آرامگاه کوروش در پاسارگاد است؟

مورخان باستان صراحتا ویژگی‌های آرامگاه کوروش بزرگ را در پاسارگاد ثبت کرده‌اند. ویژگی‌هایی مانند پلکانی و مربعی شکل بودن که دارای یک بخش ویژه فوقانی است. از مشهور ترین مورخانی که از آرامگاه کوروش یاد کرده‌اند، می‌توان به «آریان»، «استرابو» و «کنت کورس» اشاره کرد که سخن آریان بسیار با اهمیت است که از قول اریستوبولوس، یکی از همراهان اسکندر گفته می‌شود. علاوه بر داده‌های تاریخی، آثار باستانی به جا مانده از پاسارگاد نشان می‌دهد که آرامگاه مرتبط با کوروش بوده است. کتیبه مشهوری که به سه زبان پارسی باستان، ایلامی و اکدی، در مجموعه پاسارگاد وجود دارد که نوشته است: «منم کوروش پادشاه هخامنشی». همچنین نقش برجسته‌ای از یک مرد بالدار موجود است که کلاهی با دو شاخ بر سر دارد و دارای کتیبه‌ای بوده و باز هم همان جملات «منم کوروش پادشاهی هخامنشی» در آن وجود داشته است.

| نويسنده‌ها: مجید خالقیان، کوروش شهرکی | واپسين به روزرساني : ۲۲ آبان ۱۳۹۸ |


آیا آرامگاه کوروش بزرگ در پاسارگاد قرار دارد؟

بله، آرامگاه کوروش بزرگ بدون تردید در پاسارگاد است.

pas1

نویسنده سرپرست: مجید خالقیان (دانش آموخته کارشناسی ارشد تاریخ، دانشگاه تهران)

این روزها در فضای مجازی پیام‌هایی دست به دست می‌شود که بیان می‌کنند آرامگاه کوروش در پاسارگاد قرار ندارد! این افراد معمولا با استناد به گفته هرودوت مبنی بر کشته شدن کوروش در خارج از مرزهای ایران به این نتیجه می‌رسند که مقبره موجود در پاسارگاد نمی‌تواند محل دفن کوروش بزرگ باشد و این مکان مربوط به اشخاص دیگری است. حتی در یک جمله پیش پا افتاده، این روزها می‌شونیم که عده ای می‌گویند: ﺯﺭﺗﺸﺘﯿﺎﻥ ﻃﺒﻖ ﺁﺩﺍﺏ ﻭ ﺍﻋﺘﻘﺎﺩﺍﺗﺸﺎﻥ ﻣﺮﺩﮔﺎﻥ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﻣﯽ‌ﺳﻮﺯﺍﻧﺪﻩ ﺍﻧﺪ، ﺍﮔﺮ ﮐﻮﺭﻭﺵ ﺯﺭﺗﺸﺘﯽ ﺍﺳﺖ، ﻃﺒﯿﻌﺘﺎ ﺟﺴﺪﺵ ﺭﺍ ﺳﻮﺯﺍﻧﺪﻩ ﺍﻧﺪ ﭘﺲ ﺁﺭﺍﻣﮕﺎﻩ ﮐﻮﺭﻭﺵ چرا پیدا شده است؟!!

هر چند این موارد پیش پا افتاده است اما این روزها نسبتا زیاد، دست به دست می‌شوند که واقعا تعجب آور است! در این باره پرسش‌های زیادی مطرح می‌شود؛ از این رو بر آن شدیم تا در نوشته ای مختصر با توجه به منابع تاریخی و شواهد گوناگون، البته با بیانی ساده، نشان دهیم که آرامگاه موجود در پاسارگاد آشکارا مربوط به کوروش بزرگ است. در انتهای این نوشتار پیوند نوشتارهای مفصلی آمده است که پیشنهاد می‌کنیم حتما آن نوشته‌ها را هم مطالعه بفرمایید.

.

مرگ کوروش بزرگ

ابتدا بپردازیم به بحث مرگ کوروش و اینکه گفته می‌شود این پادشاه خارج از ایران کشته شد و پیکرش را هیچگاه به ایران نیاورند.

با آنکه درباره مرگ کوروش سخن‌های متفاوتی در منابع آمده است اما با توجه به منابع به نظر می رسد که کوروش در قلمروی خودش دار فانی را وداع گفته است. درباره کشته یا زخمی شدن کوروش در جنگ تردید جدی وجود دارد و سوال آنجاست که چرا کوروش بزرگ در دوران سالخوردگی باید شخصا در جنگ با اقوم گمنام (داهه یا ماساگت) آن هم در فواصل دور حضور می‌یافت؟ در حالی که با توجه به کتیبه‌های معتبر در می‌یابیم که کوروش شخصا در برخی از فتوحات مهم حضور نداشته است! برای مثال با توجه به منابع معتبر می‌دانیم که کوروش شخصا برای فتح شهر بابل (مهم‌ترین شهر در دوران باستان) حضور نیافت و به نظر می‌رسد نهایتا تا اوپیس ارتش را شخصا همراهی کرد. در نهایت یکی از فرماندهان ارتش کوروش بزرگ یعنی اوگبرو مامور فتح شهر بابل شد (رویدادنامه نبونئید، ستون ۳ بندهای ۱۵ و ۱۶).

برخی از مورخان مانند گزنفون از مرگ طبیعی کوروش در دوران سالخوردگی سخن گفته اند و حتی اندرز پایانی بسیار مشهوری هم از او نقل کرده است (گزنفون، دفتر ۸، بخش ۷). برخی مورخان دیگر مانند کتزیاس، نوشته اند که کوروش در جنگ زخم برداشته و پس از وصیت و اندرز، درگذشته است (کتزیاس، کتاب ۶، بندهای ۲ و ۴؛ کتاب ۸، بندهای ۱ و ۵ و ۶).

اینکه گفته می‌شود کوروش خارج از ایران کشته شده و نتوانستند پیکرش را به ایران بازگردانند، معمولا بر اساس گفته هرودوت بیان می‌شود اما خود هرودوت صریحا نوشته است که درباره چگونگی مرگ کوروش روایات گوناگونی شنیده است، اما روایتی را که نقل کرده، بیش از بقیه برای خودش درخور اعتماد می‌نمود (هرودوت، کتاب ١، بند ٢١۴). به عبارتی خود هرودوت اعتراف کرده که بر اساس تمایل خودش این داستان را روایت کرده است! داستانی که جنبه‌های افسانه ای زیادی دارد و با شواهد تاریخی همخوان نیست.

هرودوت نوشته است ملکه ماساگت‌ها توانست کوروش را شکست دهد و سر پادشاه ایران را برید! این روایت را فقط هرودوت گفته است و در گفته دیگر مورخان هم عصر هخامنشی چنین داستانی دیده نمی‌شود.

یکی از دیوانسالاران دوره قاجار که از کوروش به نیکی یاد کرده است، در این باره تحلیل خوبی دارد. میرزا حسینقلی سالور نوشته است:

محال است یک سرداری مثل سیروس [=کوروش] یا قشون رزم آزموده جنگی رشید او که تقریباً ثلث آسیا را با آن قشون به حیطه تصرف و تملک در آورده بود از قشون ملکه ماساگت که در فنون جنگ و علم ابداً بهره نداشتند شکست بخورد. علاوه بر آن اگر مثل سیروس [=کوروش] پادشاهی که تازه این ممالک را فتح کرده بود در جنگ ماساگت‌ها کشته می‌شد چطور کامبیز [=کمبوجیه] پسرش بدون منازع و بدون تزلزل پادشاه کلِ این ممالک فسیحه می‌شد و مملکت او چنان منظم می‌بود که شخصاً به خیال فتح سایر ولایات که پدرش فتح نکرده بود می‌افتاد مثل مصر و غیره… (بازگشت ده هزار یونانی، ۱۳۸۴. ص ۲۷۷).

به راستی سرنوشت این جنگ چه شد؟ کمبوجیه پس از شکست پدرش با خیال آسوده به سراغ مصر رفت؟!

باید بررسی کرد که قلمروی اقوام بیابانگردی مانند ماساگت‌ها آن هم در سرزمین دوردست که بنا به گفته خود هرودوت دشتی پهناور است که تا چشم کار می‌کند بی پایان است (هرودوت، کتاب ١، بند ۲۰۴) به چه درد کوروش می‌خورده است؟!

این موارد نشان می‌دهد روایتی که هرودوت به دلخواه انتخاب کرده است چندان قابل اطمینان نیست و اشکال اصلی کسانی که اعتقاد دارند آرامگاه پاسارگاد مربوط به کوروش نیست این است که بر روی یک روایت افسانه ای تأکید دارند.

