خانه » ایران باستان » زادروز گرانمایه زرتشت

زادروز گرانمایه زرتشت


۶ فروردین، زادروز «گرانمایه زرتشت» گرامی باد.

زادروز گرانمایه زرتشت

گرانمایه زرتشت را من فزونتر

ز هر پیر و پیغامبر دوست دارم

.

بشر بهتر از او ندید و نبیند

من آن بهترین از بشر دوست دارم

.

سه نیکش بهین رهنمای جهان ست

مفیدی چنین مختصر دوست دارم

.

ابر مرد ایرانئی راهبر بود

من ایرانی راهبر دوست دارم

.

(مهدی اخوان ثالث)

زادروز زرتشت | برگرفته از: کانال کانون ایرانشناسی دانشگاه تهران* | واپسین به روزرسانی: ۶ فروردین ۱۳۹۶ |


ششم فروردین، زادروز گرانمایه پیامبر ایرانی، اشو زرتشت سپیتمان، پیام آور اهورایی راستی و روشنایی است که یکی از مناسبت های مهم جشن بزرگ «هفدرو» یا «نوروز بزرگ» در این روز است.

بنا به متن باستانی ماه فروردین، روز خورداد (به خط و زبان پهلوی ساسانی) این جشن، روزی است که  هفتاد و دو رخداد مهم در آن رخ داده یا رخ خواهد داد. سه تا از آن ها که به خود زرتشت مربوط است، همین زادروز او و سالروز به پیامبری رسیدن او و سالروز دین آوری گشتاسب، شاه ایران در آن زمان است.

زادروز «زرتشت»، پیام آور راستی و سالروز پیامبری او فرخنده باد و جشن هفدرو و نوروز بزرگ بر همه ایرانیان و راستی جویان جهان شاد و پیروز باد.

زرتشت

زرتشت

زادروز زرتشت

microsoft project 2019 lizenz kaufen

برچسب ها:
پست قبلی
پست بعدی

25 دیدگاه

 1. شاه جهان کوروش بزرگ

  درود اهورا مزدا بر پیامبر بزرگ اریایی زرتشت بزرگ
  درود بر پیامبر ما ایرانیان زرتشت بزرگ….❤❤❤

 2. کوروش بزرگ

  درود اهورامزدا بر پیامبر بزرگم اشو زرتشت.

 3. اين نكته هم اضافه كنم طبق آيه:
  خداوند در آیه 78 سوره غافر اشاره کرده و می‌فرماید:
  «ولقد أرسلنا رسلاً من قبلک منهم من قصصنا علیک و منهم من لم نقصص علیک؛ ما پیش از تو رسولانی فرستادیم؛ سرگذشت گروهی از آنان را برای تو بازگفته و گروهی را برای تو بازگو نکرده‌ایم»
  و بحار انوار و الميزان و ساير كتب از احاديث ائمه گفتند 124 هزار پيامبر در سرتاسر زمين بودند و تنها عده كمي از آنها در برخي كتب آسماني اديان يگانه پرستي ذكر شده پس آيا شما امير حسين چون هيچ مورخي هيچ باستان شناسي هيچ اثري از بقيه پيامبران مجهول نام، وجود ندارد و فقط بصورت مجهول در يك آيه قرآن بيان شده و تعداد و زمان تولدشان و زمان مبعوث شدنشان نام برده نشده پس از نظر شما وجود ندارند!؟ چون در سخنان ائمه نام تك تك و زمان تولد آنها برده نشده؟! چون خانم مري بويس نگفته؟!

