زبان ترکی زبان سوم جهان و زبان فارسی لهجه سی و سوم عربی نیست!

| فرستنده: پوریا پارسا | واپسین به روزرسانی: ۱۷ تیر ۱۳۹۴ |


زبان ترکی زبان سوم جهان و زبان فارسی لهجه سی و سوم عربی نیست!

مدت‌هاست ادعای عده‌ای افراطی را شنیده‌ایم که گویا توسط نشریه «امید زنجان» فراگیر شد و سپس همین بریده‌ نشریه فضای خبری را آلوده کرد:

زبان ترکی زبان سوم جهان و زبان فارسی لهجه سی و سوم عربی نیست!

با آنکه این ادعا بدون هیچ سند و مدرک مطرح شده بود ولی هنوز هم در گوشه و کنار چنین مواردی را می‌شنویم!! در اینجا به بررسی اجمالی این مدعا خواهیم پرداخت:

اصولاً در مفهوم زبان‌شناسی چیزی به نام «زبان با قاعده تر» نداریم که مبنای مقایسه قرار گیرد و زبانی بر اساس قواعد یا تعداد افعال، رتبه بهتری را نسبت به زبان‌های دیگر کسب کند. مسلماً نیز یونسکو به چنین اقدام مضحکی مبادرت نکرده است و نخواهد کرد.

البته لیست‌هایی از تعداد گویشوران به زبان‌های گوناگون تهیه شده است که معمولا در رتبه اول آنها زبان ماندارین (یک گروه از زبان‌های چینی) قرار دارد و زبان هایی مانند اسپانیایی، انگلیسی و هندی در رتبه‌های بعدی قرار دارند (نگاه کنیده به: List of languages by number of native speakers).

در اینگونه لیست‌ها اختلافاتی دیده می‌شود چرا که در هر آمارگیری چنین اختلافاتی وجود دارد ولی در هیچ کدام زبان ترکی چنین جایگاهی که ادعا شده است را ندارد. برای بررسی این مورد لینک‌های زیر را از مراکز معتبر ببینید:

A collection of commonly-asked questions about sign languages, particularly American Sign Language

The Most Common Languages in the World

How many languages are spoken in the world today?

گرچه نیازی به گفتن نیست و دانش آموزان و نونهالان هم این موضوع را می‌دانند ولی به گفته همه پژوهشگران زبان فارسی ریشه هند و اروپایی دارد و نه عربی (خود زبان عربی ریشه سامی دارد) (نگاه کنید به: Persian language و همچنین نگاه کنید به: History of the Language).

کتاب «دده‌قورقود» به گفته یونسکو کتابی ارزشمند است که در سال ۲۰۰۰ جشنی به مناسبت نگارش این اثر برگزار نموده و البته هیچ سالی را به نام این کتاب نام‌گذاری نکرده اند (نگاه کنید به: UNITED NATIONS EDUCATIONAL, SCIENTIFIC AND CULTURAL ORGANIZATION).

شایان ذکر است این قبیل جشن‌ها در مورد بسیاری از آثار فرهنگی و نام‌آوران انجام شده و اتفاق نویی نیست، مثلاً ۱۳ سال قبل از «دده‌قورقود» در سال ۱۹۸۷ برای حافظ شیرازی و در سال ۱۹۸۸ برای شاهنامه فردوسی برگزار شده است

(نگاه کنید به : COMMEMORATION OF THE 600TH ANNIVERSARY OF THE DEATH OF THE IRANIAN POET HAFEZ   و یا CELEBRATION OF THE   THOUSAND-YEAR EXISTENCE OF THE SHAH-NAME (BOOK OF KINGS), COMPOSED BY FERDOWSI, THE IRANIAN EPIC POET)

مسلماً با جستجو در فهرست یونسکو مناسبت های دیگری نیز از بزرگان ایران و دیگر کشورها خواهیم یافت.

