انتخابات مجلس و تنش‌های قومی

| نویسنده: احمدرضا حسینی | واپسین به روز رسانی: ۶ دی ۱۳۹۴ |


انتخابات مجلس و تنش‌های قومی.

انتخابات مجلس و تنش‌های قومی

نویسنده: احمدرضا حسینی.

روز به روز به انتخابات مجلس نزدیک می‌شویم و شور و شوق انتخاباتی و البته تلاش برای جمع آوری رأی توسط نامزدها افزایش می‌یابد.

در کشور ما رسانه‌ها و خبرگزاری‌ها بیشتر به شهرهای بزرگ و اختلاف میان احزاب سیاسی تمرکز می کنند و متأسفانه واقعیت‌های دیگر را نادیده می‌گیرند و آن هم ایجاد تنش‌های قومی توسط برخی از نامزدها است. در خیلی از شهرهای کشور عزیزمان نامزدها بر روی موارد قومی مانور می دهند و برخی از آنها به دنبال بهره برداری از تحریک احساسات قومی هستند.

قطعا قومیت‌ها در جای جای کشورمان ارزشمند هستند و باید آنطور که شایسته است به همه قومیت‌ها پرداخته شود اما متأسفانه دیده می‌شود که برخی از نامزدها به دنبال سوء استفاده هستند که تفرقه افکنی را در پی دارد.

در روزهای نزدیک به انتخابات اگر گشتی در شهرهای چند قومیتی بزنیم بعضا شاهد این خواهیم بود که برخی از نامزدها، انتخابات را تبدیل به جنگ میان دو یا چند قوم کرده‌اند و به صورت مستقیم یا غیر مستقیم تبلیغ می‌کنند که همه کسانی که از یک قوم هستند به فلانی رای دهند چون نامزد دیگری از فلان قوم است! تازه بماند که در این درگیری‌ها بعضا شاهد زد و خورد و خونریزی هم هستیم که برای هیچ و پوچ است که توسط برخی از این نامزدها و هوادارانشان بوجود می‌آید.

با آنکه در اکثر اوقات مردم هوشیار بودند اما گاهی هم دیده شده است که ایجاد جو نادرست تأثیرات نامطلوبی گذاشته است و حتی انتخاب‌های قومی لطماتی هم به ساختار ادارات و سازمان‌های شهرها وارد آورده و آنها نیز جنبه قومی پیدا می‌کنند. این موارد نه تنها اشاعه دهنده فساد اداری (رانت و…) بلکه تهدید کننده تمامیت ارضی ایران اسلامی و مشوش کننده اذهان عمومی هستند چراکه برخی از نامزدها کودکانه منافع قومی خود را بر منافع جمعی و ملی ارجح میدانند و جلوی پیشرفت کشور را می‌گیرند و صد البته در بیشتر موارد افراد دارای صلاحیت هم نیستند.

متأسفانه برخی از نامزدها هم با شعارهای درست و همراستا با منافع ملی جمهوری اسلامی ایران و قومی تبلیغ می‌کنند اما بعد از رأی آوردن متأسفانه دست به اقدامات نادرست می‌زنند.

این افراد فراموش می کنند که روزگاری چه گفته بودند و چه شعارهایی داده بودند و وقتی وارد مجلس می‌شوند، متأسفانه اظهاراتی را بیان می‌کنند که یادآور اظهارات تجزیه طلبان است به طوری که به یک اهرم فشار به نفع گروه‌های معلوم الحال تبدیل می‌شوند. حتی چنین نمایندگانی بعضاً حالت تریبون و سخنگوی این گروه‌ها را پیدا می‌کنند.

متأسفانه در چند مورد نمایندگانی در مجلس حضور یافتند که شاهد سخنانی ناروا از آنان بوده ایم. اظهارات برخی از نمایندگان یادآور نادیده گرفتن همبستگی ملت ایران در دوران دفاع مقدس بوده است و فراموش می‌کنند که همه مردم ایران بی هیچ اندیشه تفرقه افکنانه‌ای دوشادوش هم خون دادند برای اسلام و این مرز پرگهر.

یا نمونه تعجب آور دیگر اظهارات نماینده‌ای است که اخیرا سخن از «ملت آذربایجان» به میان آورد!!! این در حالیست که ما در ایران صرفا یک ملت داریم و آن ملت ایران است که در جای جای خاک مقدس جمهوری اسلامی ایران زندگی می‌کنند. اما متأسفانه بسیاری از کنشگران کشور ما این موارد که نمونه بارز زیر سوال بردن تمامیت ارضی ایران اسلامی است، نادیده گرفته می‌شود اما همان نمایندگان قومگرا برای یک اشتباه تلویزیونی که از برایش عذرخواهی هم شد سینه چاک کرده و زبان به تهدید می‌گشایند!!

بن‌مایه:

– حسینی، احمدرضا (۶ دی ۱۳۹۴). «انتخابات مجلس و تنش‌های قومی». پایگاه خردگان.

نشانی رایاتاری: https://kheradgan.ir/?p=12476

شرایط استفاده از نوشتار:

از آنجایی که هرگونه استفاده یا رونوشت از نوشتارها بر اساس پیمان نامه کاربری امکان پذیر است، اگر قصد رونوشت از این نوشتار را دارید، بن‌مایه آن را یاد کنید. طبیعی است که ذکر مواردی مانند نام پدیدآور (نویسنده، گردآورنده و…)، تاریخ واپسین به روز رسانی، عنوان کامل نوشته به همراه پیوند (لینک) و همچنین ذکر تارنمای خردگان (www.kheradgan.ir) ضروری است.


برگه‌های همیار و همکار خِرَدگان در اینستاگرام:

=خرد و تاریخ در اینستاگرام armtin136
خردگان در اینستاگرام


کانال‌های همیار و همکار خِرَدگان در تلگرام:

کانال «ایران در قفقاز و آسیای مرکزی و آناتولی» در تلگرام کانال «داستان‌های شاهنامه فردوسی» در تلگرام
کانال خردگان در تلگرام

نوشتارهای پیشنهادی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود.علامت دارها لازمند. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

برچسب ها:
پست قبلی
پست بعدی
رفتن به بالا