ایا می توان فتح آتن را فتح یونان دانست؟

0 امتیاز
295 بازدید
سوال شده مهر 22, 1395 در هخامنشیان توسط شایان
سوالی داشتم آتن از چه سالی تا چه سالی در دست ایرانیان بود و فتح آن را میتوان به معنی فتح یونان دانست چرا که در بعد از آن ما شکست هایی از یونان خوردیم و در آخر ایا آتن را خشایارشا نابود ساخت؟

1 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده مهر 22, 1395 توسط majid-khaleghian مدیر سایت (10,190 امتیاز)
اساسا در آن دوران یک کشور متمرکز به نام یونان وجود نداشت بلکه مناطق یونانی نشین وجود داشتند که بخش هایی از آسیای صغیر و مناطق غربی تر را شامل می شد. مجموعه ای از دولت شهرها بودند که در بسیاری از اوقات با یکدیگر جنگ می کردند و میان خودشان کشتارهای وسیعی را انجام می دادند. اختلافات اسپارتی ها و آتنی ها در تاریخ مشهور است. مناطق یونانی نشین آسیای صغیر از مدت ها قبل از خشایارشای بزرگ در اختیار هخامنشیان بود و همین که ما به یونان می گوییم یونان به دلیل ایونیا است که در کتیبه های هخامنشی از آن یاد شده است در حالی که خودشان هلاس می گویند.

درباره شکست یا پیروزی ایرانیان در جنگ با یونانیان هم باید توجه داشت که ما یک مفهوم جنگ داریم و یک مفهوم نبرد. در واقع جنگ کلیت را شامل می شود. اما نبرد صرفا یک رویارویی در یک منطقه است که دو طرف عملیات هایی انجام می دهند. به عبارت دیگر جنگ شامل چندین نبرد است و البته در یک جنگ فقط نبردها تعیین کننده نیستند. سرنوشت جنگ را اهداف دو طرف مشخص می کند. ممکن است یک جنگ با مذاکرات دیپلماتیک به پایان برسد و یک طرف پیروز جنگ شود. یعنی نبرد ها تعیین کننده پیروزی یا شکست طرف ها در جنگ نیستند.

مثلا در دوران معاصر و در جنگ ایران و عراق، ایران در خیلی از عملیات ها نا موفق بود و شکست خورد اما در نهایت عراق به هیچ کدام از اهداف خودش که به آن دلایل جنگ را آغاز کرده بود نرسید از جمله لغو قرارداد الجزایر که خوشبختانه هر چه تلاش کردند نتوانستند لغو کنند. در حالی که ایران تقریبا به همه اهدافش رسید و هم مرزها حفظ شد و هم عراق مجبور به پرداخت غرامت شد. تردیدی نیست که ایران پیروز جنگ بود.

در جنگ هخامنشیان و یونانیان تردیدی نیست که یونانیان که آغاز گر جنگ بودند به همه اهداف خود نرسیدند. ممکن است صرفا در نبردهایی داریوش و خشایارشا شکست خورده باشند و البته نبردهای زیادی را پیروز شدند و مرزها را امن نگه داشتند. اما شاید پایان جنگ را بتوان پیمان صلحی دانست که در زمان اردشیر یکم انجام گرفت که به نوعی به ضرر یونانیان بود. جالب آنکه از آن پس نفوذ هخامنشیان حتی در آتن و اسپارت بیشتر شد به طوری که در زمان اردشیر دوم، هخامنشیان باعث تمام شدن جنگ آتن و اسپارت شدند و حتی برای آنها تعیین تکلیف می کردند!!

این مواردی که گفته شد همه و همه بر اساس نوشته های یونانیانی است که ایرانیان را دشمنان خود می دانستند و گاه با غرض ورزی نوشته شدند. اگر ما منابع مرتبط ایرانی داشتیم بدون تردید می توانستیم بهتر قضاوت کنیم که متأسفانه هنوز چنین داده هایی به دست نیامده است

338 سوال

365 پاسخ

11 کاربر

کانال رسمی خردگان donate-small

...