ازدواج کوروش بزرگ با محارم، کاملا نادرست است

| نویسنده: اشکان دهقان | واپسین به روزرسانی : ۶ تیر ۱۳۹۴ |


ازدواج کوروش بزرگ با محارم، کاملا نادرست است

دروغ آشکار: ازدواج کوروش با محارم

اثر زیبایی از استاد حجت الله شکیبا

دروغ آشکار: ازدواج کوروش با محارم. کسانی که موضوع ازدواج با محارم کوروش را مطرح می‌کنند به کتزیاس استناد می‌کنند اما اصلا در تاریخ کتزیاس ازدواج کوروش با محارم نیامده است و کوروش‌ستیزان کتزیاس را آشکارا تحریف کرده‌اند. کتزیاس که دختر آستیاگ را به عنوان همسر کوروش معرفی می‌کند، اظهار می‌دارد که کوروش و آستیاگ نسبت خانوادگی نداشته‌اند (کتاب ۲، بند ۱) پس اصلا ازدواج با محارم نبوده است.

نویسنده: اشکان دهقان

شوربختانه این روز‌ها دیده می‌شود که عده ای موارد کاملا نادرست را به اشخاص خوش نام تاریخ نسبت می‌دارند. یکی از این اشخاص که به تایید علامه طباطبایی، محتمل ترین گزینه برای ذوالقرنین (ع) می‌باشد، کوروش بزرگ پادشاه هخامنشی است.

عده ای با بیان موارد نادرست درباره کوروش بزرگ، گویی قصد تخریب وی را دارند. یکی از این موارد نادرست اتهام ازدواج با محارم است که به کوروش نسبت می‌دارند که این موضوع در هیج منبعی دیده نمی‌شود. در این نوشتار به بررسی این موضوع با توجه به اسناد و مدارک می‌پردازیم.

قبل از هر چیز باید به نحوه تاریخ پژوهی پیرامون کوروش اشاره کوتاهی بکنیم. معمولا پژوهش گران در بحث‌های تاریخی و بررسی چگونگی عملکرد شخصیتی مانند کوروش که گاهی روایت‌های نا همسان درباره او، توسط مورخان گوناگون گفته شده است، منابع مختلف مانند منابع یونانی، منابع یهودی و… را کنار هم می‌گذارند و به بررسی اشتراکات آنها می‌پردازند. خوشبختانه آثار باستانی ارزشمندی مانند استوانه کوروش بزرگ و رویدادنامه نبونئید و حتی استوانه ای از نبونئید (آخرین پادشاه بابل) بدست آمده است که با یکدیگر هماهنگی دارند و می‌توان گفت از نظر اعتبار در جایگاه بالاتری نسبت به گفته مورخان یونانی قرار می‌گیرند.

در بررسی همسر کوروش آنچه پیش از هر چیز مورد توجه قرار می‌گیرد این است که اکثر پژوهشگران معتقدند کوروش یک همسر داشته و این موضوع با توجه به بررسی منابع بیان می‌شود. هرودوت مورخ یونانی فقط از یک همسر به صورت روشن نام می‌برد (تاریخ هرودوت، کتاب ۲، بند ۱). کتزیاس دیگر مورخ یونانی هم فقط از یک همسر نام می‌برد. در کوروش نامه گزنفون هم فقط از یک همسر نام برده می‌شود (نک: کوروش نامه گزنفون، دفتر ۸، بخش ۵، بند ۱۹).

تک همسر بودن کوروش از بخش‌های مختلف کوروش نامه گزنفون مشخص می‌شود؛ آنجا که کوروش به مرگ نزدیک می‌شود و در راز و نیاز‌هایش می‌گوید:

فرزندان من را، و همسر من را، و سرزمین پدرانم را… (کوروش نامه گزنفون، دفتر ۸، بخش ۷، بند ۳).

همچنین بر اساس این منبع، کوروش فرزندانش را از یک پدر و مادر می‌نامد و این چنین اندرزشان می‌کند:

چه کس بیش از برادر درخور دوستی، که با شمای‌اش یک پدر و یک مادر است (کوروش نامه گزنفون، دفتر ۸، بخش ۷، بند ۱۴).