 4. جناب امير حسين! واقعا نميفهمم شما خودت مسلمان ميداني! در حاليكه از كتب و شبهات دينت خبر نداري؟! در مورد عيد قربان زمان دقيقش اختلاف نظر هست در مورد تولد حضرت محمد هم اختلاف نظر هست بخاطر همين دعوا بين شيعه و سني نشه هفته وحدت گذاشتن از بازه اعتقادي تولد حضرت محمد به ديدگاه اهل سنت و اهل شيعه بيان كردند (هفته وحدت فاصله میان ۱۲ ربیع‌الاول سالگرد میلاد پیامبر اسلام(ص) بنابر روایات اهل سنت، تا ۱۷ ربیع‌الاول تاریخ ولادت حضرت محمد(ص) بنابر روایات شیعه است. تازه فرقه‌هاي ديگر اسلام هم مستندات خودشان دارند و به اين زمانها اعتقاد ندارند!) حتي در مورد تولد و شهادت ائمه از جمله زمان دقيق شهادت حضرت فاطمه و تولد دقيق حضرت مهدي (ع) باز هم بين مسلمين اختلاف نظر هست آنوقت شما ادعا داري دقيقا زمانها براي ما مسلمين قيد شده!!! اينكه زمان تولد و مبعوث شدن زرتشت كه بسيار كهن هست با شك باشد منطقي هست چون در بيش از 4000 سال پيش ميزيسته البته وجود آتشگاه 7000 ساله در اصفهان گواه اين ميتواند باشد كه زرتشت بايد بيش از 7000 سال پيش ميزيسته و قبل از ابراهيم نبي و در دوره بعد از نوح نبي بايد متولد شده باشه. ايجاد شبهات در زمان دقيق تولد پيامبران منطقي هست مخصوصا در گذشته بسيار دور توجه به بازه سني افراد و مردمان چندان اهميتي نداشته در جاييكه حملات دشمنان و سوزاندن كتب و كشتن اديان ديگر امري عادي بوده و طبيعيه خيلي از اسناد كه مطالب مفيد و دقيقي داشته از بين رفته و باستان شناسها هرگز همه باستان و گذشته را نخواهند دانست نخواهند فهميد پس اتكا كامل به آنها چندان عقلاني نيست.
  زمان تولد حضرت موسي و عيسي و ابراهيم و نوح و زمان دقيق به نبوت رسيدن آنها معلوم نيست و بر حسب حدسيات تاريخي تعيين شدند زمان تولد و زمان مبعوث شدن الياس و لوط و شعيب و دانيال و آدم و يوشع و هارون و يوسف و يحيي و شيث و يونس و خيليهاي ديگر ميشه گفت همه پيامبران اصلا زمان تولد و زمان مبعوث شدنشان بطور دقيق معلوم نيست و از پيامبران نام برده فقط موسي و عيسي و محمد هستند كه بطور نسبي و بر حسب حدسيات تاريخي تعيين شدند و همان خانم مري بويس مورد علاقه شما از هيچكدام از اين پيامبران سخني نگفته آيا چون وي سخني نگفته تمام اين پيامبران وجود نداشتند؟! همان احاديثي كه ميفرماييد بهتره كتب معتبر و غير جعلي ائمه هم بخوانيد كه حتي مقالاتش در سامانه جامع علوم انساني وجود دارد با ذكر منابع به وجود زرتشت نبي پيامبر زرتشتيان يا مجوسيان را اثبات كرده به اتفاق راي مورخين خيلي قديم سنت و شيعه… بماند اگر به شك بود پيامبري زرتشت هيچوقت در جمهوري اسلامي دين زرتشت بعنوان 4 دين رسمي يكتاپرستي ايران انتخاب نميشد و نماينده مجلس نميداشتند.
  حالا شما زمان تولد و زمان مبعوث شدن دقيق همه پيامبران بداني كدوم مشكل تو و جامعه حل ميشه؟!

 5. امیرحسین

  سلام.. وقتی هزاره زندگی زرتشت مشخص نیست روز تولدش رو بر چه اساسی انتخاب میکنین؟؟ اگه اشتباه نکنم خانم مری بویس هم گفته روز 6 فروردین به عنوان زادروز زرتشت (…).

  • اشکان دهقان

   با سلام. لطفا در به کار بردن واژه ها دقت داشته باشید که به هم میهنان زرتشتی توهین نشود. همچنین اگر ادعایی از منبعی دارید حتما اطلاعات منبع را ذکر کنید. وگرنه بر اساس قوانین سایت نظر شما مصداق نشر اکاذیب است.

