نبرد خشایار شاه با یونانیها

0 امتیاز
51 بازدید
سوال شده بهمن 19, 1395 در هخامنشیان توسط بی نام
درودها

آیا خشایارشا در نبرد با یونانیها  شکست خورد و ایا اینهم دروغ پرداری یونانیها هست؟لطف کنید در سایت درباره اشکانیان هم مطلب بذارید,آیا اشکانیان از سکاها هستن,اشکانیان ناشناخته موندن,اگر مثل همین مطالبی که درباره هخامنشیان در سایت دارید,درباره اشکانیان هم مطلب تهیه کنید,عالیه,دستتونو می بوسم.سربلند و پیروز باشید,پاینده باد ایران آریایی.

1 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده بهمن 19, 1395 توسط majid-khaleghian مدیر سایت (10,190 امتیاز)
درباره شکست یا پیروزی ایرانیان در جنگ با یونانیان باید توجه داشت که ما یک مفهوم «جنگ» داریم و یک مفهوم «نبرد». ممکن است ایرانیان در برخی از نبردها شکست خورده باشند اما اگر بگوییم ایرانیان جنگ را شکست خوردند چندان صحیح نیست.

در واقع جنگ کلیت را شامل می شود. اما نبرد صرفا یک رویارویی در یک منطقه است که دو طرف عملیات هایی انجام می دهند. به عبارت دیگر جنگ شامل چندین نبرد است و البته در یک جنگ فقط نبردها تعیین کننده نیستند. سرنوشت جنگ را اهداف دو طرف مشخص می کند. ممکن است یک جنگ با مذاکرات دیپلماتیک به پایان برسد و یک طرف پیروز جنگ شود. یعنی نبرد ها تعیین کننده پیروزی یا شکست طرف ها در جنگ نیستند.

مثلا در دوران معاصر و در جنگ ایران و عراق، ایران در خیلی از عملیات ها نا موفق بود و شکست خورد اما در نهایت عراق به هیچ کدام از اهداف خودش که به آن دلایل جنگ را آغاز کرده بود نرسید از جمله لغو قرارداد الجزایر که خوشبختانه هر چه تلاش کردند نتوانستند لغو کنند. در حالی که ایران تقریبا به همه اهدافش رسید و هم مرزها حفظ شد و هم عراق مجبور به پرداخت غرامت شد. تردیدی نیست که ایران پیروز جنگ بود.

درباره جنگ ایرانیان و یونانیان در زمان هخامنشیان به نظر من آغاز جنگ، اقدامات تحریک آمیز یونانیان در زمان داریوش (شاید پیش از آن) بود و پایان جنگ را هم باید در دوران اردشیر یکم جستجو کرد. نه آنکه جنگ در دوران خشایارشا شروع شده باشد و در همان دوران پایان یافته باشد!

در جنگ هخامنشیان و یونانیان تردیدی نیست که یونانیان که آغاز گر جنگ بودند به همه اهداف خود نرسیدند. ممکن است صرفا در نبردهایی داریوش و خشایارشا شکست خورده باشند و البته نبردهای زیادی را پیروز شدند و مرزها را امن نگه داشتند. اما شاید پایان جنگ را بتوان پیمان صلحی دانست که در زمان اردشیر یکم انجام گرفت که به نوعی به ضرر یونانیان بود. جالب آنکه از آن پس نفوذ هخامنشیان حتی در آتن و اسپارت بیشتر شد به طوری که در زمان اردشیر دوم، هخامنشیان باعث تمام شدن جنگ آتن و اسپارت شدند و حتی برای آنها تعیین تکلیف می کردند!!

این مواردی که گفته شد همه و همه بر اساس نوشته های یونانیانی است که ایرانیان را دشمنان خود می دانستند و گاه با غرض ورزی نوشته شدند. اگر ما منابع مرتبط ایرانی داشتیم بدون تردید می توانستیم بهتر قضاوت کنیم که متأسفانه هنوز چنین داده هایی به دست نیامده است

-------------------------------

درباره اشکانیان باید گفت که داده ها و منابع درباره آنها بسیار محدود تر از هخامنشیان است از این روی ما نمی توانیم همانند هخامنشیان درباره آنها مطلب بگذاریم. بحث های حاشیه ای که باعث سوء استفاده ایرانستیزان می شود  هم درباره آنها کمتر است. یکی از اهداف مهم ما خنثی سازی جوسازی های ایرانستیزان است، بنابراین کمتر این نیاز احساس می شود که ما به عنوان یک سایت آزاد همانند هخامنشیان به آنها بپردازیم. علاقه مندان به تاریخ و فرهنگ می توانند کتاب ها و مقاله های ارزنده را درباره آنها بخوانند.

درباره اشکانیان فرضیه های گوناگونی مطرح شده است که یکی از آنها همین سکایی بودن آنهاست که به نظر زیاد معتبر نیست. در واقع شواهد کافی و قطعی درباره این موضوع وجود ندارد و بیشتر پژوهشگران ذهنیت خود را وارد کردند و فرضیه سازی کردند. به هر حال تردیدی نیست که زبان اشکانیان از زبان های غربی ایرانی بوده، در حالی که زبان سکاها از زبان های شرقی ایرانی بوده است.

به هر حال مطالبی درباره اشکانیان را می توانید در این بخش مطالعه بفرمایید:

https://goo.gl/gw9qBQ

338 سوال

365 پاسخ

11 کاربر

کانال رسمی خردگان donate-small

...