خانه » ایران باستان » روز عشق ایرانی، برداشتی شایسته از جشن سپندارمذگان

روز عشق ایرانی، برداشتی شایسته از جشن سپندارمذگان

نویسنده: مجید خالقیان | واپسين به روزرسانی: ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ |


روز عشق ایرانی، برداشتی شایسته از جشن سپندارمذگان.

روز عشق ایرانی، برداشتی شایسته از جشن اسپندگان

نویسنده: مجید خالقیان (دانش آموخته کارشناسی ارشد تاریخ، دانشگاه تهران)

چند سالی است که ایرانیان به ویژه جوانان علاقه ویژه‌ای به گرامیداشت روز عشق ایرانی (برداشتی از اسپندگان) نشان داده‌اند و بسیاری از ایرانیان و ایرانی‌فرهنگان به دلیل جنبش‌های مردمی، با این روز زیبا آشنا شدند.

اما اخیرا برخی از هم‌میهنان به این برداشت خرده می‌گیرند و می‌گویند این روز ربطی به روز عشق نداشته و صرفا روز گرامیداشت بانوان بوده است. گرچه ما برای این دیدگاه، احترام قائل هستیم اما شاید نقد این هم میهنان به سبب نبود نگاه همه جانبه به جشن اسپندگان باشد.

بله در جشن سپندارمذگان بانوان گرامی داشته می‌شدند و مردان برای بزرگداشت مقام والای زنان به آنها بخشش می‌کردند. اما این پایان ماجرا نیست چرا که این جشن با سپندارمذ (با توجه به ذهنیت امروزی شاید بتوان گفت فرشته سپندرامذ) پیوند تنگاتنگ دارد. در بررسی ایزدان که با طبیعت پیوند تنگاتنگی دارند و همچنین بررسی جشن‌های مرتبط با آنها، همواره باید نمادها را مورد توجه قرار دهیم.

سپندارمذ (اوستایی: سپنته آرمیتی Spenta Armaiti) نگهبان زمین و زنان پارسا و شوهر دوست است. یعنی این جشن برای بانوان هم نکات ویژه‌ای دارد و به بانوان، همسردوستی و پارسایی را یادآوری می‌کند. بنابراین ما در جشن اسپندگان (سپندامذگان) شاهد یک درک متقابل هستیم؛ یعنی هم مردان باید زنان را درک کنند و هم زنان باید مردان را درک کنند که بسیار ارزنده و شایسته است.

با توجه به درک متقابلی که به آن اشاره شد، روز عشق ایرانی برداشت جالبی از جشن اسپندگان است چرا که امروزه در فرهنگ ایرانی، واژه «عشق» با وفاداری و همسر دوستی ارتباط دارد و بانوان نماد عشق هستند؛ جشن اسپندگان، عشقی پاک و مبتنی بر درک متقابل را به ما یادآوری می‌کند.

همچنین نگاه کنید به:

نگاره‌های شادباش سپندارمذگان

روز برادری و خواهری: برداشتی از خُرم روز

روز بزرگداشت نویسندگی: تیرگان، روز بزرگداشت نویسندگی و نویسندگان

 

شرایط استفاده از نوشتار:

از آنجایی که هرگونه استفاده يا رونوشت از نوشتارها بر اساس پيمان نامه کاربري امکان پذير است، اگر قصد رونوشت از اين نوشتار را داريد، بن‌مايه آن را ياد کنيد. طبیعی است که ذکر مواردی مانند نام پدیدآور (نویسنده، گردآورنده و…)، تاریخ واپسین به روز رسانی، عنوان کامل نوشته به همراه پیوند (لینک) و همچنین ذکر تارنمای خردگان (www.kheradgan.ir) ضروری است.

برچسب ها:
پست قبلی
پست بعدی

1 دیدگاه

  1. درود بر شما و بر دیدگاه ارزشمند و ب واقع ایرانی شما.در واقع و همان گونه ک شما بیان کردید روز عشق ایرانی،همان روزیست ک بسیاری ب نام روز ولنتاین میشناسند.درواقع ما صاحب سفره ای هستیم ک لقمه از پشت سر میگیریم.چرا ک از تاریخ پرافتخار خود غافلیم و در خواب.ب امید بازگشت همه ایرانی ها ب اصل پر افتخار خویش

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود.علامت دارها لازمند. *

*

رفتن به بالا