اساسا نوشته‌های هرودوت سرشار از افسانه‌های غیر قابل باور است. نه فقط درباره ایرانیان بلکه درباره اقوام دیگر افسانه‌های غیر قابل باور آورده است. برای مثال درباره هندیان به مطلب زیر توجه کنید:

همه هندیانی که درباره شان سخن گفتیم مانند جانوران در ملاء عام جفت گیری می‌کنند، پوست همه شان یک رنگ و تا حدودی همانند پوست اتیوپیایی‌هاست. آب نطفه ایشان مانند بقیه آدمیان سپید نیست بلکه مانند پوستشان تیره است (هرودوت، کتاب ۳، بند ۱۰۱).

چنین می‌نماید که این داستان‌هایی که بیشتر به افسانه شبیه است، با چاشنی جذابیت‌های جنسی همراه است. هرودوت درباره تاریخ مصر مینویسد که ادرار زنی که غیر از همسرش با کس دیگری همبستر نشده است، چشم نابینای پادشاه مصر را شفا داد (کتاب ۲، بند ۱۱۱). حتی هرودوت از گفتگوی داریوش و آتوسا در هنگام همبستری خبر می‌دهد (هرودوت، کتاب ۳، بند ۱۳۴).

کسانی که صرفا با استناد به هرودوت نتیجه می‌گیرند که آرامگاه کوروش بزرگ در پاسارگاد نیست پس لابد می‌پذیرند که آب نطفه هندیان تیره است و یا ادرار یک زن چشم نابینای پادشاه مصر را شفا داد!!!!

همانطور که اشاره شد مورخان دیگر موارد دیگری را درباره مرگ کوروش بزرگ نقل کرده‌اند از جمله گزنفون از مرگ طبیعی کوروش در دوران سالخوردگی سخن گفته‌اند (گزنفون، دفتر ۸، بخش ۷).

اینکه امروز ثابت شده آرامگاه کوروش در پاسارگاد وجود دارد دلیل روشنی بر رد نوشته هرودوت است.

برای بررسی مفصل موضوع مرگ کوروش بزرگ و افسانه هرودوت نگاه کنید به:

مرگ کوروش بزرگ

آرامگاه کوروش بزرگ در پاسارگاد

مورخان دوران باستان از جمله مورخان عصر اسکندر، به صورت آشکار از دیدن آرامگاه کوروش یاد کرده‌اند. آنها ویژگی‌هایی مانند پلکانی بودن و مربعی شکل بودن آرامگاه کوروش در پاسارگاد را ذکر کرده‌اند و از وجود تابوت کوروش در آن سخن رانده‌اند. حتی به کتیبه‌ای از زبان کوروش بزرگ اشاره کرده‌اند که آشکار می‌سازد که آرامگاه کوروش بزرگ در پاسارگاد بوده است.

از مشهور ترین مورخانی که از آرامگاه کوروش یاد کرده‌اند می‌توان به «آریان»، «استرابو» و «کنت کورس» اشاره کرد که سخن آریان (نوشته آریان را در اینجا به زبان انگلیسی مشاهده کنید: Alexander and the tomb of Cyrus). و استرابو هم در این باره مشهور است.

اریستوبولوس، یکی از همراهان اسکندر درباره آرامگاه کوروش مواردی را نقل کرده و توسط آریان مورخ نامدار یونانی در کتاب آناباسیس ثبت شده است. وی درباره آرامگاه کوروش بزرگ به صورت خلاصه اینچنین نوشته است:

آرامگاه در یک بوستان سلطنتی در پاسارگاد قرار داشت. درختان گوناگون آن را احاطه کرده بودند… بنای آرامگاه از قطعه‌های سنگی مربع شکل تشکیل شده بود و در بالای آن محفظه‌ای سقف دار قرار داشت که آن هم از سنگ بود. این محفظه در ورودی کوچک و تنگی داشت که در یک لحظه فقط یک نفر آن هم با سختی زیاد می‌توانست داخل شود (Arrian, 6.29.5).

همانطور که می بینید آشکارا یادآور آرامگاه کوروش در پاسارگاد است؛ مواردی مانند قطعه‌های سنگی در پایین و محفظه سقف دار که دارای یک در کوچک است.

آن طور که در این منبع آمده یک بنا مختص روحانیان در فضای آرامگاه کوروش بوده است که از زمان کمبوجیه وظیفه نگهداری از آرامگاه را داشتند و این شغل به صورت موروثی به فرزندان آنها انتقال می‌یافته است که نشان دهنده احترام به آرامگاه کوروش بزرگ در طول دوران هخامنشی است.

آریان به کتیبه‌ای از زبان کوروش بزرگ هم اشاره می‌کند و از این کتیبه بعدها پلوتارک از دیگر مورخین دوران باستان در کتاب حیات مردان نامی یاد کرده است (پلوتارک، ۱۳۴۶: صص ۴۲۴ -۴۲۵).

در سیاحت‌نامه فیثاغورث هم ویژگی‌های آرامگاه کوروش بزرگ شبیه به آنچه آریان آورده، نقل شده است که شباهت آشکاری به آرامگاه کوروش در استان فارس دارد:

این مقبره در وسط باغ‌های سلطنتی پاسارگاد واقع است و آن را از هر طرف انبوه درختان و نیز جویبار ها و چمن های پُر پشت احاطه داشت. بنا بر روی پایه‌ای از سنگ‌های بزرگ قرار گرفته و به طاقی منتهی می‌شود که مدخلش خیلی کوچک است (نگاه کنید به: خاکسپاری کوروش بزرگ به روایت فیثاغورث).

مشخص است مورخین دوران باستان هیچ تردیدی نداشته‌اند که آرامگاهی که در پاسارگاد وجود دارد، آرامگاه کوروش بزرگ است و مشاهدات خود را از آرامگاه بیان نموده‌اند.

اما علاوه بر داده‌های تاریخی ذکر شده که اشتراک با هم دارند، آثار باستانی به جا مانده از پاسارگاد نشان می‌دهد که آرامگاه مرتبط با کوروش بوده است. کتیبه مشهوری که به سه زبان پارسی باستان، ایلامی و اکدی، در مجموعه پاسارگاد وجود دارد که نوشته است منم کوروش پادشاه هخامنشی. همچنین نقش برجسته ای از یک مرد بالدار موجود است که کلاهی با دو شاخ بر سر دارد. این نقش برجسته هنوز هم در دسترس است اما کتیبه‌ای بر بالای آن قرار داشته که از میان رفته است. در آن کتیبه باز هم همان جملات منم کوروش پادشاهی هخامنشی به سه زبان دیده می‌شود.

برای دانش بیشتر، نگاه کنید به:

نقش برجسته مرد بالدار، نقشی مرتبط با کوروش بزرگ

کتیبه بالای نقش برجسته را سفرنامه نویسانی که از ایران گذر کرده بودند نقل کرده اند و برخی از آنها هم نقاشی‌هایی از آثار به جا مانده کشیده اند. از جمله می‌توان به سفرنامه کرپورتر اشاره کرد (Ker Porter, 1821: p.492-498).

تصویر یک نقاشی‌ که از نقش برجسته کوروش در این سفرنامه وجود دارد در زیر آمده است:

نقش برجسته ای از یک مرد بالدار - پاسارگاد مقبره کوروش

نقش برجسته مرد بالدار پاسارگاد به همراه کتیبه بالای آن

با وجود این همه منبع و مدرک و شواهد دیگر شکی نمی‌ماند که آرامگاه پاسارگاد همان آرامگاه کوروش بزرگ هخامنشی است و صرفا یک روایت مبهم افسانه ای که گوینده آن یعنی هرودوت هم اشاره می‌کند چند روایت شنیده و یکی را به دلخواه انتخاب کرده است، نمی‌تواند دلیلی بر رد این موارد باشد.

.

نحوه قرار گرفتن پیکر کوروش بزرگ در آرامگاه

برخی به نحوه قرار گرفتن پیکر کوروش بزرگ در آرامگاهش ایراد می‌گیرند و مدعی می‌شوند که برخلاف عقاید زرتشتیان است. آنها می‌گویند ﺯﺭﺗﺸﺘﯿﺎﻥ ﻃﺒﻖ ﺁﺩﺍﺏ ﻭ ﺍﻋﺘﻘﺎﺩﺍﺗﺸﺎﻥ ﻣﺮﺩﮔﺎﻥ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﻣﯽ‌ﺳﻮﺯﺍﻧﺪﻩ ﺍﻧﺪ و از آنجایی که کوروش بزرگ زرتشتی بوده اصلا نباید آرامگاه داشته باشد!!

