میرزا کوچک خان

0 امتیاز
136 بازدید
سوال شده تیر 13, 1395 در سایر توسط بهزاد
درود بر همه دوستان . میرزا کوچک خان مزدور شوروی بود یا مدافع منافع ملی ایران ؟

1 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده تیر 13, 1395 توسط شاهین
با سلام اول از همه بایستی شرایط آن روز ایران را در نظر گرفت. مشروطه، جنگ جهانی اول، رقابت منطقه ای روس، انگلیس؛ تمایل آلمان و آمریکا به خاورمیانه،  حکومت مرکزی ضعیف ، جولان دادن اشرار و اشرافی که فقط به فکر منافع خود بودند و سعی می کردند با یک صاحب منصب خارجی رفاقتی بر پا سازند. در این میان تعدادی از فرزندان وطن پرست ایرانی که مشروطه را ناکام می دیدند در حد وسع و توان خود علیه نفوذ خارجی و خیانت داخلی به پا خواستند. کلنل تقی خان پسیان، رئیسعلی دلواری، خانهای بختیاری و میرزاکوچک خان جنگلی از جمله این افراد بودند. مطمئناً این افراد خالی از اشتباه نبودند اما نیت اصلی اشان عشق به ایران و مردم ایران بود.

یونس استادسرایی هم معروف به میرزاکوچک خان از جمله این افراد بود که با روسهای تزاری و انگلیس مبارزه نمود. با انقلاب روسیه تغییراتی درمنطقه رخ داد و شعارهای مطرح شد که موجب خوش بینی بسیاری از ایرانیان به نیت حکومت کومونیستی آن وقت روسیه (شوروی سابق) شد. چرا که تعدادی از آنها  پیشتر از زمان کمیته باکو می شناختند و همانها در مشروطه ایران تاثیر گذار بودند. طبیعی است که میرزا هم در بدو امر در مورد آنها به عنوان یک نیرویی ضد امپرالیستی علیه استعمار انگلیس حساب می نمود. اما خیلی زود متوجه شد که اربابان جدید کرملین همان تزارهایی هستند با جامه سرخ و آنچه که می گفتند شعاری است توخالی ضمن آنکه میرزا یک فرد مذهبی بود و نتوانست با الحاد آن همساز گردد. لذا سعی نمودند که ترورش کنند، کشتن حیدرعمواغلی را گردن او بیاندازند و کل نهضت را توسط ایادی مانند احسان الله خان قبضه کنند.

اینجانب با ضرس قاطع عرض می کنم به جز محققان کمی همانند ملک الشعرای بهار در میهن دوستی میرزا شک و شبهه ای ندارد. حتی نقل موثقی از رضاخان سردار سپه است که «راهی که میرزا آغاز نمود من به اتمام می رسانم».

 لذا میرزا بر خلاف نظر عده ای مارکسیست، طرفدار انگلیس و کومونیستهایی که امروز رنگ عوض کردند و عنوان فعال فرهنگ قومی!!! را برای خود انتخاب کردند نه جمهوری  شورایی گیلان که جمهوری شورایی ایران را تاسیس نمود. تمبر نهضت و جمهوری کاوه آهنگر بود، در محافلش مرتب شاهنامه خوانی برپا بود و روزنامه جنگل یکی از پرشور ترین جراید در باب عشق به ایران بود.

338 سوال

365 پاسخ

11 کاربر

کانال رسمی خردگان donate-small

...