شکوه پارسه

| نویسنده: اشکان دهقان | واپسین به روزرسانی: ۱۳ امرداد ۱۳۹۴ |


شکوه پارسه.

ریچارد فرای:

به راستی که صحنه پر شکوهی بوده است. نمایندگان سراسر قلمروی امپراتوری از پله‌ها عبور می‌کردند، به کاخ با عظمتی گام می‌گذاشتند تا تحفه‌ها و هدایای خود را با احترام تقدیم پادشاه کنند. هر هیئت را نجیب زاده ای پارسی یا مادی هدایت می‌کرد، سپس ایشان به حضور پادشاه معرفی می‌شدند تا هدایای خود را پیشکش کنند و بعد، جشن نوروز و مراسم سال نو آغاز می‌شد که آن را با نمادی از درآویختن شیر با گاو نمایش می‌دادند؛ یعنی که سال کهنه را سال نو به پایان رسانده است

چنین بود تخت جمشید… (۱).

کاخ پارسه (تخت جمشید) از دید هنری بسیار ارزشمند است چرا که از شیوه‌های هنری تیره‌ها و مردمان گوناگون بهره برده است. یادبودهایی که در پارسه می‌بینیم دستاورد هنرمندان فراوانی است و بازگوکننده تلاش‌های هزاران ساله آنهاست.

به راستی چرا کوشش شده است در هنر هخامنشی، این همه هنر گوناگون جای گیرد؟! می‌دانیم که پیروی از یک شیوه و روش ویژه یک هنر، بسیار ساده‌تر است؛ چرا هخامنشیان این رنج را به جان خریده اند؟!

هنگامی که به چگونگی فرمانروایی هخامنشیان نگاه می‌کنیم، در می‌یابیم که تیره‌های فراوانی در شاهنشاهی جای داشتند. همانگونه که از نقش برجسته‌های پارسه پیداست، مردان گوناگون با چهره‌ها و پوشاک گوناگون نقش شده اند. با نگاه به این نکته‌ها می‌توان گفت گردآوری این همه هنر در کنار یکدیگر، نشانی از پاسداشت فرهنگ و هنر تیره‌های گوناگون در شاهنشاهی هخامنشی می‌باشد. به گفتاری دیگر یادآور سیاست‌های فرهنگی آن دوران است به گونه ای که همه تیره‌ها، «پارسه» را از خود بدانند و با آن پیوند برقرار کنند.

زیبا شدن این هنر نشان از بررسی‌ها و خردورزی‌های موشکافانه و زمان بر دارد و همین نکته را می‌توان یکی از عجایب پارسه خواند.

در این بین هنر میان رودان تأثیر فراوانی بر هنر هخامنشی گذاسته است و البته نباید از تأثیر هنرهای پیشین فلات ایران در میان رودان و همچنین در پارسه غافل شد.

 

در این جا نگاره‌هایی را می‌گذاریم که با فن آوری‌های رایانه ای، پارسه را بازسازی کرده اند:

شکوه پارسه

شکوه پارسه - خردگان

شکوه پارسه - خردگان

شکوه پارسه - خردگان

شکوه پارسه - خردگان

 شکوه پارسه - خردگان

شکوه پارسه - خردگان

شکوه پارسه - خردگان

شاید پیش از این هم چنین نگاره‌هایی را دیده باشید. این نگاره‌ها افزون بر اینکه نمودار شکوه پارسه هستند، این را هم نشان می‌دهند که ما در کشورمان چه توانمندی بالایی در زمینه ی بازسازی رایانه ای داریم و این موضوع می‌تواند در زمینه‌های گوناگون مانند جاذبه گردشگری، ساخت پویانمایی، حتی ساخت بازی‌های رایانه ای و … سودمند باشد.

پانویس:

۱- برگرفته از گفتگوی پروفسور ریچارد فرای با سازندگان فیلم مستند شکوه تخت جمشید. به تهیه کنندگی: فرزین رضاییان، حسین حضرتی.

.

بن‌مایه:

– دهقان، اشکان (۱۳ امرداد ۱۳۹۴). «شکوه پارسه». پایگاه خردگان.

نشانی رایاتاری: https://kheradgan.ir/?p=10234

یک خواهش دوستانه

اگر قصد رونوشت از این نوشتار را دارید، بن‌مایه (www.kheradgan.ir) و نویسنده آن را یاد کنید


برگه‌های همیار و همکار خِرَدگان در اینستاگرام:

=خرد و تاریخ در اینستاگرام armtin136
خردگان در اینستاگرام


کانال‌های همیار و همکار خِرَدگان در تلگرام:

کانال «ایران در قفقاز و آسیای مرکزی و آناتولی» در تلگرام کانال «داستان‌های شاهنامه فردوسی» در تلگرام
کانال خردگان در تلگرام

نوشتارهای پیشنهادی

8 دیدگاه

 1. Avatar

  این خانه از آنروز ویرانه شد که نان آورش مرد بیگانه شد

  (استاد حکیم ابوالقاسم فردوسی)

  • Avatar

   دوست گرامی این شعر از فردوسی بزرگ نیست.

