خانه » ایران باستان » سیزده به در نحس نیست و به یهودیان ربطی ندارد

سیزده به در نحس نیست و به یهودیان ربطی ندارد

سیزده به در نه نحس است و نه ربطی به یهودیان دارد. پوریم و داستان استر که البته افسانه‌ای بیش نیست (حتی دانشنامه جهانی یهود هم اعتراف کرده) و دلایل زیادی برای رد آن وجود دارد اساسا با آنچه افراطی‌های داخل ایران می‌گویند تفاوت آشکار دارد. برخی از رسانه‌ها داستر استر را تحریف می‌کنند و آمارهای دروغین و ساختگی از کشتار ایرانیان توسط یهود ارائه می‌دهند، به طوری که ادعا می‌کنند 500 هزار ایرانی توسط یهودیان کشته شدند!!! علاوه بر اینکه این تعداد در هیچ سندی نیامده است، به نوعی نیاکان ما ایرانیان را در برابر یهودیان خوار و خفیف نشان می‌دهند. از آن سو یهودیان افراطی و برخی از دولت مردان اسرائیل به دنبال سوء استفاده از این داستان هستند. از جمله می‌توان به اظهارات نتانیاهو اشاره کرد.

سیزده به در نحس نیست و به یهودیان ربطی ندارد

| نويسنده: مجید خالقیان* | واپسين به روزرسانی: ۱۰ فروردین ۱۳۹۹ |


سیزده به در نحس نیست و به یهودیان ربطی ندارد.

چند سالی است که موضوع نحسی سیزده به در بیش از پیش مورد توجه برخی از رسانه‌های وابسته قرار گرفته است و آنها با تحریف تاریخ به دنبال ربط دادن سیزده به در به یهودیان و قضیه پوریم که نام هلوکاست ایرانی را بر روی آن می‌گذارند هستند. از جمله این رسانه‌ها، می‌توان به سایت مشرق نیوز و خبرگزاری تسنیم اشاره کرد که سابقه دروغ پردازی علیه کوروش بزرگ و تاریخ باستانی ایران را دارند. این سایت‌ها در مطلبی با عنوان «”سیزده بدر” روز جشن یهود به‌مناسبت کشتار ۵۰۰ هزار ایرانی» مطالب نادرستی را در این باره رواج داده‌اند.

سوال آنجاست که اگر کشته شدن ایرانیان تا این حد برای این افراد اهمیت دارد چرا به دیگر دوره‌های تاریخی ایران از جمله تهاجم خلفای نخستین و اموی و… به ایران نمی‌پردازند که بر اساس اسناد و مدارک فراوان کشتار و جنایات زیادی صورت گرفته است؟! بنابراین به نظر می‌رسد هدف آنها دلسوزی برای ایرانیان نیست. عجیب آنکه این رسانه‌ها، آمارهای دروغین و ساختگی از کشتار ایرانیان توسط یهود ارائه می‌دهند، به طوری که ادعا می‌کنند 500 هزار ایرانی توسط یهودیان کشته شدند!!! علاوه بر اینکه این تعداد در هیچ سندی نیامده است، به نوعی نیاکان ما ایرانیان را در برابر یهودیان خوار و خفیف نشان می‌دهند در صورتی که در آن زمان ایرانیان بزرگ‌ترین فرمانروایی جهان را در اختیار داشتند و یهودیان یک قوم کوچک و گمنام بودند و اصلا تاثیری در مناسبات بین‌المللی نداشتند.

به هر حال گفته‌های این افراطی‌ها ریشه در سخنان ناصر پورپیرار دارد که در گذشته با حزب توده در ارتباط بود و با فرهنگ ایران سر ستیز داشت (نگاه کنید به: پاسخ به ناصر پورپیرار)

در این نوشتار خواهیم دید که سیزده به در نه نحس است و نه ربطی به یهودیان دارد. پوریم و داستان استر هم اساسا با آنچه افراطی‌ها می‌گویند تفاوت آشکار دارد هرچند این داستان اصلا تاریخی نیست و یک افسانه است که درون مایه ایران ستیزانه دارد.

سیزده به در نحس نیست

با بررسی منابع کهن ایرانی اثری از نحس بودن سیزدهم فروردین مشاهده نمی‌شود و حتی وقتی به صورت ویژه درباره «سیزدهم فروردین» در منابع جستجو می‌کنیم، اشاره به فرخندگی این روز شده است. در آثارالباقیه بیرونی جدولی برای سعد یا نحس بودن روزها وجود دارد که در آن از سیزدهم فروردین با عنوان «سعد» یاد شده است (بیرونی، ١٣٨۶: ص ٣۵٩). این اشاره بسیار با اهمیت است و کاملا در تضاد با نحس بودن سیزده می‌باشد.

سیزده به در نحس نیست

بر اساس آثارالباقیه، سیزدهم فروردین در نزد ایرانیان سعد (فرخنده) بوده است

در گاهشماری ایرانی هر روزِ ماه یک نام ویژه دارد و نام روز سیزدهم، «تیر» (تیشتر) است. تیر، ایزد باران می‌باشد و این ایزد جایگاه والایی در آیین زردشتی دارد. در یشت‌های اوستا بخشی هم مختص این ایزد است و تیشتر یشت نام دارد. در این یشت از نبرد تیشتر با اپوش، دیو خشکسالی و پیروزی این ایزد بر او و نتایج حاصل از آن سخن به میان می‌آید (تفضلی، ١٣٨۹: ص ۵١). پس روز سیزدهم در فرهنگ ایرانی روز فرخنده‌ای محسوب می‌شود و در منابع مربوط به دوران باستان از روز سیزدهم به نیکی یاد شده است (همچنین نگاه کنید به: پیوند «چهارشنبه سوری» و «سیزده‌به‌در» با ایزد تیر).

درباره پوریم و داستان استر

داستان «استر و مردخای» یکی از قصه‌های مشهور یهودیان است که در قلمروی یک پادشاه ایرانی به نام «اخشورش» رخ می‌دهد. این داستان در اصل تنها در منابع یهودی وجود دارد و از نظر تاریخی قابل اثبات نیست چرا که در تضاد جدی با منابع دیگر از جمله منابع معتبر قرار دارد. برخی از پژوهشگران، این داستان را تحت تأثیر اسطوره‌های بابلی و ایلامی می‌دانند. با توجه به این قصه، یهودیان سالانه جشنی به نام «پوریم» برگزار می‌کنند.

اما این روزها در ایران، داستان‌های تحریف شده‌ای از این قصه رواج پیدا کرده است که بر خلاف موارد درج شده در منابع یهودیان می‌باشد. به طور خلاصه، اکثر این داستان‌های تحریف شده، بر کشته شدن اقوام بی‌گناه توسط یهودیان تأکید دارند. همچنین پیوند جشن «سیزده به در» به این موضوع رایج شده است که به هیچ وجه قابل اثبات نمی‌باشد. در هیچ منبعی از ارتباط جشن سیزده به در به این موضوع گزارشی نیست و از نظر زمانی پوریم و سیزده به در یکسان نیستند.

به طور کلی داستان «استر و مردخای» که در منابع یهودی آمده است بیشتر شبیه یک افسانه می‌باشد و به هیچ وجه از نظر تاریخی قابل اثبات نیست، داستان‌های تحریف شده از آن هم پایه و اساس ندارد.

برخی از بیگانگان یک نوع رویکرد را به این داستان مورد توجه قرار می‌دهند که حاکی از ایران ستیزی است و از طرفی در داخل ایران هم برخی خواسته یا ناخواسته یک نوع رویکرد دیگر به این داستان دارند و با ترویج آن، موارد نادرست را به تاریخ و تمدن ایران نسبت می‌دهند. برخی در داخل ایران شاید به دلیل مقابله با صهیونیسم داستان‌های تحریفی را مورد توجه قرار می‌دهند اما شاید این کار بیشتر بهانه به دست بیگانگان می‌دهد. این در حالی است که تحریف داستان استر و ربط دادن آن به سیزده به در، با استقبال ایران ستیزان روبرو می‌شود.

برای دانش بیشتر همراه با منابع و مآخذ نگاه کنید به: داستان استر و اسطوره سازی ایران ستیزانه

افسانه استر چه می‌گوید؟

در کتاب اِستر داستانی از زمان پادشاهی به نام «اَخَشوِرُش» نقل می‌شود و با توجه به متن این داستان می‌توان گفت که از زمان هخامنشیان گزارش می‌دهد. اما دقیقا نمی‌توان گفت که این اخشوروش چه کسی است!

خلاصه این داستان بدین شرح است (در این نوشتار از عهد عتیق بهره برده شده است):

اخشورش در سال سوم پادشاهی خود میهمانی با شکوهی در کاخ شوش برگزار می‌کند و پس از آنکه دل پادشاه از شراب خوش شد، فرمان می‌دهد که ملکه اش (وشتی) را با تاج ملوکانه به حضور پادشاه بیاورند تا زیبائیش را به بزرگان و سایر مردم نشان دهد چون زنی نیکو منظر بود، اما ملکه از این کار خود داری می‌کند. شاه بسیار خشمگین می‌شود و پس از مشورت با بزرگان کشور ملکه را بر کنار می‌کند (استر، باب ۱). همچنین اخشورش تصمیم می‌گیرد در همه ولایت‌ها، نمایندگانی قرار دهد تا دختران شایسته را به دار السلطنه شوش بیاورند و دختری که در دیدگاه پادشاه پسند آید به عنوان شهبانو برگزیده شود. در این میان پادشاه دختری به نام «هدسه» را می‌پسندد و به شهبانویی بر می‌گزیند که این شخص بعداً اِستر نام می‌گیرد. استر پسر عمویی به نام مُردخای دارد که وی را تربیت کرده است (مردخای از قبل در دارالسلطنه شوش بوده است). استر یهودی بوده اما این موضوع را به درخواست مردخای پنهان می‌کرده است. در این داستان ذکر می شود که مردخای توطئه ای را که دو تن از خواجه سرایان بر ضد شاه ترتیب داده بوده اند کشف می‌کند (استر، باب ۲) و همین موضوع بعد ها باعث ترفیع وی می‌شود (استر، باب ۶). یکی از بزرگان کشور به نام هامان بن همداتای اجاجی که از بی‌حرمتی مردخای و تعظیم نکردن او دل آزرده است، کینه یهودیان را به دل گرفته و با دلایلی مانند اینکه شرایع قوم یهود مخالف همه قوم‌ها است، از شاه اجازه می‌خواهد تا تمام آنان را به هلاکت رساند (استر، باب ۳). ولی مردخای از جریان آگاه شده و بسیار غمگین می‌شود. مردخای از استر می‌خواهد که جلوی این کار را بگیرد. با آنکه در آن شرایط حضور در برابر پادشاه خطر جانی داشته است اما استر جان خود را به خطر می اندازد (استر، باب ۴). استر در نظر پادشاه التفات یافت و استر پادشاه را به همراه هامان به دو میهانی دعوت می‌کند (استر، باب ۵) استر در میهمانی دوم به پادشاه می‌گوید که یهودی است و هامان قصد نابودی قوم یهود را دارد (استر، باب ۷) و در ادامه استر حکمی از شاه می‌گیرد که به موجب آن یهودیان از انهدام رهایی می‌یابند و دشمنان یهود به ویژه هامان به دار آویخته می‌شوند (استر، باب های ۷ و ۸). در ادامه بیان می‌شود که یهودیان ۷۷ هزار نفر از مبغضان خویش را کشتند و از دشمنان خود آرامی یافتند اما دست خود را به تاراج نگشادند (استر، باب ۹).

این داستان به طور کامل در کتاب استر بیان شده است و یهودیان از آنجایی که معتقدند از نابودی رهایی یافتند این روز را با نام «جشن پوریم» گرامی می‌دارند (برای خواندن متن کامل کتاب استر نگاه کنید به: متن کامل کتاب استر).

چند دلیل از هزاران دلیلی که داستان استر افسانه ای بیش نیست

در اکثر متون آکادمیک و همچنین دایره المعارف‌ها از داستان استر به عنوان یک افسانه یاد می‌شود.

در اینجا به صورت خلاصه چند دلیل از هزاران دلیلی که داستان استر افسانه ای بیش نیست را می‌آوریم:

– در طومار‌های دریای مرده اثری از کتاب استر نیست!

– در هیج منبع تاریخی و آثار باستانی اثری از این داستان نیست!

– نویسنده داستان استر نامعلوم است! کتاب استر پس از حمله اسکندر، وارد متون یهودی شده است چرا که تا پیش از آن این داستان را قابل ردیابی نیست!

– بر اساس داستان استر سن مردخای افسانه ای است و بیش از 100 سال سن دارد!!

– یهودیان در آثار هخامنشیان بسیار کمرنگ هستند و اصلا نگاره آنها در پارسه (تخت جمشید) وجود ندارد!

– بر اساس کتیبه‌های رسمی هخامنشی، ایران بیست و چند ایالت داشته است ولی در داستان استر از 127 ولایت نام برده می‌شود!!!

یعنی نویسنده داستان استر کوچکترین آشنایی با فرمانروایی ایرانیان نداشته است!!!

– در داستان استر از ضیافتی یاد می‌شود که 180 روز به طول انجامید!!! هیچ کدام از جشن های ایرانی چنین شرایطی نداشتند!!

یعنی نویسنده داستان استر کوچکترین آشنایی با فرهنگ ایرانی نداشته است!!

برای دانش بیشتر نگاه کنید به:

افسانه «پوریم» و «جشن ایرانی کُشی یهودیان» بی اساس است

داستان استر و اسطوره سازی ایران ستیزانه

حتی پژوهشگران یهودی هم داستان استر را افسانه می‌دانند

علاوه بر دانشنامه‌ها و مقالات علمی فراوان که داستان استر را افسانه می‌دانند حتی دانشنامه جهانی یهود هم به افسانه‌ای و نادرستی داستان استر اعتراف کرده است (ن.ک: شاکر، 1389: ص 152).