علاوه بر منابع یونانی، در رویدادنامه نبونئید، که یک سند باستانی معتبر است از سوگواری برای همسر کوروش سخن به میان می‌آید (رویداد نامه نبونئید، ستون ۳، بند ۲۳) و در کتیبه بیستون که از زبان داریوش نقل می‌شود کمبوجیه و بردیا، پسران کوروش را از یک پدر و مادر می‌نامد (کتیبه بیستون، ستون نخست، بند ۱۰). به نظر می‌رسد که تک همسر بودن کوروش مشهور بوده است و این موضوع در منابع اشتراک دارد. احتمالا کوروش به همسرش بسیار علاقه مند بوده است چرا که در رویدادنامه نبونئید از برگزاری مراسم سوگواری بزرگ برای وی سخن به میان می‌آید. (ازدواج کوروش)

اما به هر حال درباره اینکه نام همسر کوروش چه بوده است و این بانو فرزند چه کسی بوده است، در منابع اختلاف وجود دارد. هرودوت وی را «کاساندان» دختر فرناسپ (از بزرگان پارسی) می‌نویسد اما گزنفون وی را دختر دایی کوروش می‌داند. کتزیاس هم نام وی را «آمی‌تیس» نوشته است.(ازدواج کوروش)

کسانی که موضوع ازدواج با محارم کوروش را مطرح می‌کنند به کتزیاس استناد می‌کنند. اما بیایید ببینیم در تاریخ کتزیاس چه چیزی نوشته شده است:

کوروش(دختر) آستیاگ، آمی‌تیس را نخست با احترامی شایسته یک مادر پذیرا شد، سپس (او) به همسری کوروش برگزیده شد (کتزیاس، کتاب ۲، بند ۵).

نکته مهم آنجاست که همین کتزیاس در بند‌های قبل اظهار می‌دارد که کوروش هیچ نسبت خانوادگی با آستیاگ نداشته است (همان، کتاب ۲، بند ۱).(ازدواج کوروش)

داستان آنجاست که هرودوت و گزنفون، «آستیاگ» پادشاه ماد را پدر بزرگ کوروش می‌دانند. اگر این موضوع را بپذیریم دختر آستیاگ می‌شود خاله کوروش. اما همانطور که اشاره شد کتزیاس دیگر مورخ یونانی می‌گوید که کوروش هیچ نسبت خانوادگی با آستیاگ نداشته است و فقط و فقط همین مورخ است که از ازدواج کوروش با دختر آستیاگ سخن به میان می‌آورد.(ازدواج کوروش)

پیش از این بیان شد که هرودوت، کاساندان دختر فرناسپ و گزنفون دختر دایی کوروش را به عنوان همسر وی معرفی می‌کنند. کتزیاس هم که دختر آستیاگ را به عنوان همسر کوروش معرفی می‌کند، اظهار می‌دارد که کوروش و آستیاگ نسبت خانوادگی نداشته‌اند. البته به طور کلی نوشته‌های کتزیاس تناقضات زیادی دارد و در بسیاری از اوقات با آثار باستانی همخوانی ندارد.(ازدواج کوروش)

با توجه به منابع تاریخی هیچ کجا اثری از ازدواج کوروش با محارم نیست. در این موضوع از برخی اختلاف منابع سوء استفاده کرده‌اند و موضوعی را به کوروش نسبت داده‌اند.

بارگیری نگارش درخور چاپ (نسخه PDF)

کلیک کنید:

دانلود PDF دین کوروش چه بود؟

نشانی رایاتاری: https://kheradgan.ir/?p=8453

بن‌مایه‌ها و یاری‌نامه‌ها:

– ارفعی، عبدالمجید (١۳۸۹). فرمان کوروش بزرگ. تهران: مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی (مرکز پژوهش های ایرانی و اسلامی).

– خالقیان، مجید (١۵ تیر ١۳۹١). «بررسی همسر کوروش بزرگ». هفت کشور.

– کتزیاس (١٣٨٠). خلاصه تاریخ کتزیاس از کوروش تا اردشیر (معروف به خلاصه فوتیوس). ترجمه کامیاب خلیلی. تهران: کارنگ.

– گزنفون (١٣٨٩). زندگی کوروش (تربیت کوروش). ترجمه ابوالحسن تهامی. تهران: نگاه.

