بزرگداشت ایرانیان در سراسر جهان

| نویسنده: اشکان دهقان  | واپسین به روزرسانی: ۳ اردیبهشت ۱۳۹۴ |


 بزرگداشت ایرانیان در سراسر جهان

شوربختانه این روزها در ایران رویکرد خوبی نسبت به پاسداشت افتخار آفرینان این سرزمین کهن دیده نمی‌شود. حتی گاهی می‌بینیم که عده ای به دنبال از میان برداشتن ارزش های میهنی و حماسی ما هستند. نمونه بارز آن همین اخبار چند سال اخیر درباره مجسمه های ساری، یاسوج، سلماس و… بود.

این در حالی است که در سراسر جهان از بزرگان این سرزمین به نیکی یاد می‌شود و در برخی از مکان‌ها بزرگداشت ایرانیان آنقدر شگفت انگیز است که از همه بیشتر خود ما ایرانیان شگفت زده می‌شویم.

از آنجایی که بر شمردن همه این موارد در این مجال نمی‌گنجد در این نوشتار به معرفی چند مورد جالب می‌پردازیم.

نقش برجسته کوروش در استرالیا

مجسمه فردوسی در ایتالیا

مجسمه خیام در اسپانیا

پور سینا و اصطلاحات علمی


 نقش برجسته کوروش بزرگ در سیدنی استرالیا

 بزرگداشت ایرانیان در سراسر جهان - کوروش در استرالیا

در پارک المپیک سیدنی استرالیا که یکی از زیبا ترین پارک های این کشور است نقش برجسته‌ای از کوروش بزرگ نگهداری می‌شود که حال و هوای خاصی به آن مکان داده است.

 این مجسمه که یک دوباره سازی از نقش برجسته‌ای به همین شکل در پاسارگاد است، توسط Lewis Batros و با همکاری «فرشته صادق» ساخته شده است.  جالب تر از همه، توضیحاتی است که در زیر این نقش برجسته نگاشته شده است که تصویر آن را در زیر می بینید:

 بزرگداشت ایرانیان در سراسر جهان - کوروش بزرگ

همان طور که  مشاهده می کنید، در این توضیحات کوروش به عنوان  بنیان گذار اولین و بزرگ ترین جامعه چند فرهنگی (جامعه‌ای که از اقوام مختلف با زبان‌ها و آیین‌های گوناگون تشکیل شده است) در طول تاریخ بشر معرفی شده است و شیوه اداره حکومت وی بر اساس احترام و بزرگداشت شأن انسانی بیان شده است. همچنین با اشاره به استوانه کوروش بزرگ آن را اولین اعلامیه حقوق بشر معرفی کرده است.

 

تندیس فردوسی در رم ایتالیا

 بزرگداشت ایرانیان در سراسر جهان - فردوسی در ایتالیا

 بزرگداشت ایرانیان در سراسر جهان - خردگان - فردوسی در ایتالیا

در کشوری مانند ایتالیا که شاعران بزرگی همچون «دانته» را در تاریخ خود می‌بیند و آن هم در شهری مانند رم شاید تصور وجود چنین مجسمه‌ای سخت باشد. مجسمه‌ای بسیار زیبا، واقع در میدان فردوسی رم که ۱۸۵ سانتیمتر ارتفاع دارد و از مرمر سفید ساخته شده است.

شادروان «علی اصغر حکمت شیرازی» در خاطراتش این چنین می نویسد: «بعد از ساعتى به منزل مراجعت کردیم. در سر راه در یکى از میدانهاى کوچک ویلابورگز، محلّ زیبایى که به نام «فردوسى» موسوم است به «پیاتزا فردوسى» قدرى گردش کرده، تصمیم گرفتم که ان‏شاءاللّه اعتبارى براى سفارت ایران بفرستم تا مجسمه فردوسى را در آنجا نصب نمایند.»

سر انجام ابوالحسن صدیقى هنرمند ایرانی این شاهکار را خلق می کند. گوستینوس آمبروزی مجسمه‌ساز ایتالیایی با دیدن این مجسمه چنان تحت تاثیر قرار گرفت که در دفتر یادبود نوشت: دنیا بداند، من خالق مجسمه فردوسی را میکل آنژ ثانی شرق شناختم.

 بزرگداشت ایرانیان در سراسر جهان - خردگان - فردوسی در ایتالیا

 

تندیس خیام در مادرید اسپانیا

 بزرگداشت ایرانیان در سراسر جهان - خردگان - خیام در اسپانیا

اردیبهشت ماه امسال در مادرید اسپانیا اتفاق جالبی افتاد. محوطه دانشکده زبان و ادبیات دانشگاه کمپلوتنسه مادرید میزبان تندیس حکیم خیام نیشابوری شد. خیام با سـه لقب مهم  «منجم، ریاضی دان و شاعر» معرفی شده است.

محمدباقر خرمشاد رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در سخنانش هنگام رونمایی این تندیس گفت: «به عنوان یک ایرانی جز تشکر چیزی نمی‌توانم بگویم.»

همــــان طور کـه می‌دانید خیام یکی از شخصیت های محبوب نزد علم دوستان جهان است و در همه جای دنیا از او به نیـکی یاد می‌شود.

 بزرگداشت ایرانیان در سراسر جهان - یام در اسپانیا

اما بزرگداشت ایرانیان به تندیس‌ها محدود نمی‌شود. از آنجایی که بزرگان این سرزمین نقش اسـاسی در عــلم و فرهنـگ جهانیان داشته اند در بسیاری از مجامع علمی و فرهنگی از بزرگان ایرانی به نیکی یاد می‌شود.

مواردی از این دست که بزرگداشت ایرانیان در جای جای این گیتی پهناور به چشم می‌خورد بسیار فراوان است. زیبنده است که از پور سینا هم یاد کنیم. پور سینا در دنیای امروز، به ویژه در غرب به آوی سنا (Avicenna) معروف است. به منظور بزرگداشت وی نام Avicenna را بر بسیاری از اصطلاحات علمی قرار داده‌اند.

اما این نوشتار را با تصویر زیر پایان می دهیم. یادبودی که به مناسبت درگذشت یکی از اساتید و هیئت علمی کالج سن آنتونیو امریکا که به اشعار مولانا – شاعر و عارف ایرانی – مزین شده ‌است:

 بزرگداشت ایرانیان در سراسر جهان - خردگان - مولوی

 

بن مایه

سایت رسمی پارک المپیک سیدنی

خبرگزاری ایرنا

خبر گزاری مهر

سایت خبری تحلیلی تابناک

سایت خبری تحلیلی همصدا

ایران بوم

اسطرلاب

گروه سها

www.kheradgan.ir

پایگاه پژوهش و گسترش فرهنگ و تاریخ ایران زمین


یک خواهش دوستانه

خواهشمند است اگر قصد رونوشت از این نوشتار را دارید، بن‌مایه ( www.kheradgan.ir ) و نویسنده آن را یاد کنید


برگه‌های همیار و همکار خِرَدگان در اینستاگرام:

=خرد و تاریخ در اینستاگرام armtin136
خردگان در اینستاگرام


کانال‌های همیار و همکار خِرَدگان در تلگرام:

کانال «ایران در قفقاز و آسیای مرکزی و آناتولی» در تلگرام کانال «داستان‌های شاهنامه فردوسی» در تلگرام
کانال خردگان در تلگرام

نوشتارهای پیشنهادی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود.علامت دارها لازمند. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

برچسب ها:
پست قبلی
پست بعدی
رفتن به بالا