور کنند با توجه به وجود آن مطالب با منبع، لابد مطالب دیگر هم درست است! متاسفانه در برخی از سایت‌ها این موضوع به صورت آگاهانه انجام می‌گیرد تا بر روی مخاطبان تاثیر بگذارند و به نوعی ما با سوء استفاده مواجه هستیم.

به نظر می‌رسد یکی از دلایل مهمی که مطالب بی‌سند و مدرک در فضای مجازی گسترش یافته است، همین موضوع می‌باشد. با توجه به این شرایط، رونوشت های غیر اصولی باعث واکنش جناب خالقیان شد.

در ادامه صحبت هایی از زبان مجید خالقیان :

با توجه به گسترش مطالب بدون سند و مدرک تاریخی بر آن شدیم تا با چند تن از دوستان، تارنمایی با کیفیت بهتر احداث کنیم و فعالیت خود را از حالت وبلاگ مانند خارج کنیم. تا هم کار فرهنگی خود را تقویت کنیم و هم مقابله ای با این شرایط نابسامان داشته باشیم. سرانجام تارنمای خِرَدگان (kheradgan.ir) کار خود را آغاز کرد.

از دوستانی که از آنها شناخت داشتم، خواستم که در گذاشتن مطالب احتیاط داشته باشند و نحوه استناد به مطالب گوناگون از جمله مطالب بنده به صورت کامل رعایت شود. بنده بر روی موضوع لینک دادن به مطلب خود در پردیس اهورا یا خردگان تأکید کردم چرا که هم نوشتارهای این بنده حقیر به روزرسانی می‌شود و هم مشخص شود که موضع اینجانب نسبت به نوشتارهای بی سند و مدرک چگونه است. این روش هم بخشی از اصول استناد در تحقیق می‌باشد و شاید راهی باشد برای مقابله با رونوشت‌های نادرست مطالب بدون ذکر منبع.

بگذریم از کسانی که بدون اجازه و حتی بدون ذکر بن‌مایه نوشتارها را رونوشت می‌کنند و گاهی از مطالب سوء استفاده می کنند که قطعا اینجانب اصلا از کار آنها راضی نیستم و همواره باعث ناراحتی اینجانب بوده است اما از دوستان انتظار بیشتری می‌رود.

گرچه برخی از دوستان پذیرفتند و همینجا از آنان نهایت سپاس و قدردانی را می‌کنم اما بعضی از دوستان هم واکنش ناشایستی نشان دادند و قبول نکردند!! از دوستانی که قبول نکردند، گردانندگان تارنمای پارسیان دژ بودند که متاسفانه مطالب بدون سند و مدرک و حتی مطالبی که نادرستی آنها مدت‌ها است که به اثبات رسیده هم در این تارنما در کنار مطالب این بنده حقیر دیده می‌شود.

هنگامی که دوستانمان در تارنمای پارسیان دژ قبول نکردند از آنها خواستم که حداقل مطالب بنده را حذف کنند اما باز هم نپذیرفتند!

حتی متوجه شدم برخی از مطالب بنده حقیر مانند مطلبی درباره داستان استر، بدون هیچ اشاره ای صرفا کپی شده است و باعث ناراحتی بیشتر من شد.

بنده اینجا اعلام می‌کنم که اجازه ای که پیش از این به تارنمای پارسیان دژ برای رونوشت مطالب داده بودم را پس می‌گیرم و گرچه روحیه میهن دوستی گردانندگان تارنمای پارسیان دژ را ستایش می‌کنم اما به نظر بنده، تارنمای پارسیان دژ معیارهای کافی برای یک تارنمای درخور فرهنگی و تاریخی را ندارد.

متاسفانه مطالب بدون سند و مدرک گاهی راه را برای ایران ستیزان باز می‌کند تا به اهداف نادرست خود نزدیک شوند از این رو ما باید حساسیت بیشتری داشته باشیم، از جمله اینکه شیوه صحیح استناد به نوشتارهای گوناگون را رعایت کنیم تا مخاطبان آگاهی دقیق و بهتری بدست آورند (نک: گلایه ای از دوستانمان در تارنمای پارسیان دژ).

البته برخی از دوستان و تارنماها در راه نشر و گسترش مطالب درست و مستند با ما همکاری داشته که از آنها نهایت سپاس گزاری را داریم.

دوستان می توانند با قبول و رعایت موارد ذکر شده در پیمان نامه کاربری از مطالب و نوشته ها استفاده کنند.