   بنا به متن باستانی ماه فروردین، روز خورداد (به خط و زبان پهلوی ساسانی) این جشن، روزی است که هفتاد و دو رخداد مهم در آن رخ داده یا رخ خواهد داد. سه تا از آن ها که به خود زرتشت مربوط است، همین زادروز او و سالروز به پیامبری رسیدن او و سالروز دین آوری گشتاسب، شاه ایران در آن زمان است

   اینکه سال زیست کسی مشخص نباشد دلیل قطعی برای عدم مشخص بودن روز آن نیست. واقعیت آنکه سال زندگی بسیاری از پیامبران مانند ابراهیم (ع)، یوسف (ع) و موسی (ع) هم به صورت قطعی مشخص نیست و صرفا سال زندگی آنها تخمین زده می شود. با این حال اعیادی مانند عید قربان برگزار می شود که با یک رویداد ارتباط دارد

   • امیرحسین

    سلام جناب اشکان دهقان گرامی.. البته من توهین نکردم بلکه دارم میگم روز تولد زرتشت سندیت نداره چون ما حتی نمیدونیم در چه هزاره ای زندگی می‌کرده.. وقتی هزاره اش مشخص نیست روزش آخه از کجا مشخص باشه؟؟ اگه دقیق بخوام بگم خانم مری بویس گفته روز تولد زرتشت همونقدر قطعیت داره که 25 دسامبر تولد حضرت مسیح حقیقی و درست باشه:
    مری بویس، زرتشتیان باورها و آداب دینی آن‌ها، ترجمه ع.بهرامی، تهران: نشر ققنوس، 1391 (ویراست دوم)، ص 214.

    من در گروه های زرتشتی هم که همین موضوع رو مطرح کردم بهم گفتن چون روز فرخنده ای بود اینو برای زادروز زرتشت انتخاب کردن که اونم اشتباهه حالا اگه میخوان یه روز بهش اختصاص بدن میزاشتن روز بزرگداشت زرتشت بهتر بود چون تولدش مشخص نیست.. ما همون زندگی پیامبران رو هم بسیاریشون نمیدونیم چه سالی بوده و فقط پیامبر اسلام و تا حدودی حضرت مسیح مشخص چه دوره ای زندگی میکردن با حالا شاید برخی از پیامبران بنی اسرائیل که نزدیک بودن به دوره هخامنشی رو بشه حدس زد

   • اشکان دهقان

    با این نگاه بدبینانه شما می توان زندگی و رویدادهای زندگی همه پیامبران را زیر سوال برد چرا که سندی از زمان بسیاری از آنها در دسترس نیست و بسیاری از روایت‌ها برای سالیان سال پس از آنهاست. از جمله پیامبر اسلام (ص) که بسیاری از روایات زندگی ایشان برای منابعی است که سالیان سال پس از او نوشته شدند.

    تصور کنید این ادبیات که شما به کار می برید را پیروان یکی از ادیان دیگر برای دین مبین اسلام به کار ببرد!! مثلا بگوید اعیاد غدیر و قربان سندیت ندارند و جعلی هستند!!! آیا این توهین محسوب نمی شود؟!

    به هر حال منبع زادروز زرتشت ارائه شد

   • امیرحسین

    سلام… در مورد تعیین روز قربان زمانش رو بر اساس سخنان صحیح پیامبر و ائمه که آن ها رو متصل به خدا و دارای علم غیب میدونیم میپذیریم اما همین متن باستانی که فرمودین سند روز تولد زرتشت بوده در کدوم کتاب اومده؟؟ بعد اگه این سند باستانی وجود داره چرا مثلن خانم مری بویس بهش استناد نکرده؟؟

   • اشکان دهقان

    همانطور که یک مسلمان ممکن است به الهی بودن متون زرتشتی اعتقاد نداشته باشد یک زرتشتی هم ممکن است به علم غیب پیامبر و ائمه اعتقاد نداشته باشد. اساسا تفرقه و جنگ و دعوا در میان ادیان همینگونه شکل میگرد. برخی چون باورهای خود را برتر می دانند هیچ احترامی برای دیگر ادیان قائل نیستند و هر چه می‌خواهند درباره دیگر ادیان می گویند!!

    اینکه چرا مری بویس استناد نکرده را من نباید پاسخ دهم بلکه خودشان باید پاسخ می دادند. گویا شما توقع دارید این پژوهشگران همه چیز را بدانند در صورتی که انها هم انسان بودند. به هر حال ما منابع را ذکر کردیم

    دیدگاه های شما هم یادآور تفرقه افکنی در میان ادیان است

   • استدلال امیر حسین: برای ما درسته چون به پیامبرمون وحی شده برای زرتشتی ها علطه چون مری بویس نگفته!!!
    این تفکرات اگر داعشی نیست پس چیست؟!!!

  • تولد حضرت آدم اولين انسان هم معلوم نيست آيا وجود نداشته؟!