اعتراف دانشنامه جهانی یهود به افسانه‌ای و نادرستی داستان استر و ایرانی کشی یهودیان

اعتراف دانشنامه جهانی یهود به افسانه‌ای و نادرستی داستان استر و ایرانی کشی یهودیان

سوء استفاده اسرائیل و نتانیاهو از افسانه استر

با اینکه افسانه بودن داستان استر بر همگان آشکار شده است اما یهودیان افراطی و برخی از دولت مردان اسرائیل به دنبال سوء استفاده از این داستان هستند. از جمله می‌توان به یاوه سرایی های نتانیاهو اشاره کرد. گویا نتانیاهو نه تاریخ را خوانده است و نه درک دقیقی از افسانه استر و پوریم دارد به طوری که حتی افسانه استر را تحریف کرده است. وی در یکی از سخنرانی هایش اینچنین گفته است:

2500 سال پیش، در دوران امپراطوری پارس می‌خواستند یهودی‌ها را نابود کنند و شکست خوردند. حالا هم ایران به عنوان وارث آن امپراطوری همان هدف را دارد.

نتانیاهو اصلا اشاره نمی‌کند که هامان غیر ایرانی بوده است و در نهایت پادشاه ایران بود که فرمان داد تا یهودیان از خود دفاع کنند. فراموش کرده است که یهودیان مانند همه اقوام ساکن در شاهنشاهی ایرانی، از آزادی برخوردار بودند. البته اکثر یهودیان افراطی معمولا افسانه استر را به صورت ناقص روایت می‌کنند، چرا که در آن صورت باید پاسخ گوی تناقضات فراوان افسانه استر باشند و در واقع پاسخ منطقی برای این تناقضات ندارند.

سوء استفاده اسرائیل و نتانیاهو از داستان استر

سوء استفاده ایران‌ستیزان و افراطی‌ها در ایران

در ایران، ایران‌ستیزانی مانند ناصر پورپیرار شروع به تحریف افسانه استر و نتیجه گیری‌های بی معنی از این افسانه کردند. پس از آن برخی از افراطی‌ها سخنان ناصر پورپیرار را تقریبا تکرار کردند و البته بال و پرهایی به آن دادند. جالب آنکه اکثر این افراد تحصیلات مرتبطی نداشتند.

مواردی که این افراد درباره داستان استر گفته‌اند، اکثرا نادرست، تحریفی و بدون سند هستند. حتی برخی از آنها مدعی شده‌اند که در منابع یهودیان اظهارات آنها آمده است اما اظهارات آنها بر خلاف منابع یهودیان است. سیزده به در

سوء استفاده ایران ستیزان و افراطی‌ها از داستان استر در ایران

بر اساس افسانه استر، یهودیان چه کسانی و چه تعداد را کشته اند؟!

بر اساس افسانه استر شخصی از قوم غیر ایرانیِ عمالقه به نام «هامان» به درجه بالایی در حکومت می‌رسد! هامان به دلیل تعظیم نکردن یک یهودی به نام مردخای بر او، تصمیم به نابودی و نسل کشی یهودیان می‌گیرد. اما یهودیان با کمک استر همسر شاه ایران، به مقابله بر می‌آیند و دشمنان را می‌کشند. در افسانه استر نقل می‌شود که یهودیان ۷۷ هزار دشمن داشتند و آنها را نابود کردند. چنین می‌نماید که این افراد از سپاهیان و هم پیمانان هامان در سراسر امپراطوری بوده اند. این عدد علاوه بر این که به دلیل وجود دو عدد هفت در کنار هم نمادین به نظر می‌رسد بسیار اغراق آمیز می‌نماید (البته در بعضی از نگارش‌ها ۷۵ هزار دشمن‌عنوان شده است). به کرات دیده شده است که اقوام و ملل گوناگون در حماسه‌ها و افسانه‌های خود، تعداد دشمنان خود را بسیار اغراق آمیز معرفی کرده اند تا شاید قدرت خود و یا مظلومیت خود را القا کنند.

اما در ایران برخی آمارهایی مانند «500 هزار ایرانی» را ذکر می‌کنند که مشخص نیست منبع آنها برای این گفته چیست؟!! به هر حال تنها منبعی که این افسانه را می‌گوید کتاب استر است و به هیچ وجه در این منابع چنین آماری ذکر نشده است. سیزده به در

عدم وجود کتاب استر در طومارهای دریای مرده

یکی از رویداد‌های جالب و مهم باستان شناسی در قرن بیستم میلادی، کشف طومار‌هایی در منطقه قمران فلسطین بود که به طومارهای دریای مرده شهرت یافته اند. به طور خلاصه در این طومارهای کهن، می‌توان بسیاری از مطالب کتب عهد عتیق را یافت. شاید آنچه در بحث ما اهمیت داشته باشد، این است که در این طومارها نام همه کتب عهد عتیق به چشم می‌خورد به جز «کتاب استر»!!

این خود می‌تواند دلیل محکمی برای رد داستان کتاب استر باشد. سیزده به در

عدم وجود کتاب استر در طومارهای دریای مرده

کم رنگی یهودیان در آثار به جا مانده از هخامنشیان

در کتیبه‌های دوران هخامنشی هیچگاه به صورت مستقیم از یهودیان سخنی به میان نیامده است و حتی در کاخ پارسه (تخت جمشید) نگاره‌های زیادی از اقوام حوزه قلمروی هخامنشی وجود دارد اما اثری از یهودیان نیست. چنین می‌توان نتیجه گرفت که یهودیان اقلیتی بیش نبودند و هیچگاه رویکرد جدی به آنان نبوده است، در صورتی که داستان استر آنان را از بزرگان مملکت خوانده است و اگر اینچنین بود حتما رد پایی از آنان در آثار باستانی به جا مانده از هخامنشیان وجود داشت. سیزده به در

کم رنگی یهودیان در آثار به جا مانده از هخامنشیان

برای دانش بیشتر همراه با منابع و مآخذ نگاه کنید به: یهودیان در زمان هخامنشیان

ویژگی‌های اسطوره‌ای قهرمانان داستان استر

کسانی که به مقابله با مخالفان یهودیان می‌پردازند، ویژگی‌های شخصیت‌های اسطوره‌ای را دارند. برای مثال گویی استر به اندازه ایزدان زیباست و همه مجذوب زیبایی وی می‌شوند.

بر طبق کتاب استر، مُردخای توسط «نبُوکَد نَصر» پادشاه بابل، تبعید شده است (استر، باب2، بند 7). اگر بپذیریم که این داستان در دوره اوج هخامنشیان -حال دوره خشایارشا و یا اردشیر یکم- رخ داده است، واقعه تبعید مردخای می‌بایست بیش از 100 سال قبل از رویدادهای این داستان باشد،.. با توجه به این موضوع سن و سال مردخای بسیار بالا و غیر منطقی به نظر می‌رسد، آن هم شخصی که در دربار مشغول به کار است و با توان و کوشش زیاد، یهودیان را از نابودی نجات می‌دهد. این سن و سال بیشتر شباهت به سن و سال شخصیت‌های نخستین و قهرمانان اسطوره‌ها دارد. سیزده به در

در فرهنگ ایرانی، سیزده نحس نیست

آیا داستان استر ریشه در اسطوره‌های بابلی دارد؟

در فرهنگ ایرانی، سیزده نحس نیست

برای دانش بیشتر همراه با منابع و مآخذ نگاه کنید به: داستان استر و اسطوره سازی ایران ستیزانه

تاریخ برگزاری پوریم با جشن سیزده به در هماهنگ نیست

بطور خلاصه می‌توان گفت که در الگوهای باستانی تقویم ایرانی و یهودی نیز نه تنها این دو واقعه هرگز بر هم منطبق نمی‌شوند بلکه اصولا فاصله‌ی بیشتری را هم از یکدیگر دارند. برای روشن شدن بیشتر مطلب، جدولی نمونه از تاریخ وقوع پوریم در صد سال اخیر در جدول زیر تهیه شده است که ادعای انطباق این دو واقعه (پوریم و سیزده به در) را به کلی رد می‌کند (لاله زار و شموئلیان، ١۳۹۲).سیزده به در

 

پوریم اصلا در سیزدهم فروردین برگزار نمی‌شود

جدول تاریخ وقوع پوریم در یک دوره ١۰۰ ساله (١۳١۸-١۴١۸) (لاله زار و شموئلیان، همان)

.

برای دانش بیشتر نگاه کنید به: پوریم اصلا در سیزدهم فروردین برگزار نمی‌شود

پس از دوازده روز به یاد دوازده ماه، روز سیزدهم به در و دشت رویم…

این نوشتار به صورت خلاصه تهیه شده بود. برای دانش بیشتر حتما مطالب زیر را مطالعه بفرمایید:

دروغ آشکار: سیزده به در و قتل عام ایرانیان

پوریم اصلا در سیزدهم فروردین برگزار نمی‌شود

یهودیان در زمان هخامنشیان

افسانه «پوریم» و «جشن ایرانی کُشی یهودیان» بی اساس است

داستان استر و اسطوره سازی ایران ستیزانه

پانویس:

*دانش آموخته کارشناسی ارشد تاریخ، دانشگاه تهران.

.

یاری‌نامه‌ها و بن‌مایه‌ها:

– خالقیان، مجید (۱۰ فروردین ۱۳۹۹). «سیزده به در نحس نیست و به یهودیان ربطی ندارد». پایگاه خردگان.

نشانی رایاتاری: https://kheradgan.ir/?p=13157

– بیرونی، ابوریحان (١٣٨۶). آثارالباقیه عن القرون الخالیه. ترجمه اکبر داناسرشت. تهران: امیر کبیر.

– تفضلی، احمد (١٣٨۹). تاریخ ادبیات ایران پیش از اسلام. تهران: سخن.

– شاکر، محمد کاظم؛ فیاض، محمد سعید (بهار و تابستان 1389). «هامان و ادعای خطای تاریخی در قران» مجله قران شناخت، سال 3، شماره 5.

– لاله زار، حمامی؛ شموئلیان، امین (تابستان ١۳۹۲). «عدم انطباق پوریم با سیزده فروردین». انجمن کلیمیان تهران.

شرایط استفاده از نوشتار:

از آنجایی که هرگونه استفاده يا رونوشت از نوشتارها بر اساس پيمان نامه کاربري امکان پذير است، اگر قصد رونوشت از اين نوشتار را داريد، بن‌مايه آن را ياد کنيد. طبیعی است که ذکر مواردی مانند نام پدیدآور (نویسنده، گردآورنده و…)، تاریخ واپسین به روز رسانی، عنوان کامل نوشته به همراه پیوند (لینک) و همچنین ذکر تارنمای خردگان (www.kheradgan.ir) ضروری است.

برچسب ها:
پست قبلی
پست بعدی

64 دیدگاه

 1. گرچه پیش‌تر ها به ماجرای پوریم باور داشتم اما با تحقیق متوجه شدم که بیش از شباهت با واقعیت، با افسانه شباهت دارد. خصوصا درمورد اینکه جایی جمعیت آن روز ایران ۷۰۰ هزار نفر ذکر شده بود و حال کشتن ۵۰۰ هزار نفر آن هم در دو سه روز غیر ممکن می نماید. حتی کشتن ۷۷ هزار نفر هم دور از واقعیت است! البته جالب بود که این‌جا به نمادین بودن ۷۷ (هفتمین مضرب عدد ۱۱) اشاره شده است.

  درواقع صهیونیست‌ها نفرت عمیقی نسبت به ایرانیان دارند و طبیعی‌ست که با سوءاستفاده از افسانه‌هایی مثل ماجرای استر بخواهند در توهم غلبه بر ایرانیان -که ان شاءالله به گور خواهند برد- غرق شوند. افسانه‌بافی صهیونیست‌ها و طرفدارانشان علیه ایران به‌همین‌جا ختم نمی‌شود و بارها مشاهده کرده‌ایم که در توهمات خود غلبه بر ایران را به تصویر کشیده‌اند. نمونه‌اش فیلم ۳۰۰، بازی Battefield3، بازی Call of duty cold war و ده ها مورد دیگر. اگر اشتباه نکنم در یک فیلمی هم طوری جلوه دادند که انگار اسرائیل به ایران حمله‌ی نظامی کرده و موفقیت کسب کرده است. بگذارید در توهم بمانند، جوابشان را ان شاءالله در واقعیت خواهند گرفت.

  برخی دوستان اصرار دارند ماجرای استر را واقعی بدانند تا از ایران‌ستیزی صهیونیست‌ها بگویند اما به‌نظر من اگر استر افسانه باشد بیشتر این موضوع را تأیید می‌کند. تصور کنید نفرت و خون‌خواری این‌ها نسبت به ایرانیان چقدر است که حتی با یک افسانه چنین مغرور شده اند.

  نکته‌ی دیگری که لازم به یادآوری می‌دانم:
  همه می‌دانیم که ما انسان‌های عادی هستیم و نه معصوم و دور از خطا. هرکسی از ما ممکن است اشتباه کند. مثالش همین آقایان مثل رائفی پور و عباسی و… اما می‌دانیم که ما در عین اشتباهات، کارها و سخنان درستی هم داریم و نباید چند اشتباه را زمینه‌ی تخریب وجهه‌ی دیگران قرار داد.

