دزدهای فضای مجازی

|نویسنده: گروه مدیریت پایگاه خِرَدگان | واپسین به روزرسانی: ۵ دی ۱۳۹۴ |


نوشتارهای ما را می دزدند و هیچ مرجعی پاسخ گو نیست!!.

دزدهای فضای مجازی

متأسفانه این روزها به کرات می‌بینم که مطالب پایگاه خردگان بدون رعایت پیمان نامه کاربری این پایگاه، در فضای مجازی رونوشت می‌شوند و در یک اقدام زشت و زننده، نه نامی از نویسنده مطلب می‌برند و نه نامی از تارنمای خردگان!!

البته خوشحالیم که پایگاه خردگان در این مدت کوتاه با استقبال بی نظیر هم میهنان گرامی مواجه شده است. سعی ما در مستند بودن نوشتارها است و رعایت اصول نگارش و وفا داری به منابع را وظیفه خود می‌دانیم.

برای آشنایی بیشتر با تارنمای خردگان پیوند زیر را ببینید:

درباره ما

.

پیش از هر چیز باید سپاس‌گزاری کنیم از فرهیختگانی که هنگام رونوشت، پیمان نامه کاربری را رعایت می‌کنند اما رونوشت‌های غیر اخلاقی بسیار ناراحت کننده می‌باشند. جای تأسف دارد هنگامی هم که به آنها واکنش نشان می‌دهیم با الفاظی دور از ادب پاسخ می‌دهند!!

شوربختانه ما در هنگام برخورد با این موارد نمی‌توانیم به یک مرجع قانونی راهگشا مراجعه کنیم، چرا که بیشتر در شبکه‌های مجازی مانند اینستاگرام و تلگرام چنین اتفاقاتی می‌افتد. شبکه‌هایی که این روزها تأثیر زیادی در سطح جهانی دارند و نمی توان نقش آنها در زندگی اجتماعی بشر را نادیده گرفت. این موارد نشان می‌دهد که به جای آنکه به دنبال کنار زدن و حذف شبکه‌های مجازی باشیم باید به دنیال سازماندهی این شبکه‌ها باشیم تا به همین راحتی دزدی آشکار صورت نگیرد.

پیش از این در مطلبی با عنوان «فضای مجازی آلوده و راه برون رفت» درباره برخی از اقدامات نادرست در فضای مجازی سخن گفتیم؛ از کسانی که خود را ایران دوست معرفی می کنند و به مذهب و دین توهین می کنند گرفته تا کسانی که خود را مذهبی معرفی می کنند و بر ضد هویت ملی و ایرانی اقداماتی را انجام می‌دهند. هدف گروه‌های تجزیه طلب و ایران‌ستیز هم که این روزها در فضای مجازی به صورت گسترده فعالیت می‌کنند روشن است. در آن مطلب هم ذکر شد که راه حل و پیشنهاد ما برای مقابله با این وضعیت، نشر اصولی نوشتارها به همراه ذکر نام مولفین، منابع و مآخذ کامل است؛ موضوعی که سعی کردیم در تمام نوشتارهای خود رعایت کنیم.

کسانی که نوشتارها را بدون منبع و بدون ذکر مولفین نشر می‌دهند، قصد سوء استفاده از مطالب را دارند و گاهی اهداف نادرست دیگری را در سر می پرورانند. در بسیاری از صفحاتی که مطالب خردگان را به صورت غیر اخلاقی رونوشت کرده اند، تعداد زیادی مطالب بی سند و مدرک و با سطح نامطلوب مشاهده می‌کنیم که گاهی رویکرد تخریب گرایانه دارند! هنگامی که چندین مطلب با سند و مدرک در یک صفحه وجود دارد، خیلی از مخاطبان عادی وقتی در همان صفحه مطالب دیگر را می‌بینند، ممکن است تصور کنند با توجه به وجود آن مطالب با منبع، لابد مطالب دیگر هم درست است! مشخص است که در چنین صفحاتی، این موضوع به صورت آگاهانه انجام می‌گیرد تا بر روی مخاطبان تاثیر بگذارند و به نوعی ما با سوء استفاده مواجه هستیم.

از این رو تصمیم گرفتیم که این دزدهای فضای مجازی را معرفی کنیم تا شاید راهی باشد برای جلوگیری از سوء استفاده آنها. چنین صفحاتی گویا بیشتر به دنبال تفرقه افکنی هستند و به فرهنگ بزرگ ایرانی لطمه وارد می کنند. همچنین این کمترین کاری است که در دفاع از خودمان می‌توانیم انجام دهیم.

جا دارد باز هم از فرهیختگانی که با منبع و رعایت پیمان نامه کاربری از نوشتارهای ما استفاده می کنند نهایت تشکر و سپاس را داشته باشیم و آرزوی پیروزی و سربلندی برای آنها داریم.

چند نمونه از دزدهای فضای مجازی .