   • امیرحسین

    سلام.. من منکر وجود تاریخی زرتشت نشدم بلکه گفتم روز تولد زرتشت سندیت نداره.. من از خوده زرتشتی ها هم پرسیدم گفتن چون طبق باورهاشون این روز فرخنده بوده اینو انتخاب کردن برا زادروز زرتشت و گرنه سندیت نداره این روز.. به هر حال طبیعیه وقتی شخصی هزاره زندگیش مشخص نیست دیگه روز تولدش که معلومه اوضاع از چه قراره.. اوستاشناسان و زرتشتی پژوهان هم در این زمینه اتفاق نظر دارن که نمیدونن چه دوره ای زندگی می‌کرده.. البته من مشکلی با گرفتن روز بزرگداشت برای زرتشت ندارم بلکه حرفم اینه این موضوع سندیت نداره به عنوان روز تولد ایشون و گرنه قطعن پژوهشگران این عرصه مثله خانم مری بویس و سایرین چه ایرانی و چه خارجی بهش اشاره میکردن.

   • اشکان دهقان

    پس با این تفاسیر اگر کسی بگوید عید قربان سندیت نداره شما نباید ناراحت شوید!! چرا که هزاره زندگی حضرت ابراهیم (ع) مشخص نیست.

    به هر حال نمی دانم از کدامیک از زرتشتیان پرسیدید!! همواره سعی کنید به مراجع اصلی و رسمی مراجعه کنید نه گروه‌های تلگرامی و واتساپی!! همچنین سند و منبع این روز هم معرفی شد که گویا شما تمایلی به پذیرش آن ندارید.

  • خداييش كسانيكه دنبال توهين به مقدسات اقليتها و زير سوال بردنش هستند مسلمان واقعي نيستند حالا هر كي ميخواد باشه! فقط اسمش به يدك ميكشند و ايراني اصيل هم نيستند يك خودباخته كه مرغ بقيه كشورها برايش غازه در نتيجه تمام جفنگيات بقيه كشورها بدون علم قبول ميكند اما سعي در دريدن تمدن و اعتقادات اقوام و اديان ايران دارد! واقعا يك مسلمان ايراني اصيل و عاقل اينچنين نميكند.
   الان زمان دقيق تولد حضرت زرتشت و همه پيامبران فهميدي مشكلات جامعه حل شد؟! والا درسته تاريخ تولد و شهادت ائمه و حضرت فاطمه و حضرت محمد به قمري هست اما دقيق كسي نميدونه و اختلاف نظر بين شيعه و سني هست پس آيا اين بزرگان هم وجود نداشتند؟!

   • امیرحسین

    دوست گرامی بالاتر هم گفتم وجود خارجی زرتشت رو منکر نیستم اما شما اصلن به این سخنم توجه نمیکنین.. اگه روزی مشخص نیست پس نباید گفت فلان روز تولد فلان شخص بوده.. تولد و وفات و شهادت همه امامان هم مشخصه و اون مورد اختلافی بر سر تولد پیامبر هم فوقش یک هفته است

 6. همه كسانيكه اسم خودشون گذاشتن مسلمون اما به زرتشت توهين ميكنند ميگم: برويد قرآن بخوانيد آيه 17 سوره حج نه تنها خدا دين زرتشت را در رده برابر اديان توحيدي يهوديت مسيحيت اسلام قرار داده بلكه امام سجاد و حضرت محمد در احاديث مختلف كه در منابع معتبر از اهل سنت و شيعه هم آمده زرشتيان را اهل كتاب و يكتاپرست ناميدند. بماند در آيات متعدد قرآن و راويان كهن از سنت و شيعه از ايرانيان باستان به نيكي ياد شده كه اهل دين و علم و هنر و معرفت و بخشش بودند… روح حضرت زرتشت كه از پيامبران غير الوالعزم بعد حضرت نوح و حضرت ابراهيم و قبل حضرت موسي بوده شاد باشه. خداييش هر كي به زرتشت و زرتشتيان توهين كنه مسلمون نيست ايراني هم نيست چون مسلمون واقعي ميدونه واجبه احترام همه اديان بايد حفظ كنه و عدالت اجتماعي برابر با مسلمين بايد همه اديان داشته باشند و ايراني اصل هم دوستدار همه اديان و اقوام مخصوصا نياكان زرتشتي خودش هست. كه همه ما مسلمين ايراني اصل اجدادمان زرتشتي و گاهي ساير اديان يكتاپرستي مثل مسيحيت و يهوديت بودند.

