کورش نامه گزنفون

0 امتیاز
45 بازدید
سوال شده خرداد 24, 1396 در ایران باستان توسط بی نام
درود,پرسشایی درباره کورش نامه گزنفون و مرگ کورش بزرگ ,پرسیده بودم که پاسخش رو در سایتتون پیدا کردم,فقط میشه توضیح بدین چرا میگن کورش نامه کتاب داستانه,نه تاریخ,     بسیار سپاسگزارم.       البته درباره مرگ کورش بزرگ در جایی خوندم که کورش بزرگ در کهولت سن برای جنگ تنبیهی با ماساگتها نمی رفته,یعنی خودش شخصا در این نبردها شرکت نمی کرده و برای این جنگها یا پسر جنگاور خود یا سردارانش رو می فرستاده,میشه توضیح بدین؟ سپاس فراوان,سربلند و پیروز باشید

1 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده خرداد 24, 1396 توسط majid-khaleghian مدیر سایت (10,110 امتیاز)
درود

بنده هم مخالف این هستم که کتاب کوروش نامه گزنفون را صرفا یک کتاب داستانی بدانیم و ارزش تاریخی آن را نادیده بگیریم. حتی به نظر بنده گزنفون کارنامه بهتری نسبت به هرودوت و کتزیاس دارد.

نمی خواهم دچار توهم توطئه شوم ولی برای من عجیب است که چطور برخی گزنفون را داستانی می خوانند و از طرفی هرودوت را تاریخی می دانند!! نوشته های هرودوت سرشار از افسانه های غیر قابل باور است. تصور می کنم حمایت هرودوت از یونانیان به طوری که نوشته هایش بیشتر جانبداری از یونانیان دارد و از طرفی با توجه به آنکه جهان غرب، ارزش فراوانی برای یونانی باستان قائل است، در این تحلیل ها بی تأثیر نبوده است. پژوهشگرانی که در قرون اخیر به شرق شناس مشهور شدند و پژوهش های گسترده درباره ایران کردند شاید تحت تأثیر همان رویکرد  یونان پرستانه قرار داشتند.

به هر حال توضیحات به نسبت مفصل درباره گزنفون و مقایسه آن با سایر منابع در اینجا صورت گرفته است. لطفا به صورت کامل مطالعه بفرمایید:
https://goo.gl/i7E5Mn
https://goo.gl/i7E5Mn
https://goo.gl/i7E5Mn

.

درباره مرگ کوروش بزرگ هم نگاه کنید به:
http://kheradgan.ir/?p=3222
http://kheradgan.ir/?p=3222
http://kheradgan.ir/?p=3222

همانطور که در نوشتار هم آمده، روایات گوناگونی درباره مرگ کوروش آمده است و در نهایت آنچه به نظر معقول تر می رسد این است که ، کوروش بزرگ در جنگ با یکی از قبایل بیابانگرد در شرق و شمال شرق زخم برداشت و سپس هنگامی که به قلمرو و احتمالا پایتخت خود بازگشت، از دنیا رفت. می‌توان چنین چیزی را از کنار هم گذاشتن منابع و آثار باستانی برداشت کرد.

تحلیلی هم که درباره عدم حضور کوروش در سالخوردگی بیان کردید تحلیل جالبی است اما منابع تاریخی از حضور کوروش در جنگ ها سخن گفته اند

331 سوال

358 پاسخ

11 کاربر

کانال رسمی خردگان donate-small

...