زبان ترکی زبان سوم جهان و زبان فارسی لهجه سی و سوم عربی نیست!

| فرستنده: پوریا پارسا | واپسين به روزرسانی: ۱۷ تیر ۱۳۹۴ |


زبان ترکی زبان سوم جهان و زبان فارسی لهجه سی و سوم عربی نیست!

مدت‌هاست ادعای عده‌ای افراطی را شنیده‌ایم که گویا توسط نشریه «امید زنجان» فراگیر شد و سپس همین بریده‌ نشریه فضای خبری را آلوده کرد:

زبان ترکی زبان سوم جهان و زبان فارسی لهجه سی و سوم عربی نیست!

با آنکه این ادعا بدون هیچ سند و مدرک مطرح شده بود ولی هنوز هم در گوشه و کنار چنین مواردی را می‌شنویم!! در اینجا به بررسی اجمالی این مدعا خواهیم پرداخت:

اصولاً در مفهوم زبان‌شناسی چیزی به نام «زبان با قاعده تر» نداریم که مبنای مقایسه قرار گیرد و زبانی بر اساس قواعد یا تعداد افعال، رتبه بهتری را نسبت به زبان‌های دیگر کسب کند. مسلماً نیز یونسکو به چنین اقدام مضحکی مبادرت نکرده است و نخواهد کرد.

البته لیست‌هایی از تعداد گویشوران به زبان‌های گوناگون تهیه شده است که معمولا در رتبه اول آنها زبان ماندارین (یک گروه از زبان‌های چینی) قرار دارد و زبان هایی مانند اسپانیایی، انگلیسی و هندی در رتبه‌های بعدی قرار دارند (نگاه کنیده به: List of languages by number of native speakers).

در اینگونه لیست‌ها اختلافاتی دیده می‌شود چرا که در هر آمارگیری چنین اختلافاتی وجود دارد ولی در هیچ کدام زبان ترکی چنین جایگاهی که ادعا شده است را ندارد. برای بررسی این مورد لینک‌های زیر را از مراکز معتبر ببینید:

A collection of commonly-asked questions about sign languages, particularly American Sign Language

The Most Common Languages in the World

How many languages are spoken in the world today?

گرچه نیازی به گفتن نیست و دانش آموزان و نونهالان هم این موضوع را می‌دانند ولی به گفته همه پژوهشگران زبان فارسی ریشه هند و اروپایی دارد و نه عربی (خود زبان عربی ریشه سامی دارد) (نگاه کنید به: Persian language و همچنین نگاه کنید به: History of the Language).

کتاب «دده‌قورقود» به گفته یونسکو کتابی ارزشمند است که در سال ۲۰۰۰ جشنی به مناسبت نگارش این اثر برگزار نموده و البته هیچ سالی را به نام این کتاب نام‌گذاری نکرده اند (نگاه کنید به: UNITED NATIONS EDUCATIONAL, SCIENTIFIC AND CULTURAL ORGANIZATION).

شایان ذکر است این قبیل جشن‌ها در مورد بسیاری از آثار فرهنگی و نام‌آوران انجام شده و اتفاق نویی نیست، مثلاً ۱۳ سال قبل از «دده‌قورقود» در سال ۱۹۸۷ برای حافظ شیرازی و در سال ۱۹۸۸ برای شاهنامه فردوسی برگزار شده است

(نگاه کنید به : COMMEMORATION OF THE 600TH ANNIVERSARY OF THE DEATH OF THE IRANIAN POET HAFEZ   و یا CELEBRATION OF THE   THOUSAND-YEAR EXISTENCE OF THE SHAH-NAME (BOOK OF KINGS), COMPOSED BY FERDOWSI, THE IRANIAN EPIC POET)

مسلماً با جستجو در فهرست یونسکو مناسبت های دیگری نیز از بزرگان ایران و دیگر کشورها خواهیم یافت.

 

هیچکدام از موارد فوق البته برتری زبان فارسی به ترکی و بالعکس را اثبات نمی‌کند و تنها در جهت تنویر افکار و کشیدن خط بطلان بر ادعاهای بی اساس ارائه شد. 

برگرفته از:

“زبان ترکی زبان سوم جهان و زبان فارسی لهجه سی و سوم عربی نیست!” گُمانه. با چند اصلاح و به روز رسانی.


يک خواهش دوستانه

خواهشمند است اگر قصد رونوشت از اين نوشتار را داريد، بن‌مايه (www.kheradgan.ir) و نويسنده آن را ياد کنيد

پرسش ها تنها از بخش پرسش و پاسخ

خواهشمندیم پرسش‌ها را تنها در بخش «پرسش و پاسخ» در میان بگذارید. پرسش‌ها در بخش دیدگاه‌ها پاسخ داده نمی‌شوند. با سپاس فراوان


راهیابی به بخش «پرسش و پاسخ»:

KHERADGAN.ir/ASKبرگه‌های همیار و همکار خِرَدگان در اینستاگرام:

=خرد و تاریخ در اینستاگرام armtin136
خردگان در اینستاگرام


کانال‌های همیار و همکار خِرَدگان در تلگرام:

کانال «ایران در قفقاز و آسیای مرکزی و آناتولی» در تلگرام کانال «داستان‌های شاهنامه فردوسی» در تلگرام
کانال خردگان در تلگرام

نوشتارهای پیشنهادی

44 دیدگاه

 1. Avatar

  هر ادم حسود میاد چیزی مینویسه تموم کنید زبان ترکی شناخته شده ترین زبان دنیاست حتی زبان انگلیسی و فرانسوی ۲۰ درصد از کلمشون ترکی هستش در ضمن فارسی اصلا زبان نیست برو ببین کجا نوشتن زبان . فارسی از ریشه ترکی عربی گرفته شده . عاقلانه باندیشید

