آغاز پاکسازی پاسارگاد

| فرستنده: مهتاب تهرانچی | واپسین به روزرسانی: ۴ تیر ۱۳۹۵ |


آغاز پاکسازی پاسارگاد.

آغاز مرمت پاسارگاد باهمکاری هیات ایتالیایی

مرمت و پاکسازی آثار سنگی مجموعه تاریخی پاسارگاد آغاز شد. سرپرست پایگاه جهانی پاسارگاد در این باره گفت: «این کار در قالب تفاهم‌نامه ایران و ایتالیا با حضور متخصصان زمین‌شناسی، شیمی، فیزیک و باستان‌شناسی دو کشور انجام می‌شود».

حمید فدایی افزود: «مواد مطلوب قابل استفاده برای مرمت، به‌سازی، استحکام‌بخشی و ترمیم کف کاخ اختصاصی کوروش را کارشناسان ایرانی و ایتالیایی در آزمایشگاه پایگاه میراث جهانی پاسارگاد تهیه کرده‌اند».

.

نصب سازه حفاظتی دو درگاه کاخ اختصاصی کورش تا پاییز امسال

با همکاری هیات مشترکی از کارشناسان مرمت ایران و مرکز عالی حفاظت و مرمت رم، سازه حفاظتی روی ورودی و دو درگاه کاخ اختصاصی کوروش در پاسارگاد تا پاییز امسال نصب می‌شود.

به گزارش ایلنا، در سومین فصل مشترک همکاری هیات مرمت ایران و ایتالیا، سقف پوششی دو درگاه کاخ اختصاصی کوروش که دارای نقوش برجسته هخامنشی هستند، با استفاده از تکنولوژی‌های جدید بازطراحی و نصب می‌شود.

حمید فدایی، مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد با اعلام این خبر افزود: «در قالب تفاهم نامه‌ای که میان معاونت میراث فرهنگی با موسسه و مرکز عالی حفاظت و مرمت رم منعقد شده قرار است پس از مرمت‌هایی که در کف کاخ اختصاصی کوروش انجام شد، سقف‌های حفاظتی که هم‌اکنون روی دو درگاه دارای نقش برجسته قرار گرفته‌اند توسط هیات ایتالیایی بازطراحی و در پاییز امسال نصب شوند».

او گفت: «از آنجایی که نقوش برجسته‌ای که روی درگاه های کاخ اختصاصی کوروش در پاسارگاد اهمیت بالایی دارد پیشتر یک سقف اضطراری بر روی درگاه ها نصب شده بود اما درحال حاضر با همکاری هیات مرمت ایتالیایی قرار است این سقف برداشته و پوششی مدرن‌تر و بزرگتر روی این دو درگاه قرار بگیرد».

به گفته مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد، این سازه جدید که توسط ایتالیایی‌ها ساخته می‌شود نه تنها درگاه و نقوش برجسته‌ها را در مقابل نزولات جوی محفوظ نگه می‌دارد که نقوش را از آسیب‌های احتمالی و اشعه نور خورشید دور نگه می‌دارد. این درحالی است که سازه جدید به دلیل داشتن پوشش پلی کربنات کمک می‌‌کند که بخشی از انرژی خورشیدی جذب شود و شب‌ها یک نورپردازی خفیفی در این بخش از محوطه ایجاد شود.

آنطور که فدایی اعلام می‌کند: «بخش عمده‌ای از اعتبار انجام این عملیات‌های مشترک مرمتی و حفاظتی در مجموعه جهانی پاسارگاد به ویژه حفاظت و مرمت درگاه‌های کاخ اختصاصی کورش از سوی گروه ایتالیایی تامین می‌شود ضمن اینکه ما نیز برای اجرای همکاری‌ها اعتبار مناسبی را اختصاص داده‌ایم».

او تاکید کرد: «در حال حاضر پروژه ساخت سازه و مراحل طراحی سقف روی درگاه‌های کاخ اختصاصی پاسارگاد انجام شده است. امیدواریم در فصل بعدی همکاری هیات مشترک ایران و ایتالیا، سازه جدید نصب شود و به بهره برداری برسد».

همچنین نگاه کنید به:

تأمین اعتبار مالی توسط هیات ایتالیایی برای مرمت سنگ نگاره کوروش بزرگ در پاسارگاد

برگرفته از:

– (۲۹ خرداد ١۳۹۵). «نصب سازه حفاظتی دو درگاه کاخ اختصاصی کوروش تا پاییز امسال». ایلنا.

– (۳۰ خرداد ١۳۹۵). «آغاز پاکسازی پاسارگاد». روزنامه جام جم.


شرایط استفاده از نوشتار:

از آنجایی که هرگونه استفاده یا رونوشت از نوشتارها بر اساس پیمان نامه کاربری امکان پذیر است، اگر قصد رونوشت از این نوشتار را دارید، بن‌مایه آن را یاد کنید. طبیعی است که ذکر مواردی مانند نام پدیدآور (نویسنده، گردآورنده و…)، تاریخ واپسین به روز رسانی، عنوان کامل نوشته به همراه پیوند (لینک) و همچنین ذکر تارنمای خردگان (www.kheradgan.ir) ضروری است.

پرسش ها تنها از بخش پرسش و پاسخ

خواهشمندیم پرسش‌ها را تنها در بخش «پرسش و پاسخ» در میان بگذارید. پرسش‌ها در بخش دیدگاه‌ها پاسخ داده نمی‌شوند. با سپاس فراوان


راهیابی به بخش «پرسش و پاسخ»:

KHERADGAN.ir/ASKبرگه‌های همیار و همکار خِرَدگان در اینستاگرام:

=خرد و تاریخ در اینستاگرام armtin136
خردگان در اینستاگرام


کانال‌های همیار و همکار خِرَدگان در تلگرام:

کانال «ایران در قفقاز و آسیای مرکزی و آناتولی» در تلگرام کانال «داستان‌های شاهنامه فردوسی» در تلگرام
کانال خردگان در تلگرام

نوشتارهای پیشنهادی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود.علامت دارها لازمند. *

*

برچسب ها:
پست قبلی
پست بعدی
رفتن به بالا