 

هیچکدام از موارد فوق البته برتری زبان فارسی به ترکی و بالعکس را اثبات نمی‌کند و تنها در جهت تنویر افکار و کشیدن خط بطلان بر ادعاهای بی اساس ارائه شد. 

[notification type=”notification_info” ]

برگرفته از:

“زبان ترکی زبان سوم جهان و زبان فارسی لهجه سی و سوم عربی نیست!” گُمانه. با چند اصلاح و به روز رسانی.

[/notification]


[notification type=”notification_warning” ]

یک خواهش دوستانه

خواهشمند است اگر قصد رونوشت از این نوشتار را دارید، بن‌مایه (www.kheradgan.ir) و نویسنده آن را یاد کنید

[/notification]


برگه‌های همیار و همکار خِرَدگان در اینستاگرام:

=خرد و تاریخ در اینستاگرام armtin136
خردگان در اینستاگرام


کانال‌های همیار و همکار خِرَدگان در تلگرام:

کانال «ایران در قفقاز و آسیای مرکزی و آناتولی» در تلگرام کانال «داستان‌های شاهنامه فردوسی» در تلگرام
کانال خردگان در تلگرام

[notification type="notification_info"] نوشتارهای پیشنهادی [/notification]

49 نظر در “زبان ترکی زبان سوم جهان و زبان فارسی لهجه سی و سوم عربی نیست!”

 1. Avatar

  با سلام اولا زبان عربی جزو شاخه زبان های سامی هستش و زبان فارسی جزو زبان های هند و اروپایی .این دو تا هیچ ارتباطی با هم ندارند. ثانیا درسته تعداد کلمات عربی در زبان فارسی زیاده ولی اگه یک عرب زبان حتی اگه یک ساعت هم بشینه به برنامه های یک شبکه تلویزیونی فارسی نگاه کنه هیچی حالیش نمی شه. پس شما چطور میگید فارسی یکی از لهجه های عربیه. ثالثا در میان زبان های التصاقی و یا همچسبشی که خارجی ها به اونها agglutinative languages میگن ترکی قانونمندترین و منطقی ترینشون هستش. ولی از لحاظ تعداد متکلم مجموعه زبان ها و لهجه های ترکی که شامل بیش از ۳۵ خانواده زبانی هستش باید در رده پنجم و یا هفتم باشه.

 2. Avatar

  بسیار عالی. این جملات و ادعا دروغین پان ترک ها جای تعجب ندارد و نیت آنها را از کتب درسی مادرشون میشه فهمید. آینده خطرناک ی در انتظار آنها چرا که تاریخ دروغین و جعلی، جامعه را به انزوا و افسردگی می‌برد. تخمیکه شوروی و ترکیه به پشتبانه صهیونیست و انگلیس در خاک ایران کاشته است و علف هرز شده برای مزرعه زیبای ایران. آذری های هشیار و ایران دوست را می‌شناسم در ایران شمالی باکو میشناسم که به آگاه از امور هستند ولی اسیر دولت صهیونیستی. نگرانی بیشتر در آینده است که داعشی دیگر بوجود خواهد آمد که تاریخ ترکیه و عثمانی نمایانگر آن است…

 3. Avatar

  پان ترکها بسیار خشن هستند چونکه می دانند و کسی حریفشان نمی شود با همین قهر و غلبه زبانشان را بر همه تحمیل کرده اند . پان ترکها ۸ جنایت علیه بشریت مرتکب شدند.
  جنایت علیه مردم بغداد که منجر به تغییر پایتخت به سامرا شد.
  جنایت علیه مردم ایران در عصر سلجوقی که منجر به تغییر زبان مردم آذربایجان شد و واژه ترکتازی مانده آن دوره است.
  کشتار شیعیان آناتولی در عصر صفوی.
  نسل کشی ارامنه
  نسل کشی یونانی ها
  نسل کشی آشوری ها
  کشتار اکراد
  کشتار علویان