  • Avatar

   زبان فارسی زبان کلاسیک و قدیمی هست . درسته که کلمه های عربی توی زبون امروزی ما وارد شده ولی توی تاجیکستان میتونی فارسی رو خیلی خوب گوش کنی. فارسی زبون بسیار زیبا و اصیلی هست . اینهمه شاعران بزرگی داریم که توی دنیا مشهورن مثل مولانا حافظ و سعدی و خیام و …. همشون زبونشون فارسی بوده . گوته به خاطر حافظ فارسی یاد گرفته بود تا بتونه یک خط شعر مثل حافظ بگه . سر در سازمان ملل شعر سعدیه . اینارو میتونی به انگلیسی سرچ کنی و بخونی .
   در ضمن زبان اول در دنیا داره زبان چینی میشه چون بیشترین استفاده کننده رو داره و داره رو دست انگلیسی میشه .
   شما که میگی ۲۰ درصد زبان انگلیسی و فرانسوی ترکی هست ، خب کلی کلمه های فارسی هم توی زبونشون هست که کافیه یه سرچ کنی تا بخونیش و اون ۲۰ درصد رو برامون بگو و بنویس تا ما هم یاد بگیریم . کلمات ترکی که میگی توی زبان انگلیسی و فرانسه هست رو بنویس برامون .
   یه برنامه تلوزیونی دیدم پسر امریکایی که به ۲۸ زبان حرف میزد و مجری ازش پرسید که از بین اینها زیباترین زبان کدومه ؟ و گفت فارسی و تازه یه شعر از حافظ هم خوند و میتونی ویدیوش رو توی اینترنت ببینی ، خیلیها همینو گفتن و میگن . حتی پادشاهای ترکیه هم به فارسی شعر میگفتن که میتونی توی اینترنت هم بخونیشون . این چیزایی که گفتم برای اثبات برتری زبان و چیزای دیگه نیست .

 2. Avatar

  همین کشور امریکا رو ببینین ، از همه ملتها و کشورهای دنیا ( قوم و قومیت نه ، از کشورهای مختلف ) اومدن اونجا زندگی میکنن و خیلی هم افتخار میکنن . و هیچوقت توی محله چینی ها نمیان بگن که خب اینجا جزء خاک چین حساب میشه و اسمشو میزاریم چین !
  توی همین کشور آفریقای جنوبی از همه اروپا رفتن و اونجا زندگی میکنن و به خودشون میگن آفریقایی .
  اونوقت توی ایرانی که از هزاران سال پیش همه این مناطق جزء خاک ایران بودن اونوقت مردم شهرهاش برای همدیگه شاخ شونه میکشن . اینجا خاک ایرانه . و هر کسی که راضی نیست میتونه از ایران بره . خاک مال ماست و خاک ایرانه . مگه نمیگین که ایرانی نیستین ؟ خب از ایران برین . چون ما خاکمون رو نمیدیم

 3. Avatar

  اینا جیره مواجب بگیرای کشورای اطرافن . باید از ایران اخراج بشن . اگه هم نژادهاتون شما رو دوست دارن میتونین از ایران برید و پیش اونا زندگی کنین . اینجا خاک کشور ایرانه .

 4. Avatar

  از هر کشوری یه تیکه حرف کِش رفتن تا برای خودشون تاریخ درست کنن . سمبل گرگ برای شهر رم توی ایتالیاست . بعدشم اینجا ایرانه و ما خاک کشورمون رو به کشورهای فسقلی اطراف نمیدیم . شما اگه ناراضی هستین میتونین خیلی راحت پاسپورت بگیرین و از ایران برین چون اینجا کشور ما هست . اتفاقا ما باید آذربایجانمون رو پس بگیریم چون قاجاریهلی بی کفایت خاک کشورمون رو فروختن . چون ایران طرف ارمنستان رو گرفت حالا اینا با پول و تحریف تاریخ میخوان توی ایران جدایی بندازن تا انتقام بگیرن . ولی کور خوندین . باید خائنین از ایران اخراج بشن . از کشور ما برید بیرون . ما خاک کشورمون رو نمیدیم . راه باز و جاده دراز .

 5. Avatar

  نژاد آریایی کاملا واقعیه چون تحقیقات بسیاری شده که در آن ها ایرانیان آلمانیان ایتالیایی ها و یونانی ها از نظر ژنتیکی بسیار به هم نزدیک اند همچنین کتیبه ها و آثار زیادی قبل از نازی ها وجود داره که نشون می ده این نظریه واقعیه

  • Avatar

   تحقیق رسمی دانشگاه کمبریج انگلیس نوشته
   ۸۱۱ لغت زبان انگلیسی از فارسی گرفته شد
   سرچ کنید
   Persian loanwords in English cambridge
   الان سرچ کن
   google translate
   مترجم گوگل میاد بزن انگلیسی به فارسی تو انگلیسی بزن
   Baksheesh
   تو فارسی میاد بخشش انعام
   khaki تو انگلیسی بزن
   تو فارسی میاد خاکی رنگ
   shah تو انگلیسی بزن
   تو فارسی میاد شاه پادشاه
   تو انگلیسی بزن
   Bazaar
   تو فارسی میاد بازار
   تو انگلیسی بزن
   Caravan
   تو فارسی میاد کاروان
   تو انگلیسی بزن
   dervish
   تو فارسی میاد درویش
   تو انگلیسی بزن
   peri
   تو فارسی میاد پری حتی
   paradise
   پردیس
   chekmate
   برگرفته از شاه مات فارسی
   و…..