اینکه گفته می‌شود ﺯﺭﺗﺸﺘﯿﺎﻥ ﻃﺒﻖ ﺁﺩﺍﺏ ﻭ ﺍﻋﺘﻘﺎﺩﺍﺗﺸﺎﻥ ﻣﺮﺩﮔﺎﻥ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﻣﯽ‌ﺳﻮﺯﺍﻧﺪﻩ ﺍﻧﺪ، از آن حرف هاست! چنین روشی اصلا در میان زرتشیان مرسوم نبوده و حتی گناه محسوب می‌شده است.

اتفاقا نحوه قرار گرفتن پیکر کوروش بزرگ در آرامگاهش یادآور باورهای زرتشتیان است. همانطور که اشاره شد در زمان اسکندر مقدونی تابوت کوروش بزرگ را در قسمت بالای آرامگاه دیده بودند که کاملا یادآور فاصله پیکر با خاک است که در باورهای زرتشتیان آمده است.

شواهد نشان می‌دهد پیکر کوروش بزرگ در بخش بالای آرامگاه و در تابوتی قرار داشته است. لوازمی از کوروش هم در کنار تابوت او گذاشته بودند که پس از حمله اسکندر توسط اشخاصی ناشناس به تاراج رفته است. در این شیوه، عدم تماس پیکر با خاک را مشاهده می‌کنیم که یادآور همان سنت مغان است.

وجود تابوت در قسمت بالای آرامگاه کوروش، در منابع صراحتا نقل شده است. آریان به نقل از  اریستوبولوس به طور خلاصه اینچنین نوشته است:

محفظه [فوقانی] در ورودی کوچک و تنگی داشت … در داخل آن تابوتی طلایی بود که پیکر کوروش در آن قرار داشت و یک نیمکت با پایه‌هایی طلایی در کنار تابوت گذاشته بودند. موارد دیگر مانند یک شنل آستین‌دار، لباس‌های گوناگون و همچنین یک میز در محفظه وجود داشتند… (Arrian, 6.29.5-6).

با توجه به این شواهد می‌توان گفت کوروش با توجه به تشریفات مغان در آرامگاهش قرار گرفته است. همان تشریفاتی که بعدها در متون فقهی زرتشیان هم وارد شد.

البته درباره نحوه قرارگیری پیکر کوروش در آرامگاهش فرضیات دیگری هم مطرح کرده‌اند که باز هم هیچ کدام نمی‌تواند خلاف باورهای زرتشتی آن زمان باشد که در نوشتاری دیگر به صورت مفصل مورد بررسی قرار داده‌ایم:

نگاه کنید به:

دین کوروش بزرگ

گفتار بیشتر درباره آرامگاه کوروش بزرگ و پاسارگاد:

آرامگاه کوروش بزرگ یا مقبره مادر سلیمان؟

بررسی مرگ کوروش بزرگ

آیا مجموعه پاسارگاد جعلی است؟ (پاسخ به سخنان نادرست) – بخش اول

آیا مجموعه پاسارگاد جعلی است؟ (پاسخ به سخنان نادرست) – بخش دوم

آیا مجموعه پاسارگاد جعلی است؟ (پاسخ به سخنان نادرست) – بخش سوم

آیا مجموعه پاسارگاد جعلی است؟ (پاسخ به سخنان نادرست) – بخش پایانی

بن مایه‌ها و یاری نامه‌ها:

– خالقیان، مجید؛ شهرکی، کوروش (۲۲ آبان ۱۳۹۸). «آرامگاه کوروش در پاسارگاد است؟». پایگاه خردگان.

نشانی رایاتاری: https://kheradgan.ir/?p=10028

– پلوتارک (۱۳۴۶). حیات مردان نامی، ترجمه رضا مشایخی. جلد سوم. تهران: بنگاه ترجمه و نشر کتاب.

– کتزیاس (١٣٨٠). خلاصه تاریخ کتزیاس از کوروش تا اردشیر (معروف به خلاصه فوتیوس). ترجمه کامیاب خلیلی. تهران: کارنگ.

– گزنفون (۱۳۸۴). بازگشت ده هزار یونانی. ترجمه حسینقلی سالور. به کوشش مسعود سالور. تهران: اساطیر.

– گزنفون (١٣٨٩). زندگی کوروش [مشهور به کوروش نامه]. ترجمه ابوالحسن تهامی. تهران: نگاه.

– نجف زاده اتابکی، ابوالحسن (۱۳۹۲). پاسارگاد شهر کوروش. پازینه: تهران.

– هرودوت (١٣٨٩). تاریخ هرودوت. ترجمه مرتضی ثاقب فر. تهران: اساطیر.

– Arrian of Nicomedia. “Alexander and the tomb of Cyrus”. translate by Aubrey de Sélincourt . Livius.

– Ker Porter, Robert (1821). Travels In Georgia, Persia, Armenia, Ancient Babylonia, During the years 1817, 1818, 1819 and 1820. London: Printed for Longman, Rees, Orme, and Brown.


شرایط استفاده از نوشتار:

از آنجایی که هرگونه استفاده يا رونوشت از نوشتارها بر اساس پيمان نامه کاربري امکان پذير است، اگر قصد رونوشت از اين نوشتار را داريد، بن‌مايه آن را ياد کنيد. طبیعی است که ذکر مواردی مانند نام پدیدآور (نویسنده، گردآورنده و…)، تاریخ واپسین به روز رسانی، عنوان کامل نوشته به همراه پیوند (لینک) و همچنین ذکر تارنمای خردگان (www.kheradgan.ir) ضروری است.

35 دیدگاه

 1. با سلام درود چطوری نسخه pdf این مطلب دانلود کنم

 2. درود دوستان عزیز تشکر میکنم از صاحب وبسایت و کسایی که زحمت کشیده اند براشدر شاهنامه امده که ضحاک با ابلیس پیمان میبندد برای رسیدن به قدرت پدرش را با توطئه در چاهی که با فرمان ابلیس انداخته و میکشد و خود بر تخت او می‌نشیند و بیدادگری را اغاز میکند سپس فریدون قلعه ضحاک را تسخیر و بر تخت پادشاهی مینشیند و از نو عدل و داد را می گستراند ، فردوسی میگوید محل قلعه را به زبان تازی خانه پاک مینامند که همان بیت المقدس میشود قلعه ضحاک در اورشلیم و همان معبد اورشلیم یا بیت المقدس است ، بنابراین کسی که در معبد اورشلیم دفن است کسی نیست جز کوروش بزرگ ارامگاه های سیمرغی زبادی در منطقه بودن که بنده اعتقاد دارم یکی از ارامگاه های کوروش بوده ان مث پاسارگاد پترا خلاصه روی دیواره های بیت المقدس جوغن های مربع زبادی هست نشان دهنده اتاق در صخره و تالار های داخلی ان ای کاش یه گروه تلگرامی داشتید برای اعضا این وبسایت مدارک میفرستادم اونجا سبک دیوار چینی که در بیت المقدس بکار رفته مشابه همان تخت جمشید و دیوار چینی بر گنجینه داریوش سوم هست اگر میتوانید یه گروه تلگرام یا کانال بزنید منم اد کنید توش تشکر ایدی من Bastanworld20@

 3. وای خیلی خوبه ساییتون

 4. بزرگوار،با قدرت ادامه بده،دلم میگیره وقتی می بینم دنیا کوروش رو ستایش میکنه،بعد یه عده از رو دشمنی و یه عده از رو نادانی میخوان تیشه به ریشه های این مردم بزنن.جوری شده که قزاقستان هم داره فیلم می‌سازد از کشتن کوروش

 5. دوست عزیز برای فرنام کورش بزرگِ پارسی و بنیانگذار شاهنشاهی هخامنشی مرگ شایسته نیست، وفات یا درگذشت

 6. ارامگاه شاه در وسط یک باغ که اب در آن جاری و درختان سرسبز ان را احاطه کرده قرار گرفته و قسمت‌های پایینی مقبره از سنگ‌هایی تشکیل شده بود که به شکل مربع بریده شده بودند و یک قاعده مستطیلی شکل را ایجاد می کردند. بالای ارامگاه یک اتاق سنگی بود که یک در داشته و به قدری باریک بود که یک فرد کوتاه قد به‌ سختی می‌توانست داخل اتاق شود. در داخل اتاق یک تابوت طلایی وجود داشت که پیکر کورش را در داخل ان قرار داده بودند. یک صندلی نیز با پایه‌هایی از طلا در کنار تابوت قرار داشت. یک پرده بابلی روی آن بود و کف اتاق نیز با فرش پوشانده شده بود. یک ردا استین‌دار و سایر لباس‌های بابلی روی ان قرار داشتند. جامه‌های مادی در اتاق بود، بعضی تیره و بعضی به رنگ‌های دیگر بودند. گردنبند، شمشیر، گوشواره های سنگی با تزیینات طلا و یک میز نیز در اتاق بودند. تابوت کوروش بین میز و صندلی قرار داشت.یک پلکان داخلی به اتاقی که روحانیون حافظ بنا در ان منزل دارند مرتبط می گردد و سر در مقبره نوشته شده : ای انسان من کوروش پسر کمبوجیه هستم و دولت پارس را تاسیس کردم پس این مقبره را از من دریغ مدار (رشک مبر)