در چند نمونه با آنکه به آنها واکنش نشان دادیم اما کاری در جهت اصلاح انجام ندادند:

کانال دروغین «بازگشت کوروش بزرگ (ایران بزرگ ما)» در تلگرام

دزدهای فضای مجازی - تلگرام

نمونه ای از کار نادرست این کانال:

دزدهای فضای مجازی - تلگرام

صفحه دروغین «ایران باستان» در اینستاگرام که به «سخن بزرگان» تغییر نام داد

نمونه ای از کار نادرست این صفحه:

دزدهای فضای مجازی

صفحه دروغین «چو ایران نباشد تن من مباد» در اینستاگرام

دزدهای فضای مجازی

نمونه ای از کار نادرست این صفحه:

inst-mat

کانال دروغین «ایرانگردی و میراث فرهنگی» در تلگرام

دزدهای فضای مجازی

نمونه ای از کار نادرست این کانال:

دزدهای فضای مجازی

www.kheradgan.ir

پایگاه پژوهش و گسترش فرهنگ و تاریخ ایران زمین

 
خردگان - www.kheradgan.ir خردگان - www.kheradgan.ir خردگان - www.kheradgan.ir خردگان - www.kheradgan.ir خردگان - www.kheradgan.ir خردگان - www.kheradgan.ir

شرایط استفاده از نوشتار:

از آنجایی که هرگونه استفاده یا رونوشت از نوشتارها بر اساس پیمان نامه کاربری امکان پذیر است، اگر قصد رونوشت از این نوشتار را دارید، بن‌مایه آن را یاد کنید. طبیعی است که ذکر مواردی مانند نام پدیدآور (نویسنده، گردآورنده و…)، تاریخ واپسین به روز رسانی، عنوان کامل نوشته به همراه پیوند (لینک) و همچنین ذکر تارنمای خردگان (www.kheradgan.ir) ضروری است.

 

پرسش ها تنها از بخش پرسش و پاسخ

خواهشمندیم پرسش‌ها را تنها در بخش «پرسش و پاسخ» در میان بگذارید. پرسش‌ها در بخش دیدگاه‌ها پاسخ داده نمی‌شوند. با سپاس فراوان


راهیابی به بخش «پرسش و پاسخ»:

KHERADGAN.ir/ASKبرگه‌های همیار و همکار خِرَدگان در اینستاگرام:

=خرد و تاریخ در اینستاگرام armtin136
خردگان در اینستاگرام


کانال‌های همیار و همکار خِرَدگان در تلگرام:

کانال «ایران در قفقاز و آسیای مرکزی و آناتولی» در تلگرام کانال «داستان‌های شاهنامه فردوسی» در تلگرام
کانال خردگان در تلگرام

نوشتارهای پیشنهادی

6 دیدگاه

 1. Avatar

  درود

  من واقعا از تلاش و کوشش شما برای پاسخ دادن به ایرانستیزان سپاسگزارم . شما نقدی علمی به سخنان لاطائل و غیرعلمی و ناراست امثال غیاث آبادی و پورپیرار کردید .

  متأسفانه این کانال ها و سایت های به ظاهر ملیگرایانه و مدعی کردار نیک (!!) وجود دارند که به زعمشان مبارز هستند اما تنها کاری که می کنند این است که مطالب مختلف را می دزدند و یا حتی جعل می کنند . این کانالها مثل کانال (بازگشت کوروش بزرگ که شما بهش اشاره کردید) باعث می شوند که حجم انبوهی از سخنان جعلی منسوب به کوروش و زرتشت و صادق هدایت و غیره را در فضای مجازی منتشر شود و حتی بعضا شعر هم برای فردوسی جعل می کنند (!!) .

  از این دست جنبشهای ملیگرانمایانه مثل کانال بازگشت کوروش بزرگ کم نیست . از جمله اینها سایت ارگ ایران (انوش راوید) و یا جنبشهای رنسانس ایرانی (تحت رهبری شاهین نژاد و مورد حمایت شهرام همایون مجری دروغگو و طرفدار مجاهدین خلق شبکه لس آنجلسی کانال یک) اشاره کرد.

  این ملیگرانماها همانند ایرانستیزان تهدیدی در برابر ایرانگرایان و آزادیخواهان راستین هستند

 2. Avatar

  درود

  جناب خالقیان عزیز ، این دزدی ها خیلی زیاد هست ، و وقتی یک کتابی که نشر دارد ، دو روز بعد PDF شده اش رو توی نت و یا کانال های تلگرامی پیدا می کنید ، نباید تعجب کنید از دزدان اینترنتی .

  شخصا تارنمای خود نیز ( تاریخ فا ) بارها دیده ام کتاب یا مطالب رو بدون ذکر نام و آدرس در سایت یا کانال خود می گذارند .

  • مجید خالقیان

   درود بر شما بزرگوار

   بله شوربختانه این تبدیل به یک روال در کشور ما شده.

   اما به هر حال تهیه لیستی از دزدهای فضای مجازی روشی است که به نظر کارآمد تر از روش های دیگر می باشد، چرا که ممکن است از ترس آبروی خود دست از این کارها بردارند. تا الان در چند مورد موفق بودیم طوری که کپی کنندگان با وجود برخورد نامناسب اولیه خود پس از اینکه دیدند آبرویشان در خطر است، از کپی مجدد دست برداشتند و حتی عذرخواهی کردند ما هم آنها را از این لیست دزدهای فضای مجازی خارج کردیم

   متأسفانه هیچ راه قانونی و اصولی برای مقابله با این موضوع وجود ندارد و چنین کارهایی تنها کارهای کارآمد هستند که البته نتیجه صد در صدی هم ندارند

 3. Avatar

  شوربختانه این کاری است ناپسند درست مانند دزدی است … ولی به هر روی کار زشت و نادرستی است این کار امیدوارم روزی به این درک برسیم که این کار را انجام ندهیم

 4. Avatar

  درود خیلی دوستون دارم و من مدیون شما هستم چون دانش من رو زیاد کردید. من درک نمیکنم چرا میخواهید فعالیت نکنید درک نمیکنم چرا جا زدید تنها یک چیز برای من با ارزش هست اون هم آباد کردن ایرانمون هست چه شما باشید چه نباشید. و یک چیز روهم خوب میدونم من و شما پا توی این راه گذاشتیم که تمومش کنیم نه بیاییم و وسط راه جا بزنیم.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود.علامت دارها لازمند. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

برچسب ها:
پست قبلی
پست بعدی
رفتن به بالا