   سرچ کنید

   هزار واژه فارسی از کجا به زبان بلغاری راه یافته است؟
   یورو نیوز بین المللی اینو نوشته

   • Avatar

    درسته . حتی پروفسور حسابی هم گفته بود که انگلیسی یه لهجه از فارسیه .
    به شکر میگن شوگر
    موش . موس
    ابرو . آیبرا
    در . در
    قبلنا به you به معنی تو هم میگفتن تو .
    کلیک که ریشه زبان لری هم داره کلک .
    دختر . دُتِر
    برادر . برادر
    پدر . فادر
    مادر . مادر
    پارادایز . پردیس
    و کلی کلمه های فارسی دیگه دارن که زیادن مثل کیوسک . کراوات . بازار و ……..

 6. Avatar

  خطاب به رضا تاجیک:
  داداش اولا حرف شما درسته اینکه ما ترکها ترکتبار نیستیم و اکثرا همون تات های ۸۰۰ سال پیش هستیم که زبان قوم حاکم ورو یاد گرفتیم منم قبول دارم اما همان طور که ما اکثرا ترکتبار نیستیم ، ایرانی ها هم اریایی نیستن ، طبق همون ازمایشات ژنتیکی ۲۰ ،۳۰ درصد ترکها شباهت ژنتیکی با اسیای میانه دارن و مشابه اون حداکثر ۳۰ درصد ایرانیا اریایی تبارن ما بیشتر همون مردم تمدن سومری و ایلامی و … هستیم.
  مهاجرین ترک و اریایی هردو به یک صورت وارد ایران شدن فقط یکی ۳۰۰۰ سال پیش و دیگری ۱۰۰۰ سال پیش ، اگه قراره ما ترک نباشیم شما هم ایرانی نیستین و باید برید زبان های باستانیرو یاد بگیرید خخخخخ.
  در ثانی اینکه میگید ترکهای وحشی ، بله این هم درسته غزهای اولیه که وارد ایران شدن زیاد اهل تمدن نبودند اما مطمین باشید اریایی ها هم ۴۰۰۰ سال پیش وقتی وارد ایران شدن از همون مکان و با همون سبک زندگی اومدن و خدا میدونه چه بلاهایی سر مردم یکجانشین اوردن . وحشی بودن ترکها به خاطر هوش کم و یا ژنتیک نبوده فقط مربوط به سبک زندگیشون بوده، همین الانم خلق و خوی عشایر ایران با شهریا زمین تا اسمونه.
  بسیاری از حرفاتون درسته اما انقدر حرفای نژادپرستانه و اریایی گری توش هست که ادم حالش بهم میخوره اینارو بخونه
  اگه میگفتین به خاطر مسایل سیاسی و اینده ایران نمیشه اجازه داد منم قبول میکردم و مطمعنا همین طوره اما اینکه به کسانی که میخوان به زبان مادریشون درس بخوننن پانترک میگین اونم با این ادبیات واقعا غیرقابل قبوله

  • Avatar

   اصلا نژادی به نام آریایی وجود نداره که ایرانیها و غیر ایرانیها بخوان از اون باشن یا نه، یه عده اروپایی بعضا تحقیر شده مثل آلمانیها در قرن ۱۹ و اوایل قرن ۲۰ آمدن به این کلمه آب و تاب دادن، اینها مال قبل از پایه گذاری علم ژنتیک پیشرفته است و تکرارش کار بیسوادهاست

   طبق آزمایشات ژنتیک که لینکش در اینجاست

   https://kheradgan.ir/ask/index.php?qa=2313

   اکثر آذریهای ایران نمونه های ژنتیکیشون با پارسها یکیه نه با مردم ترکیه و جمهوری آذربایجان و…، وقتی اون لینک رو خوندی متوجه معنی یکی بودن ژنتیکی میشی!، ضمنا همیشه پارسها و آذریها و ارمنیها و کردها و مردم ترکیه در خوشه های ژنتیکی نزدیک هم قرار میگیرن، و در مورد پارسها و کردها و آذریها این نزدیکی بسیار بیشتره و ادعای شما رو در مورد درصد کم ایرانیها در ایران باطل میکنه

   در مورد ایرانیها موضوع اینه که اونها از نژاد Caucasoid بودن و هستن ولی ترکها از نژاد Mongoloid یا اصطلاحا مغول ریخت بودن و هستن و همه دنیا حتی اعراب هم این موضوع رو میدونن به استثناء شما!

   https://kheradgan.ir/ask/index.php?qa=2320

   امیدوارم بتونی عبارت Real Turks of mongoloid race و عکس اون ترکهای چشم بادامی رو که یه عرب نوشته ببینی همینطور این جملات رو در سایت عربی دوم ببینی

   “الجین الترکی نسبه صئیله بما یسمى ترکیا الیوم معظم سکان ترکیا هم من سکان الأناضول الأصلین مع الاوربین من دول البلقان اما الترکمان فهم لا یزالون رعاه فی جبال الأناضول”

   که عربی داره میگه ژن ترکی نسبت پایینی در آنچه که ترکیه نامیده میشه داره (درست میگه چون حداکثر ۲۱ درصد در ترکیه دارای اجداد ترک هستن نه حتی دو رگه)، بیشتر ساکنین ترکیه از آناتولیاییهای اصلی هستن با اروپاییها از کشورهای بالکان، اما ترکمانها پس هنوز گوسفندچران در کوههای آناتولی هستن

   و جواب عرب دیگه به این عرب

   “هم عرق مغولی رعوی لا علاقه له بالحضاره ولا بالشرق الأوسط , ولولا الصدف التاریخیه القذره لما کانوا جزء من الشرق الأوسط أصلاً”

   ترجمه اش:

   از نژاد مغول ریخت دهاتی هستن، هیچ ربطی به تمدن و یا خاورمیانه ندارن، اگر پیشامدهای کثیف تاریخ نبود اصلا جزئی از خاورمیانه نبودن

   این هم نظر اعراب به متوهمین ترکزبان!

