راز ماندگاری جشن‌ها

راز ماندگاری جشن‌ها | نویسنده: مجید خالقیان* | برگرفته از: سرزمین آزادگان، آذر ۱۳۹۳** |


راز ماندگاری جشن‌های ایرانی

156678_Kr4zqV69

با گذشت هزاران سال از زندگی مردمان ایران‌زمین، با آمدن و رفتن پادشاهان و سلسله‌های گوناگون، تغییرات و تحولات آیینی و دینی، یورش های بیگانگان و… آیین گرامیداشت بسیاری از جـشن‌های ایرانی -هرچند با تغییرات و تحولات- زنده است. به راستی چه چیزی باعث ماندگاری این جشن‌های کهن می‌شود؟!
اگر این جشن‌ها را فقط و فقط نوعی جشن‌های دینی بدانیم، طبیعتاً پس از آنکه دین مردم دگرگون شد، جایگاه خود را از دست می‌دادند. آنچه در جشن‌های ایرانی در کنار انگیزه‌های دینی مورد توجه قرار می‌گیرد، جایگاه زیست‌بوم و اسطوره‌ها در این جشن‌ها می‌باشد. به طوری که تقریبا برای همه جشن‌های ایرانی یک انگیزه زیست‌بومی و یک انگیزه اسطوره‌ای دیده می شود. رویداد‌های با شکوه و زیبایی مانند آغاز بهار، افزونی گرما، طولانی‌ترین شب سال و … همواره مورد توجه ایرانیان در گرامیداشت این جشن‌ها بوده است. همچنین انگیزه‌های اسطوره‌ای مانند دوران جمشید، داستان آرش کمانگیر، داستان پیروزی فریدون بر ضحاک و… در منابع به وفور دیده می‌شود (١).

طبیعت همواره در زندگی بشر و حتی شکل گیری باورهای اقوام گوناگون نقش مهمی داشته است و مردمان ایران‌زمین به دلیل پیوستگی‌هایی که با زیست‌بوم خود داشتند، به سختی می‌توانستند جشن‌هایی که با زیست بومشان در پیوند است فراموش کنند.

اسطوره‌ها هم نقش مهمی در ماندگاری و انتقال اندیشه‌ها ایفا ‌کرده‌اند. در اسطوره‌های ایرانی رازهای حکیمانه‌ای نهفته است که کمابیش با ارزش‌های فطری انسانی همراستا می‌باشد. این اسطوره‌ها نوعی حکمت ایرانی را در دل خود جای داده‌اند و حکیم بزرگ جهان، یعنی فردوسی توسی هم به رمز آلود بودن داستان‌ها اشاره کرده است (٢).

به طور کلی به نظر می رسد، جشن‌های ایرانی همواره پیوند دهنده انسان با دو موضوع مهم یعنی «زیست بوم آدمی» و «حکمت ایرانی» بوده‌اند و همین پیوندها باعث ماندگاری این جشن‌های کهن شده است.

این نوشتار صرفا بخش هایی از نوشتار چاپ شده است.

بن مایه

* دانش آموخته کارشناسی ارشد تاریخ، دانشگاه تهران

** خالقیان، مجید (آذر ۱۳۹۳). «راز ماندگاری جشن‌ها». سرزمین آزادگان. شماره ۲. صص ۱-۲.

۱- برای مثال نگاه کنید به: بیرونی، ابوریحان محمد بن احمد. آثار الباقیه عن القرون الخالیه. ترجمه اکبر دانا سرشت. تهران: امیر کبیر، ١٣٨۶، صص ٣٢٣-٣۶٠.

٢- تو این را دروغ و فسانه مدان / برنگ فسون و بهانه مدان …. ازو هر چه اندر خورد با خرد / دگر بر ره رمز و معنى برد


یک خواهش دوستانه

خواهشمند است اگر قصد رونوشت از این نوشتار را دارید، بن‌مایه (www.kheradgan.ir) و نویسنده آن را یاد کنید


برگه‌های همیار و همکار خِرَدگان در اینستاگرام:

=خرد و تاریخ در اینستاگرام armtin136
خردگان در اینستاگرام


کانال‌های همیار و همکار خِرَدگان در تلگرام:

کانال «ایران در قفقاز و آسیای مرکزی و آناتولی» در تلگرام کانال «داستان‌های شاهنامه فردوسی» در تلگرام
کانال خردگان در تلگرام

نوشتارهای پیشنهادی

2 دیدگاه

  1. Avatar

    متاسفانه به ویرایش نویسه ها ومتنها به پارسی سره نگرش ویژه ای نمی شود ـ تارنگار گرامی لطفا به این مهم نگرش داشته باشند

  2. Avatar

    با درود – هم اکنون بیشتر جشن های ایرانی باشکوه و استقبال مردم برگزار میشود – جشن نوروز – جشن سیزده بدر – جشن گلاب گیری – جشن تیرگان – جشن آب پاشان – جشن مهرگان – جشن شب یلدا – جشن سده – جشن چهار شنبه سوری – دیگر جشن ها هم با کارهای فرهنگی و آگاهی رسانی همانند جشن های دیگر باشکوه برگزار میشود – با سپاس

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود.علامت دارها لازمند. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

برچسب ها:
پست قبلی
پست بعدی
رفتن به بالا