در روز فردوسی، درباره فردوسی بخوانیم

| فرستنده: مجید خالقیان | واپسین به روزرسانی: ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ |


در روز فردوسی، درباره فردوسی بخوانیم.

بزرگداشت فردوسی

بزرگداشت فردوسی

بزرگداشت فردوسی

در روز فردوسی، درباره فردوسی بخوانیم

در روز فردوسی، درباره فردوسی بخوانیم

بیستم و پنجم اردیبهشت، روز بزرگداشت فردوسی گرامی باد

در ایران زمین از هزاران سال پیش، گویا سنتی وجود داشته است که مفاهیم والا را که سرشار از خردمندی بوده است، به شکل داستان‌های زیبا در می‌آوردند و در نهایت آن را به صورت شعر و سخن آهنگین برای مردمان می‌خواندند. این شکل داستان وار و این سبک آهنگین برای همه شنیدنی بود و با این روش، خِرَد در میان مردمان و در جامعه آن روز جا می‌گرفت تا جایی که تأثیر بسیار بسیار مطلوبی داشت.

از جمله این آثار ارزشمند می‌توان به گات‌های زردشت، شاهنامه فردوسی و مثنوی معنوی مولوی اشاره کرد که در فرهنگ و تمدن ایرانی جایگاه شایسته‌ای دارند.

در این بین شاهنامه فردوسی یک ویژگی مهم دارد و اینکه یادآور حافظه جمعی مردمان از دوران کهن می‌باشد. این موضوع باعث شده است که بسیاری از دستاوردهای فرهنگی و تمدنی ایرانیان حفظ شود و حفظ این دستاوردها همواره راهگشای نسل‌های بعدی در بازآرایی فرهنگ و تمدن ایرانی بوده است.

سخن فردوسی فریاد و غرش امواج اقیانوس بیکران را به گوش می‌رساند. شاهنامه پیکار نیکی و بدی، روشنایی و تاریکی، داد و ستم، آزادگی و بندگی ایرانیان و دژخیمان ایران است. سراسر شاهنامه ستایش دانش، خرد، نیکی، آزادگی و جوانمردی، داد و دَهِش، عشق به ایران و انسانیت و بیزاری از بداندیشی و بدکاری و خشم، آز و غرور، دروغ و نابخردی است.

افزون بر زبان فارسی و وزن سروده ای شاهنامه، نقش آن در تقویت هویت ملی ایرانیان، روش‌هایی که به وسیله شاعر در سرودن اثرش مورد بهره قرار گرفته، می‌تواند دلیل‌های ماندگاری این اثر تا به امروز مورد توجه قرار گیرد.

از تجزیه و تحلیل این روش‌ها آشکار می‌شود که شاهنامه تنها به گفتن داستان‌ها و اساطیر نمی‌پردازد بلکه روح اجتماعی فرهنگی زمانه‌اش را تا اندازه‌ای که به این داستان آسیب وارد نسازد در کالبد آن دمیده و این سبب همه‌گیری و محبوبیت آن تا به امروز بوده‌است و حتی نسل‌های جدید ایرانیان دوست‌دار آن هستند.

.

در روز فردوسی، درباره فردوسی بخوانیم:

.

تو این را دروغ و فسانه مدان

.

فردوسی عاشق همسرش هم بود

.

سخنان پهلوانان یا فردوسی؟!

.

پاسخ فردوسی به ناسزاگویانش

.

شاهنامه نشان دهنده هویت ایرانی

.

خلاصه‌ای از هفت خوان رستم

.

باشد که از زال و رودابه بیاموزیم

شرایط استفاده از نوشتار:

از آنجایی که هرگونه استفاده یا رونوشت از نوشتارها بر اساس پیمان نامه کاربری امکان پذیر است، اگر قصد رونوشت از این نوشتار را دارید، بن‌مایه آن را یاد کنید. طبیعی است که ذکر مواردی مانند نام پدیدآور (نویسنده، گردآورنده و…)، تاریخ واپسین به روز رسانی، عنوان کامل نوشته به همراه پیوند (لینک) و همچنین ذکر تارنمای خردگان (www.kheradgan.ir) ضروری است.


برگه‌های همیار و همکار خِرَدگان در اینستاگرام:

=خرد و تاریخ در اینستاگرام armtin136
خردگان در اینستاگرام


کانال‌های همیار و همکار خِرَدگان در تلگرام:

کانال «ایران در قفقاز و آسیای مرکزی و آناتولی» در تلگرام کانال «داستان‌های شاهنامه فردوسی» در تلگرام
کانال خردگان در تلگرام

نوشتارهای پیشنهادی

1 دیدگاه

  1. Avatar

    با درود بر دستندرکاران تارنما خردگان – درووووووودها بر روان پاک فردوسی پاکزاد – شاهنامه شناسنامه ملی همه ایرانیان است – پارسی را پاس بداریم و پاس میداریم – سپاسم ز یزدان که دارم خرد – شاد زیوید

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود.علامت دارها لازمند. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

برچسب ها:
پست قبلی
پست بعدی
رفتن به بالا