  برگرفته از کتاب پاسارگاد قدیمی ترین پایتخت شاهنشاهی ایران و دیگر کتب

  • ترجمه فارسی که شما استفاده کردید اشکالات آشکاری دارد. به هیچ وجه در متن پلکان داخلی نیامده بلکه یک «راه» ذکر شده است. البته شاید منظور مترجم از پلکان چیز دیگری بوده. در اینجا عینا متن انگلیسی را می آورم:

   Within the enclosure, by the way which led up to the tomb, a small building had been constructed for the Magi who guarded it, a duty which had been handed down from father to son ever since the time of Cyrus’ son, Cambyses.

   متن کامل:
   https://www.livius.org/sources/content/arrian/anabasis/alexander-and-the-tomb-of-cyrus

   همانطور که می بینید واژه Way که معنی راه می دهد آمده است و نه واژه هایی مانند Stairs و….

   شاید هم مترجم فارسی با واژه پلکان می‌خواسته مفهوم راه در بوستان را به خواننده بفهماند ولی صراحتا می توان گفت که ترجمه فارسی دقیق نیست به طوری که متن اصلی در همین بخش از موروثی بودن شغل مغ‌ها برای نگهداری از آرامگاه کوروش از زمان کمبوجیه پسر کوروش می‌گوید ولی در متن فارسی که شما آوردید اصلا این بخش نیامده که نشان دهنده غیر دقیق بودن ترجمه فارسی است.

   هر کس گزارش آریان را بخواند متوجه می‌شود که منظور پاسارگاد است. هر جای دیگر دنیا بود با سرمایه گذاری روی این آثار تاریخی معتبر برنامه ریزی برای توسعه اقتصادی می کردند. ولی نمی‌دانم ما چه اصراری به خود زنی داریم؟!

 7. به نام خدا

  اریستوبولوس که مقبره کوروش را دیده می گوید یک پلکان داخلی داشته به سمت اتاق روحانیون محافظ مقبره ولی این مقبره فعلی پلکانی ندارد

  بعد از از تابوت طلا و میز شراب و نیمکت طلا و تشت طلا و انواع و اقسام لباس و جواهرات گران قیمت در مقبره صحبت می کند. مقبره فعلی حدود 6 متر است و امکان جا دادن اینهمه وسائل در آن نیست، مگر اینکه مقبره کوروش را انبار سمساری در نظر بگیریم.

  منبع:پاسارگاد قدیمی ترین پایتخت شاهنشاهی ایران نوشته علی سامی ص45

  • نمیدانم چه شده که به تازگی برخی به زبان تمسخر یاوه سرایی می‌کنند! گویی هر چه یاوه سرایی بیشتر باشد جوایز ارزنده‌تری اهدا می‌شود!! البته خوشبختانه پایگاه خردگان قرعه کشی و اپلیکیشن و مسابقه و… ندارد.

   از مزاح و شوخی که بگذریم درباره مطالب باید عرض کنم که آریان به نقل از آریستوبول می‌نویسد در آن محوطه سرسبز، علاوه بر آرامگاه کوروش بزرگ، بنایی وجود داشته و آن بنا راهی به سوی آرامگاه داشته است. این بنا مختص مغ‌ها بوده که مسئول نگهداری از آرامگاه بودند لینک متن انگلیسی در فهرست منابع آمده است.

   حرفی از پلکان داخلی نیست!! بلکه صحبت از راهی از بنای مغ‌ها به سوی آرامگاه است.

   در ضمن طبیعتا در ابعاد 6 تا 5 متر وسایل گوناگون جا می‌گرفته است. من به خاطر دارم در دوران کودکی به ما می گفتند حضرت نوح 30 متر قد داشته است. شاید شما تصور می‌کنید که کوروش بزرگ هم چنین قد و قامتی داشته و جا برای گذاشتن دیگر وسایل نبوده است!

   برخی هم تصور می‌کنند حضرت سلیمان (ع) با قالیچه پرنده مادرش را به پاسارگاد آورده و دفن کرده است!

   به هر حال کوروش قدی مانند انسان‌های امروزی داشته است و در ابعاد حدود 6 در 5 متر طبیعتا جا برای گذاشتن وسایل دیگر هم وجود داشته است

 8. اشکان جلیلیان

  با سلام و عرض ادب
  اگر کسی بعد خواندن متن شما باز هم به آرامگاه کوروش شک داشته باشه، با اون نباید بحث کرد،چرا که برای یافتن حقیقت نیومده و صرفا برای تخریب و عقده گشایی داره متن میزاره. منابع تاریخی ذکر شده برای کسانی که کور و مجنون هم باشن کفایت میکنه. دلیل مخالفت برخی رو باید توی اسناد ویکی لیکس پیدا کرد که ماهیانه 200 دلار حقوق دریافت میکردن. لینک اسناد

  اصلاحیه مدیریت: با توجه به سیاست سایت در ممنوع بودن لینک در نظرات ، لینک حذف شد ، علاقه مندان میتوانند عبارت IRANIAN ACADEMIC CALLS FOR U.S. TO FUND AZERI NATIONAL MOVEMENT را در گوگل سرچ نمایند.

 9. مرگ کوروش بدست ماساژتها انجام شده که اغلب روایات تاریخی البته بغیر از گزنفون چیزی را روایت کرده اند که شبیه روایت پدر تاریخ یعنی هرودوت درباره مرگ کوروش بدست ماساژتها و ملکه تومیریس که تقریبا در ازبکستان کنونی می باشد. خب پسر ملکه بدست کوروش بقتل میرسد در نهایت بی شرافتی، بعد از اینکه سر جسد بی جان کوروش بدست ملکه تومیریس بریده میشود و در تشت خون انداخته میشود، سپاه هخامنشی قبل از آن به دلیل شکست در جنگ در حال گریختن به سمت قلمرو هخامنشی بودتد، تومیریس هم بخاطر مرگ فرزندش بدست کوروش ، چنان کینه ای ازین جبار داشته که حتی به جسد کوروش هم ترحمی نکرده که طبیعی هم هست، بعد شما توقع دارید لاشه کوروش را به سپاه در حال فرار هخامنشی داده باشد?!!!!
  مورد بعد اینکه لابد تکنولوژی آریایی، مجهز به فریزرهای ترموکینگ و الکارواستیل بوده که جسد کوروش کشته شده در ازبکستان امروزی سالم به پاسارگاد آورده شده در این مسافت بیش از 1200 کیلومتری !!!!
  واقعا شعور دیگران را به سخره گرفته ای جناب خالقیان.
  داستان پسر شجاع تعریف کردید تا از تاریخ گفتید???

  شما واضح است که یک باستانگرا هستید و هر چیزی که به نفعتان باشد را بیان میکنید، اگر ساخت لامبورگینی را در این سایت خردگان به کوروش نسبت دهید ما تعجب نمیکنیم. در مورد سفرنامه فیثاغورث که واقعا شرم آور است. این سفرنامه چطور ترجمه فارسی دارد که مولف خارجی آن مشخص نیست و در زبان انگلیسی اصلا چنین کتاب وجود خارجی ندارد…
  ضمنا مقبره کوروش چطور مقبره هخامتشی است که روی آن حروف یونانی حک شده و حتی یک خط میخی هخامنشی در آن وجود ندارد. ضمنا افشای دروغ دیگر شما
  اینست که کتیبه کوروش در کاخ ساختگی پاسارگاد، به خط میخی پارسی یا هخامنشی است. این خط در زمان داریوش ابداع شده و در زمان کوروش وجود نداشته، .. این تناقض و فریبکاری را چطور پاسخ میدهید…

  مردم آگاه شده اند، کمی از لاک احساسات پوچ باستانگرایی خارج شوید، زشت است برای خودتان و به بازی گرفتن شعور مخاطبان خود…
  اگر بلد نیستید راستگو باشید لاقل چیزی نگویید و به دروغگویی مبادرت نورزید

  • از کسی که افسانه هرودوت را واقعیت تاریخی می‌داند بعید نیست که گفتار مستند و تاریخی را «داستان پسر شجاع» بداند.

