باشد که از زال و رودابه بیاموزیم

| فرستنده: مجید خالقیان | واپسین به روزرسانی: ۱۸ تیر ۱۳۹۴ |


باشد که از زال و رودابه بیاموزیم

باشد که از زال و رودابه بیاموزیم

باشد که داستان زال و رودابه، جوانانمان را به سمت ثروت‌های فکری سوق دهد و آنان را به قناعت طبع و بخشندگی، گذشت و بردباری، صداقت و راستی فرا خواند و باشد که توکل به خدا، احترام به مادر و پدر و بزرگان و پذیرفتن رأی دوراندیشانه آنان که در این داستان از مهمترین ارکان آن به شمار می‌رود درسی باشد برای جوانان سرزمین ما که بدانند مادر و پدر جز خیر و خوبی برای آنها نمی‌خواهند و در اتخاذ تصمیمات مهم زندگی به ویژه در ازدواج نظرات مادر و پدر خود را ارجمند و گرامی بدارند.

باشد که از سیمرغ بیاموزیم که در اثر مهری خداداد گاه شکار خود را باید در زمره فرزندان خود به حساب بیاوریم و نوزادی را که چونان طعمه ای به کام خود می‌بریم چونان فرزند خود بپرورانیم.

باشد که از سام بیاموزیم که آنگاه که خطایی از ما سر زد و موردی از موارد زندگی خود تصمیمی نادرست اتخاذ کردیم پس از پی بردن به اشتباه خود در جبران آن اشتباه بکوشیم و از پوزش خواهی از فرزند خود هم دریغ نکنیم و بدانیم که دست تقدیر بالاترین دست‌هاست.

متن بالا نوشته علیرضا شجاع پور در پیش‌در‌آمد کتاب زال و رودابه بود. این نوشته درون‌مایه داستان زال و رودابه را به ما نشان می‌دهد و آشکار می‌سازد که در ایران چگونه اینچنین داستان‌هایی روابط اجتماعی سالم را در میان جوانان ترویج می‌دادند. باشد که داستان‌های کهن از جمله داستان زال و رودابه که به قول علیرضا شجاع پور «همسران همدل و همراه» بودند را جور دیگر ببینیم و از آنها بیاموزیم.

بن مایه:

شجاع پور، علیرضا (۱۳۸۹). زال و رودابه. انتشارات سایا. صص ۹-۱۰


یک خواهش دوستانه

خواهشمند است اگر قصد رونوشت از این نوشتار را دارید، بن‌مایه (www.kheradgan.ir) و نویسنده آن را یاد کنید


برگه‌های همیار و همکار خِرَدگان در اینستاگرام:

=خرد و تاریخ در اینستاگرام armtin136
خردگان در اینستاگرام


کانال‌های همیار و همکار خِرَدگان در تلگرام:

کانال «ایران در قفقاز و آسیای مرکزی و آناتولی» در تلگرام کانال «داستان‌های شاهنامه فردوسی» در تلگرام
کانال خردگان در تلگرام

نوشتارهای پیشنهادی

2 دیدگاه

 1. Avatar

  با درود نوشتار های شما را در باره شاهنامه خواندم . بسیار جالب و سودمند بود. وهمینطور درباره موسیقی دوران هخامنشان و ساسانیان. از این به بعد باز هم به سایت شما می آیم و نوشتار های جدیدتان را می خوانم.
  ظمن سپاس از شما خواهشی داشتم و این هست که تا جایی که می توانید واژگان پارسی در نوشته هایتان بکار ببرید حتی اگر نقل قول از دیگران هست . می دانم همه واژگان را نمی توان به پارسی نوشت همانگونه که من در متن دیدگاهم این کار را نکردم ولی واژگانی مثل اتخاز شایسته نیست و بهتر بود به جای آن گرفتیم را بکار می بردید…. من نوشتار شما را اصلاح می کنم و در فیس بوک قرار می دهم ولی در پایین آن لینک تارنما و یا سایتتان را می گذارم.و یا می توانید اسطوره را اینگونه بنویسید : استوره.و …

  پاینده باشید.

  • admin

   درود بر شما و سپاس از شما … سخن شما کاملا درست است و همگی باید تلاش کنیم تا زبان پارسی را به کار ببریم … اما همانگونه که بیان کردید در نقل قول ها شاید بهتر باشد در متن دستکاری نکنیم و جانب امانت داری را رعایت کنیم .

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود.علامت دارها لازمند. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

برچسب ها:
پست قبلی
پست بعدی
رفتن به بالا