خانه » ایران پس از اسلام » بزرگداشت فردوسی

بزرگداشت فردوسی

اگر شاهنامه نبود چه بسی زبان پارسی فراموش می شد و اگر زبان پارسی فراموش می‌شد بسیاری از آموزه‌های اخلاقی هم فراموشی می‌شدند و خدا می‌داند امروز انسانیتی بود یا نه!!!

بیستم و پنجم اردیبهشت، روز بزرگداشت فردوسی گرامی باد

دکتر کلثوم غضنفری: سخن فردوسی فریاد و غرش امواج اقیانوس بیکران را به گوش می‌رساند. شاهنامه پیکار نیکی و بدی، روشنایی و تاریکی، داد و ستم، آزادگی و بندگی ایرانیان و دژخیمان ایران است. سراسر شاهنامه ستایش دانش، خرد، نیکی، آزادگی و جوانمردی، داد و دَهِش، عشق به ایران و انسانیت و بیزاری از بداندیشی و بدکاری و خشم، آز و غرور، دروغ و نابخردی است.

افزون بر زبان فارسی و وزن سروده ای شاهنامه، نقش آن در تقویت هویت ملی ایرانیان، روش‌هایی که به وسیله شاعر در سرودن اثرش مورد بهره قرار گرفته، می‌تواند دلیل‌های ماندگاری این اثر تا به امروز مورد توجه قرار گیرد.

از تجزیه و تحلیل این روش‌ها آشکار می‌شود که شاهنامه تنها به گفتن داستان‌ها و اساطیر نمی‌پردازد بلکه روح اجتماعی فرهنگی زمانه‌اش را تا اندازه‌ای که به این داستان آسیب وارد نسازد در کالبد آن دمیده و این سبب همه‌گیری و محبوبیت آن تا به امروز بوده‌است و حتی نسل‌های جدید ایرانیان دوست‌دار آن هستند.

بزرگداشت فردوسی

بزرگداشت فردوسی

در روز فردوسی، درباره فردوسی بخوانیم

در روز فردوسی، درباره فردوسی بخوانیم

.

در روز فردوسی، درباره فردوسی بخوانیم:

فردوسی

.

برچسب ها:
پست قبلی
پست بعدی

5 دیدگاه

 1. کوروش بزرگ

  [پرسش]

 2. پاپک آدورپایگان

  یک جهان درود بر روان سپند پردیسی پاک سرشت ، کسی که تنها با یک نامه دشمنان ایران را به زانو درآورد

 3. محمد غنیمی

  با سلام و تشکر از اطلاعات خوب شما عزیزان .سوالی دارم

  [پرسش]

 4. با درود بر دستندرکاران تارنما خردگان – درووووووودها بر روان پاک فردوسی پاکزاد – شاهنامه شناسنامه ملی همه ایرانیان است – پارسی را پاس بداریم و پاس میداریم – سپاسم ز یزدان که دارم خرد – شاد زیوید

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود.علامت دارها لازمند. *

*

رفتن به بالا