سرطان پان ترکیسم

این نوشتار، از نوشتارهای ارسالی کاربران است

محتوای مطالب ارسالی کاربران لزوماً مورد تأیید خردگان نیست و پایگاه خردگان هیچ مسئولیتی برای توضیح یا پاسخگویی درباره محتوای مطالب و نوشته‌های ارسالی کاربران ندارد

نوشتارهای ارسالی کاربران بر اساس پیمان‌نامه کاربری منتشر می‌شوند. نگاه کنید به:

پیمان‌نامه کاربری

یادداشت نویسنده: این مقاله بر اساس احساس خطر نسبت به گسترش روزافزون خطر پان ترکیسم نگاشته شده است و البته تحریریه سایت محترم خردگان در ویرایش، حذف و اضافه مطالب مقاله بنا به صلاحدید آزاد و مختار است

| نویسنده: زریر عباسی | واپسین به روزرسانی: ۱ تیر ۱۳۹۸ |


آیا سرطان پان ترکیسم هویت ایرانی را ریشه کن می کند؟

نویسنده: زریر عباسی

متاسفانه در سالهای اخیر فعالیتهای گسترده ای علیه زبان فارسی از جانب برخی پان قومیتها در ایران صورت گرفته است . پان عربها به رهبری ناصر پور پیرار توده ای که به علت دزدی از حزب توده اخراج شد و مشغول دزدی تاریخ و فرهنگ شد .  و پان ترکها به رهبری محمد تقی زهتابی خائن که مزدوری عراقی ها را کرد ،  دست به فعالیتهای گسترده ای علیه زبان فارسی که مهمترین رکن هویت ایرانی است زده اند در ادامه می کوشیم به برخی از ادعاهای آنها پاسخ می دهیم .

نکته دیگری که در ابتدا باید بگوییم این است که ایران کشوری کثیر القوم می باشد و این وضعیت را ما از همان تمدن ایران هخامنشی ، که نخستین تمدن بزرگ و دامنه دار تاریخ و سر آغاز تاریخ ایران است ، به وضوح شاهدیم . بنابراین طبیعی است که آنها حق داشته باشند با زبان قومی خود با خانواده و خویشاوندان و همسایگان و هر کس دیگری که به زبان آنها تکلم می کند به زبان قومی خود تکلم کنند . اما باید به این نکته بسیار اساسی توجه داشت که زبان فارسی یگانه زبان رسمی و ملی همه ایرانیان می باشد و تنها پل ارتباطی اقوام متعدد و  مختلف ایران زمین با یکدیگر می باشد . براستی اگر بنا باشد هر قومی زبان خود را در مدارس آموزش ببیند و با آن زبان بزرگ شود ، دیگر چه چیزی می تواند عامل پیوند او با اقوام دیگر باشد ؟ و اصلا چه وجه مشترکی موجب می شود تا ما همه ایشان را ایرانی بدانیم و بنامیم ؟ اگر قرار باشد هر قومی در مدارسش به زبان قومیش آموزش ببیند آیا این چیزی جز تضعیف وجه شباهت و عامل همبستگی همه ایرانیان و تقویت عامل جدایی و وجه تفاوت ایشان خواهد بود ؟ در این صورت چه وجه شباهتی یک بلوچ را به یک ترک و یا یک عرب را به یک کرد پیوند می دهد و موجب می شود تا همه آنها ایرانی شمرده شوند ؟ آیا این مقدمه ای نخواهد بود بر تجزیه و تکه تکه شدن کشور عزیزمان ؟ جالب است که عده ای می گویند دولت و حکومت باید زبان های قومی یا به اصطلاح مادری هر قوم و قبیله را آموزش دهد نه زبان ملی را . در حالیکه وظیفه حکومت و دولت آموزش زبان ملی است نه قبیلگی یا مادری و این وظیفه همان قوم و قبیله و مادران است که زبان خود را آموزش دهند و نه زبان ملی را ( گرچه زبان قبیلگی و مادری نیازی هم به آموزش ندارد و هر فردی به طور طبیعی آن را می آموزد ).

به هر روی به نظر می رسد زبان فارسی تنها رابط و وسیله اتصال اقوام ایرانی با یکدیگر و در واقع زبان میانجی  است و چنین مقامی را هیچ چیز دیگر ، باز تاکید می کنیم هیچ چیز دیگر ، ندارد . حتی دین و مذهب نیز در ایران ما دارای تنوع و تعدد است و حداقل چهار دین در قانون اساسی به رسمیت شناخته شده است که هر کدام از ادیان و به ویژه دین رسمی یعنی اسلام حداقل دارای دو مذهب شیعه اثنی عشری و تسنن است . بنابراین ما حتی از دین و مذهب هم نمی توانیم توقع مرکز ثقل و نقطه اتصال اقوام ایرانی بودن را داشته باشیم و این مقام در درجه اول مختص به زبان فارسی و در درجه بعدی به دین مبین اسلام و مذهب تشیع اختصاص دارد .

