آغاز مرمت سنگ نگاره کوروش بزرگ در پاسارگاد

| فرستنده: مهتاب تهرانچی | واپسین به روزرسانی: ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ |


آغاز مرمت سنگ نگاره کوروش بزرگ در پاسارگاد.

آغاز مرمت سنگ نگاره انسان بالدار در پاسارگاد

نقش برجسته پاسارگاد (١)

مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد گفت: «مرحله مقدماتی طرح حفاظت و مرمت سنگ نگاره انسان بالدار در سایت این مجموعه جهانی، نیمه دوم اردیبهشت ۹۵ آغاز شد».

حمید فدایی به خبرنگار ایرنا گفت: «مرحله مقدماتی این طرح شامل نقشه برداری، کارهای مربوط به مستندنگاری و ثبت و ضبط در حال انجام است».

وی ادامه داد: «این سنگ نگاره در مجموعه جهانی پاسارگاد به صورت مشترک با همکاری متخصصان ایرانی و ایتالیایی در دو مرحله مقدماتی و عملیاتی در حال مرمت است که مرحله عملیاتی آن پاییز امسال به اجرا در می‌آید».

فدایی بیان کرد: «در طرح حفاظت و مرمت انسان بالدار در مجموعه پاسارگاد؛ حفاظت، مرمت، مستندنگاری دقیق، استحکام بخشی و ساماندهی شرایط نگهداری و پوشش در سایت‌ها انجام می‌شود».

فدایی اضافه کرد: «براساس برنامه، پس از انجام عملیِ مقدماتِ این طرح، عملیات اجرایی مرمت و حفاظت از این سنگ نگاره در شش هفته اجرا خواهد شد».

وی با بیان این که اعتبار مرمت و حفاظت این سنگ نگاره تاریخی توسط هیات ایتالیایی تامین می‌شود؛ اظهارکرد: «برآورد اعتبار ما برای مرمت و حفاظت از سنگ نگاره انسان بالدار ۱۰۰ هزار یورو بوده که در مرحله نخست حداقل ۵۰ هزار یورو را هیات ایتالیایی برای این کار تامین کرده است».

او ادامه داد: «این طرح مرمتی در قالب تفاهم‌نامه‌ی منعقد شده بین هیات ایرانی و ایتالیایی برای مطالعه و حفاظت در بخش‌های مختلف مجموعه پاسارگاد قرار دارد که در قالب فصل جدید همکاری‌های هیات ایرانی و ایتالیایی در سال جاری انجام می‌شود».

وی گفت: «در تفاهم نامه‌ای که سال گذشته منعقد شد، عمده فعالیت این هیات ایتالیایی روی کاخ اختصاصی و آرامگاه کورش بزرگ در مجموعه جهانی پاسارگاد بود که به دلیل حساسیت‌ها و ارزش بالای سنگ نگاره‌ی انسان بالدار، مرمت و حفاظت این مهم نیز در تفاهم نامه گنجانده شد».

سرپرست پایگاه میراث جهانی پاسارگاد عنوان کرد: «سنگ نگاره انسان بالدار، یکی از نمادها و اصالت‌های این سایت جهانی است که به دلیل حساسیت بالا در بحث نگهداری و حفاظت این سنگ نگاره، بیش از ده سال است که موضوع حفاظت و جلوگیری از فرسایش آن در قالب انتقال به موزه یا روش‌های قابل اجرا برای حفاظت آن مطرح است».

فدایی گفت: «سنگ نگاره‌ انسان بالدار، از اصالت‌های مهم سایت میراث جهانی پاسارگاد است و ما به دنبال دسترسی به روش‌هایی برای حفاظت این اثر تاریخی در محوطه سایت هستیم».

آغاز مرمت سنگ نگاره انسان بالدار در پاسارگاد

نقش برجسته پاسارگاد (۲)

پانویس:

۱- NimA Boroumand. “سنگ نگاره”

۲- Guida Turistica Professionale. “L’unico immagine del Ciro“.

.

برگرفته از:

– (١۸ اردیبهشت ۱۳۹۵). «مرحله مقدماتی مرمت سنگ نگاره انسان بالدار در پاسارگاد آغاز شد». خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا).

شرایط استفاده از نوشتار:

از آنجایی که هرگونه استفاده یا رونوشت از نوشتارها بر اساس پیمان نامه کاربری امکان پذیر است، اگر قصد رونوشت از این نوشتار را دارید، بن‌مایه آن را یاد کنید. طبیعی است که ذکر مواردی مانند نام پدیدآور (نویسنده، گردآورنده و…)، تاریخ واپسین به روز رسانی، عنوان کامل نوشته به همراه پیوند (لینک) و همچنین ذکر تارنمای خردگان (www.kheradgan.ir) ضروری است.


برگه‌های همیار و همکار خِرَدگان در اینستاگرام:

=خرد و تاریخ در اینستاگرام armtin136
خردگان در اینستاگرام


کانال‌های همیار و همکار خِرَدگان در تلگرام:

کانال «ایران در قفقاز و آسیای مرکزی و آناتولی» در تلگرام کانال «داستان‌های شاهنامه فردوسی» در تلگرام
کانال خردگان در تلگرام

نوشتارهای پیشنهادی

1 دیدگاه

  1. کوروش

    خبر بسیار خوشحال کننده ای است.
    اما سوال اینجاست که چرا باید هزینه مرمت اثار باستانی یکی از ثروت مند ترین کشور های خاورمیانه از نظر منابع.
    را یک تیم ایتالیایی تامین کند؟؟!! چرا سازمان میراث فرهنگی ناتوان از تامین هزینه این پروژه هاست؟!!

    تاسف بار است

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود.علامت دارها لازمند. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

برچسب ها:
پست قبلی
پست بعدی
رفتن به بالا