   لابد شما اعتقاد دارید که آب نطفه هندی‌ها تیره است (هرودوت، کتاب ۳، بند ۱۰۱) یا ادرار زنی که غیر از همسرش با مرد دیگری همبستر نشده بود چشم نابینای شاه مصر را شفا داد (هرودوت، کتاب ۲، بند ۱۱۱) تنها دلیل هم گفته هرودوت است!

   به هر حال درباره مرگ کوروش بزرگ و افسانه کوروش مفصل توضیح داده شده و پیوند نوشتار مرگ کوروش در این نوشتار هم آمده است.

   نگاه کنید به: https://kheradgan.ir/?p=3222

   بنابراین اتفاقا وجود آرامگاه کورش بزرگ یکی از دلایل مهمی است که افسانه هرودوت را رد می کند. پس دیگر نیاز به تکنولوژی آریایی مجهز به فریزرهای ترموکینگ و الکارواستیل نیست تا پیکر کوروش بزرگ را کیلومترها حمل کنند. ولی نمی دانم چطور ایران ستیزان می‌گویند آنجا مقبره مادر حضرت سلیمان (ع) است!! چطور می‌شود که پیکر مادر حضرت سلیمان را می توانستند کیلومترها حمل کنند و بیاورند پاسارگاد دفن کنند؟!
   درباره سیاحتنامه فیثاغورث هم باید گفت که انتشارات دنیای کتاب آن را به صورت رسمی منتشر کرده است. مشخص نیست مشکل شما با خردگان است یا با نشرهای رسمی یا کلا مشکل دارید!

   درباره خطوط به قول شما یونانی، دوستان به صورت مفصل توضیح داده‌اند. احتمالا برخی از سنگ تراشان آرامگاه کوروش، لودیه‌ای تبار بودند و بهره بردن از صنعتگران دیگر کشورها و استفاده از هنر آنها در راستای سیاست چند فرهنگی هخامنشیان کاملا معقول به نظر می‌رسد.
   نگاه کنید به: https://kheradgan.ir/?p=16361

   درباره ابداع خط میخی هنوز هیچ سند قطعی نیست که در زمان داریوش ابداع شده باشد. معمولا برای اینکه بگویند داریوش ابداع کرده به بخشی از کتیبه بیستون اشاره می‌کنند! اما لوکوک با ترجمه دقیق گفته است که در اینجا منظور قطعی ابداع نیست بلکه از آن می توان گسترش به این خط (آریایی) را برداشت کرد. فرضیه‌هایی وجود دارد که این خط مرتبط با مادها و حتی پیش از کوروش بزرگ می‌دانند که البته این فرضیات هم قطعی نیست. اما اگر هم خط میخی پس از کوروش ابداع شده باشد با توجه به احترامی که تا پایان دوران هخامنشی برای این پادشاه وجود داشته است هیچ بعید نیست پادشاهان بعدی هخامنشی به این آرامگاه پرداخته باشند و برای بزرگداشت او کتیبه هایی افزوده باشند. به ویژه آنکه صرفا در کتیبه ها کوروش معرفی شده است و بعید نیست وقتی تشکیلات هخامنشی در اوج قرار گرفت برای حفظ هویت بناهای گذشتگاه و سازماندهی آنها اقدام کرده باشند. در کاخ های مرتبط با کوروش ونقش برجسته مرتبط با کوروش بزرگ، بعدها کتیبه معرفی او را اضافه کرده باشند. اما تاکید میکنم که سند قطعی وجود ندارد که خط میخی پارسی در زمان داریوش بزرگ ابداع شده باشد.

   هیچ تناقض و فریبکاری نیست دوست گرامی. بله مردم آگاه تر شدند تا جایی که تبلیغات ایران‌ستیزان و کوروش‌ستیزان نتیجه عکس داد تا جایی که مردم بیش از پیش با ارزش تاریخی پاسارگاد و کوروش بزرگ آشنا شدند و ایران‌ستیزان مجبورند اتوبان را ببندند تا مردم به آرامگاه کوروش نروند!

   • جناب خالقیان، تاریخ هرودوت در مورد روایت مرگ کوروش دقیقا بیان کرده که: در مورد مرگ کوروش روایات متعددی هست ولی آن چیزیکه به حقیقت نزدیکتر هست را بیان کرده، دیگر اینکه اکثر تواریخ باستان بغیر از گزنفون مرگ کوروش را به گونه ای روایت کردند که از بسیاری جهات شبیه هم هست. بماند که کوروش نامه گزنفون اصلا کتاب تاریخی نیست بلکه رمان تاریخی هست، لابد اینرا هم نمیدانید !!!!

    اما مورد بعد اینکه شما به تاریخ هرودوت میگویید افسانه، خب خنده دار هست که وقتی دستتان از ادله تهی گشته اتهام زنی میکنید، کلا کوروش پرستان اگر هر چیزی که تاریخ گفته باشد خلاف میلشان است سریعا آن تواریخ را بالکل رد میکنند. حالا هرودوت جاهایی هم از کوروش تعریف کرده و خود شما در همین ساست خردگان با چه ذوقی و اشتیاقی به هرودوت استناد کرده اید، ولی حالا که مرگ فضاحت بار کوروش طبق تاریخ هرودوت به مزاج شما سازگار نیست ، میگویید هرودوت افسانه سراست، اگر هرودوت نبود شما در حد یک چیپس مزمز هم کوروش را نمیشناختید !!!!

    نکته بعد اینکه ادعا کردید هرودوت ، افسانه سرا بوده، این سخن واقعا وجاهت علمی شما را پایین می آورد بلکه هیچ می سازد، ما نگفتیم همه تاریخ هرودوت صحیح است، ولی در مورد مرگ کوروش و عدم وجود آرامگاه برای کوروش و مرگ کوروش در ازبکستان در جنگ با ماساژتها طبیعی هست که قبول کنیم اصلا جسدی به پاسارگاد نرسیده که قبری وجود داشته باشد.

    خنده دار هست که قبر یک انسان فقیر دست کم رویش حاوی نام این انسان هست، ولی در مقبره منسوب به کوروش نه نامی از کوروش است نه حتی یک سطر خط میخی، درون مقبره هم کتیبه اتابکان فارس هست به خط عربی، بیرون مقبره هم روی سنگها ، حروف یوناتی حک شده، در قسمت بالای مقبره هم که استخوان سگ یافت شده، یک سرچ ساده در گوگل بزنید، این حجم از تجاهل در شما شگفت انگیز است.
    طبق گفته آریانوس در روی مقبره کوروش به خط میخی مطالبی نقر شده، ولی در این مقبره جعلی که بیشتر شبیه یک عبادتگاه هست و کاملا معماری یوناتی دارد حتی یک جمله بخط میخی یافت نشده، یعنی کوروش اینقدر پادشاه حقیری بوده که پسرش کمبوجیه و و دامادش داریوش بزرگ حتی برای اون یک مقبره با خط میخی ننوشته اند !!!!!

    دنیا شهر کوران نیست جناب خالقیان، از خواب بیدار شوید …

    اما مورد بعد شما اونقدر مطالعات اندکی دارید که اگر کتب آقای پرویز رجبی را میخواندید و همچنین یافته های والتر هینتس، تا الان باید میفهمیدید که بطور مستند و دلایل انکار ناپذیری، ابداغ خط میخی پارسی یا خط میخی هخامتشی، مربوط به دوره داریوش اول یا داریوش بزرگ است، ضرب سکه هم مربوط به دوره داریوش اول است، سکه های سیگلو و دریک. خنده دار هست که حتی نمیدانید کوروش از کاتبان عیلامی استفاده میکرده، یعنی از خط میخی عیلامی، خود کوروش که سوادی نداشته، هخامنشیان هم خطی نداشتند لذا مجبور بودند از خط میخی عیلامی که اقتباسی از خط نیخی سومری و آشوری بود استفاده کنند، جناب خالقیان شما را فردی بیسواد در تاریخ میبینم. هخامنشیان اگر خط داشتند، خب چرا کسی نبود منشور کوروش را به خط میخی هخامنشی یا همان خطی میخی پارسی بنویسد در دربار کوروش، و این متشور به خط میخی اکدی نوشته شده، پر واضح هست که خط میخی پارسی یا همان خط میخی هخامنشی در زمان کوروش وجود خارجی نداشته، لطفا کتابهای جناب پرویز رجبی و جناب والتر هینتس را بخوانید و مطالعات خود را ارتقا دهید.

