محل حکومت کیخسرو کجا بوده؟

0 امتیاز
68 بازدید
سوال شده مرداد 27, 1396 در ایران باستان توسط آریو برزن
محل حکومت کیخسرو کجا بوده؟

با سلام
من در برخی کتب تاریخی مثل تاریخ طبری و ابن اثیر خواندم که کیخسرو در منطقه ای به نام کوهستان که در همسایگی فارس و  سپاهان بوده حکومت میکرده. این مکان دقیقا آدرس بویراحمد است که در قلب انشان(انزان) واقع شده.
از آنجایی که کیخسرو در کوه دنا مدفون شده و در شهرستان بویراحمد نیز مکان هایی با نام های پهلوانان ایران باستان و اسطوره های شاهنامه  وجود دارد (مثل تلخسرو که نام قدیم شهر یاسوج بوده- تل زال- سیسخت - گردنه بیژن - غار کیخسرو و ....)  و همچنین تنها استانی است که واژه کوه را در نام خود دارد(کوه گیلویه) اینکه همین منطقه محل حکومت کیخسرو بوده باشد دور از ذهن نیست.
باستان شناسان تلخسرو در شهر یاسوج را کاوش کرده و قدمت آن را به ب3000 سال پیش تخمین زده اند و آثار پایه های یک کاخ را برروی آن یافته اند.
همچنین وجود چندین گورستان بزرگ عیلامی در شهرستان و وجود یک قبرستان بزرگ عیلامی در شهر یاسوج (تحت نام گورستان دهنو) و نزدیکی تلخسرو میتوانند شواهدی برای تایید این موضوع باشند.
مورد دیگر اینکه هم اکنون نیز در جای جای شهرستان بویراحمد به نام افراد کهن سال و بزرگان پیشوند (کی) افزوده میشود. که این هم میتواند نشانه دیگری باشد.
دلایل دیگری هم هست. از جمله اینکه در حملات کیخسرو به دشمنان حرف از لشکر کشی که تمام نقاط اطراف کشور به میان آمده و این لشکرکشی ها از یک منطقه در ایران شروع میشده. ضمنا تمام مناطقی که دارای فرماندار بوده اند قطعا محل حکومت کیخسرو نبوده مثل سیستان که رستم فرماندار آن بوده.
قبل از هخامنشیان که خود از ایالت انشان در عیلام بوده اند شاهان عیلامی بر ایران حکومت کرده اند. حال چگونه میتوان پذیرفت که محل حکومت کیخسرو مازندران(تمیشه) بوده باشد. اصلا منطقی نیست.
اگر مازندران محل حکومت بوده چطور کیخسرو جانشین خود یعنی لهراسب را با حضور سران مملکتی در محل تلخسرو در شهر یاسوج کنونی  به همه معرفی کرده و سپس به قصد سفر به شمال ایران برای استراحت درپایان عمر خود راهی می شود که سرانجام در کوه دنا در برف و سرمای شدید  گرفتار و به همراه 30 تن از سرداران خود (پهلوانان شاهنامه ای) مدفون شوند.

لطفا نظر خود را در این خصوص بیان کنید.

لطفا وارد شده یا عضو شوید تا بتوانید سوال بپرسید

336 سوال

363 پاسخ

11 کاربر

کانال رسمی خردگان donate-small

...