   ادعاهاشون در حد این مسخره است مثل اینکه یه سیاه پوست آفریقایی فرانسوی زبان از ساحل عاج که از نژاد Negroid هست ادعاء کنه مثل فرانسویها Caucasoid هست و تبار سلتی داره به خاطر زبان فرانسوی، یا یک بومی اسپانیولی زبان ساکن آمریکای مرکزی یا جنوبی که از نژاد Mongoloid هست ادعاء کنه Caucasoid و اسپانیاییه به خاطر اینکه اسپانیایی حرف میزنه!، چرا این ادعاء رو نمیکنن چون شستشوی مغزی شده و بی هویت نیستن و فرق زبان و نژاد رو میدونن!، ادعای کسانی که بدون هیچ شباهتی به مغول ریختان ادعاء میکنن ترک هستن واقعا مضحکه!، چطور میشه Mongoloid تبدیل به Caucasoid بشه؟

   امیدوارم بعد از مطالعه اون لینکها به حدود مضحک بودن ادعاهای ترکزبانان پی ببرید!

   اگر اونها ترک هستن پس این مغول ریختی که چینیها دارن بیرحمانه مثل حیوان میزننش کیه؟، میدونم ویدئو حذف میشه و برای شما قابل دیدن نخواهد بود ولی برای مدیران و کارکنان سایت میگذارمش تا ببینن

 7. Avatar

  سلام
  شما که میگین آذری ها ترک نبودند و با حمله مغول ها ترک زبان شدند پس چرا با حمله مغول فارس ها ترک نشدند میشه بگین
  «و فی هذه السنه غزا الجراح بن عبدالله الحکمی و هو امیر علی ارمینیه و آذربایجان ارض الترک ففتح علی یدیه بلنجرم و هزم الترک: و در این سال جراح بن عبدالله الحکمی جنگ کرد. او امیر ارمنستان و آذربایجان سرزمین ترکان بود. وی بلنجرم را با دستان خویش فتح کرد و ترکان را شکست داد.» (طبری ج ۵ ص ۳۶۸) [تأیید حضور ترکان در آذربایجان در سال ۱۰۴ هجری و آذربایجان را سرزمین ترک نامیدن]

  • اشکان دهقان

   سلام

   فکر نکنید خِرَدگان هم مانند برخی از سایت هایی است که می توانید در بخش نظرات دروغ‌ها و تحریف‌ها را رواج دهید. شما آشکارا تاریخ طبری را تحریف کردید. البته مشخص هم نکردید تاریخ طبری مد نظر شما برای کدام انتشارات و چه سالی است؟! ترجمه کیست؟!

   فقط یک استناد کوتاه بدون ذکر جزئیات!!! که کار همیشگی تحریف گران است. در واقع هنر همیشگی تحریف گران این است که قشنگ تحریف میکنند!!!

   حال بیایید متن اصلی و ترجمه درست این بخش تاریخ طبری را بخوانیم: «در این سال جراح بن عبد الله حکمى که امیر ارمینیه و آذربیجان بود به غزاى سرزمین ترکان رفت که بلنجر به دست وى گشوده شد و ترکان را هزیمت کرد و آنها را با همه فرزندانشان در آب غرق کرد« (تاریخ طبری، تاریخ الرسل و الملوک. محمد بن جریر طبری. ترجمه ابوالقاسم پاینده. تهران: اساطیر. ١٣٧۵، ،جلد ‏۹،صفحه ۴۰۴۴٫)

   استناد دقیق به این شکل است. همچنین مترجم هم ذکر شده. روشن است که اصلا آذربایجان سرزمین ترکان خوانده نشده بلکه گفته شده حاکم ارمنستان و آذربایجان برای جنگ به سرزمین ترکان رفت.

   طبری در جای دیگر می نویسد که ترکان به آذربایجان حمله کردند و مشخص می شود که ترک و آذربایجانی متفاوت بودند: «ترکان بر آذربایجان حمله بردند و جمعى از مسلمانان را بکشتند و بر اموالشان دست اندازى کردند» (همان، جلد ‏۹، صفحه ۳۹۵۲).

   درباره اینکه چرا مناطق شمال غربی ترک زبان شدند بسیاری دیگر از مناطق کشور ترک زبان نشدند، پاسخ ساده است: مهاجرانی مانند آق‌قویونلوها و قراقویونلوها در ترک زبان شدن آن مناطق نقش موثری داشتند. بروید درباره مناطقی که در اختیار این مهاجران بود و مراکز آنها بخوانید، متوجه خواهید شد. ترک ها در مناطقی از آذربایجان مهاجرت های گسترده کردند. اینکه گفته می شود بعد از مغول به این معنا نیست که مغول ها باعث شدند یک شبه آذربایجان ترک زبان شود!!! خیر منظور این است که روند ترک زبان شدن آذربایجان صرفا از دوران مغول به بعد شروع شد و مهاجرت های اقوام ترک به آن مناطق شدت گرفت. در نهایت با نفوذ مهاجرانی مانند آق‌قویونلوها و قراقویونلوها زبان ترکی فراگیر شد.