به امید روزی که به حق و حقوق یکدیگر احترام بگزاریم و برای رسیدن به اهداف خود تلاش کنیم نه اینکه به دنبال لقمه آماده بگردیم.

باید توجه داشته باشیم که ذکر منبع دقیق (نام مولف، نام کتاب، نام انتشارات، نام تارنما، لینک تارنما و…) اصولی ترین و اساسی ترین راه حل برای مقابله با نوشتارهای غیر مستند است.

نمونه هایی از ذکر منابع و منآخذ:

– خالقیان، مجید (۱۹ امرداد ۱۳۹۴). «بررسی وصیت نامه (اندرزهای پایانی) کوروش بزرگ». پایگاه خردگان.

 

– (۲ شهریور ۱۳۹۴). «ثبت طولانی‌ترین دیوار گلی۲۵۰۰ ساله در گینس/«دارابگرد»جهانی می‌شود». خبرگزاری مهر. [به لینکی که بر روی عنوان مطلب و عنوان خبرگزاری داده شده است توجه داشته باشد]

 

– حسینی، احمدرضا (شهریور ۱۳۹۴). «نقدی بر صحبت‌هایی که از آذربایجان نیست». سرزمین آزادگان. شماره ۵. صص ۲۳-۲۴.

 

– کریستن‌سن، آرتور (۱۳۸۸). ایران در زمان ساسانیان. ترجمه رشید یاسمی. تهران: راستی نو.اگر قصد رونوشت از این نوشتار را دارید، بن‌مایه ( www.kheradgan.ir ) و نویسنده آن را یاد کنید

پرسش ها تنها از بخش پرسش و پاسخ

خواهشمندیم پرسش‌ها را تنها در بخش «پرسش و پاسخ» در میان بگذارید. پرسش‌ها در بخش دیدگاه‌ها پاسخ داده نمی‌شوند. با سپاس فراوان


راهیابی به بخش «پرسش و پاسخ»:

KHERADGAN.ir/ASKبرگه‌های همیار و همکار خِرَدگان در اینستاگرام:

=خرد و تاریخ در اینستاگرام armtin136
خردگان در اینستاگرام


کانال‌های همیار و همکار خِرَدگان در تلگرام:

کانال «ایران در قفقاز و آسیای مرکزی و آناتولی» در تلگرام کانال «داستان‌های شاهنامه فردوسی» در تلگرام
کانال خردگان در تلگرام

نوشتارهای پیشنهادی

12 دیدگاه

 1. Avatar

  مثل اینکه پست را بسته اند و اجازه ادامه بحث رو به من هم ندادند!
  جواب شما چیست ؟ البته اگر صلاح میبینید که پاسخ بدین ،جسارت نمی کنم

  • پوریا پارسا

   خب به نظر شما دلیل این کار چه میتونه باشه ؟؟
   ایا اگر چیزی برای دفاع کردن داشت این کار رو میکرد ؟؟

   نوشته اند که من رو نمیشناسند … خب من هم نه ایشان و نه تارنمایشان را نمیشناختم تا هنگامی که متوجه کپی کردن بی اجازه مطالب توسط ایشان شدم .. ایشان لطف کند مطالب را حذف کند این کارها هم به نظر جنجال افرینی و دوری از اصل ماجراست

   من متوجه نمیشم پاسخ چی رو باید بدم ؟ ما از ایشون توضیح خواستیم بابت کارهای ناشایستشون و دلایل و مدارک هم کاملا روشن هست ایشون باید پاسخگو باشه نه ما

  • مجید خالقیان

   البته بنده هم پیش از این در تارنمای پردیس اهورا موارد را توضیح داده بودم و همانجا عرض کرده بودم «بنده اینجا اعلام می‌کنم که اجازه ای که پیش از این به تارنمای پارسیان دژ برای رونوشت مطالب داده بودم را پس می‌گیرم و گرچه روحیه میهن دوستی گردانندگان تارنمای پارسیان دژ را ستایش می‌کنم اما به نظر بنده، تارنمای پارسیان دژ معیارهای کافی برای یک تارنمای درخور فرهنگی و تاریخی را ندارد».

   دلایل این موضوع هم شرح داده بودم و در این نوشتار هم به آن اشاره شد.
   نگاه کنید به:
   http://7poa.com/post/275.htm

   قبل از انتشار چنین مطالبی هم با ایشان نامه نگاری کرده بودم و عرض کردم که فعلا صبور هستم. چند ماه صبر کردم اما متأسفانه همان شرایط ادامه پیدا کرد.