 2. ختم كلام بنده كه يك شيعه ايراني اصل جد در جد شيعه و پدر بزرگ پدري‌ام از روحانيوني بود كه چند سال قبل از انقلاب بعلت بيماري فوت كرد. هرگز دنبال سياست و جدل با كسي نبود و روزيش فقط از راه معلمي و تدريس سواد آموزي و نوشتن كتب و باغداري در مي‌آورد نه مثل برخي از جيب ملت از خون و آه ملت، نه از راه منبر اراجيف!
  عراقيها پسر عمه‌ام زنده زنده سوزاندن در جنگ تحميلي و بماند چقدر جوانان ايران شكنجه كردند و ياد همه شهداي شيعه و سني و يهودي و مسيحي و زرتشتي ايران گرامي كه براي خاكي جان دادند به اميد برابري و خوشبختي همه اقوام و اديان اما زهي خيال باطل كه ژن خوك ها نگذاشتند.
  بعد اين همه منابع و مقالات و نظرات علمي و عقلي و تاريخي كه گواه افسانه بودن پوريم هست كه وشتي هم دختر بخت نصر بوده نه آريايي! و حاكي از كشتار كافران غير ايراني غير آريايي هست حتي در منابع يهوديت و فيلم هاليووديش هم گواه كشتار غير ايرانيان غير تبار آريايي هست آنوقت يك عده مغز نخودي غير اصالت ايراني انگشت به سمت پوريم گذاشتند براي ايجاد نا آرامي جامعه و افزايش حس تنفر جهت جنگ افروزي! به آنها ميگويم:
  گيرم پوريم واقعي!!! خوب شد ژن خوك ها كشته شدند ان شاء الله باز هم تكرار پوريم رخ دهد و ژن خوك ها كه باعث فقر و بيكاري ملت شدند كشته شوند.
  آنان به مردم ميگويند كينه‌ دلتان را از اعراب و عراق بيرون كنيد چون كينه خوب نيست آنان برادر و دوست ما هستند! كه هنوز كه هنوزه همين كشورهاي عرب زبان و عربستان از علاقه شان به تجاوز به خاك و ناموس ايران ميگويند آنهم در شبكه‌هاي رسمي خودشان! آنوقت همين افراد قدرت نشين منافق ميگويند مبادا كينه تان از يهوديت و مسيحيت كنار بگذاريد همواره متنفر باشيد از غير مسلمانان! كه سخنانشان خلاف قرآن و دستورات ائمه هست قرآن را آن طور كه ميخواهند تفسير ميكنند بدون دانستن زمان نزول آيات بر حسب وقايعي كه در تاريخ صدر اسلام رخ داد سبب شبهات در معاني ميشود طبق آيه 91 سوره حجر: آنان که قرآن را (به میل خود و غرض فاسد خویش) جزء جزء و پاره پاره کردند (بعضی را قبول و بعضی را رد کردند).
  خدا در قرآن از مومنان يهودي و مسيحي و زرتشتي به نيكي ياد ميكند و از منافقان و ظالمان مسلمان به بدي! كلا خداوند بارها فرموده هر كس بر حسب عملش مواخذه ميشود نه نام دين و نام قومش. پس اينقدر چرت نگوييد و يهوديت برابر صهيونيست قرار ندهيد وگرنه همه ما مسلمين هم برابر داعش و طالبان هستيم!

 3. درود بر شما
  این مطلب نیز جهت نفی ارتباط پوریم و سیزده به در بسیار مستحکم و آموزنده است:

  (پیوند)

  • سلام
   پیوند را نگذاشتید قربان

   • اشکان دهقان

    درود بر شما

    درباره پیوندها خواهشمندیم قوانین پایگاه را بخوانید: https://kheradgan.ir/rules

   • سوال من این بود که اگر قرار نیست مطلب مورد اشاره یا پیوندش را بگذارید، خود پیام را هم نباید می‌گذاشتید.
    الان یک دور بخوانید ببینید چی شده. نوشته این مطلب خیلی مفید و مستحکم است
    اما نه مطلب را نقل کردید نه پیوندش را.
    این خیلی مضحک شده.
    کدام مطلب؟ در کدام پیوند؟

    پس خود پیام را از رویت عمومی بردارید.
    با سپاس

   • اشکان دهقان

    دوست گرامی صرفا بخش هایی از دیدگاه های که خلاف قوانین پایگاه هستند حذف می شوند که شائبه سانسور و سلیقه ای رفتار کردن پیش نیاید

 4. دقت كنيد كسي در اين وب چه نويسنده چه نظر گذار كه هدف رفع ابهام تاريخي در مورد سيزده بدر و كاهش دشمني بيجا با اقليتهاي مومن ايران و جلوگيري از آشوبهاي آينده را داشته و دارد، نگفتند صهيونيست مهربان هست! اما امثال شما باقر و هاني كه نام جعلي مردانه استفاده كرديد نميدونم چرا سعي در استفاده از فعل جمع هستيد و گناه صهيونيست به نام كل يهوديان ميزنيد! مشخصه نه قرآن خوانده‌ايد با درك كامل! نه تقسير آن از منابع معتبر! نه مطالعه دقيق بر تاريخ صدر اسلام و شان نزول آيات دقيقا متعلق به چه برهه و اتفاقي بوده دانا نيستيد! آگاهي ناقص داريد واي بر كسي كه جاهل باشد و آگاهيش ناقص آنوقت چون خودش را عقل كل ميداند هرگز سخن حق و علم را نميپذيرد.( به فرموده بيشتر معصوم و مولا علي (ع)).
  اگر قرار به استفاده از فعل جمع هست پس ما مسلمين هم ملعونيم ظالميم مورد غضب هستيم چون عربستان ساليان زياد در حال بمباران يمن هست چون ما مسلمين ميريم حج و سوغاتي ميخريم و پول هنگفتي در جيب عربستان ميكنيم براي كشتارش! پس دست ما هم آلوده به خون هست چون مسلمانان در طول تاريخ خونهاي ناحقي ريختند از تجاوز عثمانيان به خواست علماي عربستان به اروپا و بردن بسيار بسيار از دختران بچه اروپايي بعنوان برده و كنيز به عثماني و عربستان! از حمله و به جان هم افتادن كشورهاي مسلمان در طول تاريخ براي كسب قدرت بيشتر مثل كشتار لبنانيهاي شيعه توسط عثماني به تاييد علماي عربستان و ساير علماي وهابي! همچنين تجاوز و كشتار ارامنه داخل و خارج از ايران توسط مسلمين كه البته قاتلين ترك زبان بيشتر بودند! مثل حمله برخي شاهان ايران پس از اسلام به كشورهاي همسايه از جمله هند و كشتار بوداييان! و در كل قتل بسيار از مسلمان و غير مسلمان توسط پادشاهان كشورهاي اسلامي صرفا جهت سركوب مخالف و رسيدن به قدرت و ثروت! و بسيار ظلم و تجاوز كه توسط همكيشان ما مسلمين در طول تاريخ رخ داد! آيا بنده و شما و هركس كه مسلمان بي آزار و مومن به احكام خدا مخصوصا مومن به حق ناس باشد جزء همان مسلمانان ظالم در درگاه خدا هستيم؟! معلومه خير اگر قرآن خوانده باشيد هر كس به هر دين و ديدگاهي برحسب عملش مجازات ميشود نه بر حسب نام قبيله و نام فرقه و نام دين ! پس صهيونيست برابر با يهوديت نيست همانطور كه طالبان و داعش برابر با مسلمان نيست.
  خداوند بارها از مشرك سخن گفته شرك بر دو نوع خفي و آشكار هست (سوال كنكوري ديني)…. شرك آشكار معلوم هست اعتقاد به چند خدايي پرستش بت كه اتفاقا فرد بت پرست جاهل هم بر حسب عملش بازخواست ميشود اما شرك خفي ترسناكتر هست يعني اميال نفساني همان هفت گناه معروف را خداي خود كني يا كسي را مراد خود و خداي خود كني بطوريكه سخنان آنها را ارجح بر خدا قرار دهي مثل همين كاري كه برخي طرفداران رائفي پور و عباسي و پورپيرار انجام ميدهند يعني سخن آنها را ارجح به سخ كلام الله قرار دادند و هر آنچه آنها گويند بدون چون و چرا ميپذيرند!
  در قرآن خدا بارها از كساني نام برده كه عبادت گزار نيستند و در آخرت ضرر بدي خواهند ديد منظور حق الله نيست چرا كه به فرموده خدا و ائمه و محمد نبي عبادت بيشتر رعايت حق ناس هست. در آوردن روزي حلال و نخوردن بيت مال و كمك به مردم و رفع گره مشكلات و غيره هست پس همين كسان معروف نشست گزار بهتره مراقب روزي خود باشند كه از راه پريشان كردن ذهن مردم و اغتشاش در آينده بعلت مشوش كردن ذهن افراد جاهل ايجاد ميكنند؛ دارند كسب ميكنند!
  هيچكس نبايد فرد ظلم تاييد كند حتي برادر ظالم مسلمانش… پس چرا از فعل جمع بر اقليت و ديني استفاده ميكنيد در حاليكه خدا به خوبي تفكيك در قرآن كرده ظالم و مظلوم هر دين و هر قوم را مشخص كرده؟!

 5. نویسنده در نهایت معتقده یهودی ها پوریم رو برای دفاع از خودشون جشن میگیرن نه کشتن عده ای ایرانی اما من مخالفم اگر هم قدیم اینطور بوده الان صهیونیست ها باتوجه به اهدافی که دارن و روابط سیاسی با ایران از این داستان برای مردمشون استفاده میکنند. کاملا ایران ستیزی رو به فرزندانشون القا میکنند.

  مطالبی که نتان یاهو گفته هم نشون دهنده رویکرد اون ها نسبت به ایران هست.

  • نمی دانم اصلا نوشتار را مطالعه کردید یا خیر!!!

   این نوشتار اصلا درباره چرایی و چگونگی جشن پوریم در اسرائیل کنونی نیست که چنین نتیجه گیری در متن شده باشد. بلکه یک مطلب تاریخی است که بیشتر به داستان استر و بی ربطی آن به سیزده به در می پردازد.

   به هر حال نمی دانم شما بر اساس کدام سند و مدرک چنین مواردی را میفرمایید. ادعاهای بدون و سند و مدرک قابل قبول نیست.

   همانطور که بارها گفته ایم رویکرد ایرانستیزانه در داستان استر دیده می‌شود.

   درباره رویکرد نتانیاهو و برخی از صهیونیست ها هم صراحتا آمده است: “برخی از بیگانگان یک نوع رویکرد را به این داستان مورد توجه قرار می‌دهند که حاکی از ایران ستیزی است”

   نمی دانم نقد شما اصلا به این نوشتار بود یا به نوشتار دیگر سایت‌ها!!

 6. گیرم که فرمایشات شما درباره ی مهربانی قوم یهود زمان موردخای درست باشد قتل عام فلسطینیان از 70 سال قبل که هنوز هم ادامه دارد را چگونه میتوانید پنهان کنید
  قوم یهود یکی از رذل ترین اقوام موجود روی زمین است و با این بزک کردنها جنایاتشان شسته نمیشود

  • اشکان دهقان

   نمیدانم چرا عزیزان مطالب را نمی خوانند و نظر می دهند؟! آیا جایی از مهربانی یهود در زمان مردخای آمده است؟!

   ما می گوییم داستان استر، افسانه است و اصلا مشخص نیست مردخایی وجود داشته باشد!! آن وقت شما از مهربانی قوم یهود می گویید؟!! اصلا استر و مردخایی وجود نداشته که بخواهند مهربان باشند.

   جدا از این بسیاری از پیامبران که نام آنها در قران آمده یهودی بودند! آیا آنها هم جنایت کار بوده اند؟! آیا قران هم بزک کرده است که از موسی و یوسف و… داستان ها گفته است؟! آیا قران هم قصد شستن جنایات یهود را داشته است؟!!!

   • البته که برخی نسبت به این مطلب واکنش های لی ربط داشتند
    ولی لازم می‌دانم این نکته را اصلاح کنم:
    از ابتدا تنها یک دین بوده است و همه ی پیامبران پیرو همان بوده اند و بعد ها با برخی تغییرات شاهد بروز پدیده ی چند دینی شده ایم که ارتباطی با پیامبران ندارد(چون همه پیامبران یک دین آورده اند) و در اینجا لفظ صحیح، پیامبران بنی اسرائیل (نام قوم) است نه پیامبران یهودی مذهب.