    مشکل شما همین هست که بجای قبول حقیقت یا فرار رو به جلو دارید، یا فرافکنی میکنید یا اتهام زنی. واقعا تاسف بار هستدکه هرکس که حقیقت را بطور مستند از تاریخ میگوید و نظر کارشناسانه میدهید، سریعا انگ ایران ستیز به آن میزنید و پشت این انگ پنهان میشود ، بنظر هر شخص منصفی ایران ستیز شما هستید که تاریخ را وارونه نشر میدهید، تاریخ را گلچین میکنید و هر آنچه مطابق میلتان باشد را نشر میدهید و هر آنچه مطابق میلتان نباشد را میگویید افسانه هست و ایران ستیزی است و….

    لابد شما هم فکر میکنید این قلمرو بزرگ هخامنشیان با جنگ و کشتار بدست نیامده بلکه با پرتاب بالشت و یا مگس کش و یا تفنگ آب پاش فتح شده، این داستانهای کودکانه شما زمانی خریدار داشت که تازه تب باستانگرایی راه افتاده بوده، الان دیگر خود مردم به فکر فرو رفته اند که یک شاهی چون کوروش که قلمرو به این وسعت را با اینهمه کشتار بدست آورده چگونه است که محید خالقیان هیچگاه از جنایات کوروش هیچ نمیگوید !!!!
    خب پاسخ اینست که جناب مجید خالقیان و سایت خردگان، دارای تفکر متعصبانه باستانگرایی است، و طالب را بصورت گزینشی و بر اساس سلایق شخصی نشر میدهد.

    تمام یهود پوریم و قتل عام ایرانیان در دوره خشایار شاه را قبول دارند و هرساله جشن میگیرند، در روی کره زمین فقط یک شخص بنام مجید خالقیان و یک سایت بنام خردگان(دروغگان) این واقعه را انکار میکند.

    کنی به خود بیایید دوست گرامی، من واقعا شما را دوست دارم و علاقمندم که نیروی خود را در جهتی صحیح و موثر صرف کنید. بقول داریوش بزرگ اهورامزدا این سرزمین از دروغ و…. محفوظ بدارد

    “پاینده باد ایرانم، سرزمین آریایی”

   • کوروش شهرکی

    با سلام. و درود

    نخست دوست گرامی تاریخ هرودوت نه کاملا افسانه است و نه کاملا درست. هرودوت در 2500 سال پیش نه از حب و بغض ها خالی بوده و نه توان دست یافتن به همه اطلاعات را. تلاشی ارزشمند و قابل ستایش برای مکتوب کردن تاریخ انجام داده که همانطور که بخش هایی ارزنده دارد اشکالات و افسانه هایی نیز به آن وارد شده اند. اما انتخاب درست از غلط در تاریخ هرودوت سلیقه ای نیست و بر اساس انطباق با یافته های باستان شناسی و نیز داده های سایر مورخین انجام شده است.

    در مورد روایت مرگ کوروش بزرگ ، هرودوت میگوید چندین روایت وجود دارد و من آن را که «از نظر خودم» درست تر دانستم انتخاب کردم. این گزینش هرودوت است و علت اینکه بعد از هرودوت تاریخ نویسان رومی روایت مشابه با او را اتخاذ کرده اند نسخه برداری آنها از روی تاریخ هرودوت میتواند باشد. این افراد گاها تا زمان واقعه فاصله ای 500 سال یا بیشتر داشتند.
    در مورد مرگ کوروش اتفاقا اکثر پژوهشگران روایت هرودوت را نادرست شمرده اند. و این اتهامات شما گزینشی دلبخواهی از سوی جناب خالقیان یا پایگاه خردگان نیست نظر شما را به اظهار نظر مورخان و باستان شناسان برجسته جلب میکنم:

    شاخ و برگ‌ها و ادعاهای هرودوت در مورد مرگ کوروش در هیچ یک از منابع تاریخی هم عصر دیگر بازتاب نیافته است و اگر هم بعدها در گفته نویسنده‌ها می بینیم صرفا رونوشتی از نوشته‌های هرودوت می‌باشد.

    دکتر داندامایف درباره مرگ کوروش در روایت هرودوت می‌نویسد:

    لازم است روایت هرودوت را نیز که خود از عنصر افسانه خالی نیست، با دیدی نقادانه نگریست (داندامایف، ۱۳۸۱: ص۹۹).

    بار دیگر اشاره می کنیم که کتزیاس از مرگ کوروش در میان سپاهیان و سرداران خویش بعد از وصیت کردن سخن می‌راند (کتزیاس، ۱۳۷۹: صص ۳۷-۳۹) و بروسوس کلدانی تنها مرگ کوروش را در نبرد با قومی به نام داهه (در نواحی گرگان) می‌داند (پیرنیا، ۱۳۹۱: ص۳۹۱).

    دکتر شروین وکیلی در اینباره می‌نویسد:

    هرودوت، طبق معمول، رنگ آمیزترین و تخیلی ترین قصه را روایت کرده است… داستان‌هایی مانند کمینِ مبتکرانه‌ی کوروش، کشته شدن اسپارگاپس، بریده شدن سر کوروش، محتوای گفتگوهای شخصیت‌های برجسته با هم و مواردی شبیه به این هم بیشتر محصول هنر قصه پردازی هرودوت هستند تا واقعیت‌هایی تاریخی (وکیلی، ۱۳۸۹: ص ۱۲۸و۱۳۰).

    دکتر علیرضا شاپور شهبازی می‌نویسد:

    افتادن سر او -کوروش- به دست تومیریس بی گمان افسانه است (شهبازی، ۱۳۴۹: ص ۳۷۱).

    دکتر «بهرام فره وشی» در مورد روایت مرگ کوروش می‌نویسد:

    روایت های مختلفی در مورد مرگ کوروش وجود دارد که برخی از آنان افسانه آمیز است مانند روایتی که هرودوت آورده است (فره وشی، ۱۳۷۹: ص۷۴).

    دکتر «پرویز رجبی» با تاکید بر افسانه آمیز بودن روایات درباره مرگ کوروش بزرگ (رجبی، ۱۳۸۷: صص ۱۵۱-۱۵۶). درباره ادعاهای هرودوت پیرامون مرگ کوروش می‌نویسد:

    پیداست که افسانه ای که هرودوت می آورد، با بافتی که دارد، با تاریخ واقعی نمیتواند هماهنگ باشد وحتی مورخ نمی‌تواند موضوعی درخور بخشی از تاریخ بیابد. این داستان بیشتر به کار آنانی می‌آید که افسانه‌های کهن را بررسی می‌کنند (رجبی، ۱۳۸۷: ص۱۵۴).

    این ادعاها و شاخ و برگ دادن‌ها به مرگ کوروش افسانه‌ای و غیر قابل باور است. خصوصا آنکه سپاه کوروش در این لشکر کشی به شرق پیروز شده است. چنانکه پیشتر اشاره شد استرابون و کتزیاس هردو از پیروزی در این نبرد سخن رانده اند (استرابون، ۱۳۸۱: ص ۳۳؛ کتزیاس، ۱۳۷۹: ص۳۸).

    موضوع دیگر که فرمودید : «خنده دار هست که قبر یک انسان فقیر دست کم رویش حاوی نام این انسان هست» بنده از شما میپرسم قبر چند انسان فقیر با قدمت 2500 سال را در ایران سراغ دارید که نام آن اشخاص بر آنها درج شده باشد؟
    کتیبه نویسی بر روی آرامگاه شاهان هخامنشی سنت هخامنشیان نبوده، شما را به گفتگویی که پیشتر در این مورد انجام شده ارجاع میدهم:

    «نگارش کتیبه بر روی آرامگاه سنت شاهان هخامنشی نبوده است از میان ۷ شاه هخامنشی مطرح در تاریخ تنها روی آرامگاه داریوش بزرگ کتیبه ای حاوی پند و اندرز به پسرش و «فردی که پس از این شاه خواهد شد» وجود دارد که نوعی وصیت نامه به شمار میرود.
    خشیایار شاه و اردشیر یکم و پس از او داریوش دوم و اردشیر دوم و… هیچ یک کتیبه ای بر آرامگاهشان به جای نگذاشته اند .
    از سویی دیگر اگر کمی این مقاله را با دقت مطالعه میکردید، درمیافتید که اگرچه در خود بنای آرامگاه کتیبه ای از کوروش هخامنشی وجود ندارد اما در فاصله کوتاه ۶۰۰ متری از این آرامگاه مجموعه کاخ هایی است که از قضا حاوی نام کوروش هخامنشی به سه زبان میباشد.(سامی،۱۳۳۰:ص۱۲) »

    در مورد معماری آرامگاه کوروش این مقاله را بخوانید: https://kheradgan.ir/?p=17007

    فرمودید: «هخامنشیان اگر خط داشتند، خب چرا کسی نبود منشور کوروش را به خط میخی هخامنشی یا همان خطی میخی پارسی بنویسد در دربار کوروش، و این متشور به خط میخی اکدی نوشته شده »
    علت نگارش منشور کوروش به زبان اکدی اینست که این لوح خطاب به مردم و روحانیون و خدای بابل نوشته شده است. موضوع بسیار ساده است اگر شما میخواهید خدمات خود را برای مردم مثلا انگلستان شرح دهید قطعا باید بیانه ای انگلیسی منتشر کنید نه فارسی!
    البته این به معنای وجود یا عدم وجود خط پارسی باستان در زمان کوروش نیست همانطور که جناب خالقیان اشاره داشتند، هیچ سند قطعی وجود ندارد که خط در زمان داریوش ساخته شده باشد از سویی از قبل از داریوش نیز تا به حال کتیبه ای به خط پارسی باستان کشف نشده است که وجود خط را اثبات کند. بهترین نتیجه گیری استفاده از واژه «نمیدانیم» است.