   یک گلایه هم از شما دوست بزرگوار دارم که کار ما را بداخلاقی نامیدید.

   (( آیا این حق بنده به عنوان مولف نوشتارها نیست که به درباره رونوشت هایی که از مطالب این بنده حقیر می شود، نظر بدهم؟ ))

   به نظر من بد اخلاقی آن است که تارنمای پارسیان دژ مطلب بنده که ریشه در سال ۱۳۹۰ دارد (یعنی یک سال قبل از احداث تارنمای پارسیان دژ) در سایت خودش رونوشت کند و هیچ اشاره ای به مولف و اصل نوشته که در کجا منتشر شده است نکند! آیا به نظر شما این بد اخلاقی نیست؟!

   نوشته ای پیرامون سیزده به در و داستان استر که ابتدا در هفت کشور منتشر شد که مربوط به ۱۳ فروردین ۱۳۹۰ بود. و بعد از چندین بار به روزرسانی، به پردیس اهورا انتقال پیدا کرد، آنجا با استقبال روبرو شد و بعد به خردگان انتقال یافت.
   کافی است به بخش نظر های مطلب زیر بروید و ببینید که اولین نظر در چه تاریخی ثبت شده است (۱۳ فروردین ۱۳٩٠):
   http://7country.persianblog.ir/post/247
   http://7country.persianblog.ir/comments/160047/6598720/

   اما متأسفانه پارسیان دژ نه به مولف اشاره کرده است و نه به هفت کشور یا پردیس اهورا یا خردگان:
   http://parsiandej.ir/%D8%B3%DB%8C%D8%B2%D8%AF%D9%87-%D8%A8%D8%AF%D8%B1-%D9%88-%D9%82%D8%AA%D9%84-%D8%B9%D8%A7%D9%85-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D9%BE%D9%88%D8%B1%DB%8C%D9%88%D9%85%D8%8C%D9%BE%D9%88/

   این مطلب در پارسیان دژ در حقیقت نسخه ای است که در پردیس اهورا قرار داشت و نسخه به روز شده تر آن به خردگان انتقال یافت و در پردیس هورا لینک داده شد.

   یک نمونه هم درباره مطالب غیر مستند. مدت های زیادی است جعلی بودن آن مشخص شده است می زنم. متأسفانه هنوز آن مطلب دروغین نامه عمر به یزدگرد و پاسخش در تارنمای پارسیان دژ وجود دارد!!! حتی این مطلب در نوشته های محبوب قرار دارد و باعث می شود عده زیادی مطالعه کنند. هنوز هم این نوشته برداشته نشده است!! همین موارد است که باعث می شود پارسیان دژ معیارهای کافی را نداشته باشد.

   نگاه کنید به:
   http://parsiandej.ir/%D9%BE%D8%A7%D8%B3%D8%AE-%DB%8C%D8%B2%D8%AF%DA%AF%D8%B1%D8%AF-%D8%A8%D9%87-%D8%B9%D9%85%D8%B1-%D9%82%D8%A8%D9%84-%D8%A7%D8%B2-%D8%AD%D9%85%D9%84%D9%87-%D8%A7%D8%B9%D8%B1%D8%A7%D8%A8-%D8%AA%D8%A7/

   به نظرم می رسد که شما هم با چنین مطالبی برخورد کرده باشید. یک دغدغه رو اینجا عرض میکنم. الان اکثرا وقتی به کسی درباره جملات کوروش می گوییم، سریع می گوید همه اش دروغ است و کوروش پرست ها ساخته اند!!! در صورتی که در منابع تاریخ و حتی آثار باستانی مانند استوانه کوروش جملات زیادی از این پادشاه باقی مانده است! حتی اعتبار جملات کوروش خیلی از جملات بعضی از بزرگان می باشد.

   چه چیزی چنین شرایطی را بوجود آورد؟! یک مدت همینطور جملات دروغین از کوروش ساخته می شد. چه کسی این کار را می کرد؟ دقیق نمی دانم ولی می دانم بلافاصله بعد از این موضوع واکنش ها سریع شروع شد و می گفتن آقا نگاه کنید این کوروش پرستا جمله می سازن. به همین دلیل به نظر من بعید نیست همان هایی که جملات را می ساختند بلافاصله می آمدند و توهین می کردند به کوروش و در نهایت باعث شد که دیگر کسی به جملات حقیقی کوروش هم اعتماد نکند.