   • ایرانمهر

    جناب محمد بحث ما قوم یهود است که طبق تورات و روایات اسلامی از نوادگان یهودا هستند و موسی و عیسی (از پیامبران اولعزم)هم از این قوم بودند و اگر کسی معتقد است همه یهودیان جنایتکارند پس به پیامبران اولعزم هم چنین افرادی بودند (بر اساس اعتقادکاربر محمد)

 7. لطفاً به این نقد (…) پاسخ دهید:

  (کپی نوشته سایت های ایران‌ستیز)

  • اشکان دهقان

   دوست گرامی صمیمانه خواهش می کنیم نوشتارهای پایگاه را بخوانید سپس درخواست‌های خود را مطرح کنید. تقریبا پاسخ به همه این موارد آمده است. همچنین اینگونه درخواست ها را از طریق رایانامه مطرح کنید. با سپاس

 8. با ارائه سند قرآني ثابت ميشود دشمني و توهين به همه يهوديان و همه مسيحيان و همه اديان و همه بشر كاري غير خدايي و البته شيطاني كامل و جهل تمام هست.
  اگر قرآن با دقت و فهم بخوانيم ميفهميم خدا و اسلام دشمني با همه يهوديان و همه مسيحيان و همه اديان و بشر با هر ديدگاهي ندارد و آنها را هرگز حقير و پايينتر از مسلمين نميداند. و آيات غضب فقط در مورد متخلفان و ظالمان هست كه از لعن وغضب خدا بر مسلمين ظالم و منافقين اسلام و ظالمين هر فرد با هر دين و ديدگاهي بيان و تاكيد شده است. پس يك دين خاص در اشاره خدا مورد لعن و غضب نيست.
  (مولا علي (ع): دو دسته كمرم شكستند: عابد بدون علم (امثال اسلام گراهاي افراطي و اديان نت و غيره) و عالم بدون دين! زيرا اولي بدون علم و از جهل تنها بخاطر عبادت خودش را برتر ميداند و ظلم و توهين به ديگر اديان و ساير بشر ميكند و دومي بدون دين و بدون اعتقاد به خوبي ميتواند با علمش به بشر صدمه بزند (مثل دانشمند قاتل).
  لطفا وقتي قرآن ميخوانيد بيانديشيد و آيات درك و حلاجي كنيد تفكر از عبادت 70 ساله برتر است به فرموده بيشتر ائمه و مولا علي (ع) و هميشه به ياد داشته باشيم هر حكمي هر سخني كه بر حسب علم و عقل و منطق نباشد و داخلش توهين و ظلم به كسي وخودمان و جنبده‌اي باشد و به بزرگي ارجاع دهند حتما تحريف و شيطانيه نه خدايي.
  مطالب كلي بيان ميكنم تا درك بهتري شود تا دشمني جاهلانه نداشته باشيم مخصوصا طرفدران اديان نت و كسانيكه عاشق نشستهاي ضد اديان هستند كه توسط افراد معروف جامعه برپا ميشود! بيشتر تفكر كنند تا دست از دشمني جاهلانه كه تخم كينه و اغتشاش جامعه را ميكارد بردارند:
  كافر كيست؟؟؟ كافر در آيات متعدد قرآن كسي هست كه به احكام خدا كفر ورزيد كسي كه تقواي عمل نداشته باشد كه تقوا به فردي (حق الله و حق نفس) و اجتماعي (حق ناس) تقسيم ميشود. مثل آيه 140 و 167 تا 169 نساء و 10 مائده و غيره:
  وقَد نَزَّلَ عَلَيكُم فِى الكِتبِ ان اذا سَمِعتُم ءايتِ اللَّهِ يُكفَرُ بِها ويُستَهزَا بِها فَلا تَقعُدوا مَعَهُم حَتّى‌ يَخوضوا فى حَديثٍ غَيرِهِ انَّكُم اذًا مِثلُهُم انَّ اللَّهَ جامِعُ المُنفِقينَ والكفِرينَ فى جَهَنَّمَ جَميعا؛ خداوند در قرآن (اين حکم را) بر شما فرستاده كه هنگامي كه بشنويد افرادي آيات (احكام) خدا را انكار و استهزا مي‌نمايند با آنها ننشينيد تا به سخن دگري بپردازند، زيرا در اين صورت شما هم مثل آنان خواهيد بود، خداوند منافقان و كافران را همگي در دوزخ جمع مي‌كند.
  انَّ الَّذينَ كَفَروا وصَدّوا عَن سَبيلِ اللَّهِ قَد ضَلّوا ضَللًا بَعيدا• انَّ الَّذينَ كَفَروا وظَلَموا لَم يَكُنِ اللَّهُ لِيَغفِرَ لَهُم ولا لِيَهدِيَهُم طَرِيقا• الّا طَرِيقَ جَهَنَّمَ خلِدِينَ فِيها ابَدًا وكانَ ذلِكَ عَلَى اللَّهِ يَسيرا؛ كساني كه كافر شدند و (مردم را) از راه خدا باز داشتند در گمراهی دور و درازي گرفتار شده‌ اند. كساني كه كافر شدند و ستم (به خود و ديگران) كردند هرگز خدا آنها را نخواهد بخشيد و آنها را به راه هدايت نخواهد كرد. مگر به سوي راه دوزخ! كه جاودانه در آن خواهند ماند و اين كار براي خدا آسان است.
  والَّذينَ كَفَروا وكَذَّبوا بِايتِنا اولكَ اصحبُ الجَحيم؛ و كساني كه كافر شدند و آيات (احكام) ما را تكذيب كردند اهل دوزخند. (يعني احكام قبول نكردند و رعايت نكردند). پس هر كس به هر ديني حتي مسلمان به نام كافر ميتواند محشور شود.

  احكام خدا چيست؟؟؟ طبق آيات مختلف كه از احكام خدا و روش زندگي صحيح بيان ميشود و فرموده محمد نبي و معصومين همان سه حق كه به گردن هر انسان هست كه در همه اديان موجود هست و زرتشت نبي به بيان كلي گفتار و كردار و پندار نيك بيان كرده است. كه به يقين ميگم هر كس به هر دين و ديدگاهي پيرو رعايت اين سه حق مخصوصا حق ناس باشد طبق احاديث معصوم نزد خدا مقرب و عزيز هست و نزد خدا مسلمان واقعي هست يعني تسليم شده در برابر احكام خدا حتي در شناسنامه مسلمان نباشد و هر مسلماني اين سه حق بخصوص حق ناس رعايت نكند مسلمان محشور نميشود حتي شناسنامه مسلمان باشد :
  1- احكام طبق آيات متعدد قرآن رعايت حقوق ديگران مانند برقراري عدالت و برابري در همه امور بين همه بشر با هر ديدگاه و ديني (تاكيد سخن مولا علي به مالك اشتر هم بود)، مسئوليت پذيري در قبال كار و جامعه و خانواده و محيط زيست، رعايت انصاف رعايت حقوق انس و جن و طبيعت كه به زور آنها را به پليدي و حقارت و نابودي و كاري نكشانده، عدم خودخواهي و رعايت ادب و احترام و رعايت حقوق همسايه و عدم جادو كردن عليه يا به نفع كسي يا خويش كه دخالت در اراده انساني هست وجه انسانيت ندارد و ظلم هست و حكم كفر دارد، عدم ظلم و توهين و افترا و تهمت و غيبت و شايعه سازي در كل نام همه اينها حق ناس هست يعني هر آنچه كه مربوط به حقوق انس و جن و طبيعت و رعايت هنجار جامعه ميشود و هيچ جنبنده و طبيعت مورد آزار و اذيت قرار نگيرد. (بعبارتي آنچه بر خود نميپسنديم بر ديگران نپسنديم.) حق ناس والاترين حقيست كه به گردن هر انسان هست.
  2- رعايت حقوق خويش يعني عدم ايجاد جراحت و آسيب به بدن به هر روشي (مثل مصرف دخانيات و مشروبات الكلي و عزاداري با ايجاد جراحت و ضربه به بدن كه كوفتگي و زخم ايجاد شود) و رعايت عدم مصرف غذاهاي آلوده كه در اديان يكتاپرستي غذاهايي با چربي زياد و حاوي باكتري و انگل و آمونياك و اوره بالا در بافت گوشت مثل خون و خوك و مردار و حيوان گوشتخوار و حيوان مرده بعلت بيماري و ذبح نشده بعلت وجود خون در بافتش كه سموم بسيار دارد و حشرات و نجسات و ماهي بدون فلس و لجن خوار و هر ماده غذايي كه رشد با تغذيه آلوده داشته باشد حتي حلال گوشت باشد مضر خواهد شد و روا نيست مصرف شود مگر فرد به جبر مجبور شود كه به كم ميتواند بخورد. كه طبق علم ژنتيك غذا و آب و هواي آلوده اثر منفي در ژنها گذاشته كه اغلب بصورت انواع بيماري نمايان ميشود. و عدم مصرف گوشتي كه به عذاب و درد كشته شده مثل آزار هر حيواني و زدن آسيب به پاهاي شتر و گاو تا بيافتد و گردنش را قطع كنند يا حيوان در شب يا جلوي حيوان ديگر و بدون آب و بدون نام خدا كشته شود (طبق علوم غريبه احتمال دارد جني در بدن حيوان خفته باشد و بردن نام خدا حايل بر او شده تا آسيب نبيند وگرنه جن از شياطين باشد تا هفت نسل ذبح كننده را اذيت ميكند.) و حيواني به سختي و عذاب كشته شود بعلت ايجاد ترس زياد در حيوان بافت اسيديته و سموم در گوشت زياد ميشود و مضرميشود در كل اين موارد حق نفس هست. يعني چيزي نخوريم كه مضر باشد كاري نكنيم كه ضرر ببينيم.
  3- اما حق آخري كه خدا بارها فرموده بي نياز از عبادت خلقم (آيه 15 تا 17 سوره فاطر و آيات ديگر ) و تنها عبادت براي يادآوري نيكي روح و پاك شدن نجسات شياطين بر روح قرار دادم همان حق الله است كه در ميان اين سه حق طبق آيات متعدد و احاديث معتبر حق ناس والاترست كه از شهيد هم ميگيرند ولي خدا از بخشش زياد از حق الله و حق نفس ميگذرد ولي از حق ناس خير چون طرف ما ديگر خدا نيست بلكه مخلوق خداست كه اهل بخشش نيست با تصرف ثواب و دادن بخشي از گناهش جبران طلبش ميكند. ولي ادب حكم ميكنه حق الله را هم رعايت كنيم آنهم براي خالقي كه مثل يك ژنراتور برق هست و ما لامپ هستيم كه از او زندگي و حيات ميگيريم و اولين ايثارگر و فداكار خداست زيرا تمام صفات نيك از اوست از ايثار و فداكاري زياد از خودش زد تا مخلوقات خلق كند و در نهايت در برهه قيامت با انرژي خودش جاويدشان كند. همه ما بدهكاريم هر كس نعمتش كمتر باشد بدهي كمتر دارد و هر كس نعمتش بيشتر بدهكارتر و جوابگوتر خواهد شد.