– لوکوک، پیر (۱۳۸۶). کتیبه‌های هخامنشی. ترجمه نازیلا خلخالی. به کوشش ژاله آموزگار. تهران: نشر و پژوهش فرزان روز.

– هرودوت (١٣٨٩). تاریخ هرودوت. ترجمه مرتضی ثاقب فر. تهران: اساطیر.

– (۲۳ Jan 2009 ). “The Nabonidus Chronicle“. Livius. Translated by A.K. Grayson. Webedition by J. Lendering.

یک خواهش دوستانه

خواهشمند است اگر قصد رونوشت از این نوشتار را دارید، بن‌مایه ( www.kheradgan.ir ) و نویسنده آن را یاد کنید

پرسش ها تنها از بخش پرسش و پاسخ

خواهشمندیم پرسش‌ها را تنها در بخش «پرسش و پاسخ» در میان بگذارید. پرسش‌ها در بخش دیدگاه‌ها پاسخ داده نمی‌شوند. با سپاس فراوان


راهیابی به بخش «پرسش و پاسخ»:

KHERADGAN.ir/ASKبرگه‌های همیار و همکار خِرَدگان در اینستاگرام:

=خرد و تاریخ در اینستاگرام armtin136
خردگان در اینستاگرام


کانال‌های همیار و همکار خِرَدگان در تلگرام:

کانال «ایران در قفقاز و آسیای مرکزی و آناتولی» در تلگرام کانال «داستان‌های شاهنامه فردوسی» در تلگرام
کانال خردگان در تلگرام

نوشتارهای پیشنهادی

26 دیدگاه

 1. Avatar

  کوروش بزرگ کسی است که پیرو زرتشت پیامبر ایران بوده و این حرف ها جز دشمنی با ایرانیا چیز دیگه ای نیست

 2. Avatar

  طبق سوره ی نسا ایه بیست و دو و بیست و سه اعراب زنای با محارم داشتند حتی در سفرنامه ی ابن فضلان الت پرستی و لواط و زنای با محارم به ترکان اصیل زردپوست نسبت داده شده هست برخی پانترک ها خود را از قوم ماساژت می دانند حال انکه هردوت می گوید این قوم به ادمخواری و فحشا شهرت داشته و زنان متعلق به همگان بودند تمام این دروغ ها راجب کوروش بزرگ از سوی پانترک های صهیونیستی و پانعرب های وهابی و یهودیان ایرانستیز و اسلامستیز نشات می گیرد دشمنان شیعه و ایران در کمین هستند تا ایرانیان را از ملیت و مذهب خود بیزار کنند

 3. Avatar

  هِرودوت (نخستین تاریخ‌ نگار یونانی‌زبان):
  با آنکه در هیچ دوره و زمانی در پارس سابقه نداشت، برادر با خواهر وصلت کند، باوجود این کمبوجیه به این خیال افتاد که برخلاف شرع و آئین قومی خویش، با خواهر خود ازدواج کند. پس قضات شاهی را احضار کرد و پرسید «آیا در پارس قانونی هست که اگر وی بخواهد ازدواج بین خواهر و برادر را مجاز سازد؟» داوران شاهی هر چند نتوانسته بودند، قانونی پیدا کنند که چنین امری را تجویز کند ولی قانونی یافتند که به پادشاه ایران اختیار می‌داد، به آنچه دلخواه اوست، رفتار کند. بدین ترتیب قضات در اثر بیمی که از قهر کمبوجیه داشتند قاعده‌ای تازه فراهم ساخته، جان خود را از خطر رهانیدند.

  منبع: هرودوت. ص۲۰۵٫ تواریخ. تهران: انتشارات فرهنگستان ادب و هنر ایران، ۱۳۵۶

 4. Avatar

  چطور میگویید هیچ منبعی وجود ندارد؟؟ شما را ارجاع میدم به تاریخ کتزیاس مورخ و پزشک رسمی دربار اردشیر هخامنشی که درباره ازدواج کوروش با خاله اش سخن گفته. در ضمن هرودوت هم راجع به ازدواج کمبوجیه با خواهرش بوضوح سخن گفته و گزنفون راجع به خونریزیهای این دجال بزرگ تاریخ هم صحبت کرده

  • Avatar

   کاش حداقل یک بار مطلب را مطالعه می کردید!!! در تاریخ کتزیاس اصلا درباره ازدواج با محارم توسط کوروش چیزی نیامده است و این از دروغ های آشکار کوروش ستیزان است. همانطور که مشخص است کتزیاس نوشته است کوروش با آستیاگ اصلا خویشاوندی نداشته است (کتاب ۲، بند۱) پس اصلا دختر آستیاگ هم با کوروش خویشاوندی پیدا نمی کند که بخواهد خاله اش باشد!

