کورد ها یا ماد ها

0 امتیاز
398 بازدید
سوال شده بهمن 7, 1394 در ایران باستان توسط کوروش
با سلام لطفا متن زیر را برسی کنید. اگر درست است منابع و اسناد ارائه دهید اگر نادرست است بر اساس کدام منابع و اسناد؟

مادها ملتی  ایرانی تبار و آریایی بوده اند که در (کرمانشاه-ارومیه-کردستان-ایلام -همدان -لرستان- و کوه های زاگرس و نواحی کورد نشیین کردستان عراق-کردستان ترکیه و سوریه ساکن شدند.پس از حمله وحشیانه مغول به ایران ترک ها در  بخشی از این نواحی ساکن شدند و بسیاری از آثار را به نابودی کشاندند که همین موجب کمبود آثار در مورد تاریخ و تمدن ماد شده است..مادها نخستین حکومت ایران را تشکلیل دادند و ایران را ایران نام نهادند بیش از 90%باستان شناسان بر کورد بودن آنها تاکید دارند و میگوند 100%مادها از اجداد کوردها هستند.اما 10%دیگر بر اساس کمبود اشیای بدست آمده از این ملت کهن در این زمینه اظهار نظری ندارند و میگویند نمیتوان در مورد این ملت نظریه ای ارائه داد.اما بر اساس شواهد بسیاری که موجود است به قطع میتوان گفت مادها همان کوردها هستند.درباره کورد بودن حکومت ماد  دانشمندان و باستان شناسان زیادی اظهار نظر کردند از جمله این دانشمندان میتوان به ولادیمیر مینورسکی روسی (زبان شناس کوردی)اشاره کرد که تحقیقات خود را تحت کتابی به عنوان:کردها نوادگان مادها منتشر کرد.که به قطع به کورد بودن ملت ماد اشاره دارد در برگی از کتاب آمده است که:

اگر کردها از نوادگان مادها نباشند، پس برسر ملتی چنین کهن و مقتدر چه آمده‌است و این همه قبیله و تیرهٔ مختلف کورد که به یک زبان کاملا واحد تکلم میکنند از کجا آمده اند.

1 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده بهمن 7, 1394 توسط ahmadreza-hosseyni کاربر ویژه (1,140 امتیاز)
درود گرامی،این متن دارای چند اشکال است و در وهله نخست اینکه مادها ملت نبودند. بلکه قوم بودند چون اگر آنها را ملت بخوانیم پس اقوام همزبان و همکیششان که پارسها یا [شاید] سکاها و..باشند را چه بخوانیم؟ در آن زمان چیزی بنام ملت با مفهوم امروزی وجود نداشت (در این مورد مراجعه کنید به قومهای کهن از رقیه بهزادی) گرامی سرزمین ماد به دو بخش ماد بزرگ و ماد کوچک تقسیم میشد که ماد بزرگ به ماد سفلی و علیا تقسیم میشد. ماد سفلی شامل شرق آن از پرتیکان (فریدن اصفهان) تا ری و ورکانه (گرگان)ادامه داشت و بخش غربی از سپیدرود تا زاموا در حوالی ارومیه. سرزمینهایی که شما از آنها بعنوان کردستان عراق و سوریه و ترکیه یاد کردید در زمان امپراتوری ماد از لحاظ قومی اصلا ایرانی نشین نبودند.در شمال عراق و سوریه آشوری ها و در آناتولی شرقی اورارتوها و کاپادوکی ها و فریگی ها و ارمنی ها میزیستند (سایروپدیای گزنفون و آناباسیس و هرودوت و جغرافیای بطلمیوس)این را هم اضافه کنم که کردستان ترکیه محصول نسلکشی ارامنه هست یعنی وقتی ارمنستان غربی از ارامنه خالی شد کردها در اراضی آنها ساکن شدند. اما مورد دیگر اینکه دولت ماد این سرزمین را ایران ننامید بلکه این سرزمین در دوران اشکانی و ساسانی ایران نام گرفت و پروژه ملت سازی در ایران در دوران ساسانی انجام شد. باستانشناسان هیچگاه از قومیت اقوام پیش از تاریخ صحبت نمیکنند بلکه این مینورسکی مورخ روس بود که کردها رو بازمانده مادها میدونست.اما در مورد بازماندگان مادها.همه ما میدونیم که اقوام در هم مخلوط میشدند آنهم با وجود تهاجم اقوام هلنی،سامی،آلتاییک و اخیرا اسلاو به سرزمینی که ماد نامیده میشد.پس نمیتوان یک قوم را بازمانده قوم ماد دانست.چراکه هم مادها در ملت ایران حل شدند و امروزه چندین قوم میتوانند بازمانده مادها باشند که به شهادت زبانشناسان،زبانهای کوردی و تالشی و لکی بازمانده زبان ماد هستند و از اگر بخواهیم مانند این متن بررسی کنیم میتوان آذریها،  کردها، لرها، اصفهانی ها، تهرانی ها، گیلکها را هم کاندید جانشینی مادها دانست در حالی که نیمی از این لیست هویت قومی را کنار گذاشته و هویت شهری برگزیده اند. گرامی کردها هم در طول تاریخ با ارمنی ها، آذریها، عربها، آشوری ها، ترکها، ترکمنها همسایه بودند و بی تردید با آنها اختلاط هم داشته اند و جانشینان خالص مادها نیستند.ضمنا در باب خود واژه کورد باید بگویم تا دوران سلجوقی نام کرد مفهوم قومی نداشت بلکه نامی بود که برای کوچنشینان و عشایر ایرانی به کار میرفت. اگر تواریخ فتوحات اسلامی همچون البلدان بلاذری یا فارسنامه این بلخی و همچنین منابع ساسانی همچون کارنامه اردشیر بابکان را بخوانید میبینید که بلوچها، دیلمی ها، گیل ها، لرها، کرد نامیده میشوند و مثلا اعراب در فتوحاتشان در خوزستان و فارس و کرمان و تبرستان از کردها سخن میگویند که در اصل عشایر آن سرزمین بودند.ضمنا مینورسکی یه خاورشناس هست نه زبان شناس کوردی و دیگر اینکه کوردها به یک زبان کاملا واحد سخن نمیگویند بلکه دارای زبانها و گویشهای کرمانجی، کلهری، زازا و...سخن میگویند که بعضا زبان یکدیگر را هم متوجه نمیشوند. در ضمن باید این را هم مدنظر داشت که مینورسکی خاورشناس شوروی بود و عجیب نیست که طبق سیستم شوروی در صدد ساخت ملتهای جعلی از  اقوام حقیقی بوده باشد. فراموش نکنید ماجرای پیشه وری و قاضی محمد هم از شوروی ریشه میگرفت.این ماجرا که صرفا کردها بازماندگان مادها هستند چیزی جز یک مانور تبلیغاتی برای قوم گرایان نیست

331 سوال

358 پاسخ

11 کاربر

کانال رسمی خردگان donate-small

...