 4. Avatar

  چه ربطی داره.منم تورکم ب زبان زیبا پارسی ک دارمش افتخار میکنم. ما ایرانیم,زبان پارسیمون بسیار ارزشمند هست. و باید سعی کنیم خیلی کم از کلمات عربی ک واردش شده استفاده کنیم. یا کلمات اصیل خود فارسی رو جایگزینش کنیم. من افتخار میکنم که هم زبان ترک رو دارم هم پارس رو

 5. Avatar

  چه قبول نکنیم چه بکنیم .بیش از پنجاه درصد کلمات زبان فارسی از عربی گرفته شده اما راه چاره دارد
  میتوان از بقیه زبان های ایرانی مثل کردی و گیلکی چه تقریبا به شکل باستانی و اریایی قبل از اسلام خود باقی مانده اند کمک گرفت و جای نود و نه درصد کلمات عربی وار شده را با زبان ایرانی عوض کرد

 6. Avatar

  مدیر سایت سنعتی رو با سنتی باهم استفاده میکنن .ترکی سومین و کاملرین زبانه و یونسکو اینو تایید کرده فارسی هم ۳۳ومین زبان عربی و خیلی از کلمات هم ترکی هستند . ما تورکیم و افتخار میکنیم که افغانی و هندی نیستیم .فارس ها پاکستانی ها افغان ها یکی هستند و فارسی حرف میزنن برید به اون هم زبون هاتون افتخار کنید هم زبون های ما تورکیه آذربایجان قزاقستان قرقیزستان .ترکمنستان میلیون ها تورک در آلمان و تورک های چین و جاهای دیگه زبون شما حتی وقتی میخوایم به کامپیوتر ویندوز بزنیم یا برنامه ای نصب کنیم اونجا زبان های زنده دنیاو تورکی نمایش داده میشه ولی فارسی نیست .یک شهر تو هند بود که خیلی کثیف بودن که حتی گه های خودشون رو میخوردن جوری بود که کسی به اون منطقه یا شهر نزدیک نمیشده و اونهارو آدم حساب نمیکردن و اسمشون هم پارایای بوده بعد ها تصمیم میگیرن که پاک بشن و مثل آدم زندگی بکنن و اسم اونجارو میزارن پاکستان و یه عده از فارسها از طرفای پاکستان میان به ایران ومثل آدم زندگی میکنن. پانفارس های حسود بدبخت خخخخخخخخ

 7. Avatar

  زبان فارسی زبان کلاسیک و قدیمی هست . درسته که کلمه های عربی توی زبون امروزی ما وارد شده ولی توی تاجیکستان میتونی فارسی رو خیلی خوب گوش کنی. فارسی زبون بسیار زیبا و اصیلی هست . اینهمه شاعران بزرگی داریم که توی دنیا مشهورن مثل مولانا حافظ و سعدی و خیام و …. همشون زبونشون فارسی بوده . گوته به خاطر حافظ فارسی یاد گرفته بود تا بتونه یک خط شعر مثل حافظ بگه . سر در سازمان ملل شعر سعدیه . اینارو میتونی به انگلیسی سرچ کنی و بخونی .
  در ضمن زبان اول در دنیا داره زبان چینی میشه چون بیشترین استفاده کننده رو داره و داره رو دست انگلیسی میشه .
  شما که میگی ۲۰ درصد زبان انگلیسی و فرانسوی ترکی هست . خب کلی کلمه های فارسی هم توی زبونشون هست که کافیه یه سرچ کنی تا بخونیش و اون ۲۰ درصد رو برامون بگو و بنویس تا ما هم یاد بگیریم . کلمات ترکی که میگی توی زبان انگلیسی و فرانسه هست رو بنویس برامون .
  توی برنامه تلوزیونی دیدم پسر امریکایی که به ۲۸ زبان حرف میزد و مجری ازش پرسید که از بین اینها زیباترین زبان کدومه ؟ و گفت فارسی و تازه یه شعر از حافظ هم خوند ، خیلیها همینو گفتن و میگن .
  در ضمن کسی به زبان شما توهینی نکرده

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.