سوء استفاده از نام آذربایجان و اعتراض دولت ایران به عثمانی

نهادن نام آذربایجان برای شمال ارس در واقع سوء استفاده از نام آذربایجان بود. تا سال ۱۹۱۸ هیچ سند بین‌المللی در جمهوری آذربایجان ثبت نشد و هرگز چنین کشوری وجود نداشته است. این سند نشان دهنده مخالفت صریح ایران با نامگذاری بخشی از منطقه قفقاز به نام آذربایجان است. از نظر تاریخی و در نقشه های کهن در ناحیه شمال غرب ایران دو منطقه وجود داشته است «آذربایجان» و «آران» ، آذربایجان به مناطق جنوب رود ارس که امروزه هم در ایران قرار دارند گفته میشد و آران به شمال رود ارس و منطقه کنونی کشور «جمهوری آذربایجان»، قراردادن نام آذربایجان بر این منطقه که نام اصیل و تاریخی آن چیز دیگری بوده است جز فریبکاری تاریخی نیست.

سوء استفاده از نام آذربایجان و اعتراض دولت ایران به عثمانی | فرستنده: سامان بختیار | واپسین به روزرسانی: 8 خرداد 1398 | برگرفته از: بادکوبه


اعتراض رسمی ایران علیه «امپراتوری عثمانی» 

سفارت کبرای دولت علیه ایران استانبول

شماره: ۲۰۲۹/۱۰۲

به مقام جلیل وزارت خارجه

تشکیل حکومتی به نام «آذربایجان» در قفقاز که در نتیجه قرار داد صلح میان حکومت سنیه (عثمانی) و روسیه انجام گرفته و معلوم بودن ایالتی به همین نام به مرکز تبریز در دولت عاليه (ایران) و عدم وجود دولتی بدین نام در طول تاریخ تاکنون و به میدان آمدن بخشی از این ایالت در قفقاز، شگفتی سفارت کبرا را برانگیخته و لزوم تجدید نظر و اتخاذ تصمیم ضروری بیان شد.

این سند نشان‌دهنده اعتراض رسمی علیه تبدیل شدن یکی از ۱۲ استان به کشور جدید دیگر است. با توجه به این سند که توسط وزارت امور خارجه ایران به وزارت امور خارجه عثمانی فرستاده شد، ایران علیه حمایت دولت عثمانی در سازماندهی یک کشور جدید در جنوب قفقاز مخالفت کرد. نام آن باید «جنوب شرقی قفقاز جنوبی» باشد، بلکه با توصیه سلاطین عثمانی به «جمهوری آذربایجان» گفته می‌شود.

[notification type=”notification_info” ]

– (8 خرداد 1398).«سوء استفاده از نام آذربایجان و اعتراض دولت ایران به عثمانی». پایگاه خردگان.

نشانی رایاتاری:  https://kheradgan.ir/?p=20093

برگرفته از:

Sarinay, Yusuf (2010). Arşiv Belgelerinde Osmanli-İran İlişkileri. Ankara: T.C. Başbakanlik, Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü P. 604 http://badkubeh.com/tarix/1511682718.274413

[/notification]

[notification type=”notification_warning” ]

شرایط استفاده از نوشتار:

از آنجایی که هرگونه استفاده يا رونوشت از نوشتارها بر اساس پيمان نامه کاربري امکان پذير است، اگر قصد رونوشت از اين نوشتار را داريد، بن‌مايه آن را ياد کنيد. طبیعی است که ذکر مواردی مانند نام پدیدآور (نویسنده، گردآورنده و…)، تاریخ واپسین به روز رسانی، عنوان کامل نوشته به همراه پیوند (لینک) و همچنین ذکر تارنمای خردگان (www.kheradgan.ir) ضروری است.

[/notification]


برگه‌های همیار و همکار خِرَدگان در اینستاگرام:

=خرد و تاریخ در اینستاگرام armtin136
خردگان در اینستاگرام


کانال‌های همیار و همکار خِرَدگان در تلگرام:

کانال «ایران در قفقاز و آسیای مرکزی و آناتولی» در تلگرام کانال «داستان‌های شاهنامه فردوسی» در تلگرام
کانال خردگان در تلگرام

[notification type="notification_info"] نوشتارهای پیشنهادی [/notification]

1 نظر در “سوء استفاده از نام آذربایجان و اعتراض دولت ایران به عثمانی”

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.