آریایی

0 امتیاز
38 بازدید
سوال شده فروردین 18, 1396 در سایر توسط بی نام
درود بر شما در مورد نژاد آریایی گفته میشه ار اروپا مهاجرت کردن به ایران حدود 3 هزار سال پیش ولی جناب اشرافیان پژوهش هایی انجام داده و به این نتیجه رسیده که مردم ایران ساکنان 7 هزار ساله ایران هستن حالا یک سوال پیش می آید که نژاد آریایی یا کلا نژاد انسان ها دقیقا از کی شکل گرفته و چطوری آیا انسان ها قبل از تکامل در حال رفت و آمد بودن و 7 هزار سال قبل به وحدت نژادی رسیده ؟ مثلا افرادی هستن مارکر h دارن این مارکر ایرانی نیست مربوط اقوام  سیاه پوست آسیا هست ولی در بین بعضی از مردم ایران در جنوب دیده میشه با ظاهری کاملا ایرانی دقیقا نژاد آریایی چطوری شکل گرفته

1 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده فروردین 18, 1396 توسط majid-khaleghian مدیر سایت (9,090 امتیاز)
باید توجه کنیم که امروز دیگر آن تعاریفی که از نژاد در قرون پیشین شکل گرفت، چندان درست و صحیح محسوب نمی‌شوند. زمانی در اروپا یک نژادگرایی به وجود آمد و به دنبال ریشه سازی برای بزرگ نمایی خود برآمدند.

ذکر این نکته خیلی اهمیت دارد که بر اساس پژوهش‌های ژنتیکی اثبات شده است که تبار همه اقوام و ملل بشری (بشر خردمند) به یک جمعیت در افریقا می‌رسد و حتی تبار همه ما به یک مرد می‌رسد که هزاران سال پیش در افریقا زندگی می‌کرده است. برای بررسی بیشتر این موضوع درباره  Y-chromosomal Adam جستجو کنید.

در واقع خیلی از انسان سایان که تکامل پیدا کردند منقرض شدند و در میان انسان ها فقط بشر خردمند از تند باد حوادث در امان ماند. بدون تردید یخ بندان بزرگ در این موضوع نقش مهمی داشته است.کافی است واژه Homo را جستجو کنید تا با دیگر گونه های انسانی که منقرض شدند آشنا شوید.مشهور ترین آنها نئاندرتال ها هستند.

از این روی و با توجه به اینکه همه ما به یک جمعیت در افریقا می رسیم، باید گفت که همه اقوام و ملل بشری با یکدیگر خویشاوند هستند. اما خویشاوندی برخی دورتر و خویشاوندی برخی دیگر نزدیک تر. ما بیشتر به دنبال بررسی ریشه‌ها و همچنین فواصل ژنتیکی در عصر حاضر هستیم. از این رو این طور می‌توان گفت که دو ملت به یکدیگر نزدیک هستند و دو ملت از یک دیگر دورتر می‌باشند.

بدون تردید از هزاران سال پیش گروه های فراوانی در ایران رفت و آمد کردند. چه بسی بازرگانان یا کارگران آفریقایی به از سواحل شاخاب پارس و دریای عمان وارد ایران شدند.

اما نکته مهم آنجاست که ریشه پدری یا مادری یک شخص بازگو کننده کامل محتوای ژنتیکی او نیست. تصور بفرمایید یک آفریقایی هزار سال پیش وارد ایران شده است، همسر ایران گرفته است و فرزندانش هم همه همسران ایرانی گرفتند. اگر نوادگان این شخص را بررسی کنیم همه و همه دارای مارکر های ژنتیکی هستند که در افریقا زیاد دیده می شود! اما محتوای ژنتیکی آنها که با بررسی ها و تعیین فواصل ژنتیکی به دست می آید، نشان می دهد که به دیگر ایرانیان نزدیکی دارد و فاصله زیادی با افریقایی ها گرفته است.

در واقع ما نه می توانیم مرز بندی دقیقی از نژاد ها داشته باشیم و نه می توانیم زمان دقیق برای شکل گیری آنها پیدا کنیم. ممکن است به دلیل نزدیکی ژنتیکی یک حوزه و البته پیشینه تاریخی و تمدنی، از نام هایی مانند آریایی برای آن بخش استفاده کنیم. مثلا فلات ایران و اطراف آن نزدیکی ژنتیکی دارند.

اساسا واژه آریایی از نظر تاریخی مرتبط با ایران و هند است و نه اروپا (صرفا فرضیاتی وجود دارد درباره بخش‌های محدودی از اروپا که نام‌هایی شبیه به آریایی در آنجا دیده می‌شود مانند ایرلند که این موضوع هم مورد تردید جدی قرار گرفته است)!! این واژه در طول تاریخ بیشتر یک نام برای هویت تاریخی و فرهنگی ما ایرانیان شد و بر روی کشور ما قرار گرفت.

با اینکه ساکنین ایران و آناتولی و یونان و ایتالیا، نزدکی ژنتیکی نژادی زیادی دارند اما با توجه به پیشینه فرهنگی و تمدن چندان درست نیست که بگوییم ایران و ترکیه و یونان و ایتالیا آریایی هستند چرا که آریایی مختص ایران و هند است.

252 سوال

277 پاسخ

11 کاربر

کانال رسمی خردگان donate-small

...