در همین رابطه مطلب مهم دیگری که وجود دارد این است که ما ایرانیان از معدود ملت هایی هستیم که دچار گسست تاریخی چشمگیری نشدیم و تقریبا دارای پیوستگی تاریخی با اجداد و نیاکان خود ، به ویژه اجداد هخامنشی خود هستیم ، و تنها چیزی که ما را به آن اجداد پر افتخار متصل می کند چیزی جز زبان گرانمایه پارسی نیست . متاسفانه عده ای پان قومیت های بی هویت که در برابر زبان غنی فارسی احساس حقارت و حسادت می کنند زبان فارسی را لهجه 33 زبان عربی می شمرند در حالیکه هر ابلهی می داند لهجه های یک زبان زمانی لهجه حساب می شوند که قابل فهم برای هم باشند حال آنکه هیچ فارسی زبانی با آنکه سالها در مدارس آموزش زبان عربی می بیند و نماز و قرآن عربی می خواند سخن عرب زبانها را در نمی یابد و عربها نیز همچنین و بعلاوه آنکه زبان فارسی جزو زبانهای هندو اروپایی است و عربی جزو زبانهای سامی . به این پان قومیت های بی اصل و نسب باید این مطلب را بگوییم تا از حسد و حقارت بمیرند که زبان فارسی زبان اولین امپراطوری جهان و بزرگترین امپراطوری جهان باستان است که به قول هگل تاریخ با آن شروع می شود و نیز زبان فارسی جزو 10 زبان برتر جهان از نظر تعداد واژگان ( لغت نامه 50 جلدی دهخدا در جهان کم نظیر است ) و جزو 3 زبان برتر جهان از نظر ضرب المثل ( امثال و حکم 4 جلدی دهخدا در جهان کم تر همتایی دارد ) همچنین زبان فارسی دومین زبان جهان بعد از زبان یونانی است که متن فلسفی دارد ( پاولوس پارسی در زمان انوشیروان به تالیف و شرح برخی آثار یونانی به زبان پهلوی دست می زند و روشن است که اهمیت فلسفه داشتن برای یک تمدن چقدر زیاد است ). ضمنا زبان فارسی جزو 4 زبان کلاسیک جهان است .  ( در سال ۱۸۷۲ در نشست ادیبان و زبان‌شناسان اروپایی در برلین، چهار زبان یعنی یونانی، فارسی، لاتین و سانسکریت به عنوان زبان‌های کلاسیک جهان برگزیده شدند. بر پایه تعریف، زبانی کلاسیک به شمار می‌آید که یکم، باستانی باشد، دوم، ادبیات غنی داشته باشد و سوم در آخرین هزاره عمر خود تغییرات اندکی کرده باشد ؛ در نشست برلین زبان شناسان پذیرفتند که ادبیات فارسی در قرون وسطی در صدر و پیشگاه ادبيات ديگر ملت‌‌ها بوده و ايران در آن سده‌ها بيش از هر ملت ديگري سراينده، نويسنده و انديشمند ( حکیم یا فيلسوف) داشته‌ است . همچنین در نشست‌هاي سال‌هاي 1922 و 1936، جايگاه زبان فارسي ، به عنوان یک زبان كلاسيك هند و اروپايي بار ديگر تاييد شد ) .

از نظر تعداد گویشوران هم اگر نبود خیانت و جنایت انگلیس در فارسی زدایی از شبه قاره هند و بخصوص پاکستان ( که عمران خان نخست وزیر پاکستان به این جنایت انگلستان اذعان کرد ) و اگر چنان بود که هنوز پاکستان که بیش از 200 میلیون جمعیت دارد به زبان فارسی سخن می گفتند زبان فارسی پنجمین زبان پر گویشور جهان محسوب می شد گرچه همین الآن هم بنا به نقل موسسه کریستال سیزدهمین زبان پر کاربرد جهان و در مرتبه ای بالاتر از زبان ترکی قرار دارد . ( البته مقامات کشور ما باید برای تدریس زبان فارسی در تمامی مقاطع تحصیلی پاکستان  و قرار دادن زبان فارسی به عنوان یکی از زبان های رسمی این کشور از هیچ کوششی فروگذار نکنند تا زبان فارسی مجددا به عنوان زبان رسمی این کشور پر جمعیت که ششمین کشور پر جمعیت جهان است قرار بگیرد و راه برای ثبت زبان فارسی به عنوان هفتمین زبان رسمی سازمان ملل هموار شود . ان شاء الله ) .

به هر روی ما ایرانیان در طی بیش از دو هزار و پانصد سال حداقل دو بار دین خود را عوض کردیم ولی به تصریح همه زبان شناسان زبان ما ، با همه تغییراتی که کرده ، در ادامه و دنباله زبان اجداد باستانیمان محسوب می شود و این بزرگترین افتخار ماست که مانند ملتهایی حتی ملت‌هایی به کهنی مصر زبان خود را از دست ندادیم و عرب زبان نشدیم و یا مانند مردم آناتولی ، زبان خود را از دست ندادیم و ترک زبان نشدیم . اگر چه این افتخار تمام نیست زیرا برای مثال نواحی بین النهرین که زمانی فارس زبان بودند و پایتخت تاریخی ایران یعنی تیسفون در آنجا قرار داشت متاسفانه در عربیت استحاله شدند و عرب زبان شدند و یا نواحی مثل مرو و سمرقند و بخارا و فرغانه و خوارزم و بسیاری از جاهای دیگر که زمانی یا فارس زبان و یا ایرانی زبان بودند در فرهنگ مهاجم و متجاوز ترک استحاله شدند و ترک زبان شدند . اما خوشبختانه کانون اصلی زبان فارسی ، یعنی ایران فعلی و نواحی مهمی از افغانستان و تاجیکستان ، به همت بزرگانی چون رودکی و فردوسی و سعدی و ناصر خسرو و مولوی و … و نیز عواملی دیگر از استحاله در فرهنگ های مهاجم عرب و ترک ، حداقل تا به حال ، در امان ماندند . ( ای کاش مسئولان ایران ، حاکمان تاجیکستان را مجاب می کردند تا رسم الخط خود را از سیریلیک روسی به فارسی برگردانند تا امکان مفاهمه بیشتر شود . این کاری است که کشورهای ترک زبان کردند و رسم الخط خود را یکی کردند ولی کشورهای فارسی زبان از اهمیت آن غافلند ).