   آن موقع خیلی ها در رونوشت ها دقت نمی کردند و خیلی اوقات چنین مطالبی به نوشته های محبوب می رفت!!!
   این ها همه تجربه است و نشون میده که ما باید مقابله جدی با این موضوع داشته باشیم. تجربه بنده الان بیشتر شده است و به همین دلیل است که حساس تر شده ام. از این رو هست که ما حساسیت داریم تا استنادات و منابع به صورت کامل درج شود. لینک داده شود تا مشخص شود یک مطلب ریشه در کجا دارد. نه آنکه به دلیل منافع خود، این موضوع مهم را نادیده بگیریم. تفره برویم و در نهایت تر و خشک با هم بسوزند.

   • Avatar

    خوبه جناب خالقیان به بحث اهمیت می دهید
    شما بهشون اجازه دادین بدون لینک کردن به سایت منیع رو همونجوری که گفتن ذکرکنند؟
    اگر شما این اجازرو بهشون داده باشین نمی تونید یه هو بزنید زیر همه چی

    بد اخلاقی از نظر من اینه که شما بهشون اجازه داده باشین مطالبتون بدون درج لینک ذکر کنه ،ولی بعد از بالا آوردن سایت جدید توقع داشته باشین ایشون لینک اضافه کنند (در صورتی که قبلا گفتید نیازی نیست) اونم نه به سایت خودتون به سایتی که نسبت بهش به گفته خودشون حس خوبی نداشته اند

    من معمارم حناب خالقیان
    قطعا اگه به کسی بگم میتونی از پلان من استفاده کنی و یه خونه از روش بسازی – نمیتونم بعد ساختنش بگم خب حالا خونتو خراب کن من طرحمو پس می خوام نه قانون اینو می گه نه منطق بعدشم اینجوری اعلامیه بدین

    البته در صورتی حرفم رو قبول دارم که این اجازرو بهش داده باشین که بدون لینک می تونه اینکارو بکنه
    من با یک جستجو ساده تونستم به مطالبتون دست پیدا کنم:

    http://parsiandej.ir/?s=%D9%BE%D8%B1%D8%AF%DB%8C%D8%B3+%D8%A7%D9%87%D9%88%D8%B1%D8%A7
    که همشو هم ذکر شده برگرفته پردیس اهورا

   • مجید خالقیان

    البته اصل گفتار ما چیز دیگری است و شما بیشتر به فرع می پردازید. با این حال با توجه به اینکه شما انقدر روی این موضوع اصرار دارید، بنده درباره پارسیان دژ بیشتر روشنگری می کنم. فقط نکته اینکه اصل صحبت ما مقابله با نوشتارهای غیر مستند است و بعضی از دوستان به این شرایط دامن می زنند.
    شاید هیچ تارنما و هیچ نویسنده ای حاضر نشود که تا این حد برای یک دیدگاه توضیح دهد اما با توجه به اینکه وظیفه خودم می دانم تا به همه دیدگاه ها احترام بذارم و پاسخ بدهم، باز هم توضیح می دهم.

    ببینید تاریخ با معماری متفاوت است. اصولا یک مشکل اساسی که ما در ایران داریم این است که گاهی رشته های مختلف را با هم مقایسه می کنیم.

    تاریخ با اندیشه سر و کار دارد و رسانه هایی که نوشته های مارا انتشار می دهند خیلی مهم هستند. هیچ پژوهشگری حاضر نمی شود که هر رسانه ای نوشته هایش را منتشر کند. حال ممکن است یک رسانه تا یک زمانی درست عمل کند و سپس درست عمل نکند. آن وقت مولف حق دارد نظرش را بدهد و حتی ناراضی باشد چرا که آن وقت این رسانه کارکرد دیگری داشته است و نوشته مولف را انتشار داده است. اما درباره پارسیان دژ متأسفانه ایشان به همان موردی که اول گفته بودند هم پایبند نبودند.

    این ها همه با ساخت یک بنا متفاوت است و اساسا این مقایسه نادرست می باشد.