  • جایی خونده بودم زرتشتیان بخش کوچکی از مجوسیان هستند و پیامبر دین زرتشت دامسب است نه زرتشت. درسته از نظر شما ؟

   • كلمه مجوس بيشتر لفظي هست كه اعراب به آن دين ايرانيان را ميشناختند و در قرآن آيه 17 سوره حج و احاديث معتبر از باب شيعه و ساير كتب معتبر از اهل شيعه و سنت از امام سجاد و حضرت محمد مجوسيان همان زرتشتيان هستند كه در رده برابر اديان يكتاپرستي اسلام و مسيحيت و يهوديت در قرآن ذكر شده‌اند و اهل كتاب خدا هستند بخاطر همين جمهوري اسلامي ايران دين زرتشت را جزء اديان يكتاپرستي رسمي در كشور با اتفاق راي علماي اسلام قبول دارد.

   • البته اين نكته هم اضافه كنم آنچه بيشتر باعث بحث شد بين افراد مختلف كه مجوس همان زرتشت نيست بخاطر اين بود مجوسيان به چند شاخه تقسيم شدند 1. کیومرثیه، 2. زروانیه، 3. مسخیه، 4. زردشتیه، که به نام زرتشت معروف هست. اما همگي در اصل همون مجوس هستند مثل مسيحيت كه به ارتدوكس و كاتوليك و پروتستان و اسلام به شيعه و سني و خود سني به چند شاخه ديگر تقسيم شدند مثل بقيه اديان كه فرقه فرقه شدند اما بن مايه همشون يكيه.
    در قرآن و تورات و انجيل متي و كتب ائمه از مجوس ياد شده كه اتفاقا داستانها در مورد ايرانيان هست كه مجوس جزء دين يكتاپرستي هست. كه دين اوليه ايرانيان مجوس بوده مثل دين مسلمين بدر اسلام زمان وجود حضرت محمد كه واحد بنام اسلام بوده و دين اوليه همه مسيحيان در زمان وجود حضرت عيسي به نام دين واحد مسيحي بوده اما بعدش هر كدام از اين اديان به چند نام مجزا شاخه شاخه شدند ولي ميشه گفت 99 درصد احكامشون در هر دين با شاخه‌هايش مشابه هست. پس زرتشتيان همان مجوسيان هستند مثل سني ها و شيعه‌ها و فرقه‌هاي ديگر سني كه همگي مسلمان هستند و پروتستانها و كاتوليكها و ارتدوكس ها كه همگي مسيحي هستند.
    البته باز هم ميگم اگر زرتشت به اتفاق راي علماي اسلام بر حسب احاديث و كتب معتبر از اسلام و اديان ديگر و قرآن جزء دين يكتاپرستي محسوب نميشد بعنوان يكي از 4 دين رسمي ايران در جمهوري اسلامي قبول نميشد و نماينده در مجلس برايش تعيين نميشد ولي به اتفاق راي علماي اسلام بر حسب مستندات بعنوان دين يكتاپرستي قبول و پيروانشان را اهل كتاب خدا خطاب ميشوند.

   • دوست گرامي:
    در لابلاي سخنانم از چند منبع بيان ميكنم هر چند بسيار منابع هستند از اسلام و تاريخ نگاران و ساير اديان كه زرتشتيان يا مجوسيان يكي از پيامبرشان زرتشت بوده چون 124 هزار پيامبر داريم كه 5 تاي آنها الوالعزم و مابقي غير الوالعزم و تبليغ كننده احكام پيامبران الوالعزم قبل خود بودند كه زرتشت احكامش بسيار به ابراهيم نبي و نوح نبي شباهت دارد يعني قبل از حضرت موسي زندگي ميكرده.
    دینوری و بیهقی از تاریخ‌نگاران قرن سوم و چهارم هجری قمری زرتشت را پیامبر مجوس می‌دانند؛
    مَجوس گروهی که پیامبرشان زرتشت یا «داماست» بوده است. مجوس اکثر احکام اهل کتاب را دارند.
    مجوس به کسانی گفته می‌شود که دارای پیامبر و کتاب آسمانی بودند. پیامبرشان زرتشت یا «داماست» می‌باشد که مقدم نام همان زرتشت ميباشد.
    درباره خاستگاه این واژه اختلاف‌نظر است: گروهی مجوس را واژه‌ای عربی از ماده «مجس» و گروهی از ماده «جوس» می‌دانند اما برخی نیز این واژه را دارای ریشه فارسی «میخ گوش» یا «مگوش» و یا «موغو» دانسته که به زبان عربی وارد شده است.
    واژه «مجوس» یکبار در قرآن به کار رفته اما چون مجوس در تعامل با مسلمانان بودند؛ به مناسبت مسائل فقهی، احادیث زیادی از امامان(ع) و صحابه درباره آنها به جا مانده است.