اما متاسفانه در سالهای اخیر برخی از اقوام ، به ویژه پان ترکها ، با زیاده خواهی های خود موجبات تهدید این یگانه عامل پیوند ایرانیان با یکدیگر و تنها عامل پیوند با پیشینیانشان شدند . پان ترکها با انجام کارهایی چون نامه نوشتن به رییس جمهور ( متاسفانه جناب رییس جمهور در زمان تبلیغات ریاست جمهوری برای دستیابی به یک مسند دنیایی کم ارزش ، وعده هایی خلاف مصلحت ایران به اقوام داد و حالا باید چوبش را فرهنگ و هویت ایرانی ما بخورد . ای کاش در قانون اساسی این ماده قرار گیرد که : ” کلیه نامزدهای مقامات انتخابی کشور ، اعم از ریاست جمهوری ، ریاست قوه قضاییه ( در صورت انتخابی شدن آن ) ، نمایندگی مجلس شورای اسلامی ، نمایندگی مجلس خبرگان در تبلیغات انتخاباتی خود وعده و شعاری ندهند که بر خلاف اصول اساسی اسلام ، قانون اساسی ، منافع ملی و تمامیت سرزمینی و اصالت ایرانی باشد و اگر نامزدی چنین وعده ای یا شعاری مطرح کرد ، پس از سه بار تذکر اگر از عمل خود بازنگشت با تشکیل جلسه فوق العاده ای توسط شورای نگهبان صلاحیت او مورد بررسی مجدد قرار می گیرد و در صورت لزوم از نامزدی آن سمت کنار گذاشته می شود  ) .

به هر روی پان ترکها از ریاست جمهوری تقاضای رسمی شدن زبان ترکی در ایران و نیز تدریس به زبان ترکی و نیز تاسیس فرهنگستان زبان و ادبیات ترکی ؛ درخواست های نامشروع و گستاخانه دیگر کرده اند و باید با اندوه بگوییم که می خواهند از این راه به شکستن کمر زبان فارسی و به تبع آن اصالت و ماهیت ایران کهن بپردازند . ( بعضی از این خائن های بی ریشه فکر می کنند اگر تقاضای به رسمیت شناختن زبان ترکی کنند بهتر است تا تقاضای تجزیه طلبی کنند . در حالیکه تمام اصالت و شخصیت ایران ، به زبان فارسی است و اگر این زبان آسیب ببیند دیگر ایرانی وجود نخواهد داشت و ما با شرمندگی در برابر تمام کسانی که برای ایرانیت ایران جان باختند و به ویژه فردوسی ، ایران را به توران تبدیل کردیم و خودمان یوغ بندگی ترکان و تورانیان را بر گردن نهادیم و ای وای از آن روز ) .

در اینجا باید مطلبی را به همگان تذکر دهیم که ترکهای ایران را باید به دو دسته تقسیم کرد : یکی ترک زبان ترک تبار و دوم ترک زبانان ایرانی تبار .