  خوب معناي كافر فهميديد كافر كسي هست كه احكام يا آيات خدا همان سه حق را رعايت نكند مخصوصا حق ناس كه طبق قرآن و احاديث معتبر و شهيد مطهري خدا هيچ قومي را بواسطه كفر بر خودش (حق الله) مورد غضب قرار نداد مگر بواسطه ظلمش (حق ناس و حق نفس) مثل آيه 60 مائده: بگو (ای پیغمبر): آیا شما را آگاه سازم که چه كسي را نزد خدا بدترین پاداش است؟ کسانی که خدا بر آنها لعن و غضب کرده و برخی از آنان را به بوزینه و خوک مسخ نموده و آن کس که بندگی طاغوت (شیطان) کرده. این گروه را (نزد خدا) بدترین منزلت است و آنها گمراه‌ترین مردم از راه راستند. (احتمالا يكي از دلايل حرام بودن خوك اين هست كه اجدادي انسانهاي لعن شده و مسخ شده هستند)، 166 اعراف: پس چون سرکشی و تکبر کرده و آنچه ممنوع بود مرتکب شدند به آنها گفتیم به شکل بوزینه شوید و بسی دور و بازمانده از رحمت خدا باشید. اين آيه اشاره بر مجازات بر هر آنكس كه حقوق مخصوصا حق ناس رعايت نكند دارد. (در گذشته برخي از بني اسرائيل رعايت حق ناس در زاد و ولد ماهيها كه روزي بايد آرامش داشته باشند رعايت نميكردند و تمام روز هفته شكار ميكردند! كه عذاب شامل حال همان گروه از بني اسرائيل شد نه همه آنها) اين آيه شامل حال ما مسلمين هم ميشود و هر كسي با هر ديدگاه و ديني چون هر كس بي رويه شكار كند باعث نابودي اكوسيستم ميشود پس در آخرت بوزينه و خوك محشور ميشود حالا هر ديني داشته باشد در اينجا اشاره خدا به رعايت حقوق طبيعت و حيوانات دارد نه آنكه برخي مسلمين متاسفانه به همه يهوديان نسبت ميدهند و فقط شامل حال آنها ميدانند! و نشانه غضب خدا بر آنها ميدانند! پس هر جاي قرآن فرموده كافران مورد عذاب خواهند شد آيات ديگرش هم بخوانيد تاكيد بر كافراني هست كه حق ناس و حق نفس دارند به هر ديني منظور هست چرا كه در آيات متعدد از دادن عذاب در آخرت بر مسلمين منافق و مسلميني كه مثل گروهي از مابقي اديان كافر شدند يعني حق به گردن دارند و ظلم ميكنند به هر ديني باشند حتي مسلمان باشد اشاره دارد. و در آيات ديگر از دادن پاداش به پيروان پيامبران مختلف كه نيكي ميكنند اشاره دارد مثل آيه 69 مائده كه از يهوديان مومن مسيحيان مومن به نيكي ياد ميكند:
  همانا كسانى كه ايمان آوردند ومؤمنان و يهوديان و صابئان و مسيحيان، هر كدام به خدا و روز قيامت ايمان آورده و كار شايسته انجام دهند (تاكيد برتري حق ناس)، بيم و اندوهى بر آنان نيست هرگز آنان را ترسی و اندوهی (در عالم آخرت) نخواهد بود.
  (پس يهوديان همه آنها مورد لعن خدا نيستند آنها همانند ما مسلمين ساير اديان و كل بشر خوب و بد دارند و هميشه ظالمين ملعون هستند حالا به هر ديني و ديدگاهي ميخواهد باشد حتي مسلمان.)
  و اعراف 159 از مومنان يهودي، خداوند به نيكي ياد ميكند:
  و از قوم موسى گروهى هستند که مردم را به حق راهنمايي ميكنند و به حق دادگري ميكنند.
  و 62 بقره: هر یک از مسلمانان و یهود و نصاری و صابئان (پیروان حضرت یحیی) که از روی حقیقت به خدا و روز قیامت ایمان آورد و نیکوکاری پیشه کند، البته آنها از خدا پاداش نیک یابند و هیچ گاه بیمناک و اندوهگین نخواهند بود. (تمام اين آيات تكريم مومنان از اديان يهودي و مسيحي و صائبان هست همانطور كه از هر انسان به هر دين و ديدگاهي اما بدون حق ناس بر گردن به نيكي ياد و در احاديث معصوم هم هست.)
  و خدا ميفرمايد آيه 7 و 8 زلزال : فمن يعمل مثقال ذرة خيراً يره.. ومن يعمل مثقال ذرة شراً يره… خدا ميفرمايد يعني همه بشر به اندازه ذره ذره خير و شري كه كند جزا ميگيرد و خدا از لطف زياد ميفرمايد آيه 160 انعام كه براي هر خير 10 حسنه و هر شر يك جزا ميگذارم (در آیه ی 245 سوره ی بقره می خوانیم که پاداش کار نیک نوع انفاق هفتصد برابر می شود؛ و در آیه ی 10 سوره ی زُمَر می خوانیم که استقامت و صبر در برابر سختي، پاداش بی حساب دارد.) پس ما مسلمين برتر نيستم هر كس بر حسب خير و شر مجازات و محاسبه ميشه حالا به هر دين و ديدگاهي باشد آيه 17 حج. (طبق اين آيه هر كس از مسلمان و صائبين و يهودي و مسيحي و مجوس(زرتشتي) و حتي كافرين بر حسب اعمال در آخرت مورد بازخواست قرار ميگيرند نه بر حسب نوع دين!.)
  در هر جايي كه فرموده آنان كه پيامبران كشتند منظور خود قاتلين هست وگرنه گناه والد بر فرزند و فرزند بر والد نوشته نميشه و خير و شري از والد به فرزند و از فرزند به والد نميرسد هر كس منفرد و تنهاست در مقابل اعمال خودش طبق تفسير آيات مريم بنابراین هر کسی در قیامت در سرزمینی قرار می‌گیرد که خود همه چیزش را خلق می‌کند؛ از این رو هر کسی خدایی تنها در سرزمین خویش است.(مریم، آیه 80 و 95) (مگر آنكه فرزند به سبب كار نيك توسط ديگران والدش دعا شود يا والد به سبب كار نيك توسط ديگران فرزندش دعا شود آنوقت والد و فرزند خيري بهم رسانده‌اند.) هر عملی که انسان انجام داده، در قیامت آن را حاضر می‌یابد و ملکوت آن را می‌بیند. یعنی همه هستی او را در بر می‌گیرد و حقیقت شخص و محیط زندگی او را شکل می‌بخشد. خدا می‌فرماید: و كارنامه عمل شما در ميان نهاده مى‌‏شود، آنگاه بزهكاران را از آنچه در آن است بيمناك مى ‏بينى و مى‏ گويند: اى واى بر ما؛ اين چه نامه‏ اى است كه هيچ كار كوچك و بزرگى را فرو نگذاشته جز اينكه همه را به حساب آورده است و آنچه را انجام داده‏‌اند حاضر می‌يابند و پروردگار تو به هيچ كس ستم روا نمى‌دارد. کهف، آیه ۴۹
  از اين سبك آيات بسيار هست كه كه هر كس در آخرت جزاي كارنامه شخصي خودش ميگيرد نه ديگري را(پس در قيامت هركس نامه عمل خويش دارد كه والد از فرزند ميگريزد و حتي نميشناسد او را و فرزند از والد! چون هر كس شكل عملش محشور ميشود. و تنها هر كس بر حسب شرف و بزرگي زياد كه نزد خدا داشته باشد تا محدوده‌اي به اندازه دفع گناه حق نفس و حق الله طبق خواست خدا ميتواند شفاعت كند اما در زمينه حق ناس حتي معصوم هم نميتواند شفيع كسي شود در واقعه كربلا امام حسين فرمود اگر حق ناس داريد برويد اگر شهيد شويد من و هيچكس نميتواند شفيع شما شود.)
  پس يهوديان مومن و مسيحيان مومن و زرتشتيان مومن و كافران بي آزار و بدون حق ناس و خيّر در رتبه مسلمان مومن هستند كه هركس خير بيشتر داشته باشد مقربتر است كه خدا فرموده آيه ۱۳ سوره الحجرات می‌فرماید: «یَا أَیُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْنَاکُمْ مِنْ ذَکَرٍ وَأُنْثَى وَجَعَلْنَاکُمْ شُعُوبًا وَقَبَائِلَ لِتَعَارَفُوا إِنَّ أَکْرَمَکُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقَاکُمْ إِنَّ اللَّهَ عَلِیمٌ خَبِیرٌ» (ای مردم! ما شما را از یک مرد و زن آفریدیم و شما را تیره‌ها و قبیله‌ها قرار دادیم تا یکدیگر را بشناسید؛ (این‌ها ملاک امتیاز نیست) گرامی‌ترین شما نزد خداوند با تقواترین شماست؛ خداوند دانا و آگاه است!). تنها باتقواترين برتر هستند نام دين و ديدگاه نبرده يعني هركس به هر دين و ديدگاهي و به هر جنسيتي و سني شامل ميشود كه حضرت محمد فرموده من پيامبر هر فرد مومن و باتقوا هستم بخاطر همين در زندگي برخي عرفا ميخوانيم ائمه و حضرت محمد به مومنان اديان ديگر همچون يهودي و مسيحي و غيره حتي كافر لطفهايي كردند و امدادهايي رساندند. پس ما مسلمين خودمان برتر ندانيم كه خواست شيطان كه اولين نژاد پرست هست.
  پس آنهايي كه به بدي از اقليتها ياد ميكنند مخصوصا در نشستهايشان ميگويند زمان ظهور همه يهوديان و مسيحيان و اديان ديگر كشته ميشوند فقط مسلمان ميماند! (در حاليكه طبق احاديث معتبر از معصوم خيلي از مسلمانان قاري قرآن و متظاهر به دين كشته و مساجد كه به ريا و پول بيت مالي كه حق فقيري خورده شده و بنا شده ويران ميشود را اما متذكر نميشوند!) و تنها با گفتن آيه‌اي آسمون ريسمون ميكنند و آيات ديگر را نميگويند و تفكر در معاني كل آيات قرآن نميكنند كه بدون ذكر تفسير و معني آيه و زمان نزول و تاريخ صدر اسلام باعث ايجاد شبهات و اشتباه در تفهيم معاني ايجاد ميشود همان كساني هستند كه طبق آيه 91 سوره حجر: آنان که قرآن را (به میل خود و غرض فاسد خویش) جزء جزء و پاره پاره کردند (بعضی را قبول و بعضی را رد کردند).
  طبق آيات متعدد قرآن مثل 4 حجرات و 63 عنكبوت و 187 اعراف و غيره اكثر مردم لا يعقلون و لا يعلمون هستند كه با بد گفتن از اديان و بقيه بشر، اسلام مقابل همه اديان قرار ميدهند و تنها كينه و دشمني از هم پاشيدن جامعه و دعواي داخلي و خارجي بدنبال خواهد داشت كه باز هم خواست شيطان تفرقه انداز و جنگ طلب هست.
  اما نكته بسيار مهم: آن دسته از آيات در مورد غضب بر يهوديان هست را كامل و با درك بخوانيد آيات در مورد آن دسته از يهودياني كه كافر شدند يعني سه حق كه حق ناس مهمتر است و رعايت نكردند و پيامبران كشتند صادق هست يا آياتي كه ميفرمايد مسلمين با يهوديان و نصاري دوستي نكنيد چون عليه شما متحد هستند حتما آيات قبلش هم بخوانيد در مورد زمانيكه برخي يهوديان و مسيحيان با مشركين متحد شدند عليه مسلمين چون اعتقاد داشتند پيامبر آخر بايد از قوم خودشان باشد در صورتيكه در كتبشان نام محمد و ستوده درج بود! اين دسته آيات هم در مورد همان زماني هست كه برخي اهل كتاب عليه محمد نبي نقشه ريختند (كه فكرشان اشتباه بود خدا براي بشر پيامبران ارسال كرد حتي براي اروپاييان كه زمان قرون وسطي جادوگر سوزي بسيار بود در واقع پيامبران غير الوالعزم با ارائه معجزات متهم به جادوگري و سوخته ميشدند اينكه قومي بگويد خدا فقط براي ما بايد پيامبر بفرستد اشتباهه انگار كودكي در خانواده توقع داشته باشد همه محبت والدين بايد به سمت خودش باشد نه ساير فرزندان!) هم اين دسته آيات در مورد صهيونيست و طرفدارانشان هست پس در مورد همه يهوديان و همه مسيحيان هرگز نيست زيرا قومي و پيروان ادياني همگي مورد غضب خدا قرار بگيرند و اميد اصلاح نباشد و ذريه درست كردار واقعي هم نداشته باشند مثل اقوام عاد و ثمود و لوط و اقوامي كه در شبه جزيره عربستان ميزيستند و عرب نبودند در واقع اقوام غيرعرب بودند كه كلا نابود شدند (طبق آيه 69 نمل) نيست و نابود ميشدند كه خدا فرموده اي محمد نبي به اعراب مشرك بگو در زمين سير كنيد كه اقوام قبل از شما را نابود كردم فقط ويرانه‌هايشان آثار تمدنشان باقيست (پس عبرت بگيريد ظلم نكنيد.)
  پس اگر ميبينيد اسرائيل نابود نشده چون عده اي واقعا خداترس و بي آزار و درست كردار در آن جامعه زندگي ميكنند همان كساني هستند كه خوني نريختند و در جنگ با انرژي شركت نميكنند كه برخي اسمشان را ترسو گذاشتند! آنهايي هستند كه به جبر نداشتن سر پناه و كار در اسرائيل ماندند و آنها پيرو احكام درستي هستند و به حرمت آنها عذاب نازل نشده اين موضوع در مورد همه كشورها و اقوام و اديان مختلف حتي كافران صادق هست. پس از فعل جمع ملعون شده و مورد غضب شده در مورد همه اديان و بشر به هر ديدگاهي استفاده نكنيد زيرا شايعه سازي و توهين هم حق ناس است و در نشستهاي افراد معروف كه فقط در راستاي كاهش اتحاد بين اديان ايران و اقوام ايران ياوه سرايي ميكنند گوش فرا ندهيد اگر اهل منطق و تعقل هستيد.

 9. درود بر اهل خرد
  پسین بکام

  صهیونیست های کثیف و کژ اندیش، در خواب ببیند که چنین کرده باشند.
  به زودی هم به یاری مزدا با شنیده شدن صدای پای سپاهیان ایران زمین در خاک تل آویو و حیفا، ریشه جشن دروغین و نحس پوریم کنده خواهد شد و برای همیشه در زباله دان تاریخ خواهد ماند.

  جاوید ایرانشهر بزرگ
  جاوید اهورا
  مرگ بر (…)
  مرگ بر اهریمن

 10. با درود
  (…) انتقاداتی نسبت به طومار های دریای مرده وارد کرده و می گوید باستانشناسان بزرگ از تایید اعتبار این طومار ها شانه خالی می‌کنند
  اگر می شود به آنها پاسخ دهید

  • جناب وطن پرست اگر تمام مقالات اين وب خوانده باشيد متوجه ميشويد موضوعات مرتبط با ايرانيان و تاريخ ايرانيان هست نه تاريخ غير ايرانيان كه اثري از ايران در آن نباشد!
   پس دعواي تاريخي بر سر طومارهاي درياي مرده كه در سرچ الان فهميدم مربوط به اقوام سرزمينهاي غير ايراني هست پس هيچ ربطي به اساتيد خردگان در جهت حلاجي آن و جدال با سايتهاي سبك مغزي كه در راستاي تجزيه و دعوا و اغتشاش بين اقوام ايرانيان با هر دين و ديدگاهي طراحي شده اصلا ربطي ندارد.
   شما هم اينقدر در فكر جدال با اين جماعت مجهول هويت اديان نت كه معلوم نيست از چه آخورهايي سير ميشوند، نباش. از قديم گفتن جواب ابلهان خاموشيست حتي با ادله با آنها حرف بزني هرگز نميپذيرند و در آخر متهم به تحريف تاريخ و واقعه خواهي شد.
   در يك گلستان امكان ندارد فقط گل (امثال سايت خردگان) برويد هميشه علف هرز (امثال سايتهايي مثل اديان نت) هم رشد ميكند پس باغبان (مردمان عادي جامعه) بايد در انتخاب و تشخيص گل از علف هرز با تفحص و شناخت آگاه باشند.

   • بادرود
    (…) با این حرف سعی در واقعی نشان دادن پوریم داشت و این برضد تاریخ ایران باستان است و نیاز به پاسخ دارد
    هرچند دلایل رد پوریم از اینها بیشترند

   • با درود، تجربه ثابت كرده جدال با اين جماعت آشوب طلب كه در جهت تحريك احساسات ملت قدم برميدارند فقط مشت بر سندان كوبيدن هست طبق آيه قرآن اكثرهم لا يعقلون اكثرهم لا يفهمون… كسي كه خودش از عمد به كوري و كري زده هرگز نميتواني شنوا و بينا كني.
    امثال اديان نت پول ميگيرند كه تفرقه و آشوب و هرج و مرج بين اقوام و اديان ايرانيان ايجاد كنند پس هرگز حقيقت را نه درك خواهند كرد و نه خواهند گفت!
    مردمان عادي ايران و جوياي حقيقت با مطالعه مطالب روشن و علمي و عقلاني و تاريخي وبسايت خردگان و كتب معتبر و از همه مهمتر قدرت تعقل كه خدا به همه بشر ارزاني داشته براي تفكيك حقايق، ميتوانند حقيقت و دروغ تفكيك كنند و در شناخت و تميز دادن بين گل و علف هرز آگاهي و تيزي خرج كنند. پس امثال ما دوستداران حقيقت و صلح و برابري و عدالت و خاموش كننده آتش نفاق و تفرقه و هرج و مرج بين اقوام و اديان ايران كه همگي از يك رگ و ريشه‌ايم ميتوانيم با انتشار حقيقت با كلاممان به دوستان و خانواده و اطرافيان قدم مثبت در آرامش برداريم.