  • Avatar

   دوست من. آذریهای ایران با حمله مغولها تورک نشدند. آذریها با هجوم خاقانات غربی ترک، زبانشون عوض شد. سالها هم منطقه‌شون در دست عثمانی بوده. این سایت میتونه بخوبی به شما کمک کنه. زبان اصلی آذریها فارسی بود که شوربختانه نابود شد. سایت زیر نقشه حمله به ایران رو نشون میده.
   [پیوند]

   همچنین اگر خواستید مرز اصلی ایران را بشناسید میتونین «دربند روسیه» را در گوگل سرچ کنید. دربند یعنی سرمرز کشور ما. همچنین اگر خواستید دین اصلی آذریها را هم بدانید، میتوانید آتشکده آذرگشسب و آتشکده باکو را ببینید که هردو پیش از ورود یک دین منحوس به کشور ما ساخته شده است. آذریها مدتی زیر هجوم روم باستان مسیحی شدند و سپس همانند کل ایران مسلمان شدند.

 8. Avatar

  بسمه تعالی
  پان ترکیست ؛ بزرگترین خطر هویت ایرانی
  حسین رضا تاجیک
  بزرگترین تهدیدی که آینده ایران و در واقع هویت و اصالت و شخصیت منحصر به فرد کشور ایران ، به عنوان یکی از قدیمی ترین تمدن های بشری ، را تهدید می کند ، زیاده خواهی قومیت ها و به ویژه پان ترکها می باشد . ابتدا بگوییم علت اینکه ما بر زیاده خواهی پان ترکها تاکید داریم این است که در میان قومیت ها ، ترکها بیشترین جمعیت را دارند و بزرگترین قوم محسوب می شوند و لذا بیشتر از دیگر قومیت ها زیاده خواهی های ، برخی از آنان یعنی پان ترکها ، بازتاب و تاثیر منفی بر ایران خواهد داشت .
  نکته دیگری که در ابتدا باید بگوییم این است که ایران کشوری کثیر القوم می باشد و این وضعیت را ما از همان تمدن ایران هخامنشی ، که نخستین تمدن بزرگ و محوری تاریخ و سر آغاز تاریخ ایران است ، به وضوح شاهدیم . بنابراین طبیعی است که آنها حق داشته باشند با زبان قومی خود با خانواده و خویشاوندان و همسایگان و هر کس دیگری که به زبان آنها تکلم می کند به زبان قومی خود تکلم کنند . اما باید به این نکته بسیار اساسی توجه داشت که زبان فارسی یگانه زبان رسمی و ملی همه ایرانیان می باشد و تنها پل ارتباطی اقوام متعدد و مختلف ایران زمین با یکدیگر می باشد . براستی اگر بنا باشد هر قومی زبان خود را در مدارس آموزش ببیند و با آن زبان بزرگ شود ، دیگر چه چیزی می تواند عامل پیوند او با اقوام دیگر باشد ؟ و اصلا چه وجه مشترکی موجب می شود تا ما همه ایشان را ایرانی بدانیم و بنامیم ؟ اگر قرار باشد هر قومی در مدارسش به زبان قومیش آموزش ببیند آیا این چیزی جز تضعیف وجه شباهت و عامل همبستگی همه ایرانیان و تقویت عامل جدایی و وجه تفاوت ایشان خواهد بود ؟ در این صورت چه وجه شباهتی یک بلوچ را به یک ترک و یا یک عرب را به یک کرد پیوند می دهد و موجب می شود تا همه آنها ایرانی شمرده شوند ؟ آیا این مقدمه ای نخواهد بود بر تجزیه و تکه تکه شدن کشور عزیزمان ؟
  به هر روی به نظر می رسد زبان فارسی تنها رابط و وسیله اتصال اقوام ایرانی با یکدیگر و در واقع زبان میانجی است و چنین مقامی را هیچ چیز دیگر ، باز تاکید می کنیم هیچ چیز دیگر ، ندارد . حتی دین و مذهب نیز در ایران ما دارای تنوع و تعدد است و حداقل چهار دین در قانون اساسی به رسمیت شناخته شده است که هر کدام از ادیان و به ویژه دین رسمی یعنی اسلام حداقل دارای دو مذهب شیعه اثنی عشری و تسنن است . بنابراین ما حتی از دین و مذهب هم نمی توانیم توقع مرکز ثقل و نقطه اتصال اقوام ایرانی بودن را داشته باشیم و این مقام در درجه اول مختص به زبان فارسی و در درجه بعدی به دین مبین اسلام و مذهب تشیع اختصاص دارد .
  در همین رابطه مطلب مهم دیگری که وجود دارد این است که ما ایرانیان از معدود ملت هایی هستیم که دچار گسست تاریخی چشمگیری نشدیم و تقریبا دارای پیوستگی تاریخی با اجداد و نیاکان خود ، به ویژه اجداد هخامنشی خود هستیم ، و تنها چیزی که ما را به آن اجداد پر افتخار متصل می کند چیزی جز زبان گرانمایه پارسی ، که جزو چهار زبان کلاسیک جهان است ، نیست . ( جالب است بدانیم در سال ۱۸۷۲ در نشست ادیبان و زبان‌شناسان اروپایی در برلین، چهار زبان یعنی یونانی، فارسی، لاتین و سانسکریت به عنوان زبان‌های کلاسیک جهان برگزیده شدند. بر پایه تعریف، زبانی کلاسیک به شمار می‌آید که یکم، باستانی باشد، دوم، ادبیات غنی داشته باشد و سوم در آخرین هزاره عمر خود تغییرات اندکی کرده باشد ؛ در نشست برلین زبان شناسان پذیرفتند که ادبیات فارسی در قرون وسطی در صدر و پیشگاه ادبیات دیگر ملت‌‌ها بوده و ایران در آن سده‌ها بیش از هر ملت دیگری سراینده، نویسنده و اندیشمند ( حکیم یا فیلسوف) داشته‌ است . همچنین در نشست‌های سال‌های ۱۹۲۲ و ۱۹۳۶، جایگاه زبان فارسی ، به عنوان یک زبان کلاسیک هند و اروپایی بار دیگر تایید شد ) .
