آرش کمانگیر، جانسپار میهن

آرش کمانگیر، جانسپار میهن

| نویسنده: اشکان دهقان | واپسین به روزرسانی: ۳۱ فروردین ۱۳۹۴ |


آرش کمانگیر، جانسپار میهن

arash

آرش را می توان یک شخصیت اسطوره‌ای بی مانند دانست. شخصیتی که بازگو کننده ایثار و فداکاری است. نوشته اند وی را از اهالی طبرستان بوده است که تبدیل به یک قهرمان میهنی شد.

حتی تا به امروز هم از داستان‌های آرش ایده‌ها گرفته می‌شود. در اینجا داستان خلاصه شده ای از این موضوع -با توجه به روایات و داستان‌های گوناگون- بیان می‌کنیم و سپس برخی از منابعی که از آرش یاد کرده اند را می‌آوریم.

پس از پیروزی تورانیان، قرار بر آن شد که تیر اندازی بیاید تا تیری اندازد، هر جا که آن تیر افتاد مرز بین ایران و توران باشد. مگر یک تیر چه مسافتی را طی می‌کند؟؟!!

اما بهترین کمانگیر ایران که اکنون پیر شده بود ولی پیرمردی که بار دیگر برای وطنش جوان شد، تمام جانش را در تیرش گذاشت. او رو به مردم کرد و گفت: مرا ببینید که تندرستم اما یقین دارم که با پرتاب این تیر پاره پاره خواهم شد، ولی من خود را فدای شما می‌کنم.

او بر فراز کوه بلندی رفت و به عشق میهنش تیری را روانه کرد که با یاری خداوند و وزش باد هزاران فرسنگ را طی کرد.

و پس از آن پیکر پاکش نا پدید شد.

 

آرش در گفته بیرونی

ابرویحان بیرونی در بخش مربوط به جشن تیرگان آثار الباقیه اینچنین می‌نویسد:

افراسیاب چون به کشور ایران غلبه کرد و منوچهر را در طبرستان در محاصره گرفت، منوچهر از افراسیاب خواهش کرد که از کشور ایران به اندازه پرتاب یک تیر در خود به او بدهد.

یکی از فرشتگان که نام او اسپندارمذ بود حاضر شد و منوچهر را امر کرد که تیر و کمان بگیرد به اندازه ای که به سازنده آن نشان داد چنانکه در کتاب اوستا ذکر شده و «آرش» را که مردی با دیانت بود حاضر کردند و گفت تو باید این تیر و کمان را بگیری و پرتاب کنی و آرش برپا خواست و برهنه شد و گفت ای پادشاه و ای مردم بدن مرا ببینید که از هر زخمی و جراحتی و علتی سالم است و من یقین دارم که چون با این کمان این تیر را بیندازم پاره پاره خواهم شد و خود را تلف خواهم نمود ولی من خود را فدای شما کرد.

سپس برهنه شد و به قوت و نیرویی که خداوند به او داده بود کمان را تا بنا گوش خود کشید و خود پاره پاره شد و خداوند باد را امر کرد که تیر او را از کوه رویان بردارد و با قصای خراسان که میان فرغانه و طبرستان است پرتاب کند. این تیر در موقع فرود آمدن به درخت گردوی بلندی گرفت که در جهان از بزرگی مانند نداشت و برخی گفته اند از محل پرتاب تیر تا آنجا هزار فرسخ بود… (بیرونی، ١٣٢١: ص ۲۴۹).

آرش در اوستا

در فقره ۶ و ۳۷ تشتر یشت درباره بهترین تیر انداز آریایی سخن به میان می‌آید و گفته می‌شود:

تیر چست و چالاک به سوی دریای فراخکرت بشتابد همانطوری که تیر در هوا از کمان بهترین تیر انداز آریایی ارخش (Erekhsh) از کوه ائیریوخشوثه به کوه خوانونت پرتاب گردید.

آرش در شاهنامه

گرچه داستان آرش کمانگیر در شاهنامه نیامده است ولی از او چندین بار به نیکی یاد شده است. در این جا به چند مورد اشاه می کنیم:

بزرگان که از تخم آرش بدند

دلیر و سبکبار و سر کش بدند

***

من از تخمه نامور آرشم

چو جنگ آورم آتش سرکشم

***

چو آرش که بردى بفرسنگ تیر

چو پیروزگر قارن شیر گیر

جشن تیرگان، روز بزرگداشت آرش

تیر روز از تیر ماه برابر سیزدهم تیر، جشن بزرگ تیرگان است. بر اساس روایت‌های نقل شده از جمله در آثار الباقیه ابوریحان بیرونی این روز روزیست که آرش کمانگیر ایران را رها ساخت و نامش را در اسطوره‌های شکوهمند این سرزمین بر جای گذاشت.

آرش کمانگیر، جانسپار میهن

[notification type=”notification_info” ]

بن‌مایه‌ها و یاری‌نامه‌ها:

بیرونی، ابوریحان محمد بن احمد (١٣٢١). آثارالباقیه عن القرون الخالیه. ترجمه اکبر داناسرشت. تهران: امیر کبیر.

رضایی، عبدالعظیم (۱۳۸۱). اصل و نسب و دین‌های ایرانیان باستان. چاپ ششم، تهران: دُر.

[/notification]

[notification type=”notification_mark” ]

www.kheradgan.ir

پایگاه پژوهش و گسترش فرهنگ و تاریخ ایران زمین

[social_link type=”rss” url=”https://kheradgan.ir/feed/” target=”on” ][/social_link][social_link type=”facebook” url=”http://facebook.com/kheradgan” target=”on” ][/social_link] [social_link type=”instagram” url=”http://instagram.com/koroshe_bozorg” target=”on” ][/social_link] [social_link type=”google” url=”https://plus.google.com/u/0/106343878468224588634/posts” target=”on” ][/social_link] [social_link type=”android” url=”https://kheradgan.ir/%D9%86%D8%AE%D8%B3%D8%AA%DB%8C%D9%86-%D9%86%D8%B3%D8%AE%D9%87-%D8%A7%D8%B2-%D9%86%D8%B1%D9%85-%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%B1%D9%88%DB%8C%D8%AF-%D8%AE%D8%B1%D8%AF%DA%AF%D8%A7/” target=”on” ][/social_link] [social_link type=”chrome” url=”https://kheradgan.ir/%d9%87%d9%88%d8%a7%d8%af%d8%a7%d8%b1-%d8%ae%d8%b1%d8%af%da%af%d8%a7%d9%86-%d8%b4%d9%88%db%8c%d8%af/” target=”on” ][/social_link]

[/notification]


[notification type=”notification_warning” ]

یک خواهش دوستانه

خواهشمند است اگر قصد رونوشت از این نوشتار را دارید، بن‌مایه ( www.kheradgan.ir ) و نویسنده آن را یاد کنید

[/notification]


برگه‌های همیار و همکار خِرَدگان در اینستاگرام:

=خرد و تاریخ در اینستاگرام armtin136
خردگان در اینستاگرام


کانال‌های همیار و همکار خِرَدگان در تلگرام:

کانال «ایران در قفقاز و آسیای مرکزی و آناتولی» در تلگرام کانال «داستان‌های شاهنامه فردوسی» در تلگرام
کانال خردگان در تلگرام

[notification type="notification_info"] نوشتارهای پیشنهادی [/notification]

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.