زکریای رازی و اخلاق فراموش شده پزشکی

| نویسنده : اشکان دهقان | واپسین به روزرسانی: ۱۵ امرداد ۱۳۹۴ |


زکریای رازی و اخلاق فراموش شده پزشکی.

زکریای رازی و اخلاق فراموش شده پزشکی

ممکن است این روزها از رفتار برخی پزشکان آزرده خاطر شده باشید و ویژگی‌هایی را در آنها دیده باشید که چندان نیکو نیست. جالب آنکه زکریای رازی سالها پیش به این گونه پزشکان انتقاد کرده و از اخلاق پزشکی سخن به میان آورده است.

زکریای رازی مردی خوش خو و نیک کردار بود که مهربانی ویژه ای به تهیدستان داشت و به درمان آنها می‌پرداخت.

کیمیاگر (شیمیدان)، پزشک، دارو ساز و اندیشمند بزرگ ایرانی که در شهر باستانی ری زاده شد. یادگارهای ارزشمند وی جایگاه ویژه ای در دانش جهان دارد و کارهای رازی – آن هم در دوران کهن- بسیار شگفت آور است. یافتن الکل و جوهر گوگرد از دستاورد‌های بزرگ رازی می‌باشد.

به طور کلی در آثار پزشکان ایرانی و مسلمان، به ویژه زکریای رازی، نکته‌های ارزشمندی درباره اخلاق پزشکی گفته شده است. مواردی که این فرهیختگان گفته اند تا به امروز خواندنی است و حتی به نظر می‌رسد برخی از پزشکان امروزی باید بار دیگر نگاه ویژه ای به این موارد بیندازند. می‌توان آنها را در سه بخش در میان گذاشت:

۱- رعایت موازین اخلاقی در پرداختن به حرفه پزشکی:

رازی با توجه به نظریات پزشکان برجسته معاصر و پیش کسوت خود، تأکید زیادی بر ویژگی‌های شخصیتی متعددی می‌کند که پزشک باید از آنها برخوردار باشد تا بتواند شایسته طبابت باشد. به عنوان مثال، وارستگی و آراستگی در ظاهر و رفتار، رازداری، پرداختن به مطالعه، خودداری از اتلاف وقت در کارهای بیهوده و ناشایست، عدم توجه به مادیات و استفاده از طبابت به عنوان تجارت، داشتن اعتماد به نفسی مناسب در هنگام کار و احترام گذاشتن به بیمار، از ویژگی‌های پزشک خوب به شمار می‌آیند.

۲- رعایت موازین اخلاقی در امور پژوهشی:

یکی از ویژگی‌هایی که رازی را نسبت به اکثریت پزشکان ممتاز می‌کند، رعایت اخلاق در پژوهش است. رازی، هر جمله و نقل قولی را با ذکر مأخذ می‌آورد و حتی مطالبی را که از مأخذ ناشناخته می‌آورد، تأکید می‌کند که از کتابی با نویسنده مجهول آورده ام. وی به پزشکانی خرده می‌گیرد که مطالب دیگران را به گونه ای نقل کرده اند که گویی خودشان آن را انجام داده اند و می‌گوید که این کار، شایسته پزشک نیست.

۳- رعایت موازین اخلاقی در امور درمانی:

رازی برای هر اقدام درمانی، خود را موظف به رعایت اخلاق، دقت، امانت و احساس تعهد نسبت به بیمار می‌داند. به عنوان مثال، تأکید می‌کند که هیچ گاه نباید پیش از شناسایی عامل درد، داروهای ضد درد را تجویز کرد، بلکه باید عامل را شناسایی کرده، به اقدام برای زدودن آن پرداخت. در همین راستا تأکید می‌کند که در برخی از موارد پزشکان، درد چشم را با تریاک یا دیگر داروها درمان کرده اند که منجر به کوری شده است. همچنین تأکید کرده که زیاده روی در مصرف برخی داروهای به ظاهر سودمند- همچون زعفران که رنگ رخسار را نیکو می‌گرداند ممکن است به عوارضی وخیم و حتی غیر قابل جبرانی بینجامد. همچنین می‌افزاید که باید از به کار بردن داروهای متعدد برای برطرف کردن علامت‌های مختلف خودداری کرد، زیرا ممکن است چند علامت، همگی مربوط به یک عامل باشند و با درمان عامل، همه آن علایم زدوده شوند (۱).

پانویس:

۱- برای دانش بیشتر و دیدن منابع نگاه کنید به: طباطبایی، سید محمود (بهار ۱۳۸۷). «برخی معیارهای اخلاق پزشکی از دیدگاه محمدبن زکریای رازی». مجله ایرانی اخلاق و تاریخ پزشکی. دوره ۱ – شماره ۲. صص ۱-۶.

 

یک خواهش دوستانه

اگر قصد رونوشت از این نوشتار را دارید، بن‌مایه (www.kheradgan.ir) و نویسنده آن را یاد کنید


برگه‌های همیار و همکار خِرَدگان در اینستاگرام:

=خرد و تاریخ در اینستاگرام armtin136
خردگان در اینستاگرام


کانال‌های همیار و همکار خِرَدگان در تلگرام:

کانال «ایران در قفقاز و آسیای مرکزی و آناتولی» در تلگرام کانال «داستان‌های شاهنامه فردوسی» در تلگرام
کانال خردگان در تلگرام

نوشتارهای پیشنهادی

2 دیدگاه

  1. Avatar
    مصطفا امیری.استان فارس

    سلام تشکرصمیمانه ام رابپذیرید.احسنت به این چینش مطالب بجا ومستندتان.

  2. Avatar
    مصطفا امیری.استان فارس

    سلام ازمعدودسایتهایی هست که مستندترین مطالب را ارایه می دهد واقعا زحماتتان ارج نهادنی است….شادوروبه پیشرفت باشید..

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود.علامت دارها لازمند. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

برچسب ها:
پست قبلی
پست بعدی
رفتن به بالا