الف )  ترک زبانان ترک تبار : ترک زبانان ترک تبار که ترکهای اصیل و واقعی هستند ، اقوامی از نژاد زرد می باشند که گرچه در گذشته بیشتر در غرب چین و مغولستان قرار داشتند ولی اینکه بر اثر مهاجرت ها و تهاجم ها در آسیای غربی و تا بخش‌هایی از اروپای شرقی نیز ساکن‌ شده اند. اینها به زبان‌هایی از خانواده زبان‌های ترکی‌تبار سخن می‌گویند.
خاستگاه اصلی مردمان ترک‌تبار واقعی ، غرب چین و مغولستان بوده و این مردمان زرد پوست مغول سان به تدریج و با مهاجرت و تهاجم و تجاوز به زنان غیر ترک و قهر و غلبه در غرب آسیا، خاورمیانه، آناتولی و اروپای شرقی سکونت یافتند. و بخش‌های بزرگی از مردم هندواروپایی نواحی جدید نیز  ترک‌زبان کردند. بررسی دی‌ان‌ای در ترکیه نشان می‌دهد که مردم ترکیه نوادگان مردم مختلف ساکن آناتولی مانند یونانی، ارمنی، قفقازی (آسیانی) و کرد میباشند که در سده‌های معاصر ترک‌زبان شده‌اند و از لحاظ ژن از نژاد ترک (زردپوست مغول‌سان) بهره بسیار کمی برده اند. کمتر از ۱۰% مردم ترکیه دارای این نژاد می‌باشند. در مورد ترک زبانان آذربایجانی نیز این قضیه صادق است که از لحاظ ژن به سان مردم ایرانی و قفقازی هستند . این را از تفاوت در ظاهر و فیزیک ترکان ایران و آناتولی که آریایی تبارند با ترکان زرد پوست آسیای مرکزی مثل قرقیزستان و قزاقستان و ازبکستان و … می بینیم .  .
اتفاقات مشابه در جاهایی مثل مصر و تونس و… توسط عرب ها رخ داد که مردم آن نواحی با آن که عرب نژاد نبودند بر اثر قهر و غلبه اعراب زبان اصلی و مادری خود را از دست دادند و عرب زبان شدند و بدین وسیله در هویت عربی استحاله و آسیمیله شدند . جالب این است که حتی بعضی ازاین  عرب شده ها در تفکرات پان عربی و تعصب عربی از اعراب واقعی و اصیل که ساکنان حجازند گوی سبقت را ربودند ! شبیه بعضی از ایرانیان و آریایی تباران خودمان که در فرهنگ و زبان ترکی چنان استحاله و الینه و آسیمیله شده اند و خود را ترک واقعی و اصیل می شمارند و چنان در حمایت از فرهنگ گرگ پرست ترکی سینه دری می کنند که آدم نمی داند به حال این بی هویت ها بگرید یا بخندد ! ( اینکه می گوییم ترک گرگ پرست توهین نیست آنها خود را از نسل گرگی خاکستری به نام ” آسنا ” می دانند و داستانی هم دارند که مجال نقلش نیست و علت این همه جنایت آنها هم از تخم و ترکه گرگ بودن است ) .
از میان اقوامی که امروزه ترک نام گرفته‌اند بسیاری از اقوام ایشان ، در تاریخ قدیم هیچ‌گاه خود و قوم خود را ترک نمی‌نامیدند. در مورد بخشی از این اقوام ساکن آسیای میانه تنها پس از وارد شدن نظریه پان‌ترکیسم توسط آرمینیوس وامبری یهودی و فرستاده پنهانی وزارت خارجه بریتانیا به عثمانی این نام رفته‌رفته برای این اقوام نیز رواج یافت . به هر روی این ترک تباران ترک زبان زرد پوست هستند و به هیچ وجه جزو ساکنان اصلی ایران محسوب نمی شوند .

ب ) ترک زبانان ایرانی تبار : این ترکها که ترکهای اصیل و واقعی و زرد پوست نمی باشند بلکه در آذربایجان ایران زبانشان ، پیش از ورود ترکان ، پهلوی آذری بوده است ولی در بعد از اسلام و با برداشته شدن سد حکومت مرکزی قوی ای مثل ساسانیان که دایم با اقوام ترک زرد پوست در نبرد بودند ، پای اقوام زرد پوست به ایران بازشد این اقوام زرد پوست توسط حکام مسلمان، اسلام آورده و صرفا با گفتن شهادتین وارد جهان اسلام و ایران می شدند ؛ که بهترین نمونه آن آلب تگین غلام و بعدها سردار سامانیان است که توسط سامانیان وارد تمدن اسلام و ایران شد ( جالب است که این ترکها پیشتر پیرو ادیان ابتدایی و شمنی یا دین ایرانی مانوی بودند و هیچ دینی از خود و یا پیامبری از خود نداشتند و این ایرانی ها بودند که آنها را به دینی پیشرفته تر و کارآمد تر یعنی اسلام ، آشنا و مشرف کردند و تا حدودی از بدویت نجات دادند )  . روند  ورود ترکان در ایران در دوره سلجوقی تشدید شد و با تشکیل حکومت سلاجقه روم حضورشان در آذربایجان شدت گرفت و  بعدها در دوران مغولان ، که هم نژادان و برادران ترکان محسوب می شوند ، ادامه پیدا کرد و در زمان ایلخانان که پایگاهشان در آذربایجان و پایتختشان مراغه بود تشدید شد و در دوره صفوی به اوج رسید . این ترک تباران زرد پوست در نواحی آذربایجان که جایگاه صفویان بود به طور جدی تری ساکن شدند و با قهر و غلبه و تجاوز ، زبان خودشان را بر ایرانیان آریایی تحمیل کردند . همانطور که گفتیم بررسی دی‌ان‌ای در ترکیه نشان می‌دهد که مردم ترکیه نوادگان مردم مختلف ساکن آناتولی مانند یونانی، ارمنی، قفقازی (آسیانی) و کرد میباشند که در سده‌های معاصر ترک‌زبان شده‌اند و از لحاظ ژن از نژاد ترک (زردپوست مغول‌سان) بهره بسیار کمی برده اند. کمتر از ۱۰% مردم ترکیه دارای این نژاد زرد پوست می‌باشند. در مورد ترک زبانان آذربایجانی نیز این قضیه صادق است که از لحاظ ژن به سان مردم ایرانی و قفقازی هستند ، که بر اثر تهاجم و تجاوز دچار آسیمیلاسیون فرهنگی شده و ترک زبان شده اند . این را از تفاوت در ظاهر و فیزیک ترکان ایران و آناتولی که آریایی تبارند با ترکان زرد پوست آسیای مرکزی مثل قرقیزستان و قزاقستان و ازبکستان و … می بینیم .