    سایر سخنانتان تنها وارد آوردن اتهام به نگارندگان سایت خردگان است و ارزش علمی نیز ندارد که شایسته پاسخ باشد . اما در مورد کشورگشایی هایی که در زمان کوروش انجام شد باید یادآور شد که کوروش آغاز کننده جنگ ها نبوده است ، در این مورد مقاله ای مستند تهیه شده است بنگرید به: https://kheradgan.ir/?p=9772

    در مورد پوریم و ادعای قتل عام ایرانیان واقعا مطمئن هستید تمام یهود این داستان ایران ستیزانه را قبول دارند؟
    دایره المعارف جهانی یهود که نظری دیگر دارد در این منبع آکادمیک یهودی در مورد داستان استر و جشن پوریم آمده است:

    «اکثر محققان، کتاب را افسانه و داستان‌هایی می‌دانند که بازگو کننده آداب و سنت‌های معاصری است که با ظاهر و آهنگی قدیمی ارائه شده تا از حمله و هجوم به آن اجتناب شود. آنها خاطر نشان کرده‌اند ۱۲۷ ولایتی که نامشان در کتاب آمده با ۲۰ ساتراپی (۴) باستانی ایران مغایرتی عجیب است. یا حیرت آور است که چگونه استر، یهودی بودن خودش را مخفی می‌کند، در حالی که مُردخای که پسرعمو و در عین حال قیم او بوده به عنوان یک یهودی شناخته شده بوده است. نیز غیر ممکن می‌نماید که یک غیر ایرانی به عنوان نخست وزیر یا ملکه انتخاب شود، و اینکه رویداد های کتاب، اگر به راستی واقع شده‌اند نمی‌توانسته با بی توجهی مورخان روبه رو شده باشد.

    لحن به کار رفته در کتاب، ساختار ادبی و جایگاه کتاب، بیشتر به یک داستان رومانتیک اشاره دارد تا یک وقایع شمار تاریخی. برخی پژوهشگران حتی منبع این اثر را کاملا غیر یهودی ردیابی کرده‌اند (۵). »
    فیاض،محمد سعید؛ شاکر، محمدکاظم (بهار و تابستان ۱۳۸۹) «هامان و ادعای خطای تاریخی در قرآن! »، مجله قرآن شناخت، شماره۵

    مقاله های مستندی در رابطه با نادرستی داستان پوریم در پایگاه خردگان با سند و مدرک تهیه شده است که میتوانید در این مقالات مطالعه کنید:

    افسانه «پوریم» و «جشن ایرانی کُشی یهودیان» بی اساس است https://kheradgan.ir/?p=19674
    داستان استر و اسطوره سازی ایران ستیزانه https://kheradgan.ir/?p=9942

    شاد و پیروز باشید.

 10. سلام
  از اینکه ماساژت ها را بیابانگرد و کوروش را غیر بیابانی خواندین معلوم است که تفکرات عاریایی(آریایی) هم افکار شما را به سوی تحریف برده است.

  هیچ وقت کوروش و جسدش امکان انتقال از آدربایجان(یا گرگان) به شیراز نبوده است. انهم جسدی که سرش جداشده و در چاه انداخته شده است. عقل قبول نمی کند بعد یکماه جسد را پشت اسب بندازند بیاورند شیراز. آنهم گرفتن جسد یک خائن از یک ملکه شجاع و لشگر توانمندش . کافیست در دنیای خیالات سیر نکنیم.

  ثالثا طبق متون جدید اصلا اسکندر به پاساگارد حمله نکرده است.

  اینجا نه قبر کوروش بوده نه چیز دیگر. تنها ارزش پاسارگارد و پرسپولیس بخاطر آن کاخههای ارزشمند مادهاست و دفینه های آنها. خواهشا به تاریخ ایران و نسل آتی ظلم نکنید و الکی برای ایران باستان تاریخ درست نکنید.
  .

  • سلام

   کاش حداقل یک بار متن را خوانده بودید بعد افاضه می فرمودید. پاسخ کامل در متن موجود است.

   منبعی هم برای گفته های خود نداشتید و دیدگاه شما بیشتر شبیه به جوسازی است

   هر سال وقتی نزدیک هفتم آبان می شویم، اتحاد نا امید کننده و خطرناک گروه هایی مانند پانترکیسم، بسیجیان و طلبه هایی از حوزه علمیه به چشم می آید. گویی آنها دستور گرفتند تا جملات تکراری را بیان کنند

   اندیشه هایی که متاسفانه در تحریف تاریخ سرآمد هستند.

   در هر حال دانش کم و مطالعات سطحی ایرانستیزان باعث شده است، کارهای آنها نتیجه عکس دهد. به طوری که هر سال به هواداران کوروش بزرگ افزوده می شود. مثلا اینکه میخواهید سرزمین ماساگت ها را به آذربایجان یا گرگان ربط دهید نشان دهنده رویکرد ایرانستیزانه و تفرقه افکنی شماست.

   اگر شما فقط و فقط افسانه ای که هرودوت گفته قبول میکنید پس باید قبول کنید که آب نطفه هندی ها تیره رنگ بوده است (هرودوت، کتاب ۳، بند ۱۰۱) و ادرار یک زن که غیر از همسرش با کس دیگری همبستر نشده بود، چشم نابینای شاه مصر را شفا داد (کتاب ۲، بند ۱۱۱).

   اگر واقعا این موارد را قبول میکنید باید به عقل شما شک کرد.

   برای دانش بیشتر درباره مرگ کوروش بزرگ نگاه کنید به:

   پیکر کوروش بدون تردید به پاسارگاد رسیده است: https://kheradgan.ir/?p=3222

  • حاجی جون، بدون سند سخنی نگو، انگ زدن هم بدون آگاهی گناهه هاااا.
   بی زحمت اون “متون جدید” را بیاورید ببینیم از کیست و درباره چیست!! فقط بلدید حرف بزنید!

 11. سایت‌تون قالب خیلی ساده ، جالب
  و همینطور تاثیرگزار هستش، خودتون درست کردید؟ میتونید راهنمایی کنید چجوری میتونم یه همچین قالبی درست بکنم؟

 12. هر چند منتشر نخواهید کرد ولی لازم است بنویسم، آنچه در تاریخ معاصر ایران نظیر ندارد، جعل و تحریف است. با کدام دلیل یک بنای کاملا یونانی در وسط برهوت به کوروش متنسب می شود؟!؟ در طی پنجاه سال دوره پهلوی که حتی شاهنامه فردوسی نیز از جعل و دستکاری در امان نمانده و اشعار پارسی گرایانه، البته با ناشی گری به آن افزوده شده، در ترجمه استوانه کوروش بیش از 14 سطر به آن الحاق شده و حتی نام مناطق جغرافیایی نیز دستکاری شده چه انتظاری می توان از تاریخ داشت؟!؟تقلیل و کاستن ایران تنها به فارسی زبانان یکی از میراث شومی است که پیامدهای شوم و فاجعه بار آن بیش از همه گریبان فارسی زبانان را خواهد گرفت. در کشوری که بنیاد پهلوی با پرداخت پول های هنگفت به نشریات اروپایی مطالب مورد نظر و کاملا ساختگی را در قالب تاریخچه ایران جا می زد، چه انتظاری می توان از تاریخ آن کشور داشت؟!؟
  با تمام خوش بینی و در بهترین حالت در صورتی می توان تاریخ ایران را به دیده واقعی و نه آرمانگریانه نگریست که توسط گروه های مستقل و البته معتبر (نه افراد اخاذ و رشوه گیر) از ابتدا بررسی شود.