    علیمردی، «مجوس در روایات اسلامی»، ۱۳۹۴ش، ص۹-۱۲.
    فراهیدی، کتاب العین،‌ دار و مکتبة الهلال، ج۶، ص۶۰ ؛ صاحب، المحیط فی اللغة، ۱۴۱۴ق، ج۷، ص۱۹.
    راغب اصفهانی، مفردات الفاظ القرآن، ۱۴۱۲ق، ص۲۱۲.
    ابن فارس، معجم مقاییس اللغۀ، ۱۴۰۴ق، ج۵، ص۲۹۸؛ فیومی، المصباح المنیر، ۱۴۱۴ق، ص۵۶۴؛ازهری، تهذیب اللغۀ، ۱۴۲۱ق، ج۱۰، ص۳۱۷؛ فیروز آبادی، القاموس المحیط، ۱۴۱۵ق، ج۲، ص۳۹۰؛ تهانوی، کشاف اصطلاحات الفنون و العلوم، ۱۹۹۶م، ج۲، ص۱۴۷۹؛ خاتمی، فرهنگ‌نامه موضوعی قرآن کریم، ۱۳۸۴ش، ذیل واژه «مجوس»؛ معین، فرهنگ فارسی معین، ۱۳۷۱ش، ج۶، ص۱۹۰۶.
    سوره حج، آیه ۱۷.
    الدینوری، الأخبار الطوال، ۱۳۷۳ش، ص۲۵.
    بیهقی، تاریخ بیهق، ۱۴۲۵ق، ج۱، ص۴۸۵و۴۹۸.

    قدیمی‏ترین مدرکی که نامی از مجوس در آن برده شده، کتاب «ارمیای نبی» است که در آنجا از نفوذ و مقام مجوسیان در دستگاه «بخت‏النصر» یاد شده است.
    در منابع مسیحی هم در انجیل «متّی» از چند نفر از مجوسان یاد شده که در مشرق ستاره‏‌ای می‏دیدند و بر اثر آن به اورشلیم جهت دیدار حضرت مسیح که تازه متولد شده بود شتافتند و گفتند: کجاست آن مولود که پادشاه یهود است…
    در آنجا از طرز ایمان آوردن مجوسیان به حضرت عیسی سخن رفته است.
    در کتاب «قاموس کتاب مقدس» شرحی در ذیل واژه‏ی «مجوس» آورده شده که از اهمیّت ونفوذ مغان در بسیاری مناطق به ویژه فلسطین حکایت می‏کند.
    تورات، باب 39، جمله 13.
    انجیل متی، باب دوم از اول تا آخر، ص 2و3.
    قاموس کتاب مقدس، واژه «مجوس».