به هر روی ما به پان ترکهایی که ترک زبان ترک تبار هستند و به ایران آمده اند و خواهان رسمی شدن زبان ترکی در ایران و نیز تدریس به زبان ترکی و نیز تاسیس فرهنگستان زبان و ادبیات ترکی  و دارای دیگر درخواست های نامشروع هستند ( عده ای گمان می کنند که بهتر است در برابر پان ترکها کوتاه آمد و در برابر خواسته های آنها تسلیم شد اما حقیقتا اشتباه می کنند !  واقعا اشتباه می کنند ! یقینا اشتباه می کنند ! دریغا که نمی دانیم به این افراد ساده لوح به چه زبانی بگوییم که اشتباه می کنید ؟! ) به هر روی ما به این پان ترکهایی که از فرط بی ریشگی و بی هویتی و بی اصالتی به جعل تاریخ و جغرافیا و شخصیت برای خود می پردازند چنانکه ولادیمیر مینورسکی خاورشناس روس در مورد ایشان گفته  : «هر جا که پرسش حل‌نشده‌ای در زمینه فرهنگ قوم‌های شرق باستان پدید آید ترکان بی‌درنگ دست خود را همان‌جا دراز می‌کنند » .

همچنین مینورسکی ضمن انتقاد از روش مورّخان پان‌ترکیست، بیان می‌دارد که «مسائل علمی حل‌نشده‌ای در زمینه فرهنگ اقوام شرق باستان» بستری برای جعل تاریخی و توجیه مقاصد ایدئولوژیک پان‌ترکیسم فراهم ساخته‌ است .

همچنین جالب است بدانیم این پان ترکها که نسب خود را به گرگ آسنا می رسانند در جنایت و آدم کشی و تجاوزگری و خباثت و رذالت دست کمی از گرگ نیز ندارند و اگر چنین نبودند نمی توانستند مثل غده سرطانی از مغولستان و غرب چین تا شرق اروپا نفوذ و سایه کثیف و بد خیم خود را گسترش دهند و جالب است بدانیم که این پان ترکیستهای آدم کش تنها پنج نسل کشی آنهم در قرن بیستم انجام دادند : 1) نسل کشی ارامنه با یک و نیم میلیون کشته ؛ 2) نسل کشی یونانیان با 500 هزار کشته ؛ 3) نسل کشی آشوریان با 300 هزار کشته ؛  4 ) نسل کشی کردها با دهها هزار کشته ؛ 5 ) نسل کشی علویان با دهها هزار کشته  .( البته اینها تنها جنایت آنها در قرن بیستم است و خدا می داند در گذشته اینها چه جنایتهایی مرتکب شده اند ؛ برای مثال یکی از اولین کشتارهای های ترکان ، کشتار ایرانیان از قرن پنجم تا قرن هفتم و هشتم است . متاسفانه این نسل کشی ها مغفول مانده است . نحتی اصطلاح ترکتازی در زبان فارسی برای بیان یورش های خونین به جا مانده است. برای مثال انوری شاعر عصر سلجوقی قصیده ای دارد در بیان وحشی گری ها و تجاوزگری های قوم ترک غز که با این دو بیت شروع می شود : به سمرقند اگر بگذری ای باد سحر   نامه اهل خراسان به بر خاقان بر  نامه‌ای مطلع آن رنج تن و آفت جان   نامه‌ای مقطع آن درد دل و سوز جگر ) پانترک ها گرچه سعی می کند برای خود ریشه تراشی و تاریخ سازی و هویت بافی کند مثل اینکه بگویید سومری ها چون زبان التصاقی داشتند و چون ترکی نیز زبان التصاقی است پس سومری ها ترک بوده اند و این از بزرگترین جوکهای تاریخ است زیرا اگر داشتن زبان التصاقی نشانه ترک بودن است پس بسیاری از آفریقایی ها که زبانشان باتنو است پس ترک هستند چون زبانهای باتنو هم التصاقی است و یا کره ای ها و ژاپنی ها هم ترک هستند و یا مالزی ها و اندونزی ها هم ترک هستند چون زبانشان جزو زبان‌های استرونزیایی است و این زبان التصاقی است و البته زبانهای التصاقی زیادند و همین بسنده است . در خصوص ترکها همانطور که گفتیم بی ریشه ترین قوم جهان هستند آنها نه اسطوره خاصی دارند ( دده قورقود یک حماسه 200 و 300 ساله است و همانطور که می دانیم حماسه با اسطوره فرق دارد ) و نه فیلسوف خاصی دارند ( تنها فیلسوفی که برخی می گویند ترک بوده فارابی است حال آنکه می دانیم فاراب آن زمان شهری مرزی در خراسان بزرگ بوده و آن زمان ایرانی نشین بوده ولی بعدها که ترکها هجمه و حمله آوردند ترک نشین شد و نامش هم به اترار تغییر کرد و البته بعضی هم معتقدند که وی اهل فاریاب افغانستان فعلی بوده است ) . همچنین ما هیچ پیامبر ترک سراغ نداریم و هیچ دین ترکی نمی شناسیم. چنانکه در دوران معاصر هم ما روشنفکر و متفکر شاخص ترک در حد و حدود نصر حامد ابو زید مصری یا محمد ارکون الجزایری یا محمد عابد جابری مراکشی و یا عبدالکریم سروش ایرانی یا نقیب الطاس مالزیایی و یا فضل الرحمان پاکستانی و…  سراغ نداریم .

