سکانس پایانی فیلم آخرین سامورایی

این نوشتار، از نوشتارهای ارسالی کاربران است

نوشتارهای ارسالی کاربران بر اساس پیمان‌نامه کاربری منتشر می‌شوند. نگاه کنید به:

پیمان‌نامه کاربری

| نویسنده: ایمان کیارسی | واپسین به روزرسانی: ١۳ آبان ۱۳۹۵ |


چه پیام‌هایی می‌توان از سکانس‌های پایانی فیلم «آخرین سامورایی» گرفت؟!!

چه پیام‌هایی می‌توان از سکانس‌های پایانی فیلم «آخرین سامورایی» گرفت؟!!

شاید عجیب به نظر برسد که چرا این موضوع را مطرح کرده‌ایم و شاید تاسف آور باشد که باید از سینمای کشوری دیگر پندی گرفت اما این فیلم حامل پیامی بسیار مهم برای کشورهایی است که دارای فرهنگی کهن هستند.

فیلم آخرین سامورایی که در سال ۲۰۰۳ به نویسندگی «جان لوگان» و کارگردانی «ادوارد زوئیک» ساخته شد، بارها از تلویزیون کشور عزیزمان ایران نیز پخش شد جدا از مسائل تاریخی این فیلم و اینکه آیا موارد ذکر شده در این فیلم با تاریخ معتبر کشور ژاپن همخوانی دارد یا خیر(!)،شاید این تاسف آور باشد که باید از سینمای کشوری دیگر پندی گرفت اما اکنون مجال گفتن سخنان این چنینی نیست و بی پروا بر سر اصل مطلب می‌روم.

امپراتور ژاپن قصد دارد با کمک مستشارهای غربی (امریکایی) سرزمینش را به یک کشور پیشرفته بدل سازد. در این سو وی با مشاوره‌های اشتباه اطرافیانش دست به عملی می‌زند که هویت کشور ژاپن را نشانه می‌رود و آن نابودی سامورایی های ژاپنی است!

سامورایی‌هایی که تمام زندگی خویش را صرف خدمت به سرزمینشان کرده بودند اکنون با پنداری اشتباه، مانع پیشرفت و اتحاد کشور ژاپن قلمداد می‌شوند!! در این میان امپراتور از سامورایی‌ها می‌خواهد که سلاح‌های خویش را زمین بگذارند و هویتشان را تغییر دهند اما در فرهنگ ژاپنی این عمل ننگی بسیار بزرگ برای یک سامورایی قلمداد می‌شود.

سامورایی‌ها توسط مستشاران خارجی و نظامیان مدرن ژاپنی از پا در می‌آیند و همۀ آنها قتل عام می‌شوند. در آخر هنگامی که این خبر توسط یک کاپیتان امریکایی به امپراتور می‌رسد، امپراتور ژاپن دیالوگی پند آموز بر زمان می آورد! هر چند که دیگر این سخن دیر هنگام گفته شد و به قول خودمان نوش دارو پس از مرگ سهراب بود!

امپراتور ژاپن پس از دریافت آخرین شمشیر فرماندۀ سامورایی‌های کشورش، رو به مستشاران امریکایی کرد و گفت:

من همیشه در رویاهایم یک ژاپن متحد را می بینم / و یک کشور بزرگ، مستقل و مدرن / و حالا ما راه آهن داریم، توپ خانه و لباس‌های مدرن غربی …/ اما … / ما نمی توانیم فراموش کنیم که کی هستیم و از کجا آمده ایم.

این دیالوگ ماندگار به اندازه زیادی معرف حال و روز کنونی ما است! باور بکنید کلمه‌ای را نیافته‌ام که در وصف اعمال ایران‌ستیزانه برخی اشخاص به کار ببرم و اینکه یک فرد تا چه اندازه باید از انصاف و خرد دور باشد که به تاریخ سرزمین خودش پشت بکند و یا حتی دست به تحریف آن بزند!

شرایط استفاده از نوشتار:

از آنجایی که هرگونه استفاده یا رونوشت از نوشتارها بر اساس پیمان نامه کاربری امکان پذیر است، اگر قصد رونوشت از این نوشتار را دارید، بن‌مایه آن را یاد کنید. طبیعی است که ذکر مواردی مانند نام پدیدآور (نویسنده، گردآورنده و…)، تاریخ واپسین به روز رسانی، عنوان کامل نوشته به همراه پیوند (لینک) و همچنین ذکر تارنمای خردگان (www.kheradgan.ir) ضروری است.


برگه‌های همیار و همکار خِرَدگان در اینستاگرام:

=خرد و تاریخ در اینستاگرام armtin136
خردگان در اینستاگرام


کانال‌های همیار و همکار خِرَدگان در تلگرام:

کانال «ایران در قفقاز و آسیای مرکزی و آناتولی» در تلگرام کانال «داستان‌های شاهنامه فردوسی» در تلگرام
کانال خردگان در تلگرام

نوشتارهای پیشنهادی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود.علامت دارها لازمند. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

برچسب ها:
پست قبلی
پست بعدی
رفتن به بالا