   بیت درست هم به این صورت است:

   از آنروز این خانه ویرانه شد
   که نان آورش مرد بیگانه شد

   گویا سروده مصطفی سرخوش است.

 2. Avatar

  به نظرم تخت جمشید کار معماران ایرانی نبوده، چون معماری اصیل ایرانی معماری خشتی است مانند: چغازنبیل و ارگ بم و… که با آب و هوای ایران سازگار تر بوده و هزینه ساخت کمتری دارد. ولی در کشورهای اروپایی که رطوبت هوا زیاد و نزولات جوی فراوان است، بنای خشتی دوام زیادی ندارد. لذا معماران آنجا برای ساخت بناهای بادوام مجبور به استفاده از سنگ شده اند که دوام زیادی دارد و به همین دلیل پیکره تراشی هم پیشرفت پیدا نمود. که البته آن را هم از مصریان باستان آموخته اند. احتمال زیاد تخت جمشید توسط معمارانی که در جنگ ایران با روم شرقی و یونان، اسیر ایرانیان شده بودند، ساخته شده و به همین دلیل هم توسط اسکندر و یارانش به آتش کشیده شد. چون آن را متعلق به ایرانیان نمی دانستند. لذا بناهای سنگی مانند تخت جمشید مربوط به یک مقطع خاصی از تاریخ ایران یعنی زمان فتوحات می باشند و در قبل و بعد از این بازه زمانی دیگر اثری از این نوع معماری به چشم نمی خورد. و الآن هم به همین دلیل غرب سعی در تبلیغ آن و معرفی اش بعنوان نماد تاریخ و تمدن ایران دارد. چون خود را مالک معنوی آن می داند.

  • Avatar

   باید کمی مطالعه هامون رو بیشتر کنیم دوست گرامی.

   در اینکه کارمندان و هنرمندان گوناگون از اقوام و ملل گوناگون در ساختن بناهای هخامنشی نقش داشتند شکی نیست چرا که کتیبه های هخامنشی این موضوع را بیان می کنند. اما باید توجه داشت که اتفاقا بخش زیادی از تخت جمشید از خشت ساخته شده است از جمله دیوار ها.

   همچنین در دوران هخامنشی اصلا روم شرقی به وجود نیامده بود که معماران آنها اسیر هخامنشیان شده باشند!!!

   دریافت حقوق مزایای کارمندان و کارگران دوران هخامنشی هم که جای خودش را دارد و به هیچ وجه نمی توان واژه اسیر را برای آنها به کار برد.

   به هر حال در تخت جمشید دستاوردهای تمدنی و فرهنگی اقوام و ملل زیادی دیده می شود از جمله دستاوردهای کهن فلات ایران و میان رودان.

   این موضوع هم با توجه به سیاست های فرهنگی هخامنشیان، طبیعی است و همانطور که در متن هم گفته شد: «گردآوری این همه هنر در کنار یکدیگر، نشانی از پاسداشت فرهنگ و هنر تیره‌های گوناگون در شاهنشاهی هخامنشی می‌باشد. به گفتاری دیگر یادآور سیاست‌های فرهنگی آن دوران است به گونه ای که همه تیره‌ها، «پارسه» را از خود بدانند و با آن پیوند برقرار کنند.»

   در ضمن غرب واقعا سعی در تبلیغ تخت جمشید دارد!! به ویژه بوسیله فیلم هایی مانند ۳۰۰!!

  • Avatar

   سنگ، خشت یا چوب، متریال هستن، ماده سازندن، مثل رنگ گواژ، رنگ قلم و انواع رنگ دیگه، آیا میشه ارزش به کار هنری رو به صرف اینکه از یه نوع رنگ استفاده کرده پایین اورد؟ خیر، به همین علت نمیشه ارزش این بناها رو هم به صرف اینکه از سنگ استفاده کردن پایین اورد، آیا در تمام غرب بنای سنگی به وسعت و سبک تخت جمشید وجود داره؟

 3. Avatar

  خیلی زیبا مباحث واقعا دلنشین هستند

 4. Avatar

  درود اولین کلمه است غربی که به جای اون می تونید از نخستین استفاده کنید لطفا درست کنید متن رو.
  نشر شد.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود.علامت دارها لازمند. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

برچسب ها:
پست قبلی
پست بعدی
رفتن به بالا