تبار کوروش

0 امتیاز
33 بازدید
سوال شده خرداد 14, 1396 در هخامنشیان توسط بی نام
درود بر شما آیا ممکنه کوروش هم از طرف پدری و هم مادری ماد باشد و یک شاهزاده مادی باشه که به پارس تبعید شده باشه و اینکه داریوش نسبت فامیلی با کوروش داره به جز اینکه داماد او هست ؟

1 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده خرداد 14, 1396 توسط majid-khaleghian مدیر سایت (9,090 امتیاز)
درود

آنچه در منابع اشتراک دارد این است که مادر کوروش بزرگ از مادها بوده است و پدر او کمبوجیه پادشاه پارسی  بوده است.

هم گزنفون (گزنفون، دفتر ۱، بخش ۲، بند ۱) و هم هرودوت (هرودوت، کتاب ۱، بند ۱۰۷)، کوروش را فرزند شاه کمبوجیه خوانده‌اند و مادر را ماندانا شاهزاده ماد خوانده اند.

در استوانه کوروش هم صراحتا آمده است که کوروش فرزند شاه کمبوجیه بوده است (استوانه کوروش، بند ۲۱). در کتیبه بیستون هم به تبار مشترک و شاهانه داریوش و کوروش اشاره می شود.

در کتیبه بیستون اینچنین آمده است:

    داریوش شاه می گوید: پدرم ویشتاسپه است، پدر ویشتاسپه ارشامه است، پدر ارشامه اریارمنه است، پدر ارایارمنه چیش پیش است، پدر چیش پیش هخامنش است (کتیبه بیستون، بندهای ۱ و ۲، ترجمه لوکوک، ۱۳۸۹: ص ۲۱۶).

در استوانه کوروش هم اینچنین آمده است:

    من، کورش، … پسر کمبوجه، شاه بزرگ، شاه (شهر) انشان، نوه کورش، شاه بزرگ، شاه (شهر) انشان، نبیره ی چیش پیش، شاه بزرگ، شاه (شهر) انشان (استوانه کوروش، بندهای ۲۰ و ۲۱، ترجمه ارفعی، ۱۳۶۶)،

آشکار است که جد مشترک داریوش و کوروش، چیش پیش بوده و او هم فرزند هخامنش بوده است.

لازم به ذکر است که اخیرا برخی مواردی می گویند درباره ایلامی بودن کوروش. آنها با توجه به واژه انشان در استوانه کوروش این موضوع را بیان می کنند. اما ایلامی بودن کوروش مردود است. هنکلمن می‌نویسد:
«این گرایش کوروش یا هیچ یک از اسلاف او را از نظر قومی یا حتی فرهنگی «عیلامی» نمی‌کند. ((«شاه انشان» فقط یک عنوان سلطنتی است؛ همین و بس)). رعایای کوروش «انشانی» یا «عیلامی» کوه نشین نبودند. این مسأله را ((بایگانی «آکروپل» شوش))، ... به خوبی نشان می‌دهد؛ در ((این متون که به اوایل قرن ششم قبل از میلاد تعلق دارند))، مردم کوه‌ها «پارسی» خوانده شده‌اند (اثری از «انشانی» به چشم نمی‌خورد) بنابراین، تردیدی نیست که کوروش بر مردمی فرمانروایی می کرد که خود را «پارسی» می‌دانستند»

- هنکلمن، ووتر. «آیا کوروش پارسی بود؟». ترجمه کامیار عبدی. مجله سرزمین من، مهر ١۳۹١. ص ١۰۷.

«گل نبشته‌های معروف به «بایگانی آکروپل [شوش] مجموعه کوچکی از متون اداری عیلامی از کاخی مربوط به اواخر دوره عیلام نو (حدود ۶۰۰ قبل از میلاد یا بعد از آن) در ارگ شوش است».

- همان، ص ١۰۶

بنابراین ماد بودن پدر کوروش مردود است و داریوش و کوروش هم نسبت خویشاوندی با هم داشتند. در تصویر زیر می توانید درخت خاندان هخامنشی را مشاهده کنید و نسبت خویشاوندی کوروش و داریوش مشخص می شود:

http://kheradgan.ir/wp-content/uploads/2015/11/hakhamaneshi-tree.jpg

252 سوال

277 پاسخ

11 کاربر

کانال رسمی خردگان donate-small

...