  به هر روی ما ایرانیان در طی بیش از دو هزار و پانصد سال حداقل دو بار دین خود را عوض کردیم ولی به تصریح همه زبان شناسان زبان ما ، با همه تغییراتی که کرده ، در ادامه و دنباله زبان اجداد باستانیمان محسوب می شود و این بزرگترین افتخار ماست که مانند ملتهایی حتی ملتهایی به کهنی مصر زبان خود را از دست ندادیم و عرب زبان نشدیم و یا مانند مردم آناتولی ، زبان خود را از دست ندادیم و ترک زبان نشدیم . اگر چه این افتخار تمام نیست زیرا برای مثال نواحی بین النهرین که زمانی فارس زبان بودند و پایتخت تاریخی ایران یعنی تیسفون در آنجا قرار داشت متاسفانه در عربیت استحاله شدند و عرب زبان شدند و یا نواحی مثل مرو و سمرقند و بخارا و فرغانه و خوارزم و بسیاری از جاهای دیگر که زمانی یا فارس زبان و یا ایرانی زبان بودند در فرهنگ مهاجم و متجاوز ترک استحاله شدند و ترک زبان شدند . اما خوشبختانه کانون اصلی زبان فارسی ، یعنی ایران فعلی ، به همت بزرگانی چون فردوسی و سعدی و … و نیز عواملی دیگر از استحاله در فرهنگ های مهاجم عرب و ترک ، حداقل تا به حال ، در امان ماندند .
  اما متاسفانه در سالهای اخیر برخی از اقوام ، به ویژه پان ترکها ، با زیاده خواهی های خود موجبات تهدید این یگانه عامل پیوند ایرانیان با یکدیگر و تنها عامل پیوند با پیشینیانشان شدند . پان ترکها با انجام کارهایی چون نامه نوشتن به رییس جمهور ( متاسفانه جناب رییس جمهور در زمان تبلیغات ریاست جمهوری برای دستیابی به یک مسند دنیایی کم ارزش ، وعده هایی خلاف مصلحت ایران به اقوام داد و حالا باید چوبش را فرهنگ و هویت ایرانی ما بخورد . ایکاش در قانون اساسی این ماده قرار گیرد که : ” کلیه نامزدهای مقامات انتخابی کشور ، اعم از ریاست جمهوری ، ریاست قوه قضاییه ( در صورت انتخابی شدن آن ) ، نمایندگی مجلس شورای اسلامی ، نمایندگی مجلس خبرگان در تبلیغات انتخاباتی خود وعده و شعاری ندهند که بر خلاف اصول اساسی اسلام ، قانون اساسی ، منافع ملی و تمامیت سرزمینی و اصالت ایرانی باشد و اگر نامزدی چنین وعده ای یا شعاری مطرح کرد ، پس از سه بار تذکر اگر از عمل خود بازنگشت با تشکیل جلسه فوق العاده ای توسط شورای نگهبان صلاحیت او مورد بررسی مجدد قرار می گیرد و در صورت لزوم از نامزدی آن سمت کنار گذاشته می شود ) .
  به هر روی پان ترکها از ریاست جمهوری تقاضای رسمی شدن زبان ترکی در ایران و نیز تدریس به زبان ترکی و نیز تاسیس فرهنگستان زبان و ادبیات ترکی ؛ درخواست های نامشروع و گستاخانه دیگر کرده اند و باید با اندوه بگوییم که می خواهند از این راه به شکستن کمر زبان فارسی و به تبع آن اصالت و ماهیت ایران کهن بپردازند . ( بعضی از این خائن های بی ریشه فکر می کنند اگر تقاضای به رسمیت شناختن زبان ترکی کنند بهتر است تا تقاضای تجزیه طلبی کنند . در حالیکه تمام اصالت و شخصیت ایران ، به زبان فارسی است و اگر این زبان آسیب ببیند دیگر ایرانی وجود نخواهد داشت و ما با شرمندگی در برابر تمام کسانی که برای ایرانیت ایران جان باختند و به ویژه فردوسی ، ایران را به توران تبدیل کردیم و خودمان یوغ بندگی ترکان و تورانیان را بر گردن نهادیم و ای وای از آن روز ) .
  در اینجا باید مطلبی را به همگان تذکر دهیم که ترکهای ایران را باید به دو دسته تقسیم کرد : یکی ترک زبان ترک تبار و دوم ترک زبانان ایرانی تبار .
  الف ) ترک زبانان ترک تبار : ترک زبانان ترک تبار که ترکهای اصیل و واقعی هستند ، اقوامی نیمه وحشی از نژاد زرد می باشند که گرچه در گذشته بیشتر در غرب چین و مغولستان قرار داشتند ولی اینکه بر اثر مهاجرت ها و تهاجم ها در آسیای غربی و تا بخش‌هایی از اروپای شرقی نیز ساکن‌ شده اند. اینها به زبان‌هایی از خانواده زبان‌های ترکی‌تبار سخن می‌گویند.