به هر حال شاید علت این همه اصرار و تعصب ترکها بر زبانشان همین باشد که اینها اصلا چیز دیگری ندارند که بخواهند بدان تمسک جویند . نه دینی و نه پیامبری و نه فیلسوفی و نه متفکری و … ( جالب است در فهرستی که در آن 100 شخصیت تاثیرگذار تاریخ معرفی شده اند  به جز چنگیز خان هیچ ترکی وجود ندارد در حالیکه سه شخصیت ایرانی یعنی : مانی و کوروش کبیر و زردشت وجود دارند ).

به هر روی این پان ترکهای ترک تبار زرد پوست و گرگ نسب از نواحی دیگر به ایران کوچ کرده اند و ما به آنها می گوییم : ایران کشور شما نیست و شما با رعایت احترام و ادب حداکثر مهمان ما هستید و مهمان باید حرمت صاحب خانه را نگهدارد و درخواست ناحق نکند و اگر باز هم نمی توانید ایران آریایی را تحمل کنید بهتر است به نزد اجداد زرد پوست نیمه وحشیتان  در غرب چین و مغولستان بازگردید و ایران را برای ایرانیان آریایی بگذارید. اما خطاب ما به برادران هم میهن ترک زبان اما ایرانی و آریایی تبار خود که بر اثر قهر و غلبه ترک تبارهای زرد پوست گرگ نسب  ، دچار آسیمیلاسیون فرهنگی شده و ترک زبان شده اند می گوییم که زبان اصلی شما پهلوی آذری است که از خانواده زبانهای ایرانی است و شما اگر می خواهید به اصل خویش بازگردید و در فرهنگ ترک تباران زرد پوست استحاله و آسیمیله نشوید و همانند اجدادتان به زبان آذری ایرانی تکلم کنید بهتر است دست از زبانی که به زور بر شما تحمیل شده بردارید و به زبان فارسی که نزدیکترین زبان به زبان آذری است برگردید و به این زبان سخن بگویید و ان شاء الله همه دست در دست هم نگذاریم غده سرطانی پان ترکیسم ، تمدن و فرهنگ اصیل ما را نابود کند و این تمدن ریشه دار را ریشه کن کند .

11 دیدگاه

 1. هزار افسوس که حکومت مرکزی ملی گرایان را مورد بی مهری قرار میده ولی در مقابل تحرکات پانترک های نیمه انسان نیمه گرگ سکوت پیشه کرده.و از اون تأسف بار تر بی تفاوتی ایرانیان در مقابل این حرکت ها هست که عموما منفعل هستن. کاش اینقدری که اون بی وطن های وحشی در خواندن توهمات و تحریفهای پانترکی در مورد هویت خیالی خودشون جدیت به خرج میدن ، ایرانیان هم در شناخت تاریخ و فرهنگ و هویت خودشون کوشا باشن.
  واقعا مایه تعجبه که حکومت هفتم آبان را تهدیدی علیه خودش میدونه و اجازه یک گرد همایی را نمیده . ولی شعار های طرفداران تراکتور سازی را نه!
  نمیدونم این سکوت را ناشی از بحرانی بدونم که در کل نظام حاکم شده و مدیران و مسئولان در مواجهه با بحران ها همیشه چند قدم عقب هستن یا این که ناشی از سیاست های همیشگی حکومت ها بدونم که سعی داشتن با ایجاد شکاف های غیر واقعی در جامعه مانع یکدستی و اتحاد مردم بشن و از تهدید های احتمالی در امان بمونن.این سیاست کثیف در دوران قاجار مرسوم بود که ایلات ایران با توطئه شاه به جان هم می افتادند و حکومت مرکزی که عملا هیچ قدرتی خارج از پایتخت نداشت مانع از شورش و سقوط احتمالی خودش میشد. البته با توجه به این که ایران تحت تحریم وابسته به ترکیه هست که بتونه تحریمها را دور بزنه و در مسائل منطقه ای هم اشتراکاتی با این کشور داره میشه تا حدودی به دلیل این سکوت در قبال پانترک ها که مورد حمایت ترکیه هم هستن پی برد.اگه خاطرتون باشه چند وقت پیش که در ورزشگاه اون جماعت بی وطن از جنایات ترکیه حمایت میکردن و در گوشه و کنار ایران واکنشهای منفی در قبال این حرکت صورت گرفت، اردوغان در نطقی به این مخالفتها واکنش نشون داد و یاد آور شد که این ترکیه بوده که همیشه در امر دور زدن تحریما به حکومت ایران کمک کرده. البته مشکل ایران از جایی نشأت میگیره که هیچ وقت دولتی فاشیستی کار آمدی شکل نگرفت تا کار این غده سرطانی را برای همیشه یک سره کنه وگرنه بعد از باز پس گیری اذربایجان از جنگ شوروی و حکومت جعفر پیشه وری فرصت برا تمام کردن کار بود . و ما بهای اون کم کاری را خواهیم پرداخت و راهی جز رویکرد های فاشیستی مؤثر نخواهد افتاد چون دشمنان ما انسانهایی منطقی نیستند بلکه تماما بر اساس توهمات و خیالپردازی ها برای خودشون هویتی در نظر گرفتن و کمر به نابودی ایران بستن.البته حق هم دارن عقده ی بی هویتی را میشه در سخنانشون دید که عموما با توهین و فحاشی و شعار های نژادپرستانه همراهه.به هر حال با کسی که از در بی منطقی وارد شده نمیشه بحث منطقی کرد و این دندون لق را باید کند و انداخت دور.مشابه اون چه که در فرانسه برای پروژه ملت سازی با یک قتل عام و سرکوب گسترده رخ داد.