   • موردی که می فرمایید درست است
    اما به راستی چند تن مانند من و شما اینقدر اگاهند؟!
    ما به دنبال جدل نیستیم
    به دنبال پاسخ با سند و مدرک و استدلال هستیم
    از آنجایی که یکی از دلایلی که برای رد پوریم در این سایت و خیلی جاها ارائه شده
    نبود این داستان در طومار های دریای مرده است
    نیاز به پاسخ دارد
    به چند دلیل
    1_پوریم افسانه است ولی چنین سایت هایی سعی در واقعی نشان دادن آن برای مخاتبان عادی دارند با رد چنین دلیلی
    2_حتی خود سایت خردگان و دیگر سایت های ایران دوست هم برای مخاتبان عادی زیر سوال می رود و آنها فکر می کنند این سایت ها برای اهدافشان به اسناد نا معتبر استناد می کنند (درحالی که چندان اینطور نیست)
    البته من خودم در حال برسی ام و احتمالا مطلبی را در این باره برای عید آماده خواهم کرد

   • جناب وطن پرست موفق باشيد.
    ولي در كل اگر حمايت ارگانهاي عالي رتبه كشوري همچنين حمايت نهادهاي ديني ايران و مخصوصا والامقامهاي مدعي دينداري هم كيشان ما اكثريتها يعني جامعه ما شيعيان در جلوگيري از گسترش اين سايتهاي فتنه انداز (مثل اديان نت) در بين ملت و جامعه ايران رخ ندهد و همچنان بي‌توجهي به ارزشهاي مقدسات همه اديان و اقوام ايراني رخ بدهد اين وبسايتهاي قارچ سمي روز بروز قدرتمند و بيشتر هم ميشوند و تنها ميتوان گفت شنونده حرف يعني ملت بايد عاقل باشند تا بيخودي گوش به اراجيفي ندهند كه جامعه را از اتحاد و همبستگي و انسانيت و رفع نيازهاي اوليه جامعه يعني مالي و غذايي و آرامش روحي و جسمي دور ميكند.

   • ممنون دوست گرامی از امید دادن شما
    با موردی که می فرمایید موافقم

 11. کوروش اسفندیاری

  درود و با تشکر از مطلبتان.
  علاوه بر داستان استر بنظر من آزاد سازی یهود توسط کوروش هم سندیت ندارد چون نه در منابع تاریخی نزدیک به آن زمان چیزی آمده و نه اصلا آثار باستانی یک کلمه هم در این باره سخن نمیگویند. حتی اعتبار کتاب دانیال نبی هم برای تمام دانشمندان قطعیت ندارد و زمان نگارش آنرا نیز نهایتا به زمان اشکانیان می برند.
  بنظر میرسد داستان هایی از این دست بمنظور مظلوم نمایی از یهود میباشد.

  • چه درخواست عجيب و غير منطقي داريد!!! نجات يهوديان توسط كوروش كبير يا ذوالقرنين نبي (با اسناد تاريخي داخلي و خارجي و ديني و قرآني ثابت شده و مقاله‌اش در سايت حوزه علميه توسط علماي جديد و قديم هست) با كشتار ايرانيان توسط استر در حد انفجار اتمي يك شبه دو مقوله مجزا هستند و در يك ظرف سخن نگنجند!
   اول آنكه در مورد اول اسناد ديني و اسلامي و تفسير قران به جزء اسناد يهوديت و مسيحيت موجود است برخلاف مورد دوم كه فقط در يك كتاب يهوديت به نام استر موجود است كه جزء تورات نيست و در ساير كتب اديان مثل اسلام و مسيحيت هم نيست. دوم آنكه مورد اول براي ايرانيان افتخار هست چرا كه مظلومين يكتاپرست از دست ظالمين بت پرست (بابليان) نجات دادند اما مورد دوم براي ايرانيان نشانه ننگ و ضعف هست. سوم آنكه كوروش كبير يا ذوالقرنين نبي همانند بني هاشميان مهربان و دلسوز و حامي مظلومين بود و چون ذريه مابقي پيامبران همچون عيسي و يحيي و غيره در برخي يهوديان وجود داشت پس مابقي يهوديان به سبب حرمت آن ذريه‌هاي پيامبر نجات پيدا كردند پس كوروش كبير كارش حقاني و خدايي بوده در نابودسازي ظالمين بت پرست و نجات يكتاپرستان يهودي . آيه 40 سوره حج:
   (مظلومان مورد تهاجم،) کسانى هستند که به ناحق از خانه و کاشانه‏ خود رانده شدند (و گناهى نداشتند) جز این که مى‏گفتند: پروردگار ما خداى یکتا است و اگر خداوند (ظلم و تجاوز) بعضى از مردم را به وسیله‏ بعضى دیگر دفع نکند، دير و كنشت و صومعه‏ ها و کنیسه‏ ها و کلیساها و مساجدى که نام خداوند در آنها بسیار برده مى‏ شود ویران مى ‏گردد، و قطعاً خداوند کسى که (دین) او را یارى کند، یارى مى‏ دهد، همانا خداوند نیرومند شکست ناپذیر است.
   در آخر ما يكتاپرستان ايراني كه بنده شيعه هستم اگر توقع احترام از ديگران نسبت به خودمان داريم بايد به مقدسات ساير اديان هم احترام بگذاريم همان كاري كه محمد (ع) بني هاشميان و كوروش كبير يا ذوالقرنين (ع) و ابراهيم نبي و موسي و عيسي (ع) و همه پيامبران انجام ميدادند حامي مظلومان و در ابتدا براي هدايت ديگران از درب دوستي و احترام به مقدسات وارد ميشدند و در نهايت ظلم و گناه و تجاوز ميديدند از درب جنگ و ناسازگاري وارد ميشدند.

 12. گویا شما صهیونیست ها خیلی از این روشنگری ها سوخته اید….
  این واقعه در متن تورات موجوده
  پس یا کتاب بزرگ تر هاتون غلطه
  یا حق با ماست….
  یا حق

  • به نظر می رسد که شما سوخته اید اقا که برای پاسخ به این نوشتار و دلایل مستندبرای رد داستان استر مغلطه سفسطه می اورید
   در ضمن ما یهودی یا صهیونیست نیستیم و اتفاقا شما هایی که تلاش می کنید که این داستان دروغ را به عنوان یک حقیقت تاریخی ملکه ذهن مردم کنید خواسته یا نا خواسته به صهیونیست خدمت کرده اید

 13. هانيه موحدي

  سلام و با تشكر از زحمات شما. در سايت عالي شما ديگر نظري از من دريافت نخواهيد كرد هيچوقت، چون من پاسخم گرفتم از همسر يكي از دوستانم دليل اينكه در وبهايي كه ضد دين ضد اقليت ضد يهود و نژادپرست و تجزيه طلب نظراتم درج نميشد چون آن وبها زير نظر گروهكهاي تجزيه طلب طراحي شده و متعلق به فرد عادي ايراني نيست و كامنتهاي ضد همه چيز بيشتر با نام مستعار و ايميل جعلي متعلق به همين گروهكها هست و كمتر متعلق به فردي نادان. وگرنه بدون ترس با نام رسمي و ايميل اصلي بدون فيلترشكن پيام و سوال درج ميكردن. همه آنها تحت نظر هستند اما بايد به همه مردم عادي فهماند اگر كسي به نام پارس به نژادي توهين كرد يا پارس برتر دانست يا پارس را حقير و بدنام دانست يا كسي به نام دين به يهودي و اقليتي و ادياني و اثر باستاني توهين كرد يا كسي شهرش برتر دانست و غيره هدفمند در كارش هست فرد عادي نيست پس نبايد توجه كرد يا دلخور شد و سخن آن را به همه نسبت داد. زنده و سلامت باشيد ببخشيد مزاحمتان شدم.

 14. هانيه موحدي

  سلام بسيار لذت بردم از مطالب علمي و با منابع اين سايت توسط شما بزرگان، هر چند حتي منبع هم ذكر نميكرديد اينقدر كلامتان منطق و حساب دارد كه هر عاقلي ميپذيرد. بنده يك شيعه هستم مثل بقيه خداپرستان. همه اديان و پيغمبران از جمله زرتشت يك هدف بيان داشتند كردار نيك پندار نيك گفتار نيك يعني انسانيت داشته باشيم آنچه براي خود ميپسنديم براي ديگران بپسنديم و آنچه نميپسنديم براي ديگران نپسنديم همان اداي حق ناس و حق نفس و حق الله هست كه حق ناس برتر از بقيه بطوري كه از شهيد خدا هم ميگيرند! حالا تبصره هاي عجيب و اضافه در همه اديان تقصير سردمداران اديان و روحاني نماها هست نه پيغمبران و ائمه! كه شاهديم هر روز يه حكم جديد توليد ميشود! همه اديان دستورات سرشتي يكسان دارند پس هيچوقت نبايد فكر برتري در دين و قوم داشته باشيم در قرآن آمده تنها باتقواترين (كسي كه حقي به گردنش نباشه) در نزد خدا عزيزتر و مقربتره و بس. لطفا كساني كه هنوز پوريم واقعي ميدادند يه گذر هم در مقاله افسانه دروغي ايراني كشي پوريم توسط استر، نوشته يكي ديگر از نويسندگان نيكو اين سايت از جناب كوروش شهركي كه مثل بقيه نويسندگان اين سايت كلام عقلاني دارد نگاهي بكنيد كه بنده زياد كامنت گذاشتم سعي كردم عقلاني موضوع ببينم. هموطنهاي ايرانيم و هم كيشان مسلمانم لطفا بيشتر تفكر كنيد. اصلا به فرض محال هلوكاست ايراني واقعي باشه چرا فقط به اين كشتار چسبيديم به كشتار و تجاوز و تعرض به چندين هزار ايراني توسط مغولان (درآوردن 20 هزار چشم مردان ايراني براي چنگيزو هزار هزاران كشته)، خلفاي اعراب، عثمانيها (كشتار و اخته كردن مردان ايراني)، يونانيها و روميان، عراقيها، شوروي و انگليس و آمريكا و فرانسه و خيليهاي ديگر نچسبيديم؟! در صورتيكه اين اقوام متجاوز براي گسترش قلمرو خودشان اينچنين كردند اما در داستان تخيلي پوريم يهوديها فقط براي دفاع خودشان كشتار 77 هزار نفره يكشبه انجام دادند! كه به عقل جور در نمياد نه در حافظه تاريخي مردمان اثري ازش مانده نه در اشعار و لطيفه‌ها و ضرب مثلها! در صورتيكه كساني كه ايرانيان به فنا دادند حتي در اشعار شاعران بعد اسلام مثل وجود اسكندر در اشعار حافظ هم به چشم ميخورند! اما استر و مردخاي ما فقط توسط فيلم هاليووديش شناختيم نه در تاريخمان نه در حافظه مردمي نه در اشعار و لطيفه‌ها و ضرب المثلها! در ضمن كساني كه توهين ميكنند به يهوديان و ميگويند كه همه كتب آنها تحريف هست بايد اين نكته هم بگوييم كتب و احاديث زيادي از ما مسلمين هم تحريف هست بخوبي قابل رويت هست. خدا عقل داده تا درست و نادرست تشخيص دهيم هر جا سخني به بزرگي ارجاع دادند كه خارج عقل و انسانيت و منطق باشه يا باعث آسيب به خودمان و كسي و موجودي شود بدانيد حتما تحريف و دروغ هست. در ضمن اينطور كه برخي حاكمان ايراني و غيرايراني با غيرمسلمانان ايران رفتار كردند در گذشته مثل ديه نصف، نجس خواندن آنها، مجبور به كار در روزهاي ديني، عدم خروج از خانه در روزهاي باراني، زندگي و خانه خارج منطقه مسلمين، پرداخت ماليات دو برابر و غيره همين كارها با ما مسلمين ميكردند در يك جايي شيطنتي ميكرديم كاري ميكرديم تا از دست اين حاكمين و قوانين غير خدايي غير انساني خلاص شويم پس اينقدر به يهوديان ايران ايراد نگيريد. توهين ما به آنها حق ناسه و بايد جوابگو باشيم حالا هي بريم شب قدر قرآن بگذاريم سرمان هي بريم سينه براي امام حسين بزنيم! ائمه و خدا از ما اينها نخواستند فقط ميخواهند انسانيت داشته باشيم ظالم و توهين كننده نباشيم نه به انس نه به جن نه به حيوان و درخت و طبيعت. هر كس با رفتار توهين آميزش باعث شد يهودي از ايران برود هر گناهي به جبر مثل شركت در جنگ براي ادامه زندگيش انجام دهد يا هر بلايي سرش آمد در گناهش شريك هست پس با سخنان بيهوده محيط زندگي يهوديان ايران كه نژاد پارسي دارند از قيافه‌ها معلوم هست نا امن نكنيم. به قول حضرت محمد زياد به گذشته فكر نكنيد و حسرت نخوريد پير ميشويد. پس اگر پوريم واقعي باشه اگر كسي ظلمي كرده باشه الان داره در برزخ ملائكه عذاب از خجالتش در مي آيند و اگر دروغ باشه آنوقت هركس آن را وسيله‌اي براي توهين به يهوديان قرار بده ظالم محسوب ميشه و در برزخ از خجالتش بخاطر حق ناس در ميآيند. جشن پوريم هم نماد امداد خداست مثل جشن روز مباهله براي ما مسلمين! همه از ذريه آدم و حوا هستيم در حقيقت يك قوم و خانواده و موجود هستيم تفاوت ما فقط در زيبايي روح بخاطر اعمالمان هست نه چهره جسم. سلامت باشيد و موفق براي شما دوستان عاقل و اهل مطالعه، خدا حفظتان كند بدرود.