  خاستگاه اصلی مردمان ترک‌تبار واقعی ، غرب چین و مغولستان بوده و این مردمان زرد پوست مغول سان به تدریج و با مهاجرت و تهاجم و تجاوز به زنان غیر ترک و قهر و غلبه در غرب آسیا، خاورمیانه، آناتولی و اروپای شرقی سکونت یافتند. و بخش‌های بزرگی از مردم هندواروپایی نواحی جدید نیز ترک‌زبان کردند. بررسی دی‌ان‌ای در ترکیه نشان می‌دهد که مردم ترکیه نوادگان مردم مختلف ساکن آناتولی مانند یونانی، ارمنی، قفقازی (آسیانی) و کرد میباشند که در سده‌های معاصر ترک‌زبان شده‌اند و از لحاظ ژن از نژاد ترک (زردپوست مغول‌سان) بهره بسیار کمی برده اند. کمتر از ۱۰% مردم ترکیه دارای این نژاد می‌باشند. در مورد ترک زبانان آذربایجانی نیز این قضیه صادق است که از لحاظ ژن به سان مردم ایرانی و قفقازی هستند . این را از تفاوت در ظاهر و فیزیک ترکان ایران و آناتولی که آریایی تبارند با ترکان زرد پوست آسیای مرکزی مثل قرقیزستان و قزاقستان و ازبکستان و … می بینیم . .
  بسیاری از اقوام ترک شده و ترک‌زبان، زبان ترکی را بر اثر تجاوز مردان ترک شبه وحشی و یا ارتباط و آمیزش با ترک‌زبانان اخذ کرده‌اند، ( شبیه اتفاقی که در جاهایی مثل مصر و تونس و… شد که مردم آن نواحی با آن که عرب نژاد نبودند بر اثر قهر و غلبه اعراب زبان اصلی و مادری خود را از دست دادند و عرب زبان شدند و بدین وسیله در هویت عربی استحاله شدند . جالب این است که حتی بعضی ازاین عرب شده ها در تفکرات پان عربی و تعصب عربی از اعراب واقعی و اصیل که ساکنان حجازند گوی سبقت را ربودند ! شبیه بعضی از ایرانیان و آریایی تباران خودمان که در فرهنگ و زبان ترکی چنان استحاله و الینه و آسیمیله شده اند و خود را ترک واقعی و اصیل می شمارند و چنان در حمایت از فرهنگ گرگ پرست ترکی سینه دری می کنند که آدم نمی داند به حال این بی هویت ها بگرید یا بخندد !
  از میان اقوامی که امروزه ترک نام گرفته‌اند بسیاری از اقوام ایشان ، در تاریخ قدیم هیچ‌گاه خود و قوم خود را ترک نمی‌نامیدند. در مورد بخشی از این اقوام ساکن آسیای میانه تنها پس از وارد شدن نظریه پان‌ترکیسم توسط آرمینیوس وامبری یهودی و فرستاده پنهانی وزارت خارجه بریتانیا به عثمانی این نام رفته‌رفته برای این اقوام نیز رواج یافت . به هر روی این ترک تباران ترک زبان زرد پوست هستند و به هیچ وجه جزو ساکنان اصلی ایران محسوب نمی شوند .
  ب ) ترک زبانان ایرانی تبار : این ترکها که ترکهای اصیل و واقعی و زرد پوست نمی باشند بلکه در آذربایجان ایران زبانشان ، پیش از ورود ترکان ، پهلوی آذری بوده است ولی در بعد از اسلام و با برداشته شدن سد حکومت مرکزی قوی ای مثل ساسانیان که دایم با اقوام ترک زرد پوست در نبرد بودند ، پای اقوام زرد پوست به ایران بازشد اینها با گفتن شهادتین وارد جهان اسلام آنروز که ایران هم بخشی از آن شده بود می شدند . روند ورود ترکان در ایران در دوره سلجوقی تشدید شد و با تشکیل حکومت سلاجقه روم حضورشان در آذربایجان شدت گرفت و بعدها با حمله مغولان ، که هم نژادان و برادران ترکان محسوب می شوند ، ادامه پیدا کرد و در زمان ایلخانان که پایگاهشان در آذربایجان و پایتختشان مراغه بود تشدید شد و در دوره صفوی به اوج رسید . این ترک تباران زرد پوست در نواحی آذربایجان که جایگاه صفویان بود به طور جدی تری ساکن شدند و با قهر و غلبه و تجاوز ، زبان خودشان را بر ایرانیان آریایی تحمیل کردند . همانطور که گفتیم بررسی دی‌ان‌ای در ترکیه نشان می‌دهد که مردم ترکیه نوادگان مردم مختلف ساکن آناتولی مانند یونانی، ارمنی، قفقازی (آسیانی) و کرد میباشند که در سده‌های معاصر ترک‌زبان شده‌اند و از لحاظ ژن از نژاد ترک (زردپوست مغول‌سان) بهره بسیار کمی برده اند. کمتر از ۱۰% مردم ترکیه دارای این نژاد زرد پوست می‌باشند. در مورد ترک زبانان آذربایجانی نیز این قضیه صادق است که از لحاظ ژن به سان مردم ایرانی و قفقازی هستند ، که بر اثر تهاجم و تجاوز ترک زبان شده اند . این را از تفاوت در ظاهر و فیزیک ترکان ایران و آناتولی که آریایی تبارند با ترکان زرد پوست آسیای مرکزی مثل قرقیزستان و قزاقستان و ازبکستان و … می بینیم .
