بازار برده فروشان تخت جمشید در عصر هخامنشی

0 امتیاز
92 بازدید
سوال شده بهمن 7, 1394 در هخامنشیان توسط برده فروشی , برده داری , هخامنشی, هخامنش
با درود
تمنا دارم این تهمت ناروا را با منبع معتبر رفع ابهام کنید

به موجب لوحه‌های هخامنشی در صفه مجاور تخت‌جمشید محلی به نام «اووادئیچَیَه/ خوادایتشیه» (در عیلامی: «مَتِصیش») وجود داشته که یکی از بازارهای معتبر برده‌فروشی در آنجا بوده است. اووادئیچیه مقر رئیس تشریفات تخت‌جمشید و مرکز امور دیوانی و اداری تخت‌جمشید بوده و نام آن با نام تخت‌جمشید در نسبت با یکدیگر بکار رفته است. دستکم در چهار لوح هخامنشی فروش برده در اووادئیچیه ثبت شده است. قیمت متوسط یک برده در این بازار برابر با هشتاد گوسفند یا سه گاو و یا شش الاغ بوده است. در یکی از چهار لوحه از فروش یک زن برده با دو دخترش که یکی از آنها خردسال بوده، یاد شده است. زنان و دختران برده علاوه بر بیگاری‌های معمول، برای بهره‌کشی جنسی نیز اجاره داده می‌شدند و فرزندان حاصل از آن به فروش می‌رسیدند. روشی که در زمان کورش نیز متداول بوده و بعدها برای تولید برده در دین زرتشتی تداوم پیدا کرد.

2 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده بهمن 7, 1394 توسط ahmadreza-hosseyni کاربر ویژه (1,140 امتیاز)
بله گرامی لوحی که رد حوالی تخت جمشید یافته شده حقیقی است اما بخش دوم از سخنان مغرضانه و پریشان بیماری روحی و بیسوادی به نام غیاث آبادی است.ایشان در این مورد هم بدون فکر سخن گفته اند. حقیقت امر این است که لوح دوم در بابل یافت شده است و حاکی از قوانین حمورابی است و در این قوانین فرزندان فرد بدهکار به بردگی گرفته می شدند. حال جناب غیاث آبادی باز هم به شیوه خود این ماجرا را ناقص و مغرضانه شرح داده که بله در زمان کوروش طبق یک لوح چنین اتفاقی افتاده است پس کوروش مجرم است؟؟؟؟؟؟

در بخش دیگر به کیش زردشتی پرداخته است. کیش زردشتی قوانین خود را داشت و به هیچ روی قوانین بابلی را پذیرا نبود و نظام اجتماعی مورد پسند کیش زردشتی نیز یک جامعه برده دار نمیبود بلکه پایه های آن بر اساس جامعه کشاورزی و به تعبیری فئودالی میبود. شما اوج قدرت کیش زردشتی را در دوران ساسانی میبینید که اصلا واژه برده نداریم بلکه آن بنده(bandag)است و مفهوم خدمتکار را میدهد گه آن هم صرفا قابل مقایسه بامفهوم خدمتکار در ایران دوره قاجار بود که خانه زاد ارباب بود و تحت سرپرستی ارباب بود.و جالب این است که اسرای جنگ را هم به بردگی نمیفروختند بلکه  آنها را به داخل کشور اورده و برایشان شهر میساختند تا زندگی کنند...
0 امتیاز
پاسخ داده شده بهمن 7, 1394 توسط majid-khaleghian مدیر سایت (10,190 امتیاز)
آیا وجود صرفا چهار لوح می تواند بازگو کننده این باشد که یک مکان «بازار برده فروشی» است؟!!!
این مکان یک مکان اداری بوده است و هیچ شواهدی نشان نمی دهد که بازار یا چیزی همانند آن باشد. غیاث آبادی با استفاده از واژه بازار برده فروشان خواسته بیشتر بر روی مخاطب تأثیر بگذارد!

البته از کاربرد واژه برده در ایران باستان باید محتاطانه عمل کرد چرا که وقتی این واژه را در اقوام و ملل دیگر بررسی می کنیم اشخاصی بودند که برای مالک خود کار میکردند و هیچ حقوقی نمی گرفتند و حتی بعضا باید به مالک خود پول می دادند!!
اما چنین چیزی در زمان هخامنشیان نبوده است. به طوری که این اشخاصی که غیاث آبادی آنها را برده می خواند، حقوق دریافت می کردند! کمااینکه در لوحه شماره ۹۹ از الواح باروی تخت‌جمشید به پرداخت دستمزد در «اووادئیچَیَه» (مَتِسیش) اشاره می کند.

حتی همان برده داری در بابل هم به نظر می آید به مرور در دوران هخامنشیان به سمت حذف شدن رفت. کوروش نمی توانست یک شبه همه سنت های بابل را زیر و رو کند بلکه هخامنشیان با روش های خردمندانه و با برنامه ریزی، به مرور زمان برده داری را کنترل کردند.

پیش از این دیگر دوستان چنین سوالی پرسیدند که پاسخ داده شد
پیشنهاد می کنم که حتما به آن پاسخ ها هم نگاه کنید چرا که توضیحات مفصل تری داده شده است:
http://kheradgan.ir/ask/index.php?qa=62&qa_1=%D8%A8%D8%B1%D8%AF%D9%87

338 سوال

365 پاسخ

11 کاربر

کانال رسمی خردگان donate-small

...