  • اى كاش همه مثل شما بزرگوار فكر ميكردند. خيلى از شما سپاسگزارم . موفق باشيد

   • هانيه موحدي

    خواهش ميكنم، بزرگواران واقعي سازندگان اين سايت نيكو هستند و همچنين يهوديان و زرتشتيان و مسيحيان ايران كه سالهاي زيادي طعم نابرابري و حقارت از مسلمان نماها چشيدن از جمله تحمل آتش سوزي مقبره استر توسط عده‌اي سبك مغز. كه يك شيعه واقعي بايد شرمسار باشد از ظلم شيعه نماها در حق اديان ديگر كه خلاف سرشت انساني و معرفت ائمه رفتار كردند.
    اين بزرگواران سازندگان سايت نيكو خردگان مثل من و عده‌اي بسيار كه كم هم نيستيم هدفمان فقط رفع ابهامات و آرامش جامعه و عزت ملي هست و به من حقير اجازه و امكان درج نظراتم كه هميشه سانسور و حذف در سايتهاي ديگر ميشد را دادند كه هدفم فقط براي كاهش تشنجي كه داره كم كم شكل ميگيره آنهم متاسفانه با ياوه‌گويي عده‌اي مدعي شيعه علي اما رسما خر شيطان هستند داره در بين مردم ساده لوح زود باور قوي ميشه ان شاالله اين سايت چراغ هدايتي براي ايرانيان شود و قبل هر كرده و گفتاري بخوبي به نتيجه دنيوي و اخروي آن فكر كنند و ماتم بيهوده براي قبري كه مرده‌اي ندارد نگيرند (منظورم قتل عام ايرانيان هست وقتي صاحب عزا هستيم اما خبري از آن واقعه در حافظه نسلهاي ايرانيان و حتي لطيفه و ضرب المثل و اشعار ايرانيان و كتب تاريخ حتي اندكي هم بهش اشاره نشده و موجوديت نداره اگر هم به فرض محال محال محال هم باشه كه نيست نبش قبر مرده چيزي جزء تعفن براي ديگران نداره!
    مخصوصا در اين زمينه كه كلا ابهام كامل هست اگر كسي حق داشته باشه براي واقعه يا داستان كهن كه متهمانش و اسنادش وجود ندارند حكم جزاي براي كسي بده فقط خداست كه از حقيقت خبر داره شايد استر واقعي بوده شايد نبوده شايد به عدل كشتار شده شايد نشده شايد تعداد كمتر از انگشتان دست بوده شايد نبوده اما چيزي كه قابل درك هست كه اين واقعه بايد داستان باشه چون صاحبان عزا يعني ما ايرانيان نسلها بيخبر بوديم تا اينكه فيلم هاليووديش ديديم! و چيزي كه قابل درك هست كه در داستان ذكر شده يهوديان براي حفاظت از جان و مالشان اين كشتار كردند پس نه براي كشورگشايي يا تصاحب قدرت درباري نبوده پس قابل درك وضعيت هست در اسلام يك حكم سرشتي وجود داره كه تنها زماني كسي حق دارد فردي را بكشد كه آن فرد مقابل قصد جان و تجاوز بهش كرده باشد پس دفاع شخصي جايز هست در اين حالت باز قابل درك هست يهوديان دفاع شخصي كردند.
    هر چند باز هم ميگويم ما ايرانيان صاحب عزا هستيم اما از مرده خودمان نسلها خبر نداشتيم تا اينكه سه مرد بالامنبري كه خواسته يا ناخواسته با سخنان ياوه بدون علم بدون سند بدون منطق دارند تيشه به ريشه ايرانيان در زمينه‌هاي مختلف تاريخي (مثل توهين به كوروش كبير كه حتي سايت حوزه با اسناد تاريخي و قرآني و اشارات ائمه اثبات كرده كوروش ذوالقرنين پيامبر بوده و يا توهين به واقعيت تخت جمشيد و انكار آن! و يا توهين به زنان يهودي و آنها را ناپاك هرزه خطاب كردند يا توهين به مسيحيان كه همگي رباخورند و غيره) مي‌اندازند و انداختن كك بر جان مردمان ميكنند تا آتش افروزي شود! ايرانيان از طريق آنها و فيلم استر تازه از پوريم باخبر شدند هر انسان عاقلي هيچ حكم و حرفي نبايد قبول كند اول تحقيق بعد از آن تفكر در مطلب مهمترين اصل هست حضرت علي فرموده تفكر از عبادت 70 ساله برتر هست اگر انساني زياد در موردي بيانديشد خدا نور هدايت را قلبش براي آگاهي حقيقت آن مطلب قرار ميدهد). مشكل همه ما اين هست كه بدون تفكر و تحقيق سخنان ديگران و كتب و احكام و آيات و احاديث ولو جعلي و تحريف ميپذيريم و خود را شيعه علي دوستدار و تصديق كننده همه اديان ميناميم! از آنچه قابل درك هست اين هست يهوديان ايران و مثل ساير اديان ايران ريشه و نژاد ايراني دارند و جنس ايران هستند و احترامشان واجب هر چند احترام هر قومي واجب هست هيچكس حق ندارد كسي مجبور به عملي كند مگر كردار آن فرد سبب آسيب به موجودي شود پس بايد به نيكي مانعش شد ائمه و محمد نبي و پيامبران ديگر حتي به كافران هم نيكي ميكردند زماني دست به شمشير شدند كه تعرض و تجاوز به جان و مال و ناموسشان شد و حكم جهاد داده شد پس اگر به فرض خيلي محال استر واقعي باشه اينكه يهوديان پيش دستي كردند در كشتن متجاوزان منطقي و عدالت هست به شرط آنكه بيگناه يا كودكي كشته نشده باشه ولي باز هم ميگم بعد كلي تحقيق و تفكر به اين رسيدم استر يك داستان هست و احتمالا مقبره استر در همدان يك زن و مرد نيكوي يهودي كه خّير بودند و حامي يهوديان بودند دفن هستند و نامش زيارتگاه استر و مردخاي گذاشتند و نسلها ملكه ذهن همه شد كه همان استر داستان هست پس هر كس به اين آرامگاه توهين كند گناهكاره در اسلام هم آمده تخريب مقبره مرده‌اي و نبش قبر حتي كافر نبايد انجام بشه گناه هست. اما عده‌اي مسلمان نما به تخريب مقبره‌ها عادت دارند! ان شاالله خدا به همه ما شيعيان و مردمان به هر آييني عقل و تفكر عميق و نور هدايت عطا كند اينقدر به جان هم نيافتيم و حس برتري نداشته باشيم.

   • کوروش شهرکی

    با سلام.
    وطن پرستی یعنی حفظ و حراست از هر وجب خاک وطن و داشته های وطن نه آنکه آثار تاریخی سرزمینمان را به بهانه آنکه عده ای بر روی ان نام استر یا مردخای گذاشتند نابود کنیم. اگرچه ان آرامگاه متعلق به استر و مردخای نیست و اصولا این دو شخص تاریخی نیستند که بخواهند آرامگاهی داشته باشند ولی ساختمان آن تاریخی است و متعلق به دوران ساسانی ، حال کدام میهن دوستی آثار ساسانی کشورش را نابود میکند؟

    ممنوع کردن مناسک مذهبی ادیان قطعا از آن مدارای دینی کوروش دور است و به جا نیست در ایران زمین آزادی ایرانیان سلب شود. در مورد حذف داستان استر در تورات هم این کار نوعی جعل هست ما با دلایل منطقی و مستند نادرستی این ادعا را ثابت کردیم ، قطعا خردورزان به دنبال پاسخ و حقیقت خواهند رفت.
    سلامت پیروز باشید

 15. سپاس . خیلی نوشته ی مفیدی بود

 16. یه کتاب بی طرف معرفی کنید که با مطالعی بی تعصب ان پی ببرم به بهتر بودن زرتشت نسبت به اسلام

  • اشکان دهقان

   وظیفه ما به عنوان یک پایگاه فرهنگی، اثبات برتری یک دین نسبت به دین دیگر نیست، بلکه وظیفه ما احترام به همه ادیانی است که در قانون اساسی به رسمیت شناخته شدند.

  • امیرحسین

   سلام.. جناب امین گرامی بدون تعصب دین اسلام از نظر احکام و… دین کامل تری نسبت به دین زرتشت میباشد..هویت ما به دو چیزه :1) هویت ملی و تاریخی غنی
   2)هویت
   اسلام و تاریخ ایران باستان هیچ منافاتی با هم ندارن

 17. مطلب خوبی بود سپاسگزارم

 18. ممنون از سایت شما که کار علمی و با سند و مدرک ارائه می دهید بسیار لذت بردم ممنون از شما

 19. امثال شماها دقیقا ستون پنجم، دشمن درجه یک اسلام، یعنی صهیونیزم هستید.کورش و هخامنشیان جزی از تاریخ ایران هستش نه کل تاریخ ایران. یا یهودی هستید خودتان یا مزدور آنها. با تشکر.

  • اشکان دهقان

   کاش به جای انگ زدن و دروغ پردازی و.. حداقل یک سند ارائه می دادید!! اگر انگ زدن به این راحتی است پس ما هم میگوییم شما داعشی هستید

 20. سروش سکایی

  به نظر بنده نباید دیدگاه کسانی را که اطلاعات و از همه مهم تر سواد تخصصی و آکادمیک در زمینه ی تاریخ را ندارند را درباره علم تاریخ قبول کرد ، من یک مثال می آورم تا دقیق تر شود .
  یک پزشک متخصص در اتاق عمل در حال عمل است ، یک روز یک راننده تاکسی می آید و ادعای دکتر بودن را میکند و برای خود بیمارستان میزند و دیگران را عمل میکند … خب معلوم است که این اشتباه باعث نابودی جان انسانها میشود ..
  در مورد افرادی که در بالا یاد شد هم همینگونه هست …
  یکی از آنها لیسانس حسابداری دارد یکی از آنها لیسانس فلسفه و دیگری که به صورت کاملاً بیشرمانه زیر دیپلم میباشد و باز هم درباره تاریخ نظر میدهند
  نظر شما را به دیدگاه یکی از این افراد درباره تخصص جلب مینمایم:
  حسن عباسی : کسی که رانندگی می‌کند راننده یا کسی که بیماران را معالجه می‌کند پزشک است و نیازی به داشتن مدرک (گواهینامه رانندگی یا پروانه پزشکی) نمی‌باشد.

  مورد دیگری که میخواستم بدان اشاره کنم این است ، در بحث های تاریخی با افرادی که سواد تاریخی کمتری دارند زمانی که ازآنها پرسیده میشود که ای دوست من ، شما این ادعا را مطرح میکنید ، سند و منبع تاریخی شما چیست ؟
  آنها به شکل ناباورنانه ای میگویند : منبع ما رائفی پور – یا حسن عباسی – یا پورپیرار است !!!!
  این بدان معناست که این معضل به شکل خطرناکی هنوز هم در حال گسترش است

 21. باسلام .جناب رائفی پور گفتند که چه پوریم باشه و چه نباشه چون یهودیان اونو جشن میگیرن پس دشمنان ماهستن چون با نژاد ما مشکل دارن اصلا کار شما درست نیست که ایشون رو در کنار حسن عباسی و ناصر بناکننده قرار دادید …کارتونو خوب آغاز کردید ولی کم کم دارید به بیراهه میریر زیرا در منابع یهودی و کتب مقدسشون از پوریم سخن به میون اومده حالا میخواد راست باشه یا دروغ.

  • پندار راستی

   در پاسخ به دیدگاه هخامنش:

   سلام،کار شما بسیار اشتباه تر است. خیلی از سخنان رائفی پور پر از تناقض و کپی برداری از سایت های ضد ایلومیناتی غربی هست..در هیچ جای کتاب استر نوشته نشده ما دشمن ایرانی هستیم. پس این حرف شما ک برداشتی از مجموعه دروغهای رائفی پور هست کاملا اشتباهه. دشمنی یهودیان با نسل عمالیق هست نه ایرانی!!!!
   عمالیق قومی بودند ک در زمان حضرت موسی دشمنی سرختانه ای با آن حضرت وپیروانش داشتند ..بعدا بخشی از ان ها به ایران امدند و تاریخ برای یهودیان دوبراه تکرار شده.. اون تعدادی هم کشته شدند ایرانی نبودند بلکه عمالیقی بودند
   در ضمن شما ک میگوید یهودیان دشمن ما هستند تلمود کتب شرعی یهود اعتبار زیادی در بین همه یهودیان جهان داره درباره ایرانی ها میگه :اگر سهم زیبایی و حکمت “ده پیمانه” داشته باشه “نه تای پیمانه” سهم ایرانیان و یک پیمانه سهم بقیه مردم جهان است
   -از انگ زدن و برچسب زدن مزدور و همدست دشمن و .. دست برداریم. کشتار فسلطینیان به دست صهیونیست ها را محکوم میکنیم.
   -مطالب افسانه ای و داستانی به عنوان حقیقت محض نپذیریم و بخواهیم بخاطر ان مثل داعشی ها ب یکدیگه حمله کنیم و کشت کشتار راه بیندازیم
   بقول کارگردان یهودی استیون اسپیلبرگ :من ظلم را محكوم مي‏كنم چه نازي‏هاي هيتلري و فاشيست‏ها عليه مردم يهودي و يا ديگران انجام داده باشند و چه مأمورين اسرائيل بر فلسطيني‏ها اعمال كنند.

 22. چون يهوديان اين ديدگاه رو دارن قرار نيست درست باشه.در اين مقاله و چند مقاله ديگر سايت خردگان بررسى كرده و ثابت شده از پوريم در كتب تاريخى حرفى نيست و در كتاب ابوريحان بيرونى هم ١٣ فروردين روز سعد(مبارك و خوش يمن) هست نه نحس.
  تازه شرحى كه داستان استر از ايران باستان داده كاملا برخلاف چيزى هست كه در كتيبه ها و كتب تاريخى وجود دارد.
  نمى دانم بعضى ها چرا يك افسانه را كه بيشتر به يك رمان شبيه هست و سنديت تاريخى ندارد اينقدر جدى مى گيرند!