  به هر روی ما به پان ترکهایی که ترک زبان ترک تبار هستند و به ایران آمده اند و خواهان رسمی شدن زبان ترکی در ایران و نیز تدریس به زبان ترکی و نیز تاسیس فرهنگستان زبان و ادبیات ترکی و دارای دیگر درخواست های نامشروع هستند ( عده ای گمان می کنند که بهتر است در برابر پان ترکها کوتاه آمد و در برابر خواسته های آنها تسلیم شد اما حقیقتا اشتباه می کنند ! واقعا اشتباه می کنند ! یقینا اشتباه می کنند ! دریغا که نمی دانیم به این افراد ساده لوح به چه زبانی بگوییم که اشتباه می کنید ؟! ) به هر روی ما به این پان ترکهایی که از فرط بی ریشگی و بی هویتی و بی اصالتی به جعل تاریخ و جغرافیا و شخصیت برای خود می پردازند چنانکه ولادیمیر مینورسکی خاورشناس روس در مورد ایشان گفته : «هر جا که پرسش حل‌نشده‌ای در زمینه فرهنگ قوم‌های شرق باستان پدید آید ترکان بی‌درنگ دست خود را همان‌جا دراز می‌کنند » .
  همچنین مینورسکی ضمن انتقاد از روش مورّخان پان‌ترکیست، بیان می‌دارد که «مسائل علمی حل‌نشده‌ای در زمینه فرهنگ اقوام شرق باستان» بستری برای جعل تاریخی و توجیه مقاصد ایدئولوژیک پان‌ترکیسم فراهم ساخته‌ است .
  همچنین جالب است بدانیم این پان ترکها که نسب خود را به گرگ آسنا می رسانند در جنایت و آدم کشی و بی ناموسی و تجاوزگری و خباثت و رذالت دست کمی از گرگ نیز ندارند و این پان ترکیستها تنها پنج نسل کشی در قرن بیستم انجام دادند نسل کشی ارامنه با یک و نیم میلیون کشته ؛ نسل کشی یونانیان با ۵۰۰ هزار کشته ؛ نسل کشی آشوریان با ۳۰۰ هزار کشته ، نسل کشی کردها و نسل کشی علویان .( البته اینها تنها جنایت آنها در قرن بیستم است و خدا می داند در گذشته اینها چه جنایتهایی مرتکب شده اند ؛ برای مثال یکی از اولین کشتارهای های ترکان ، کشتار ایرانیان از قرن پنجم تا قرن هفتم و هشتم است . متاسفانه این نسل کشی ها مغفول مانده است . نسل کشی و وحشی گری اقوام ترک تا حدی بوده است که اصطلاح ترکتازی در زبان فارسی برای بیان وحشیگری است . برای مثال انوری شاعر عصر سلجوقی قصیده ای دارد در بیان وحشی گری ها و تجاوزگری های قوم ترک غز که با این دو بیت شروع می شود : به سمرقند اگر بگذری ای باد سحر نامه اهل خراسان به بر خاقان بر نامه‌ای مطلع آن رنج تن و آفت جان نامه‌ای مقطع آن درد دل و سوز جگر )
  به هر روی این پان ترکهای ترک تبار زرد پوست و گرگ نسب از نواحی دیگر به ایران کوچ کرده اند و ما به آنها می گوییم : ایران کشور شما نیست و شما با رعایت احترام و ادب حداکثر مهمان ما هستید و مهمان باید حرمت صاحب خانه را نگهدارد و درخواست ناحق نکند و اگر باز هم نمی توانید ایران آریایی را تحمل کنید بهتر است به نزد اجداد زرد پوست نیمه وحشیتان در غرب چین و مغولستان بازگردید و ایران را برای ایرانیان آریایی بگذارید . ( البته بهتر است دستاویزهای پان ترکها از دست آنها گرفته شود ؛ مثلا اصل ۱۵ قانون اساسی که بر خلاف اصالت ایرانی است حذف شود و یا تیم تراکتورسازی که نماد پان ترکها شده از لیگ فوتبال کنار گذاشته شود ) . اما خطاب ما به برادران هم میهن ترک زبان اما ایرانی و آریایی تبار خود که بر اثر قهر و غلبه ترک تبارهای زرد پوست گرگ نسب ، ترک زبان شده اند می گوییم که زبان اصلی شما پهلوی آذری است که از خانواده زبانهای ایرانی است و شما اگر می خواهید به اصل خویش بازگردید و در فرهنگ ترک تباران زرد پوست استحاله نشوید و همانند اجدادتان به زبان ایرانی تکلم کنید بهتر است دست از زبانی که به زور بر شما تحمیل شده بردارید و به زبان شیرین فارسی که نزدیکترین زبان به زبان آذری است برگردید و به این زبان سخن بگویید .

 9. Avatar

  فارسی بدون شک آسان ترین و شیرین ترین زبان تاریخ بشریت است

 10. Avatar

  درود:
  بزرگترین درد بی درمان بشر نادانی و حماقت است. به قول شاعر شیرین سخن: صد سال دگر اسیر زندان غم بودن به زان که دمی همدم نادان بودن، اگر زبان فارسی تا این حد زبان ناتوانی است چرا بسیاری از شاعران ترک همچون قاآنی، شهریار و غیره به زبان فارسی شعر گفته اند……… برای اثبات توانایی زبان فارسی همان سی یا چهل رباعی خیام کافی است که بزرگترین گنجینه ی خرد بشری را در خود جای داده اند.

 11. Avatar

  سلام.
  داداش یعنی چی که ترکی فراموش شده ؟؟؟؟؟؟؟؟رو چه حسابی این می گی؟؟؟؟؟
  وقت کردی از قزوین بیا به سمت غرب اونوقت می فهمی ترکی فراموش شده یا نه…..
  آی دی من تو تلگرام : @Morteza_78
  بیا چت کنیم

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود.علامت دارها لازمند. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

برچسب ها:
پست قبلی
پست بعدی
رفتن به بالا