    إِنَّ الّذینَ آمَنُوا وَ الَّذینَ هادُوا وَ الصائِبِینَ وَ النَّصارَی وَ المَجُوسُ وَ الَّذِینَ أَشرَکُوا إِنَّ اللّهَ یُفَصِّلُ بَینَهُم یَومَ القِیَمَة (سورۀ حج، آیۀ 71). از اینکه -و الذین اشرکوا- در مقابل چهار مذهب (یهود، صائبین، نصاری، مجوس ) آمده است، نشان می دهد که مذهب مجوس يا زرتشتيان در ردیف ادیان توحیدی بوده است و روایات اسلامی هم این حقیقت را تایید می کند: عنوان باب 49 کتاب الجهاد وسائل الشیعه چنین است. (الجِزیةُ لا تؤخَذُ إلّا مِن أهلِ الکِتابِ و هُمُ الیهودُ و النّصاری و المجوس خاصّةً)و در این باب 9 روایت ذکر می شود، در یکی از این روایت ها آمده است، به نقل امام سجّاد (ع) که پیامبر اکرم (ص) فرمودند: «سنّوا بِهِم سُنّةَ أهلِ الکِتابِ؛ به شیوۀ اهل کتاب با آنها رفتار کنید.»
    این آیه 17 حج، مردم به سه فرقه تقسیم ميكند:
    1. كسانيكه ايمان آوردند يا همان مسلمانان صدر اسلام.
    2. اهل کتاب : یهود، نصاری، صابئان و مجوسیان.
    3. مشرکان.
    «آنان که ایمان آوردند و آنان که یهودی شدند و صابئان و نصاری و مجوس و آنان که شرک ورزیدند، خداوند روز قیامت میان آنان حکم می‏کند. (پس زرتشتيان يا مجوسيان در رده اديان يكتاپرستي يهوديت و مسيحيت و اسلام در اين آيه ذكر شدند.)

 7. پیامبری که ازمحسوسات وملموسات سخن گفت ، آنچه برای بشر آشکار و هویداست (آب ،خاک ،چشمه ،گیاه ، حیوان و انسان و … ) نه عالم ماورایی و ناشناخته .

  • هانيه موحدي

   سلام دوست عزيز ان شاالله من اشتباه سخن شما را درك كرده باشم شما فرموديد زرتشت از عالم ماورايي و ناشناخته سخني نگفته؟! اگر منظورتان فرشته (همان امشاسپند در زبان كهن پارسي) و ديو (شيطان) و فردوس و دوزخ هست بايد به عرضتان برسانم بنده دوستان نزديك زرتشتي زيادي دارم كه از اَوستا و آداب و رسوم آنان اطلاع دارم مثل مراسم عروسي زرتشتيان اصيل با لباس سبز براي عروس و داماد و دادن خرج و جهزينه بصورت نصف نصف بين دو خانواده و عدم پرداخت شيربها و عدم پرداخت مهريه كه بعد اسلام به رسومات ايرانيان اضافه شد و در زرتشت مهر و شيربها نيست و كلا به همه آدابشان آگاهم كه آنان اتفاقا بسيار به عالم ماورا و بهشت و جهنم اعتقاد دارند. بخاطر همين اصرار دارند اهورامزدا ايرانيان به گفتار نيك پندار نيك كردار نيك (همان حق ناس حق نفس حق الله در اسلام) تاكيد كرده كه راه رستگاري در زندگي بعد مرگ هست. طبق فرمايش شما بسيار در زرتشت مثل اسلام و يهوديت و مسيحيت حتي در بودا (يكي از 124 هزار پيغمبر بوده) به احترام به طبيعت و پاكي محيط زندگي و حفظ آن تاكيد فراوان شده. اتفاقا با برخوردي كه با دوستان زرتشتي خودم داشتم بسيار خداترس هستند سعي ميكنند ضرري به جنبده‌اي نرسانند كه اصل انسانيت و رسيدن به روح اهورايي ميدانند حالا شايد شما با زرتشتياني برخورد داشتيد كه مثل برخي مسلمين و برخي مسيحيان و برخي يهوديان و غيره فقط اسم دين يدك ميكشند اما تفكر ايدئولوژي و منطق كمي دارند! و فقط آنچه به چشم بينند باور دارند در قديم هم به هركس ميگفتن ويروس و باكتري هست چون به چشم نميديد باور نداشت تا اينكه ميكروسكوپ‌هاي الكتروني و نوري ساخته شد! ماورا طبيعه هم هنوز مانده بشر به توانايي شناخت علمي و رويت آن در حياتش برسد! موفق و سلامت باشيد و ان شاالله سخن من را توهيني به خود ندانيد وظيفه داشتم از كيان اعتقادي دوستان زرتشتيم حمايت كنم.

 8. مدیوماه

  با سلام
  در متن ماتیکان ماه فروردین …. روز تولد زرتشت اسپیتمان نیامده است . به نظر برای اهمیت این روز چنین زادروزی به دست بهدینان قرار داده شده است . لطفا بررسی مجدد فرمایید

 9. شیعه آریایی

  درود بر اشو زرتشت اسپنتمان و بر شما

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود.علامت دارها لازمند. *

*

رفتن به بالا