    از این بحث ها که بگذریم به نظرم رسید توجه کافی به پاسخ های بنده نداشتید. با آنکه بنده لینک مطلب مهمی را دادم که اصلا نه به اسم و نه به سایت اشاره کرده است، شما مطالب دیگر را آورده اید. بله در بسیاری از مطالب قدیمی تر، ذکر شده است اما در این اواخر در یک مطلب مهم ذکر نشد که باعث ناراحتی فراوان بنده شد. این به معنای سوء استفاده بعد از یک مدت است و بداخلاقی است. آن هم یکی از مقالات مهم که حاصل چند سال تجربه و پژوهش من هست. هیچ چیزی هم به بنده گفته نشد. این نوشتار صرفا وابسته به منابع به کار رفته در آن نیست بلکه حاصل گفتگوی بنده با طیف های مختلف است. یعنی سوالات بسیاری از مخاطبان را سعی کردم پاسخ دهم

    http://parsiandej.ir/%D8%B3%DB%8C%D8%B2%D8%AF%D9%87-%D8%A8%D8%AF%D8%B1-%D9%88-%D9%82%D8%AA%D9%84-%D8%B9%D8%A7%D9%85-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D9%BE%D9%88%D8%B1%DB%8C%D9%88%D9%85%D8%8C%D9%BE%D9%88/

    احساس می کنم اصلا این لینک را نگاه نکردید!! حتی یکی از دوستان که اخیرا با نیت خیر نماهنگی را از این نوشته آماده کرده بودند و چون این نوشته را در پارسیان دژ دیده بودند نوشته بودند برگرفته از پارسیان دژ:
    http://www.aparat.com/v/WEVi1

    نمی دانم اگر شما نویسنده آن مطلب بودید که حاصل چند سال تلاش شما بود و با چنین صحنه ای روبرو می شدید چه حالی پیدا می کردید؟!!
    البته ما به دوست سازنده نماهنگ توضیح دادیم و ایشون هم لطف کردند و در توضیحات نماهنگ آدرس خردگان را آوردند.

    این موضوع در همان مطلب گلایه آمیز ما در پردیس اهورا هم آمده بود.

    همین یک مورد هم می تواند نقض مهمی باشد و در نتیجه نارضایتی و پس گرفتن اجازه را در بر داشته باشد. چرا که رسانه آن وقت طور دیگری از من اجازه گرفته بود و حال طور دیگری عمل کرده است. پس اصلا نمی توان به یک ساختمان یا همچین چیزی مقایسه شود.

    این نکته را هم ذکر کنم که آن موقع بنده گفتم همانطور که در پایین سایت آمده درج منبع کنید. یعنی این مورد که در همه صفحات پردیس اهورا وجود دارد:
    «خواهشمند است در صورت برداشت نوشتار ها از این تارنما ، بن مایه (منبع) آنرا درج کنید: http://www.7poa.com»

    به هر حال دوستان اینگونه درج منبع کردند و با توجه به رودبایستی دوستانه، بنده هم چیزی نگفتم. اما بعد از مدتی کار دوستان به جایی رسید که همان پردیس اهورای خشک و خالی را هم ننوشتند!! با این حال همانطور که قبلا هم گفتم این ها همه فرع هستند و هدف من از درخواست درج لینک چیز دیگری بود.

    در واقع هدف اصلی ما مقابله با این شرایط نابسامان بود و درخواست صمیمانه هم به ایشان مطرح کردیم که با پاسخ ناشایست ایشان روبرو شدیم. من باز هم از روی ادب دوستانه نمی خواستم مورد استر را به روی دوستان بیاورم و خواستم بریم به سراغ اینکه با هم همکاری و تعامل داشته باشیم اما همراهی نکردند و طبیعی بود که با توجه به نقضی که انجام داده بودند نظرم کاملا عوض شود.

    شاید اصلا نیازی به ارائه این توضیحات نبود، شما اصل را رها کرده اید و به فرع می پردازید. بحث پارسیان دژ صرفا یک نمونه بود از گسترش نوشتارهای غیر مستند که ممکن است چه صدمات بزند. صدماتی که امروز کاملا می بینیم. اما به هر حال بنده توضیح دادم

    اما با این شرایط نابسامان که روز به روز نوشتارهای غیر مستند می چرخد باید مقابله اصولی کرد موضوعی که اگر نادیده بگیریم صدمات بیشتری می خوریم. از این روست که بنده تا این حد حساس هستم و به این حساسیت ادامه می دهم. طبیعی است که نسبت به سه چهار سال پیش حساسیت بیشتری پیدا کردم و دلایلم هم برای این حساسیت شرح دادم. همانطور که گفتم از دوستان انتظار بیشتری می رفت