 23. برای شما هم بد نیست با ایین یهودیت بیشتر اشنا شید
  مطمین باشید که گاه شمار یا تقویم یهودیان مثل ما نیست
  میتونید یه سرچ ساده تو اینترنت بزنید

  خیلی ساده تو ویکی پدیا توضیح داده پس وقتی ایام سال به قمری حساب بشه هر سال ده روز کمتره پس هر سال تاریخ جشن پوریوم تغییر میکنه فکر نکنم فهمش انقدرها هم پیچیده و سخت باشه فقط یه کم محاسبات ریاضی پنجم دبستان لازمه

  • خوب است که شما با ریاضیات پنجم دبستان آشنایی دارید. اگر تاریخ پوریم را تطبیق دهید مشاهده خواهید کرد که هیچ ارتباطی به سیزده به در ندارد. پوریم بیشتر در اسفند ماه برگزار می شود

   نگاه کنید به:
   داستان استر و اسطوره سازی ایران ستیزانه: https://kheradgan.ir/?p=9942

   • ولی در کل جشن پوریم هر سال یکسان برگزار نمیشه و ماه و روزش تغییر میکنه

   • امیرحسین

    سلام….آقای خالقیان در تلگرام یک کانال هست تحت عنوان ناگفته های ایران باستان که مطالب زیادی علیه کوروش، هخامنشیان و به طور کلی ایران باستان میزارن و حتی مطالبی که میگن عکس هم از صفحات کتاب میزارن و استدلال های خوبی هم دارن.. اگه مطالب اونا رو هم مطالعه کنین و تو سایت به نقدشون بپردازین خیلی خوبه اگه مایل باشین من آیدی اون کنال رو براتون میفرستم.. چند وقت پیش یه ایمیل هم راجع به یه کتابی بهتون زدم ولی پاسخ ندادید.

   • با درود

    به نظرم به اکثر مطالب تحریفی چنین کانال‌هایی پاسخ داده شده است که می‌توانید در این بخش مشاهده کنید: پاسخ به ایران ستیزان

   • جناب پوریا همانطور که در نوشتار هم آمد در دوره صد ساله از ۱۳۱۸ تا ۱۴۱۸ هیچ گاه پوریم و سیزده به در همزمان برگزار نشده است. آنطور که در سایت انجمن کلیمان تهران آمده براساس تقویم یهود واقعه پوریم در ١۳ اَدار سال ۳۴۰۵ عبری معادل با ۲۵ فوریه ۳۵۵ قبل از میلاد و ۶ اسفند سال ۹۷۷ قبل از هجری شمسی، (حدود ۲۳۶۹ سال پیش) اتقاق افتاده که با تاریخ ١۳ فروردین حدود ۳۷ روز اختلاف وجود دارد.

 24. سلام
  واقعا جالب شد
  تا امروز دنیا هرچی اتفاق افتاده بود رو بردید زیر سوال و گفتید همه از دم اشتباه میکنند و شما درست میگید افرین افرین 🙂
  شما ن تنها کل تاریخ رو زیر سوال بردید چند چهره مشهور رو هم زیر سوال بردید فقط یه سوال پیش میاد؟؟؟ علت جشن پوریوم یهودیان چیه ؟ چرا انقدر رو این مسئله تاکید دارید ک 13به در نحس نیست ؟ پس دلیلش چیه که در این همه سال مردم نحس میدونستنش ؟
  به نظرم شما هم از یه سری مسائل خبر ندارید وگرنه همه چیز رو دروغ تصور نمیکردید چون حتی اگر دروغ هم باشه دروغ به این بزرگی هم علت داره که فکر میکنم علاوه بر خودم شخص شما هم از این موضوع بی خبره

  • سلام

   دوست گرامی صمیمانه خواهش میکنم اگر سخن با سند و مدرک و منبع دارید بیان بفرمایید… با کمال احترام ولی اینگونه سخن گفتن شایسته و مستند نیست و شاید فقط به درد خودتان بخورد.

   اگر داستان استر که هیچ منبع تاریخی و آثار باستانی آن را ثابت نمی کند و آشکارا در تضاد با اطلاعات معتبر تاریخی است و حتی در طومارهای دریای مرده هم اثری از کتاب استر نیست را زیر سوال ببریم، به این معنا است که هر چه در دنیا اتفاق افتاده و کل تاریخ رو زیر سوال بردیم؟!!! آیا شما می توانید واقعیت تاریخی قصه های هزار و یک شب را ثابت کنید؟!

   این همه ای که شما تصور می کنید چه کسانی هستند؟!!! می توانید به دانشنامه های معتبر و مقالات علمی مراجعه بفرمایید تا متوجه شوید درباره پوریم و داستان استر چه نظراتی دارند. اتفاقا برخی از افراد هستند که همه چیز را توطئه می دادند و همه تاریخ را زیر سوال می برند. اتفاقا مواضع کسانی که شما آنها را چهره مشهور می دانید یادآور چنین رویکردی است!!!

   ما اسناد و منابع را بررسی کردیم و می بینید که بر اساس منابعی مانند اوستا و آثارالباقیه ابوریحان بیرونی، سیزده در فرهنگ ایرانی نحس نبوده و نحس شناخته شدن آن قدمت چندان زیادی ندارد. حال منبع شما چیست خدا می داند؟!

   به راستی چه اتفاقی افتاد که ترقه و نارنجک و… در جشن چهارشنبه سوری در گذشته نه چندان دور وارد شد و آن را تبدیل به میدان جنگ کرد؟! نخسی سیزده به در هم چیزی همانند این موضوع است که در گذشته نه چندان دور وارد شده است.

   پاسخ به سوالاتی که شما مطرح کردید به صورت کامل و مستند داده شده است. من پیشنهاد می کنم به دور از تعصب و با آرامش و البته به صورت کامل این نوشته را مطالعه بفرمایید:
   داستان استر و اسطوره سازی ایران ستیزانه: https://kheradgan.ir/?p=9942

   • امیرحسین

    سلام آقای خالقیان عزیز
    البته بحث اصلی حقیقت یا افسانه بودن نیست.. اصلن ما میگیم این قضیه افسانه بوده و هیچ کسی کشته نشده بحث اصلی اینه که یهودیان با این نیت که 2500 سال پیش n هزار ایرانی رو کشتن هر ساله جشن و کارناوال میگیرن و نشون میدن با نژاد ما مشکل دارن مثلن مغول ها حمله کردن مارو قتل عام کردن ولی امروزه سال روزش رو جشن نمیگیرن یا ما گرجستانی ها رو قتل عام کردیم ولی از اون قتل عام خوشحال نیستیم کاری بوده که در گذشته صورت گرفته و ما شاد نیستیم ازش اما اینکه یهود با وجود افسانه بودن این قضیه صرف اینکه فکر میکنه ایرانی ها رو تو 2500 سال پیش قتل عام کرده هر سال تو اسرائیل جشن میگیره این باید به ما بربخوره که تو با نژاد ما مشکل داری که از کشتن ما خوشحالی

   • درود بر شما دوست گرامی

    همانگونه که در نوشتار هم آمد یهودیان معتقدند که در پوریم، هامان و همدستانش را کشته اند. هامان به دلیل تعظیم نکردن یک یهودی به نام مردخای بر او، تصمیم به نابودی و نسل کشی یهودیان می‌گیرد. در افسانه استر نقل می‌شود که یهودیان ۷۷ هزار دشمن داشتند و آنها را نابود کردند که این افراد از سپاهیان و هم پیمانان هامان در سراسر امپراطوری بوده اند.
    در واقع آنها سالروز دفاع از خودشان و جلوگیری از نسل کشی خود را جشن می گیرند. نه آنکه بی گناهان را در کشورگشایی یا موارد دیگر کشته باشند.
    پس بسیار متفاوت است با آن چیزی که شما درباره مغول‌ها یا گرجستان و… می‌گویید (بگذریم از آنکه چنگیزخان مغول در مغولستان بسیار ستایش می‌شود! ولی کسی در داخل ایران واکنش نشان نمی‌دهد).

    البته این بدان معنا نیست که من بخواهم از پوریم یا یهودیان دفاع کنم. بلکه تاکید می‌کنم که کتاب استر افسانه است. اینکه یکی از بخش‌های کتب مقدس یهودیان را افسانه بدانیم، نمی‌تواند دفاع از یهود به حساب آید. به نظر من در زمان هخامنشیان نه کسی میخواسته یهودیان را قتل عام کند و نه یهودیان دشمنانی به اندازه ۷۷ هزار تن داشتند که آنها را نابود کرده باشند.

    اما اگر قرار است به خاطر قتل عام اجداد ما به ما بر بخورد، موارد بسیار وقیحانه تری در کشورهای دیگر وجود دارد. برای مثال قادسیه برای برخی از دولت‌های عربی بسیار مهم است. قادسیه عنوان بسیار محبوبی در آن کشورهاست که بر روی باشگاه‌ها و… می‌گذارند. جنگی که برای کشور گشایی رقم زدند و پس از آن بی گناهان زیادی را کشتند و اسیر کردند و به بردگی گرفتند. امروز برخی از دولت‌های عربی به آن افتخار می‌کنند.

    بنابراین اصلا بحث نیاکان و نژاد نیست بلکه موضوع کاملا سیاسی است و در این میان تاریخ تحریف می‌شود.

   • امیرحسین

    بله قطعن اهداف سیاسی هم نقش داره درسته حتی خود صدام هم زمان جنگ از واژه قادسیه استفاده میکرد درسته که مورد یهود با حمله مغول و… فرق داره ولی خوب یهود هم حتی برای دفاع از خود به خاطر کشتن ایرانی ها جشن میگیره.. البته یهودی ها اگه دقت کنن متوجه خواهند شد این داستان افسانه بوده و وجود همین مطلب دروغین هم تو کتاب الهیشون بیانگر تحریف این کتاب دینیه.. و پذیرش همچین چیزی براشون سخته.. یه پیشنهاد هم داشتم ای کاش در تلگرام فقط به کانال اکتفا نمیکردین و گروه هم میزدین برای پرسش و پاسخ یا حداقل آیدی تلگرام خودتون یا سایر اساتید خردگان بود که از اونجا هم میشد سوالات رو پرسید.. مطالبی رو هم که Pdf کردین خیلی خوبه و قصد دارم یه روز برای خودم پرینت بگیرم ولی اگه امکانش بود همه مطالبتون رو به صورت یک کتاب در میاوردین هم خیلی خوب میشد و در صورت وجود مطالب جدید میرفت برای جلد 2 و…

   • چنانچه پرسشی دارید می‌تونید به من یا دیگر دوستان رایانامه (ایمیل) بزنید حتما پاسخگو هستیم.

    درباره pdf همه نوشتار ها باید توجه داشته باشیم که ما یک پایگاه مردمی هستیم و نیروی انسانی کافی برای کارهای فنی نداریم. از آنجایی که نوشتارهای ما هر از چندگاهی به روز می شوند، یکی از مشکلات اساسی ما در ارتباط با pdf ها همین است که به روز رسانی pdf ها خیلی زمان گیر است. اگر بخواهیم همه نوشتارها را pdf کنیم احتمالا دیگر فرصت برای به روز بودن پایگاه و نوشتن نوشتارهای نوین را از دست می دهیم. پشتیبانی فنی و توسعه سامانه هایی مانند سامانه بومیش هم که جای خود را دارند. البته به تازگی امکانی اضافه کردیم که اگر بر روی دکمه “چاپ نوشتار” در انتهای نوشتار کلیک کنید و مرورگر شما قابلیت pdf سازی داشته باشد آخرین به روز رسانی تبدیل به pdf می شود.

  • جناب ميلاد دليل اين دروغ بزرگ اين هست كه منافع اسراييل توى ايران ستيزى و افسانه سازى دروغين هست و طبق معمول ميخواهند خودشان را مظلوم نشان دهند و مشروعيت دروغين براى خود كسب كنند.(٧٧٠٠٠ دشمن؟!! و همه را هم در يك روز ميكشند!!!نكند با بمب اتم؟!)كه متاسفانه خيلى راحت افراد ساده لوح رو تحت تاثير قرار داد.گفتيد نويسنده چند چهره مشهور رو زير سوال برد؟خب چه اشكالى دارد؟هر چهره مشهورى كه (بدون سواد تاريخى)صلاحيت ندارد درباره تاريخ اظهار فضل بكند.اگر حرفشان غلط باشد بايد زير سوال بروند تا همگان به سطح اطلاعات پايين اينان پى ببرند.در ضمن سايت خردگان هم به هيچ وجه همه وقايع را زير سوال نبرد،فقط افسانه اى را زير سوال برد كه هم تناقضات زيادى داشت و هم در منابع تاريخى معتبر ايرانى و يونانى اثرى از ان نبود.

   • سلام
    اگر یک کتاب پیدا بشه مثل انجیل که پیدا میشه میگن قدیمی هست و اشکالاتش تمام برطرف بشه این یعنی تمام منتقدان اشتباه میکردن سند پیدا شده.
    بعد از دوازده روز جشن از شهر میرن بیرون این یعنی چی دقیقا؟
    اقای عباسی و رائفی سواد بالایی دارن از نظر شما تحلیل اشتباهی کردن بگید تا اصلاح کنن یا جواب بده.
    تاریخ همیشه دست دولت ها بوده و همه چیز را نمیشه با تاریخ سنجید باید به از دیگر کتاب ها هم کمک گرفت و اتفاقات اطراف باید کلی بین باشیم نه جز ای بین

   • ما با منابع اثبات کردیم که روز فرخنده سیزده بدر به مناسبت دوازده ما روز سیزدهم رو بیرون میرن
    حال منبع شما برای رد آن چیست؟!
    درضمن از راعفی پور و حسن عباسی مطالعه بالایی داشتند باید می دانستند که نظر منابع آکادمیک در مورد واقعه پوریم چیه و تلاش نمی کردند اونو به عنوان یک واقعه تاریخی ملکه ذهن مردم کنند!!

  • امثال همین بزرگان از اینکه مردم جشن های باستانی رو اجرا میکنن عقده دارن و با تاریخ ایران دشمنی دارن و با این مسخره بازی ها و افسانه سازی ها میان جشن های زیبای باستانی رو کمرنگ میکنن که هیچ منبع تاریخی هم نداره و افسانه ای بیش نیست

 25. با سلام.

  بسیار عالی و زیبا بود متاسفانه این روز ها از مطالعه کم مردم سوءاستفاده کرده و به خرافات و ساختن دروغ های ایران ستیزانه میپردازند که مشخص است این افراد چه اهدافی دارند.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود.علامت دارها لازمند. *

*

رفتن به بالا