خانه » اخبار خردگان » آغاز مرمت سنگ نگاره کوروش بزرگ در پاسارگاد

آغاز مرمت سنگ نگاره کوروش بزرگ در پاسارگاد

| فرستنده: مهتاب تهرانچی | واپسين به روزرسانی: ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ |


آغاز مرمت سنگ نگاره کوروش بزرگ در پاسارگاد.

آغاز مرمت سنگ نگاره انسان بالدار در پاسارگاد

نقش برجسته پاسارگاد (١)

مدير پايگاه ميراث جهانی پاسارگاد گفت: «مرحله مقدماتی طرح حفاظت و مرمت سنگ نگاره انسان بالدار در سايت اين مجموعه جهانی، نيمه دوم ارديبهشت 95 آغاز شد».

حميد فدايی به خبرنگار ايرنا گفت: «مرحله مقدماتی اين طرح شامل نقشه برداری، کارهای مربوط به مستندنگاری و ثبت و ضبط در حال انجام است».

وی ادامه داد: «اين سنگ نگاره در مجموعه جهانی پاسارگاد به صورت مشترک با همکاری متخصصان ايرانی و ايتاليايی در دو مرحله مقدماتی و عملياتی در حال مرمت است که مرحله عملياتی آن پاييز امسال به اجرا در می‌آيد».

فدايی بيان کرد: «در طرح حفاظت و مرمت انسان بالدار در مجموعه پاسارگاد؛ حفاظت، مرمت، مستندنگاری دقيق، استحکام بخشی و ساماندهی شرايط نگهداری و پوشش در سايت‌ها انجام می‌شود».

فدايی اضافه کرد: «براساس برنامه، پس از انجام عملیِ مقدماتِ اين طرح، عمليات اجرايی مرمت و حفاظت از اين سنگ نگاره در شش هفته اجرا خواهد شد».

وی با بيان اين که اعتبار مرمت و حفاظت اين سنگ نگاره تاريخی توسط هيات ايتاليايی تامين می‌شود؛ اظهارکرد: «برآورد اعتبار ما برای مرمت و حفاظت از سنگ نگاره انسان بالدار 100 هزار يورو بوده که در مرحله نخست حداقل 50 هزار يورو را هيات ايتاليايی برای اين کار تامين کرده است».

او ادامه داد: «اين طرح مرمتی در قالب تفاهم‌نامه‌ی منعقد شده بين هيات ايرانی و ايتاليايی برای مطالعه و حفاظت در بخش‌های مختلف مجموعه پاسارگاد قرار دارد که در قالب فصل جديد همکاری‌های هيات ايرانی و ايتاليايی در سال جاری انجام می‌شود».

وی گفت: «در تفاهم نامه‌ای که سال گذشته منعقد شد، عمده فعاليت اين هيات ايتاليايی روی کاخ اختصاصی و آرامگاه کورش بزرگ در مجموعه جهانی پاسارگاد بود که به دليل حساسيت‌ها و ارزش بالای سنگ نگاره‌ی انسان بالدار، مرمت و حفاظت اين مهم نيز در تفاهم نامه گنجانده شد».

سرپرست پايگاه ميراث جهانی پاسارگاد عنوان کرد: «سنگ نگاره انسان بالدار، يکی از نمادها و اصالت‌های اين سايت جهانی است که به دليل حساسيت بالا در بحث نگهداری و حفاظت اين سنگ نگاره، بيش از ده سال است که موضوع حفاظت و جلوگيری از فرسايش آن در قالب انتقال به موزه يا روش‌های قابل اجرا برای حفاظت آن مطرح است».

فدايی گفت: «سنگ نگاره‌ انسان بالدار، از اصالت‌های مهم سايت ميراث جهانی پاسارگاد است و ما به دنبال دسترسی به روش‌هايی برای حفاظت اين اثر تاريخی در محوطه سايت هستيم».

آغاز مرمت سنگ نگاره انسان بالدار در پاسارگاد

نقش برجسته پاسارگاد (۲)

پانویس:

1- NimA Boroumand. “سنگ نگاره”

2- Guida Turistica Professionale. “L’unico immagine del Ciro“.

.

برگرفته از:

– (١۸ اردیبهشت ۱۳۹۵). «مرحله مقدماتی مرمت سنگ نگاره انسان بالدار در پاسارگاد آغاز شد». خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا).

شرایط استفاده از نوشتار:

از آنجایی که هرگونه استفاده يا رونوشت از نوشتارها بر اساس پيمان نامه کاربري امکان پذير است، اگر قصد رونوشت از اين نوشتار را داريد، بن‌مايه آن را ياد کنيد. طبیعی است که ذکر مواردی مانند نام پدیدآور (نویسنده، گردآورنده و…)، تاریخ واپسین به روز رسانی، عنوان کامل نوشته به همراه پیوند (لینک) و همچنین ذکر تارنمای خردگان (www.kheradgan.ir) ضروری است.

برچسب ها:
پست قبلی
پست بعدی

1 دیدگاه

  1. خبر بسیار خوشحال کننده ای است.
    اما سوال اینجاست که چرا باید هزینه مرمت اثار باستانی یکی از ثروت مند ترین کشور های خاورمیانه از نظر منابع.
    را یک تیم ایتالیایی تامین کند؟؟!! چرا سازمان میراث فرهنگی ناتوان از تامین هزینه این پروژه هاست؟!!

    تاسف بار است

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود.علامت دارها لازمند. *

*

رفتن به بالا