    این موضوع هم فکر میکنم در اینجا اشاره ای بکنم بد نیست گرچه در ابتدا نمی خواستم این موضوع باز بشه ولی صحبت های ناشایست و دور از ادبی از طرف دوستان پارسیان دژ زده شد که بد نیست بیان بشه. شما ابتدا گفتید «رسم است که برای بزرگ شدن باید از دیگر بزرگان بد بگویید؟!». دوست عزیز خردگان خیلی متفاوت با سایت هایی مثل پارسیان دژ است. خب پارسیان دژ اکثرا مطالب را رونوشت می کنند. نمی دانم آیا نوشته ای در پارسیان دژ پیدا می شود که نوشته خود دوستان باشد؟!!! اما ما بیشتر به دنبال مطالب تولیدی هستیم آن هم توسط فرهیختگانی همچون دانشجویان و دانش آموختگان دانشگاه تهران. ما علاوه بر نوشته، چند گردهمایی و همایش در دانشگاه تهران برگزار کردیم و نشریه مشترک با دانشجویان دانشگاه تهران دادیم. به ویژه رویکرد جدی به دانشجویان تحصیلات تکمیلی داریم. آمار بازدیدها و دنبال کنندگان هم که جای خودش را دارد. این فقط اشاره ای بود. به هر حال هر تارنمایی جایگاه خودش را دارد. اما واقعا اینکه پارسیان دژ مانع بالا رفتن ما شود واقعا از آن صحبت ها است! بیایید در مقایسه ها واقع بین باشیم.

    این خواهش را دارم که پاسخ های بنده را کامل و دقیق مطالعه بفرمایید و به اصل گفته های بنده توجه بیشتری داشته باشید.

  • پوریا پارسا

   نکته جالب اینکه بعد از چندین ماه بحث و گفتگو بر سر حذف مطالب ما، اکنون هم با مشتی حرف های تکراری ( حرف های خودمان را به خودمان میزنند ) و آسمان ریسمان بافتن و صغری کبری کردن حاضر به حذف مطالب ما نیست !!!!

   گستاخی ایشان در نوع خود جالب توجه است . ایشان بهتر است نگاهی به تاریخ تاسیس پردیس اهورا و هفت کشور بکند قطعا در آن زمان پارسیان دژی وجود نداشته و ایشان هم در دوره راهنمایی تحصیل میکرده . بسیار خشنود میشوم مدرک تحصیلی و تخصص ایشان را هم بدانم .. در مورد کمک مالی سوال کرده بودند عرض کنم که متاسفانه سایت ما چون سایت شما کم هزینه نیست که البته طبیعی هم هست چون کپی کردن مطالب این و آن هزینه ندارد .

   درجابی فرمودند مارابه رسمیت نمیشناسند !!! مگر ایشان مرجع تصمیم و رد صلاحیت سایت هایت ؟؟؟ نمیشناسد که نشناسد ایشان فقط مطالب مارا هرچه زودتر حذف کند. فقط همین ( مطالبی که فرمودند بی ارزش و اندک است اما دلیل اینکه مصادره کرده اند را نمی دانم !!).

   خدمت ایشان هم عرض کنم مجموعه پارسیان دژ !!! بهتر است کمی زمان صرف تحقیق و مطالعه بکند تا حداقل غلط املایی در بیانیشان بیداد نکند ( پذیرش نه پزیرش و .. )

 2. Avatar

  http://parsiandej.ir/ask/402/%D8%A8%D8%AF%D8%A7%D8%AE%D9%84%D8%A7%D9%82%DB%8C-%D8%AA%D8%A7%D8%B1%D9%86%DA%AF%D8%A7%D8%B1-%D8%AE%D8%B1%D8%AF%DA%AF%D8%A7%D9%86-%D9%BE%D8%A7%D8%B3%D8%AE-%D8%B4%D9%85%D8%A7%D8%9F

  سپاس بابت پاسختون
  لینک سوال امیدوارم شما منتشرش کنید جناب پارسا ،بنده به شدت منتظر جواب ایشون هستم.
  به شدت مظطرب هستم که بحثی رو شروع نکرده باشم که باعث یه جدال بزرگ بشه ولی زرتشت بزرگ می گوید : راه در جهان یکیست و آن راه راستیست

  و اما در مورد بخش (فرتور) جناب پارسا شما مطمعن هستید؟ من کاملا سایت شما را دنبال میکردم دقیق این بخش رو یادم میاد حتی به خاطرم سپردم که بیام و استفاده کنم؟

  • پوریا پارسا

   در ابتدا بسیاری قسمت ها موجود بود و امتحان شد تا در صورت نتیجه دادن استفاده بشه .. یکی از این قسمت ها گالری فرتور و ویدیو بود که تمام مطالب اونها هم اختصاصی بود ولی به دلیل برخی مشکلات از جمله استفاده نادرست برخی افراد اون بخش ها حذف شد.

