دریک ‌‌‌نخستین‌ سکه ایرانی

|نویسنده: دکتر حسن رضایی باغ‌بیدی* | برگرفته از: پیام بانک، مهر ١۳۹۰** |


دریک ‌‌‌نخستین‌ سکه ایرانی.

دریک ‌‌‌نخستین‌ سکه ایرانی

در حدود سال ۵۱۵ پیش از میلاد، نخستین سکه‌های ایرانی به فرمان‌ داریوش اول، پادشاه هخامنشی، ضرب شد. این سکه‌ها از دو جنس طلا و نقره بودند. سکه‌های طلا و نقره‌ هخامنشی را یونانیان باستان به ترتیب «داریکس ستاتر» و «مدیکس سیگلس» می‌نامیدند. از‌ این رو اکنون سکه‌های طلای هخامنشی را «دریک» و سکه‌های نقره هخامنشی را «سـیگلس» می‌نامند. واژه یونانی«سیگلس» هم ریشه با واژه عبری«شکل» و بازمانده واژه بابلی «شقل» است که دراصل از واحدهای وزن بابلی بود. در بسیاری از منابع، سکه‌های نقرۀ هخامنشی را«شکل» نیز نامیده‌اند که چنانچه گفته شد معادل عبری واژه «سیگلس» است.

از دیرباز برخی به غلط تصور کرده‌اند که واژۀ دریک از نام داریوش گرفته شده، اما اکنون روشن شده است که واژه دریک مشتقی ازواژه «دری» است که درفارسی باستان به معنای «زرّین» بوده است.

اشاره به سکه دریک، در آثارهرودت، ثوکودیدس، کسنفن (گزنفون)، دمسثنس، آریسنفانس، آریان، دیدروس و بسیاری‌ دیگر‌ از نویسندگان دوران باستان دیده می‌شود.

وزن هر دریک به طورمتوسط ۸٫۴۰ گرم و میزان خلوص طلای آن حدود ۹۸ درصد بود. سکه‌های دریک کوچکتری نـیز وجود داشت که وزنشان به نسبت ارزش‌شان کم می‌شد. مانند نیم دریک، یک سوم دریک، یک‌ چهارم‌ دریک، یک ششم دریک و یک دوازدهم دریک، حتی دریکی بسیار ریز به وزن ۰٫۱۵۵ گرم یافت شده که در موزه برلین نگهداری می‌شود و احتمالا یک پنجاه و چهارم دریک بوده است.

از روایت مورخ بزرگ یونانی‌ کسنفن (گزنفون) در اثر‌ ارزشمندش اناباسیس می‌توان دریافت که مزد هر سرباز ساده هخامنشی ماهیانه یک دریک بود.

تصویر روی سکه دریک کمانداری پارسی است کهگاه کمان را به دست چپ گرفته و نیزه یا خنجری در دست راست‌ دارد. بر‌ پشت این‌ سکه نیز فرورفتگی نامنظمی دیده می‌شود. سکۀ‌ دریک‌ به‌ دلیل خلوص طلای به کار رفته در آن، در سراسر دوران هخامنشی از سکه‌های بین المللی به شمار می‌رفت و نزد یونانیان نیز بسیار رایج بود. در آوازه دریک‌ همین‌ بس که به روایت هرودت، در زمان پادشاهی خشیارشا، پسرداریوش، یک فرد ثروتمند لودیایی‌ به‌ نام پوثیوس، تعداد چهار میلیون منهای هفت هزار دریک اندوخته داشت، یعنی ۳ میلیون و۹۹۳ هزار دریک که بیش از۳۳ تن طلای خالص‌ بود.

در پایان‌ این نکته را نیز باید افزود که حتی پس از فروپاشی شاهنشاهی هخامنشی‌ در سال ۳۳۰ پیش از میلاد، فاتحان مقدونی تا سالها سکه‌هایی دو دریکی به وزن حدود ۱۶٫۸۰ گرم به سبک دریک های سبک دریک‌های هخامنشی ضرب می‌کردند‌ که‌ بر‌ روی برخی از آنها حروف یونانی نیز دیده می‌شود.

دریک ‌‌‌نخستین‌ سکه ایرانی

پانویس:

* استاد گروه فرهنگ و زبان‌های باستانی دانشگاه تهران. عضو پیوسته فرهنگستان‌ زبان‌ و ادب فارسی

** رضایی باغ بیدی، حسن (مهر ١۳۹۰). دریک ‌‌‌نخستین‌ سکه ایرانی. شماره ۵١۰. ص ۲١.

شرایط استفاده از نوشتار:

از آنجایی که هرگونه استفاده یا رونوشت از نوشتارها بر اساس پیمان نامه کاربری امکان پذیر است، اگر قصد رونوشت از این نوشتار را دارید، بن‌مایه آن را یاد کنید. طبیعی است که ذکر مواردی مانند نام پدیدآور (نویسنده، گردآورنده و…)، تاریخ واپسین به روز رسانی، عنوان کامل نوشته به همراه پیوند (لینک) و همچنین ذکر تارنمای خردگان (www.kheradgan.ir) ضروری است.


برگه‌های همیار و همکار خِرَدگان در اینستاگرام:

=خرد و تاریخ در اینستاگرام armtin136
خردگان در اینستاگرام


کانال‌های همیار و همکار خِرَدگان در تلگرام:

کانال «ایران در قفقاز و آسیای مرکزی و آناتولی» در تلگرام کانال «داستان‌های شاهنامه فردوسی» در تلگرام
کانال خردگان در تلگرام

نوشتارهای پیشنهادی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود.علامت دارها لازمند. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

برچسب ها:
پست قبلی
پست بعدی
رفتن به بالا