  • اشکان دهقان

   دیدگاه شما چیزی نیست به جز ادعاهای بدون سند و انگ زدن و فرافکنی. لطفا اگر سخن علمی با سند و مدرک دارید بیان بفرمایید. گویا خود شما هم انتظار داشتید که دیدگاه شما به دلیل آنکه حاوی اکاذیب است منتشر نشود.

   به هر در پاسخ به اینکه به ما می گویید «افراد اخاذ و رشوه گیر» باید بگویم که با سخنانی که سرشار از عقده و کمبود است نمی توان تاریخ پژوهشی کرد دوست گرامی بلکه با بررسی اسناد و مدارک و شیوه درست تاریخ پژوهی می توان به واقعیت دست یافت.

   کاش یک بار متن را می خواندید تا اسناد فراوان را مشاهده می فرمودید!!!

   از توهم توطئه در آیید و به تاریخ پژوهی بپردازید

   گفتار مفصل تر درباره آرامگاه کوروش بزرگ:

   آرامگاه کوروش بزرگ یا مقبره مادر سلیمان؟:

   https://kheradgan.ir/?p=16629

   پاسخ به شایعات درباره یونانی بودن آرامگاه کوروش بزرگ:

   https://kheradgan.ir/?p=16361

   https://kheradgan.ir/?p=16412

   https://kheradgan.ir/?p=16470

   https://kheradgan.ir/?p=17363

   • مورادی که می پندارید استدلال هایی برای انتساب آن مقبره به کوروش است، به راحتی مردود است. ولی باید نصف روز پشت کامپیوتر بنشینم و تایپ کنم که حوصله اش رو ندارم.

   • اشکان دهقان

    شما که حوصله ندارید پس چرا از اول درج دیدگاه می کنید؟! هر زمان سندی به جز حرف برای اثبات دیدگاه خود داشتید ارائه کنید. تا با هم بررسی کنیم

 13. 1. به این دانشجوی کتاب ناخوانده بگویید دلیل موریه از باز پس گیری نظر خود که گفت انجا قبر کوروش است چیست؟
  2. کتب مستشرقین، علی سامی، اشمیت، استروناخ، هرتسفلد گویای ساخته شدن کتیبه های جعلیست را نادیده گرفته است؟
  3. در مقاله آمده فلان نفر مورخ مستشرق گفته است که در فلانجا یک کتیبه به خط پارسی پیدا کرده است، آیا این شد روش تحقیق؟
  4. ملت مریض بودند قبر کی خسرو را قبر مادر سلیمان بنامند؟
  5. دقیقا ما نفهمیدیم سند باستانی اینکه آنجا قبر کوروش است چیست؟
  6. لطفا به این مدرک دار کتاب ناخوانده بفهمانید غیر از 2 واحد تاریخ باستان. کتب بسیار باید خواند.

  • درج دیدگاه بدون سند و مدرک و همچنین زدن انگ ها کار ساده ای است. اما گویا خواندن کامل نوشتارها برای شما دشوار است!! اگر متن را کامل مطالعه می فرمودید متوجه می شدید که آریان و پلوتارک صراحتا به آرامگاه کوروش بزرگ اشاره کردند

 14. ممنونم. متن خیلی خوبی بود اطلاعات مفیدی داشت.

 15. خوب چرا نام مقبره مادر سلیمان بوده .و تا حداقل ۱۳۰۰ سال بعد از اسلام هم همین نام بوده و آلان یکباره بعد از رضا شاه خارجی ها و اونم یهودی ها اومدن گفتند اینه.طرح بنا مخصوصا سقفش هم که یونانی سلوکی هست بعدشم این آقا کوروش بزرگ ما که نامش هم در تورات میگن کوروش بیان شده و در کتیبه خودش را به همین نام معرفی کرده پس چرا نام کوروش در شاهنامه که از شاهان اساطیر هم سخن می راند و نیز در توده و خواص مردم ناشناخته بوده و چنین جهانگیر و ذوالقرنینی به یکباره کشف شده و نماد ملی آنهم در زمان معاصر .اون منشور استوانه هم که با خط و زبان اکدی و با نام مردوک و مدد خدای بابلی و نه اهورامزدا و کپی برداری از قوانین همورابی که قبل از اون بوده نوشته شده .
  یعنی همه ی تمدن ما شده همین هخامنشی و که تمام آثار اون امپراطوری که میگن چند تا اثر بیشتر تو همین مکان که در اثبات حداقل حرف و حدیث هست نباشه پس مادها چی شد و پیش از مادها و یا بعد از آن ساسانی ها چی .
  یعنی چند سال پیش از کوروش که اگر قبول کنیم حمورابی در بابل قوانین را وضع کرده که بررسی و مطابقت متون آن با متن استوانه کسی که حق جو باشد بخوبی حقیقت را درک میکند.حق نگهدار.

 16. ببخشید در حال حاضر از تابوت هست؟ اسکلتی موجود هست در مقبره؟

  • امروزه با گذشت نزدیک به 2500 سال از آن روزگار دیگر پیکر کوروش در آرامگاهش قرار ندارد، و این جای هیچ تعجب ندارد چنانکه خود تاریخ نویسان از حرص دزدان در گشودن و سرقت کردن آرامگاه نوشته اند، پیکر کوروش و دیگر اشیای مقبره وی در این چند هزار سالی که آرامگاه او بدون نگهبان و در دل دشت قرار گرفته به تاراج رفته است.

   حتی مورخین دوران باستان به سرقت از آرامگاه کوروش در همان عهد باستان پس از فروپاشی هخامنشیان اشاره میکنند:

   آریان از سرقت آرامگاه کوروش یاد می‌کند و می‌نویسد:
   وقتی اسکندر [در آرامگاه را گشود] دید همه اسباب آن را به تاراج برده اند به جز نیم تخت و تابوت را، آن تبهکاران [مقدونی] حتی به کالبد کوروش نیز آسیب رسانیده بودند زیرا سرپوش تابوت را دزدیده بودند و کالبد را بر زمین پرت کرده بودند و برای اینکه تابوت سنگین را بتوانند ببرند قسمتی از آن را تکه پاره کرده بودند … (شهبازی، 1379: ص37).

   شهبازی، علیرضا شاپور (1379). راهنمای جامع پاسارگاد. انتشارات بنیاد فارس شناسی

   • سپاس دوست عزیز
    اگر استخوانی موجود بود برای ازمایش دی ان ای و علت مرگ میتونست خیلی مفید باشه

   • سپاس دوست عزیز

   • سلام
    در مورد غلط املاییی در کتیبه بالای سر انسان بالدار چه دارید
    بفرمایید

   • درود

    دوست گرامی اصل کتیبه به دست ما نرسیده است که درباره غلط های املایی قضاوت کنیم!! اگر منظور شما غلط هایی است که در نقاشی کرپورتر است باید عرض کنم که این غلط ها در نقاشی شخصی که آشنایی با خطوط میخی ندارد طبیعی بوده است.

    اگر در دیگر نقاشی هایی که از نقش برجسته کشیده اند هم غلط های املایی وجود داشت می توانستیم شک کنیم که در اصل کتیبه غلط املایی وجود داشته اما در نقاشی دیگری مربوط به سال 1849 که توسط چالز تکسیه ترسیم شده است، غلط های املایی نقاشی کرپورتر نیست.

    پس نتیجه می گیریم کرپورتر در هنگام ترسیم اشتباه کرده است که طبیعی است چرا که آشنایی با خطوط میخی نداشته است و به راستی ترسیم آنها دشوار بوده است چرا که حداقل خط میخی بابلی و ایلامی دشوار هستند و امروز هم بسیاری از کسانی که میخواهند این خطوط را یاد بگیرند دچار غلط املایی فراوان می شوند

    لازم به ذکر است که با توجه به نقاشی چالز تکسیه در میابیم کتیبه بابلی خوردگی و شکستگی داشته است پس اگر چه کرپورتر چه تکسیه در کتیبه بابلی اشتباهی کرده باشند نباید خرده گرفت.

 17. سپاس از پاسخگویی مستدل و علمی شما به شبهات

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود.علامت دارها لازمند. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

برچسب ها:
پست قبلی
پست بعدی
amatör porno erotik hikaye porno Hikaye bahis siteleri Sohbet Hattı
malatya escort bayan bursa escort bayan antalya escort bayan konya escort bayan mersin escort
رفتن به بالا