   همچنین بهتر است در مواقع عصبانیت مواظب باشیم و یک طرفه به قاضی نرویم … برخی کلمات و لحن شما در کامنت اول اصلا شایسته نبود !!!

  • مجید خالقیان

   به مورد خوبی اشاره کردید و آن هم نمایشگاه فرتور می باشد

   بنده در سال ۱۳۸۹ نمایشگاه عکس را در هفت کشور راه اندازی کردم و بعد ها نامش را به نمایشگاه فرتور تغییر دادم. پردیس اهورا پشتیبان همان نمایشگاه عکس هفت کشور قرار گرفت.

   البته پس از مدتی نام نگارخانه را متناسب تر دیدم.

   نمایشگاه فرتور پردیس اهورا را ببینید:
   http://7poa.com/tag/927305.htm

   همچنین برای نمونه نگاه کنید به نگاره های پورسینا که مطلبش برای یکم شهریور ۱۳۸۹ است:
   http://7country.persianblog.ir/post/200/

   آنطور که تارنمای پارسیان دژ خودش زده است گویا تأسیس آن مربوط به سال ۱۳۹۱ است (حق نشر محفوظ ، ۱۳۹۱-۱۳۹۴ پارسیان دژ).

   در خردگان هم در واقع همان نمایشگاه فرتور یا نگارخانه پردیس اهورا را انتقال داده بودیم و از همان تصاویر استفاده کردیم.

 3. Avatar

  رسم است که برای بزرگ شدن باید از دیگر بزرگان بد بگویید؟!

  جناب ! نویسنده : پوریا پارسا – مجید خالقیان محترم!!!!

  من تقریبا هرروز سایت شما ،پارسیان دژ و تاریخ فا رو همیشه چک می کنم و بحث ها رو همیشه دنبال می کنم

  برام شروع به کار شما جالب بود ! و قابل تحسین! با مطالب خیلی خیلی سودمندتون!
  و دروغ نگویم احساس کردم که خیلی از بخش های سایتتون شبیه پارسیان دژ هست و یا حداقل از ان الهام گرفته اید مثل بخش پرسش و پاسخ و یا فرتور!

  دقیقا در جریان بحث نیستم ولی واقعا برای شما دو شخص محترم متاسفم که اینگونه یک سایت رو زیر سوال ببرید (تا شاید نمی دونم بر سر زبان ها بیفتید)

  نقل از شما:تارنمای پارسیان دژ معیارهای کافی برای یک تارنمای درخور فرهنگی و تاریخی را ندارد.!!!!!!!!!

  که حالا دو سایت بیفتین به جون هم و ابروی سایت های تاریخی رو ببرین – به این کار شما می گویند بی اخلاقی!
  من در بخش پرسش پاسخ (پارسیان دژ) چندین جا از نوشتارهای شما لینک منبع را ذکر کردم ولی با اینکه لینک به دیگرر سایت ها ممنوع بود و به شخص بنده هم گفته بودند لینک های شما در پرسش و پاسخ و یا دیدگاه های که بحث می کردم منتشر شده و هنوز هم هست

  نمیدونم حق با شماست یا آقای امیری خراسانی ولی به هیچ وجه از این کارتون خوشم نیومد و کلا دیدگاهم نسبت به خرد!!! گان عوض شده
  اگر حتی کامل حق با شما بود برای شما ایران دوست ،متاسفم که با این مطلب خیلی سوژه بهتری برای سو استفاده دست ایران ستیزان دادید!
  ولی قطعا از جناب امیری خراسانی هم بابت این مسائلی که مطرح کردین به عنوان یک کاربر ازشون پاسخ می خوام همینجور که از شما بابت این عملکردشما!
  و لینک اون بخشم برای اطلاع اینجا ذکر میکنم!

  • پوریا پارسا

   با درود بهتر دیدم بخش به بخش به سخنان شما پاسخ بدهم

   و دروغ نگویم احساس کردم که خیلی از بخش های سایتتون شبیه پارسیان دژ هست و یا حداقل از ان الهام گرفته اید مثل بخش پرسش و پاسخ و یا فرتور!