 2. حوادث و حواشی بازی استقلال و تراکتور را شنیده اید شعار حمایت از ترکیه و مهمتر پلاکارد ایران یا چکسلواکی یا یوگسلاوی که اشاره به تجزیه این دو کشور داشت. نشان می دهد خطر پان ترکیسم تا چه حد جدی است . امیدوارم مقالات بیشتر و محکم تر و هجومی تری منتشر کنید انفعال و دفاع بس است . بیچاره ملتی که در سرزمین خودش بجنگد باید با حمله و هجوم پنبه پان ترکها را زد و مشت خالیشان را بر ملا ساخت

 3. سلام
  باید بدونید که خود ترکها هم میدونند که چیزی در چنته ندارند ، و مجبور به شکست و آسمیلاسیون زبانی هستند ، لذا دارند آخرین نفسهای خودشون رو میکشند ، ما در هر ده سال حداقل پنج میلیون ترک رو فارس میکنیم ، ولی هیچ فارسی ترک نمیشه (حتی یک نفر)

  پس زیاد بحث نکنید ، گذر زمان نتیجه رو تغییر میده ، شک نکنید

  در کشور ترکیه هم احزاب کورد و احزاب مخالف ترکها نسبت به پنجاه سال پیش خیلی پیشرفت کرده اند ، در حالی که ترکها هیچ پیشرفتی از نظر ترکسازی دیگران ندارند

  پس زیاد خودتون رو خسته نکنید

  یه کم واقع بین باشیم

  • این آمارتون را از کجا آوردید که ما در هر 10 سال 5 میلیون ترک را فارس می کنیم ؟!؟!؟! اگر واقع بین باشید روز به روز هجوم و حمله ترکها بیشتر می شود . در همین تهران پر ترک است . قم پر از ترک شده . قزوین ترک شده . ساوه ترک شده . همذان ترک شده . متاسفانه پان ترکها خیلی متعصبند . اگر ایران عزیز ما خطر اسکندر مقدونی و چنگیز مغول را از سر گذراند اما امروز به شدت تحت خطر ترکهاست . خدا کمک کنه بتونیم جان سالم از دست ترکها به در ببریم و ایران ترک نشود .

 4. دوستدار تالش و گیلگ

  دوست عزیز من هم با نقد شما موافقم و چنین نوشته ای را اصلا مناسب خردگان نمی دانم اما باید ببینی چرا چنین واکنشی به سوی عده ای از هموطنهای ترک زبان ما که کسر کوچکی از هموطنان ترک زبان هستند منتها به شدت حمایت می شوند ایجاد شده است. بنده از سال ۸۷ به طور جدی با بسیاری از به اصطلاح هویت طلبها که بهتره اسمشان را کاسب هویت بگوییم بحث کردم . ادعای مظلومیت ، مبارزه با تبعیض ، خاطرات بد از غیر ترکها و در جستجوی دموکراسی و حق طلبی می کنند اما خدا را شاهد می گیرم یک درصد در آنها صداقت نمی بینی به هیچ اصول اخلاقی پایبند نیستند یک هزارم درصد برایشان چیزی که از آن دم می زنند اهمیت ندارد زبان مادری ، دریاچه ارومیه شعاره به خدای محمد برای اینها. اصلا یک کلمه از ستارخان و باقر خان و هدفشان نشیندند و نژاد پرست تر از اینها وجود نداره. اینها اگر هر کشور دیگری بودند نه این چهارتا جوان نادان را عرض می کنم مثلا خط دهنده های آنها بگذار نام ببرم روزبه سعادتی ، سعید متین پور ، محمد اجاقلو ، حسن راشدی ، عیسی نظری و …. را با این احکام مواجه نمی شدند صدایشان می کردند. می گفتند جناب راشدی حرفت را ثابت کن. کسانی که آمریکا زندگی کردند معنی این حرف را می دانند نتوانی ثابت کنی باید انقدر جریمه و تاوان دهی که حد و حساب ندارد. یا خیلی راحت بایکوت می شوی. نه اینکه اول انقلاب به بنیان گذار کشوری فحش بدهی بعد برگردی در سازمان همان شخص بزرگ بهت میز هم بدهند به منتقدین خودت هم بگی آریا پرست! یا نمونه دیگر جواد میری ایشان نه تحصیلاتش مشخصه نه کجا مقاله اش ثبت شده از چه مجرایی استخدام شده؟ یا عیسی نظری با گوناز تی وی راحت مصاحبه می کنه. آیا کسی که در آمریکا زندگی می کنه یا فرانسه می تواند با یک تلویزون تجزیه طلب مصاحبه کنه و کماکان به شغل شریف وکالت ادامه بده. متاسفانه تسماح شگفت انگیز به نفوذ اینها به پستهای دیگر سبب آبروریزی شده مثلا در میزبانی والیبال در ارومیه طوری که صدای مسئولین دیگر هم در آمده . اینها یک چند نفر جوان سرخورده ، بیکار یا بی سواد نیستند خیلی ماهرانه از کومونیستهای قدیمی دستچین شدند مناطق ترک نشین این لباس را تنشان کردند در گیلان لباس دیگر در لرستان لباس دیگر در بلوچستان هم به همین صورت. متاسفانه سو مدیریت برای اینها بستر سازه . من یک زمانی حتی مخالف واکنش دکتر طباطبایی در برابر اینها بودم اما هر چه اینها را بیشتر می شناسی از آنها بیشتر متنفر میشوی. اما در کل باز هم من اعتقاد دارم که حفظ همه زبانهای ایرانیان در کنار زبان رسمی ممکنه و حتی زیباست به شرطی اینکه کار دست اینها نباشه.

