ریشه پدری مردم ایران

0 امتیاز
28 بازدید
سوال شده تیر 4, 1396 در سایر توسط بی نام
درود بر شما اینکه این ریشه پدری هفت هزار ساله چقدر از مردم ایران دارن مهم هست و اینکه این داستان هایی در مورد مهاجرت هایی اعراب و مغول ها به ایران داشتن چه میشه مثلا مهاجرت اعراب به خراسان و یا کرمان  و یا مغول ها به دربند فکر کنم و خراسان ماور نهر و تجاوز هایی که کردن چی میشه

1 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده تیر 4, 1396 توسط ashkan-dehghan کاربر ویژه (1,840 امتیاز)
ویرایش شده تیر 4, 1396 توسط majid-khaleghian
درود

با توجه به پژوهش های ژنتیکی نزدیک به 70% مردم ایران کنونی دارای آن دسته مارکر های پدری هستند که در جمعیت های هندو اروپایی زبان فراوان دیده می شود

با توجه به یکی از پژوهش های معتبر لینک مقاله: https://goo.gl/rXVuvA

 31.4% دارای مارکر J هستند، 29.1% دارای مارکر R هستند، 11.8% دارای مارکر G و باقی دیگر مارکرها.

این در حالی است که نمونه این پژوهش ها محدود است و سعی کرده اند از اقوام و زبان های گوناگونی گزینش کنند (مانند آشوری ها و ارامنه و عرب زبان ها و...). بنابراین انتظار می رود در حالت واقعی درصدها بیشتر شوند.

این مارکر ها علاوه بر آنکه دارای قدمت بسیار بالایی در ایران هستند در میان جمعیت های هندواروپایی زبان بیشتر دیده می شود.

البته مارکر J1 در جمعیت های عربی دیده میشود اما سهم مارکر J1 از دارندگان مارکر J فقط 10% است و اکثریت با مارکر J2 است که در کشورهایی مانند یونان، ایتالیا و هند فراوان دیده می شود. این در حالی است که مارکر J1 هم که در غرب آسیا زیاد دیده می شود قدمت بالایی در ایران دارد و به آن معنا نیست که هر کس دارای مارکر J1 بود، بازمانده تهاجم عرب در سده های نخستین اسلام باشد.
مارکر R در میان هندواروپایی زبان ها بسیار مشهور است و قدمت بسیار بسیار بالایی در ایران دارد.

قدمت ها را در این فایل اکسل از آن مقاله مشاهده بفرمایید:
http://www.plosone.org/article/fetchSingleRepresentation.action?uri=info%3Adoi%2F10.1371%2Fjournal.pone.0041252.s011

درباره تهاجم های بزرگ باید اشاره کنیم که ایران کهن و باستانی بسیار بزرگ تر از ایران کنونی بوده است. تأثیرات تهاجم عرب ها در عراق به وضوح دیده می شود. تأثیرات تهاجم ترک ها و مغول ها هم در آسیای مرکزی و افغانستان دیده می شود. خراسان قدیم هم بسیار بزرگ تر از خراسان کنونی ایران بوده است و فجایع بسیار بزرگی در آسیای مرکزی رخ داد. معمولا پس از مدتی آمیختگی رخ داده است و به مرور محتوای ژنتیکی بومی غالب می شود. طبیعی است که بخش های مرکزی از گزند تهاجمات بیشتر در امان ماندند.

252 سوال

277 پاسخ

11 کاربر

کانال رسمی خردگان donate-small

...