   پاسخ اینکه ما بخشی به نام فرتور نداریم که مشابه سایت دیگری باشد . دو اینکه پرسش و پاسخ در بسیاری سایت ها موجود هست حتی سایت های غیر تاریخی

   دقیقا در جریان بحث نیستم ولی واقعا برای شما دو شخص محترم متاسفم که اینگونه یک سایت رو زیر سوال ببرید (تا شاید نمی دونم بر سر زبان ها بیفتید)

   شما در جریان صحبت های قبلی با شخص ایشون نیستید . بارها از از این سایت خواسته شد مطالبی که بدون اجازه و بدون رعایت حق نویسنده منتشر کرده رو اصلاح کند اما نپذیرفت … سپس درخواست شد مطالب حذف شود در غیر این صورت واکنش متفاوت خواهد بود . شما انتظار دارید به بهانه میهن پرستی دزدی و خیانت رواج پیدا کند ؟ جذب مخاطب به چه قیمتی ؟ اگر توان تولید محتوا را دارند پس چرا مطالب دیگران را بدون اجازه رونوشت میکنند ؟

   در ضمن ما نیازی نداریم بر سرزبان ها بیفتیم .. کسی که مطالب ما و نوشته هایی که ساعت ها برای آنها زحمت کشیده شده را بدون اجازه و مخفیانه و بدون ذکر منبع و نام نویسنده رونوشت میکند و حتی حاضر به حذف آنها به دلیل نارضایتی ما نیست بیشتر به مانند کسی می ماند که سعی دارد با استفاده از دیگران بالا برود ..

   نقل از شما:تارنمای پارسیان دژ معیارهای کافی برای یک تارنمای درخور فرهنگی و تاریخی را ندارد.!!!!!!!!!

   اکنون هم میگویم که ندارد . چون اولا مطالب غیر علمی و نادرست زیادی دارد . دوما حق و حقوقی برای صاحبان آثار برآورد نمیکند و هدف و سرنخ را گم کرده در پی حلب مخاطب به هر قیمتی است . شده این مثل که یک سیب گندیده یک سبد سیب را فاسد میکند . اگر اکنون با این رفتارها مقابله نشود و از نشر مطالب دروغ و بی سند جلوگیری نشود دیگر درک دروغ از راست غیرممکن خواهد بود . همانطور که ذکر شد این گونه رفتارها ضررش بیشتر از منفعتش هست . من نمیدانم شما با چه استدلالی از ایشان دفاع میکنید ؟ ایا رونوشت مطالب افراد بدون اجازه و پاسخ سربالا دادن جزو میهن پرستی است ؟

   اگر ایشان واقعا انقدر بزرگ و بلند مرتبه هست لطف کند و مطالب و نوشته هایی که از ما بدون اجازه و ذکر منبع رونوشت نموده به طور کامل از تارنمای خود حذف کند . عذر خواهی هم نیازی نیست !!!!!

   همانگونه که اشاره شد بارها از ایشان درخواست شد مطالب را اصلاح کند ولی پاسخ مثبت نداد و حتی در مقابل خواسته ما مبنی بر حذف مطالب هم جبه گیری نمود . ما مشکلی با رونوشت مطالب توسط سایت های دیگر نداریم اما با رعایت اخلاق … نباید رواج دهنده فرهنگ آماده خوری باشیم !!!

   که حالا دو سایت بیفتین به جون هم و ابروی سایت های تاریخی رو ببرین – به این کار شما می گویند بی اخلاقی!

   شما منشا و مبدا بی اخلاقی رو پیدا کنید . به اینکار نمی گویند بی اخلاقی می گویند پاسخ بی اخلاقی و فراموش کردن اخلاق و منش در فضای مجازی

   ولی قطعا از جناب امیری خراسانی هم بابت این مسائلی که مطرح کردین به عنوان یک کاربر ازشون پاسخ می خوام همینجور که از شما بابت این عملکر زشت شما!

   قطعا این حق شماست .

  • مجید خالقیان

   سپاس از دیدگاه شما. بنده یک نکته کوچک افزون بر نوشته های آقای پارسا عرض می کنم درباره شباهت ها. شباهت هایی که شما می فرمایید شاید ناشی از اقتباس دوستان از پردیس اهورا و هفت کشور است که آن موقع مورد توجه دوستان قرار گرفت مانند بسیاری از نوشتارها و سایر موارد. در واقع ما در خیلی از موارد همان کاری را که در پردیس اهورا و هفت کشور سالها پیش آغاز کرده بودیم در خردگان ادامه دادیم.

   نگاه کنید به: http://7poa.com/post/275.htm

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود.علامت دارها لازمند. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

برچسب ها:
پست قبلی
پست بعدی
رفتن به بالا