 5. بنظرم هرفردی هرنظری داشته باشد،اگرمودبانه تربیان کندمقبولتر خواهدبودوحتی اگرمقبول هم نیافتدلااقل دشمن تراشی برای خودنکرده است.بامتن فوق بسیاری ازافرادیکه اسراری برای ادعاهای پان ترکیستهاندارند،به سمت ایشان کشیده شده ودرضمیر ناخودآگاهشان نیرویی برعلیه مخالفین پان ترکیستهابوجودمیآیدودر جرگه پان ترکیستهاقرارمیگیرند.چه بساشایدبشه گفت متنهایی این چنینی خودشان پان ترکیست پرورند.

 6. دوستدار تالش و گیلگ

  سلام با بخشهای از این مقاله موافقم بخشهایی هم تند رفتید چرا که ترک سازی آذربایجان به خصوص در صفوویه به نفع تمامیت ایرانمان تمام شد شما را به تاریخ ارجاع می دهم زمانی که ترکمنهای آناتولی به دعوت شاه اسماعیل صفووی به اردوی ایران ملحق شدند یا اینکه زبان مردم خوب آذربایجان ، بخشی از خراسان و یا قشقایی ها چه امروز انجام شده چه دویست سال پیش و چه هر چند صد سال مانع از عشق آنها به ایران نشده. قشقایی ها یار دکتر مصدق بودند جلوی زیاده خواهی خلخالی را در استان فارس گرفتند ، عشق فرزندان ستارخان و باقرخان هم به ایران به کسی پوشیده نیست . مشکل زبان ترکی نیست ، زبان زیبایی است ، من هم مانند خیلی از غیر ترک زبانها به موسیقی ترکی گوش می کنم. مشکل سواستفاده است دوست عزیز. اینکه برویم در تاریخ و به رخ بکشیم کار قوم گراهاست که عاشق کینه ورزی هستند همین زبان زیبای فارسی توسط محمود غزنوی یا خانواده مغول تبار گورکانی در شبه قاره هند انقدر نشر یافت . پان ترکها و کلا هر پانی می گوید گور مرگ بقیه. او خوبه!! . بقیه به زبان او صحبت کنند و عمدا تدریس در کنار زبان ملی را تدریس به زبان تحریف می کنند. عرقشان به ترکیه و باکو غیر طبیعی است ، از خون شهدا برای خود خرج می کنند و در فحاشی به دیگران بی رقیب هستند . عذر می خواهم من هم مانند شما از دادن تریبون به بی سوادهای قوم گرا مثل جواد میری تا خیلی موارد دیگر ناراحتم اما این مقاله نه در شان خردگان است و دقیقا همان چیزی است که پایگاههای نفرت افکنی مانند یول پرس و …. می خواهند به جای این کار از تاریخ زیبای ایران بنویسید و درجه تساهل و تعامل نیاکان ما. ما میراث تمدنی هستیم که فنیقی های سامی تبار نفر دوم در هخامنشیان بودند . ساسانیان به اعراب حیره ولیعهدهای خود را می سپردند. طغرل سلجوقی تا محمد خوارزم شاه عاشق فرهنگ ایران شدند و غازان خان مغول و شاهرخ پسر تیمور شهریار نیک رفتار ایرانی شدند. پانها و اربابان آنها این عشق را تحمل نمی کنند سعی کنیم در حمله به آنها مانند آنها ننویسیم.

 7. خدا را شکر که شما از موضع انفعال و ضعف در برابر پان ترکیسم دست بر داشتید . باید در برابر اهریمن پان ترکیست ایستاد وگرنه با ضعف نفس و عقب نشینی در برابر آنها باید منتظر تجزیه و تحقیر و تکه و پاره شدن بیشتر کشور عزیزمان باشیم .

  خدایا نگه دار این مهر شهر

  از اهریمن وز آسیب دهر

 8. سلام
  بسیار عالی و ای کاش منابع نیز ذکر می کردید

 9. عالی بود سپاس

  • متاسفانه فعالیتهای پان ترکهای تجزیه طلب روز به روز تشدید می شود در بازیهای تیم ملی والیبال کشورمان در ارومیه دیدیم شهرداری ارومیه بجای پرچم ایران یک سری شال بین تماشاچیان تقسیم کرد . نماینده ارومیه هم از یک عنصر پان ترک حمایت کرده و… از این دست مسایل خیلی زیاده که اعصاب گفتنش را ندارم از سایت خردگان تقاضا می کنم به افشاگری خودش علیه این پان ترکهای بی وطن و مزدور ادامه بده تا شاید بتوان جلوی تجزیه و تحقیر وطنمان را بگیریم .

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود.علامت دارها لازمند. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

برچسب ها:
پست قبلی
پست بعدی
amatör porno erotik hikaye porno Hikaye bahis siteleri Sohbet Hattı
malatya escort bayan bursa escort bayan antalya escort bayan konya escort bayan mersin escort
رفتن به بالا