   البته لحن شما نشان دهنده ناآگاهی شماست و گویا فقط می خواستید برای جوسازی واکنشی نشان داده باشید که البته گفتار نادرست شما آشکار شد.

   همچنین اینکه می گویید گزنفون راجع به خونریزی «این دجال» صحبت کرده باز هم از دروغ های آشکار کوروش ستیزان است.

   نگاه کنید به:

   تحریف نوشته های گزنفون توسط رضا مرادی غیاث آبادی: https://kheradgan.ir/?p=8580

   تحریف جملات کوروش نامه گزنفون: https://kheradgan.ir/?p=12847

   کوروش اصلا نینوا را فتح نکرد چه برسد که کسی را کشته باشد: https://kheradgan.ir/?p=12934

   آخه دروغ تا کی؟!!!

   در ضمن هرودوت تناقضات زیادی دارد. مثلا نوشته است آب نطفه هندی ها تیره است (هرودوت، کتاب ۳، بند ۱۰۱) و یا نوشته ادرار زنی که غیر از همسرش با کس دیگر همبستر نشده بود، چشمان نابینای پادشاه مصر را شفا داد(کتاب ۲، بند ۱۱۱).

   به ویژه درباره کمبوجیه تناقضات زیادی دارد به طوری که با توجه به اسناد مصری دروغ گویی هرودوت درباره گاو آپیس آشکار شده است.

   به راستی چنین کتابی منبع شماست؟

 5. Avatar

  درودها بر کوروش بزرگ – ازدواج با محارم نادرست است و هیچ گاه در تاریخ ایران رسم نبوده – شماری از دشمنان اینگونه نوشته های بی ارزش رو گسترش میدن – جاودان باد ایران زمین

 6. Avatar

  درود بر شما عالی بود
  کوروش بزرگ در قلب تمامی میهن پرستان جای دارد و خاریست در چشم تمامی دشمنان ایران زمین
  اامیدوارم با قدرت هرچه بیشتر ادامه بدید این راه رو و تا الان دستاورد عالی وبینظیر بوده
  پاینده ایران
  پاینده زبان پارسی پهلوی

 7. Avatar

  شما کارتون درسته,ادامه بدین.سپاس

 8. Avatar

  سپاس ازشما که با این مطالبی که در اختیارمون میگذارید به پرسش های بسیاری که این روزها برای تخریب شخصیت کوروش بزرگ بسیار رواج پیدا کرده میتوان پاسخ روشن ،منطقی و موثق داد.

 9. Avatar

  این وبسایت معرکه هستش با قدرت ادامه بدین از همین چند وقت پیش که با وبسایت شما اشنا شدم خیلی چیزا یاد گرفتم دستتون درد نکنه در پناه خدا..

 10. Avatar

  لطفا
  در دیدگاه که فرستادم پشوای چهارم حضرت سجاد اصلاح بفرمایید.
  باتشکر

 11. Avatar

  درود خدایی بزرگ بر شما —-
  تازیان قوم پست فطرت و نگ سرشت چون پلیدی خود را بر همگان آشکار دیدند به دروغ و نیرنگ مردمان ایران باستان را به پیوند با مادران و خواهران خود نسبت می دهند.گرچه فرزند چنین پیوندهای به وجود نخواهد آمد مگر علیل و دیوانه چه رسد بر تولد پادشاهانی همچو کورش و داریوش بزرگ و چو لیلا مادر پیشوای چهارم ما حضرت سجاد دخت یزدگرد پاک نژاد.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود.علامت دارها لازمند. *

*

برچسب ها:
پست قبلی
پست بعدی
رفتن به بالا